تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۶ - ۱۴:۴۱ کد مطلب 107617

ادامه بازی اصلاحات با آبروی ریخته شده مینو خالقی / «لایت‌»ترین اصلاح‌طلب بهارستان کیست؟

****** روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاحات روز یکشنبه را با تمرکز بر حضور جدی عارف در کارزار رقابت برای کرسی ریاست بهارستان آغاز کردند. مهم‌ترین محورهای که امروز روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاحات به آن پرداختند، عبارت‌اند از: مجلس نهم تکرار صحبت‌های اسرائیل!؛ داریوش قنبری در گفت‌وگو با روزنامه ابتکار به بررسی عملکرد مجلس نهم پرداخته است و در […]


******

روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاحات روز یکشنبه را با تمرکز بر حضور جدی عارف در کارزار رقابت برای کرسی ریاست بهارستان آغاز کردند.

مهم‌ترین محورهای که امروز روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاحات به آن پرداختند، عبارت‌اند از:

«لایت»‌ترین اصلاح‌طلب بهارستان کیست؟ / اصلاحات دست از ماجرای خالقی بر نمی‌دارندمجلس نهم تکرار صحبت‌های اسرائیل!؛ داریوش قنبری در گفت‌وگو با روزنامه ابتکار به بررسی عملکرد مجلس نهم پرداخته است و در همین راستا اظهار داشت: « تعدادی از افراطیون که در این مجلس در مقابل منافع ملت ایران ایستادند و در عمل دیدیم که در قضیه برجام صحبت‌های اسرائیل با عربستان‌سعودی را تکرار کردند و منافع ملی را نتوانستند به خوبی تشخیص دهند مهم‌ترین نقطه ضعفی بود که این مجلس داشت و بی‌تردید این مهم تمام نقاط قوت این مجلس را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. سیاسی‌کاری فوق‌العاده نمایندگان تندرو از دیگر نقاط ضعف این مجلس بود به‌طوری که با هر عملکرد دولت تدبیر و امید مخالفت می‌کردند و اقدامات مثبت دولت را هم به چالش می‌کشیدند که به‌طور قطع این اقدام آنها به نفع کشور و نظام نبود. نمایندگان مجلس نهم در ارتباط با قانونگذاری که وظیفه اصلی آنها بود هم دارای نقاط ضعفی بودند به این صورت که یک‌سری مصوبات سیاسی را در جهت تحقق.»

تکرار رای مردم با عارف؛ حمایت‌ها از مرد «انصرافی» اصلاحات افزایش یافته است تا برآورد این جریان حمایت جدی با نگرش تغییرخواهی مردم با رای به عارف در انتخابات ریاست مجلس شکل بگیرد. محسن مهرعلیزاده در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان اظهار داشت: « ما اگر بخواهیم از بعد سیاسی به موضوع نگاه کنیم، فاکتور احترام به رای مردم و پاسخگویی به اعتماد آنان وجود دارد که موضوع بسیار مهمی است. مردمی که در تهران رای دادند بدون اینکه وابسته به حزبی باشند و بدون اینکه فرهنگ حزبی داشته باشند همانند یک حزب عمل کردند. مردم اکثریت لیست ۳۰ نفره اصلاح‌طلبان را نمی‌شناختند و تنها با پنج تا ۶ نفر آشنایی داشتند، با وجود این به همه ۳۰ نفر رای دادند. این موضوع فقط در تهران حاکم نبود و در بقیه شهرها نیز شاهد آن بودیم. رای مردم، رای به تغییر بود. ما باید به این تغییرخواهی مردم احترام بگذاریم و در جهت احترام به آن عمل کنیم.»

«لایت»‌ترین اصلاح‌طلب بهارستان کیست؟ / اصلاحات دست از ماجرای خالقی بر نمی‌دارندتردید در اجتهاد فقها شورای نگهبان؛ در چندماه گذشته حمله به شورای نگهبان به بهانه‌های مانند ابطال آرای خانم خالقی مجدد افزایش یافته است؛ اما برخی از حملات تکرار ترجع‌بند پدر بزرگ‌های سیاسی به است؛ آنانی که حتی توانایی تربیت اسلامی فرزندان خود را برای عدم مصاحبت با فرقه ضاله بهائیت ندارد.مرتضی مداح در گفت‌وگو با روزنامه قانون با تکرار اظهارات «رییس خود» اظهار داشت: « باید در روند خود یک تجدید نظر کنند. خود افرادی که در شورای نگهبان هستند اجتهادشان در چه حدی است!؟ این افراد می‌توانستند به گونه‌ای برخورد کنند که تا این حد دافعه ایجاد نشود. در موضوع کاندیداتوری سید‌حسن‌آقای خمینی یک دغدغه برای ما پیش آمد که چرا با توجه به اینکه بعد از سال‌ها یکی از خاندان امام(س) وارد عرصه خبرگان شد، اینگونه با وی رفتارشد. چرا یادگار امام را رنجاندند. ایشان از برخی افراد که امروز در خبرگان هستند علمیت بیشتری دارند. ای‌کاش بهتر عمل می‌کردند تا جاذبه انقلاب مثل جاذبه خمینی(س) بالا می‌ماند.»

تردید نامزد ریاست جمهوری اصولگرایان؛ جریان اصلاحات نامزدسازی برای اصولگرایان در خرداد ۹۶ را آغاز کرده است؛ آنان از افرادی چون احمدی‌نژاد، فتاح و ضرغامی سخن می‌گویند. در همین راستا روزنامه قانون از ابهام در اردوگاه اصولگرایان نوشت: « اصول‌گرایان برخلاف رقیب‌شان که روحانی را هنوز کاندیدای خود می‌دانند، در وضعیتی مبهم به سر می‌برند. ممکن است آنها برای تقویت شانس پیروزی خود نیروهای رادیکال را کنار بگذارند. اما آنها با عوامل دیگری به جز رقیب هم دست و پنجه نرم می‌کنند. یکی از این عوامل محمود احمدی‌نژاد و یاران او هستند که گمانه‌زنی برای حضور او هم می‌تواند معادلات اصول‌گرایان را به هم بزند، به‌ویژه آنکه تحرکات احمدی‌نژاد در مدت اخیر بیش از قبل بوده است.»

«لایت»‌ترین اصلاح‌طلب بهارستان کیست؟ / اصلاحات دست از ماجرای خالقی بر نمی‌دارندفشار به دولت با اقتصاد مقاومتی!؛ نگرانی‌ها برای خرداد ۱۳۹۶ افزایش یافته است، حامیان دولت از «رکود» گلایه دارند؛ رکودی که دولتی‌ها آن را قبول ندارند. حامیان اصلاحات اجرای اقتصاد مقاومتی را طرحی برای «فشار» به دولت توصیف می‌کنند. روزنامه اعتماد نوشت: « اصولگرایان تصمیم دارند تا رقابت با حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده را آغاز کنند. رکود اقتصادی و فشار به دولت برای اجرای طرح اقتصاد مقاومتی به همراه زیر سوال بردن برجام از دیگر راهبردهای این جریان سیاسی برای برهم زدن تمرکز روحانی و دولت اعتدال است. از سوی دیگر همزمان با طرح چنین فضایی سفرهای استانی محمود احمدی‌نژاد افزایش یافته و اخباری با رنگ و بوی یارانه ٢۵٠ هزارتومانی در بازار افکار عمومی توزیع می‌شود. در کنار این اتفاقات برخی دیگر از نیروهای جناح راست با اعلام مواضع تنش‌زا، دردسرهایی دیپلماتیک را برای دولت فراهم آورده‌اند.»

آثار عدم تغییر کابینه در خرداد ۹۶، زمزمه‌ها برای تغییر کابینه با فعالیت مجلس دهم افزایش یافته است؛ غلام عباس توسلی در روزنامه آرمان امروز عدم تغییرات را به انتخابات ریاست جمهوری گره زد و در همین راستا نوشت: « اگر دولت نخواهد تغییراتی در کابینه ایجاد کند نتیجه چنین خواهد شد که دست آقای روحانی و تیم تدبیر و امید برای اقدامات اثرگذار و مطلوب در یکسال باقیمانده بسته خواهد شد و از سوی دیگر اقبال به روحانی در انتخابات ۹۶ هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. از سوی دیگر با «لایت»‌ترین اصلاح‌طلب بهارستان کیست؟ / اصلاحات دست از ماجرای خالقی بر نمی‌دارندتوجه به حضور اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه رو در مجلس دهم نباید از همان آغاز به کار مجلس انتظار داشت که ‌ترمیم کابینه به ‌سرعت انجام شود بلکه باید ملاحظه شود که روند مجلس در چه جهت و سمت و سویی حرکت خواهد کرد.»

ربیعی اولین تغییر در کابینه؛
پدربزرگ‌های سیاسی جریان اصلاحات از اقدامات علی ربیعی ناراضی هستند؛ آنان خواهان افشاگری مرد «پنهان» کابینه از رازهای محمود احمدی‌نژاد هستند. روزنامه آرمان امروز در اولین گمانه‌زنی پیرامون تغییر در کابینه با ادبیاتی تلویحی از اخراجی اول کابینه یازدهم سخن گفت و در همین راستا نوشت: « حضور علی ربیعی در این وزارتخانه از همان روزهای نخست بی‌حاشیه نبود و هنوز هم که حدود ۳ سال از حضور ربیعی در وزارت کار و امور اجتماعی می‌گذرد این حواشی ادامه دارد. نکته قابل تامل در مدیریت ربیعی چنین است که او تمایلی به سخن گفتن درباره عملکرد این وزارتخانه در دولت قبل ندارد و این سکوت در شرایطی است که تامین اجتماعی از پرحاشیه‌ترین نهادها در دولت احمدی‌نژاد بوده است و تخلفات مالی زیادی از آن کشف شده است اما ربیعی مشخص نیست به چه دلیلی به مماشات با دولت قبل مشغول است.»

«لایت»‌ترین اصلاح‌طلب بهارستان کیست؟ / اصلاحات دست از ماجرای خالقی بر نمی‌دارند• «لایت» ترین اصلاحات برای ریاست بهارستان

محمدرضا عارف از برچسب‌زنی‌های یاران اصلاح‌طلب خود گلایه دارد؛ اصلاح‌طلبان گاه او را «امنیتی» و گاه اصلاح‌طلب بدلی خطاب می‌کنند.

روزنامه همدلی در بیانی کنایه‌آمیز اصلاح‌طلبی محمدرضا عارف را «لایت» دانست و در همین راستا نوشت: « در این مرحله سود اصلاح‌طلبانی که قصد از سرگیری روند اصلاحات در کشور را دارند، ایجاب می‌کند به جای انتخاب چهره‌ای محافظه‌کار برای ریاست مجلس، چهره‌ای اصلاح‌طلب را برگزینند، ولو آنکه این اصلاح‌طلبی او «لایت»تر از دیگر اصلاح‌طلبان باشد.»

از سوی دیگر برخلاف گمانه‌زنی‌ها پیرامون توافق برای ریاست مجلس؛ اصلاح‌طلبان خود را برای رقابت آماده می‌کنند و از «بده بستان‌های غیر شفاف» برای پایگاه اجتماعی خود حکایت می‌کنند. روزنامه اعتماد نوشت: « اصلاح‌طلبان می‌خواهند یک پیام روشن به بدنه اجتماعی خود بدهند: اینکه نه اهل بده بستان‌های غیر شفاف هستند و نه اهل عقب‌نشینی از خواست و مطالبات رای‌دهندگان. به همین دلیل نیز بی‌توجه به تعداد واقعی حامیان‌شان در مجلس دهم خود را برای رقابتی سالم در فضایی غیرخصمانه با علی لاریجانی آماده می‌کنند؛ رقابتی که نه در ذاتش اختلاف میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل نهفته است و نه پیامدش می‌تواند چنین اتفاق نامبارکی باشد.»

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: