تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ - ۰۹:۴۴ کد مطلب 107188

در ایران تعداد «رِباخانه» از «مسجد» بیشتر است!

طرح اصلاح نظام بانکداری اسلامی بعد از بررسی‌های کارشناسی تدوین گردیده، لکن فشارهای کسانی که منافع‌شان به خطر افتاده تاکنون مانع از به بحث گذاشتن آن در صحن علنی شده است.

 به گزارش میدان ۷۲ حجت الاسلام روح الله بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی آناج با اشاره به طرح جدید بانکداری اسلامی، اظهار داشت: اقتصاد ایران سال‌هاست که سرطان زده شده و عامل اصلی آن همین بانک‌ها هستند.

وی ادامه داد: بانک‌های سطح کشور نه تنها اسلامی نیستند بکه سر تا پا ربوی می‌باشند، در کشور اگر ۲ هزار مسجد داشته باشیم در عوض ۳ هزار و ۵۰۰ رباخانه داریم.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مراجع عظام تقلید از سیستم بانکداری کشور به شدت انتقاد می‌کنند، ابراز کرد: ما انقلاب کردیم و برای حفظ آن هزاران شهید دادیم، در عرصه نظامی، علمی، اخلاقی و مذهبی تعالی یافتیم اما در عرصه اقتصادی موفق نشدیم.

وی توضیح داد: طرح اصلاح نظام بانکی بعد از برگزاری جلسات متعدد و استفاده از نظرات کارشناسان خبره به تدوین رسیده، اما اکنون عده‌ای با اعمال فشار درصدد جلوگیری از مطرح شدن آن در صحن علنی هستند.

این نماینده مجلس نهم از احتمال عدم بررسی طرح مذکور در مجلس فعلی خبر داد و عنوان کرد: امیدواریم مجلس دهم بدون توجه به گرایشات سیاسی و با عینک اقتصادی طرح اصلاح نظام بانکداری اسلامی را به تصویب برساند.

وی اذعان داشت: کسانی که مخالف کلیت این طرح هستند و در پشت پرده به هیئت رئیسه فشار می‌آورند، فقط می‌خواهند برج‌هایشان بالا برود و اصلا برایشان مهم نیست خانه‌ای خراب گردد و یا با تعطیلی کارخانه‌ها جوانان بیکار، در منجلاب فساد و آسیب‌ها غرق شوند.

حجت الاسلام بیگی به اخذ دیرکرد و ارائه تسهیلات با درصد بازپرداخت کلان توسط بانک‌ها اشاره کرد و یادآور شد: در این کشور با مرور زمان بانک‌ها پولدارتر و بدهکاران، فقیرتر می‌شوند؛ سودهای بانکی حرام است و با شرع ما هم‌خوانی ندارد، البته باید به کسانی که در آغوش آمریکا پرورش یافته و امروز در ایران مدیر شده‌اند، حق داد که حلال و حرام سرشان نشود.

وی در پایان اعلام کرد: داد مراجع تقلید در آمده و آنان پیگیر اجرای طرح هستند اما متاسفانه دادرسی نیست و اهرم‌های فشار اجازه کار در فضایی توأم با آرامش را نمی‌دهند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: