تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ - ۱۶:۴۳ کد مطلب 107287

المپیک توکیو و اتهام فساد مالی به ژاپن

ژاپن اعلام کرد که هرگونه اتهامی که به این کشور در باره فساد مالی برای کسب میزبانی بازی های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ زده می شود، مردود و بی اساس است. به گزارش مشرق، توکیو خاطر نشان کرده است که به هیچ وجه در مسیر کسب میزبانی تخلفات مالی صورت نگرفته و ژاپن در این […]

ژاپن اعلام کرد که هرگونه اتهامی که به این کشور در باره فساد مالی برای کسب میزبانی بازی های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ زده می شود، مردود و بی اساس است.

به گزارش مشرق، توکیو خاطر نشان کرده است که به هیچ وجه در مسیر کسب میزبانی تخلفات مالی صورت نگرفته و ژاپن در این باره بسیار شفاف و پاک عمل کرده است.

 این موضعگیری در حالی است که تازه ترین مطالب تهیه شده از سوی بازرسان نشان می دهد که در پاره ای از موارد تخلفات مالی صورت گرفته که ممکن است بی ارتباط با کسب میزبانی توسط توکیو برای این بازیها نبوده باشد.

روزنامه «گاردین» اخیرا در گزارش فاش کرد که به حساب «پاپا ماستا دیاک» فرزند رئیس سابق فدراسیون جهانی دوومیدانی در سنگاپور مبلغی به ارزش یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو واریز شده که منشا آن ژاپن بوده است و بازرسان فرانسوی در حال بررسی جزئیات این پرونده هستند.

این گزارش می افزاید: یا ژاپن این کار را صورت داده است و یا کسانی از طرف این کشور دست به چنین اقدامی زده و به یک حساب به شکل محرمانه این مبلغ را واریز کرده اند.

گفته شده است که «لامین دایاک» رئیس سابق فدراسیون جهانی دوومیدانی در فساد مالی مربوط به اعطای میزبانی المپیک ۲۰۱۶ به ریو و ۲۰۲۰ به توکیو دست داشته است.

زمانی که توکیو توانست در سال ۲۰۱۳ میلادی استانبول و مادرید دیگر نامزدهای المپیک ۲۰۲۰ را کنار زده و میزبانی را از آن خود کند،‌ «دیاک» عضو کمیته بین المللی المپیک بود.

«هیکاریکو اونو» سخنگوی کمیته سازماندهی این رقابت ها در مصاحبه خود در این باره گفت که ما به هیچ وجه از چنین اتهاماتی که زده می شود، اطلاعی نداریم.

«یوشیهیدا سوگا» دبیر اول کابینه ژاپن و سخنگوی دولت این کشور نیز سه روز پیش در جریان یک نشست خبری گفت که او نیز از این موضوع اطلاعی ندارد اما اگر مقام های قضایی فرانسه خواستار تحقیق در این مورد شوند، توکیو واکنش مناسبی نشان خواهد داد.

تارنمای «ژاپن نیوز» در گزارشی از قول وی آورده است که هیچ مدرکی دال بر اینکه چنین اتهاماتی را اثبات کند وجود ندارد و ما بسیار پاکدست عمل کرده ایم.

«لامین دایاک» که ۱۵ سال ریاست فدراسیون بین المللی دوومیدانی را بر عهده داشت در فرانسه متهم شده که یک میلیون یورو از روسیه گرفته است تا رسوایی دوپینگ دوومیدانی کاران آن کشور را فاش نکند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: