تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ - ۰۹:۴۰ کد مطلب 107185

دفاع بالیوودی هاشمی از برجام

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخرین دفاع بالیوودی خود از برجامِ روحانی، از دستاوردهایی سخن گفت که مردم نه تنها آن را لمس نمی‌کنند بلکه از تحقق‌شان هم نا امید شده‌اند.

فرض کنید الآن سال ۹۴ بود، یعنی دوران پیشابرجام. مثلا عباس عراقچی در یک برنامه‌ی تلویزیونی حاضر می‌شد و به داده‌ها و ستانده‌های ایران در برجام اشاره می‌کرد. در حقیقت عراقچی به نمایندگی از مجموعه‌ی دولت تدبیر و امید آمده بود تا آنچه را دودستی تقدیم می‌کنیم و آنچه را دودستی تحویل می‌گیریم، روی دو کفه‌ی ترازو بگذارد و بعد هم بخواهد اثبات کند که آنچه می‌گیریم قطعا بسیار با ارزش‌تر از چیزی است که می‌دهیم.

بهتر است مصداقی صحبت کنیم. مثلا عراقچی دستاوردهای برجام را چنین عنوان می‌کرد:

«کشتی‌های ما می‌توانند به راحتی در هر کشوری پهلو بگیرند؛ دانشجویان ما در همه‌ی دانشگاه‌های دنیا می‌توانند پذیرش شوند؛ میزان صادرات نقت خود را از روزی یک میلیون به ۳ میلیون بشکه افزایش می‌دهیم؛ پس از برجام سران بسیاری از کشورها به ایران خواهند آمد؛ ما می‌توانیم از فرانسه هواپیما بخریم و … البته لازم به ذکر است که همه‌ی این‌ها به سال‌ها زمان نیاز دارد و نباید انتظار داشت که دستاوردهای برجام در مدت‌زمان کوتاهی خود را نشان بدهد. هم‌چنین در برجام هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره و به بهانه‌هایی مثل موشکی تحریم شویم، اصلا بعید نیست که آمریکا دوباره از گزینه‌های نظامی سخن بگوید، احتمالا بانک‌های بزرگ به خاطر ترس از آمریکا رغبتی به همکاری با ایران نداشته باشند…»

طبیعی بود که از چنین حرف‌هایی، هیچ‌وقت ادعاهای زیر نتیجه گرفته نمی‌شد:

دیوار تحریم‌ها فرو شکست، پیروزی بدون جنگ، صبح بدون تحریم، ایران بدون تحریم، دوران خوش زندگی فرا رسید و …

در حقیقت همه‌ی آنچه دولت‌مردان و دیپلمات‌های ایرانی در دفاع از عملکرد خود در طول مذاکرات به زبان می‌آوردند، حکایت از برجامی داشت که می‌تواند همه‌ی قطعنامه‌های شورای امنیت را در هم بپیچد، قدرت‌های بزرگ را در برابر ایران به زانو در آورد، سایه‌ی جنگ را از روی ایران بردارد و ایرانِ منزویِ آواره‌ی کره‌ی شمالی‌شده را به ایرانِ مقتدرِ آبادِ توسعه‌یافته‌ی مدرن تبدیل نماید.

اما دیری نپایید که در روزگار پسابرجام، ایران هم‌تراز کشورهای سودان، سوریه و عراق قرار گرفت و مشمول تحریم‌های روادید مسافران خارجی شد. تحریم جدیدی علیه برنامه‌ی موشکی ایران اعمال گردید. دو میلیارد دلار اموال ایران توسط دادگاه ایالات متحده به جرم دست‌داشتن در انفجار سال ۱۹۸۳ لبنان مصادره شد. حکم مصادره‌ی ۱۱٫۵ میلیارد دلار از اموال ایران به اتهام شراکت در حادثه‌ی تروریستی ۱۱ سپتامبر صادر شد.

سنگ‌اندازی‌های عربستان سعودی در بالاترین میزان خود طی سال‌های اخیر قرار گرفت. آنها از وزیر ارشاد ایران در بدو ورود به عربستان انگشت‌نگاری کرده و چمدانش را تفتیش نمودند. حج تمتع ایرانیان در آستانه‌ی لغو قرار گرفت. ایران در بیانیه‌ی پایانی نشست سازمان همکاری‌های اسلامی به حمایت از تروریسم و مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر محکوم شد. اخیرا پارلمان بحرین نیز از آمادگی کشورهای عربی خلیج‌نشین جهت جنگ نظامی علیه ایران سخن گفت.

در واقع برجام که بنا به ادعای بسیاری از دولت‌مردان و حامیانش نظیر روحانی، ظریف، عراقچی، جهانگیری، مجید انصاری و در آخرین نمونه هم هاشمی رفسنجانی موجب دفع خطر جنگ نظامی علیه ایران گشته بود، از پس بسیاری از مسائل بر نیامد و آن قدرت «بازدارندگی» برجام، ظاهرا فقط بر روی همان کاغذهایی نوشته شده که دولت‌مردان به آن افتخار می‌کنند.

مثلا هاشمی رفسنجانی روز گذشته با حضور در دانشگاه آزاد قزوین گفت: «مصلحت کشور در تحقق برجام است و طی ۲ سال گذشته کلمه به کلمه‌ی برجام مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته است.»

او هم‌چنین تحقق برجام را به صلاح کشور دانست و با گله‌مندی از منتقدان برجام اظهار داشت: «امروز با نمایان‌شدن دستاوردهای برجام، آقایانی که می‌گویند کاری انجام نشده است باید نزد خانواده‌های خود احساس شرمندگی کنند که دروغ گفته‌اند.»

او در ادامه‌ی سخنانش مدعی شد: «چرا باید ۱۰۱ نماینده‌ی مجلس با امضای نامه‌ای از رئیس‌جمهور بخواهند که شما به غربی‌ها اولتیماتوم بدهید که در صورت اجرا نشدن برجام آن را متوقف می‌کنید؟ مگر توقف برجام هنر است؟»

صحبت‌های رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را بیشتر می‌توان دفاعی بالیوودی از برجام نامید تا دفاعی عالمانه و کارشناسانه. در حقیقت راهبرد سخن‌گفتن‌های احساسی از برجام، از زمانی آغاز شد که با مرور زمان، پشت صحنه‌ها و اثرات جدید آن نمایان شد و فهم مردم نسبت به کاغذی بودن دستاوردهایش بیشتر گردید و این روند هم‌چنان ادامه دارد.

اگر توقف برجام هنر نباشد، قطعا تحقق آن نیز هنر نیست. چرا که یک معاهده زمانی لیاقت تحسین دارد که به اندازه‌ی آنچه داده شده، به همان اندازه و بلکه بیشتر ستانده داشته باشد، نه اینکه صنعت هسته‌ای کشورمان را که اتفاقا عاملی بازدارنده نیز بود به صنعتی ویترینی تبدیل کنیم و بعد امتیازات نه چندان درخور خودمان را در اقساط بلند مدت، آن هم با سنگ‌اندازی‌های آمریکا دریافت کنیم.

در حقیقت، در ۲۷ دی‌ماه سال ۹۴، آنچه محقق شد «برجام آمریکایی» بود نه «برجام ایرانی».

منبع :آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: