تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۶ - ۰۸:۵۳ کد مطلب 107532

آزادی ده‌ها زن و کودک از چنگال بوکوحرام

به گزارش مشرق و به نقل از رویترز، «عیسی چیروما» سخنگوی دولت کامرون با اعلام این خبر گفت: در اوایل ماه جاری میلادی حمله ای به یکی از مقرهای بوکوحرام در جنگل ماداویا واقع در شمال کامرون تدارک دیده شد که در نتیجه آن ۲۸ کودک و دست کم هشت زن از چنگال این گروه […]

به گزارش مشرق و به نقل از رویترز، «عیسی چیروما» سخنگوی دولت کامرون با اعلام این خبر گفت: در اوایل ماه جاری میلادی حمله ای به یکی از مقرهای بوکوحرام در جنگل ماداویا واقع در شمال کامرون تدارک دیده شد که در نتیجه آن ۲۸ کودک و دست کم هشت زن از چنگال این گروه تروریستی آزاد شدند.

وی افزود: بوکوحرام پس از فرار از حملات در نیجریه به این جنگل آمد و با ایجاد اردوگاه جدید، اقدام به آموزش دختران جوان و زنان برای اجرای عملیات انتحاری کرد.

سازمان عفو بین الملل در گزارشی اعلام کرده است که از زمان آغاز فعالیت بوکوحرام (۷ سال پیش) تا کنون بیش از ۲۰ هزار تن به دست این گروه تروریستی کشته شده اند.

یکی از اقدامات بارز این گروه، آدم ربایی به ویژه ربودن دختران جوان و اجبار آنها به نکاح با اعضای تکفیری این تشکیلات تروریستی و نیز آموزش زنان برای انجام عملیات های انتحاری است.

این گروه که در نیجر، چاد و شمال کامرون نیز فعال است همچنین بیش از یک میلیون نفر را مجبور به ترک خانه های خود در این کشورها کرده است.

یک مقام امنیتی- اطلاعاتی بلند پایه نیجریه که خواست نامش فاش نشود، روز جمعه گفت: بوکوحرام ضربه شدیدی متحمل شده است اما هنوز به فعالیت های تروریستی خود ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی افزود: ما نتوانسته ایم عملیات خود را در منطقه بین نیروهای ارتش چاد و نیجریه هماهنگ کنیم و آنها به خوبی از این نقطه ضعف ما استفاده کرده اند و حملاتشان را افزایش داده اند. اگر ما کشورهای همسایه بتوانیم همکاری های نظامی خود را گسترش و هماهنگ کنیم، آنگاه بوکوحرام خیلی زود فرو می ریزد.

اظهارات این مقام نیجریه ای در حالی بیان می شود که «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه در سفر به این کشور درباره ادامه فعالیت های گروه تروریستی بوکوحرام ابراز نگرانی کرد.

اولاند گفت:‌ متاسفانه این روزها شاهد آن هستیم که بر خلاف فشارهای نظامی بین المللی و همچنین اقدامات دولت های آفریقایی، تهدید گروه تروریستی بوکوحرام همچنان به قوت خود باقیست و من در این باره بسیار نگران هستم.

رئیس جمهوری فرانسه که در نشست خبری مشترک با محمد بوهاری همتای نیجریه ای خود به پرسش های خبرنگاران پاسخ می داد، افزود: نتایج مبارزه با بوکوحرام تحسین برانگیز و قابل توجه است، چرا که آنها در بسیاری از موارد مجبور به عقب نشینی از مواضع خود شده اند، اما متاسفانه این گروه تروریستی همچنان یک تهدید محسوب می شود.

نیجریه و کشورهای همسایه این کشور (چاد، نیجر، کامرون و بنین) سال گذشته توافق کردند که ارتشی متشکل از هشت هزار و ۷۰۰ نظامی، پلیس و پرسنل غیرنظامی را برای نبردی گسترده تر با بوکوحرام و تحت حمایت اتحادیه آفریقا ایجاد کنند.

بوکو حرام در زبان محلی (هوسه) به معنی «تحصیل غربی حرام» است. نام رسمی عربی این گروه «جماعه أهل السنه للدعوه والجهاد» است که در شمال نیجریه متمرکز شده و خواستار تعطیلی تمامی مدارس نوین و تحمیل احکام شریعت مورد نظر این فرقه تکفیری بر تمامی ۳۶ ایالت نیجریه است. این گروه در سال ۲۰۰۲ تأسیس شده و پیشتر با شبکه القاعده ارتباط داشت، اما در مارس ۲۰۱۵ با ابوبکر بغدادی بیعت کرد و نام خود را به ولایت غرب آفریقای داعش تغییر داد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: