تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ - ۱۳:۴۲ کد مطلب 107327

فرستاده سازمان ملل به لبنان استعفا کرد

فرستاده سازمان ملل به بیروت درباره چگونگی وضعیت بن بست سیاسی در لبنان از جمله خلأ دو ساله ریاست جمهوری در این کشور که به تصمیم گیری‌های اساسی آن آسیب جدی وارد کرده است به شورای امنیت سازمان ملل گزارش داد.

به گزارش میدان۷۲، تریه رود لارسن، فرستاده سازمان ملل به لبنان پس از نشست پشت درهای بسته شورای امنیت این سازمان درباره قطعنامه ۱۵۵۹ این شورای ۱۵ عضوی که براساس آن از برگزاری انتخابات عادلانه و آزادانه در لبنان حمایت می‌کند و از نیروهای خارجی می‌خواهد که این کشور را ترک کنند، گفت: بدون شک از زمان تصویب این قطعنامه در سپتامبر ۲۰۰۴ تاکنون دستاوردهای بسیاری حاصل شده است.

این مقام سازمان ملل که پس از ۱۲ سال تا پایان ماه از سمت خود به عنوان فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در لبنان کناره گیری می‌کند از خروج نیروهای سوری و تجهیزات نظامی از لبنان در سال ۲۰۰۵ براساس قطعنامه ۱۵۵۹ پس از توافق با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در حلب به عنوان دستاوردهای این قطعنامه یاد و عنوان کرد، این توافق به ایجاد روابط کابل دیپلماتیک بین سوریه و لبنان در سال ۲۰۰۹ منجر شد و همچنین اجازه داد تا انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به صورت آزادانه و عادلانه در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ در لبنان برگزار شود.

لارسن تاکید کرد: چنین وقایع برجسته‌ای نشان دهنده تاثیر مهم و مثبت این قطعنامه بر استقلال سیاسی و تمامیت ارضی لبنان است.

با این حال وی خاطرنشان کرد، سایر بخش‌های این قطعنامه نه تنها به تعویق افتاده‌اند بلکه به شکست در اجرای آنها ممکن است تمامی دستاورهایی که تاکنون حاصل شده است را از بین ببرد.

لارسن درباره جلسه خود با شورای امنیت نیز عنوان کرد: در شورا درباره خلأ ریاست جمهوری و تاثیرات صنفی آن بر توانایی لبنان در تصمیم‌گیری‌های مهم صحبت شد. بن بست فعلی قدرت موسساتی را که تاکنون در اداره کشور موثر بوده‌اند، تضعیف می‌کند.

لبنان اکنون دو سال است که بدون رئیس جمهور و فرمانده ارتش اداره می‌شود فرستاده سازمان ملل معتقد است “بسیار مهم” است که این کشور به سرعت رئیس جمهوری انتخاب کند و به پارلمانی برسد که به خوبی عمل کند.

وی افزود: این یک مساله داخلی است و جامعه بین‌المللی تنها می‌تواند تصمیم گیران لبنانی را مشاوره دهد. این پارلمان است که باید برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را برعهده بگیرد.

در همین حال لارسن خاطرنشان کرد، اکثر بخش‌های قطعنامه ۱۵۵۹ که عملی نشده است به خلع سلاح و فعالیت گروه‌های شبه نظامی لبنانی و غیرلبنانی مرتبط است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، معاون سیاسی خود جفری فلتمن را تا پایان سال به عنوان جانشین رود لارسن معرفی کرده است چرا که دبیرکل بعدی بتواند شخص مورد نظر خود را در این مساله انتخاب کند.

منبع : فرهنگ

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: