تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۶ - ۱۹:۴۱ کد مطلب 107810

قرآن مسیر شهادت را به «ابوالفضل» نشان داد

ابوالفضل راه‌چمنی فروردین امسال به جمع شهیدان مدافع حرم پیوست. راه‌چمنی از مربیان نمونه طرح صالحین و عضو فعال پایگاه شهید آوینی حوزه ۳ سیدالشهدا(ع) ناحیه مقاومت بسیج شهرستان پاکدشت بود که در دفاع از حرم اهل‌بیت و در مبارزه با تروریست‌های تکفیری به درجه رفیع شهادت نائل آمد. گروه جهاد و مقاومت مشرق – […]

ابوالفضل راه‌چمنی فروردین امسال به جمع شهیدان مدافع حرم پیوست. راه‌چمنی از مربیان نمونه طرح صالحین و عضو فعال پایگاه شهید آوینی حوزه ۳ سیدالشهدا(ع) ناحیه مقاومت بسیج شهرستان پاکدشت بود که در دفاع از حرم اهل‌بیت و در مبارزه با تروریست‌های تکفیری به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

گروه جهاد و مقاومت مشرق – ابوالفضل راه‌چمنی فروردین امسال به جمع شهیدان مدافع حرم پیوست. راه‌چمنی از مربیان نمونه طرح صالحین و عضو فعال پایگاه شهید آوینی حوزه ۳ سیدالشهدا(ع) ناحیه مقاومت بسیج شهرستان پاکدشت بود که در دفاع از حرم اهل‌بیت و در مبارزه با تروریست‌های تکفیری به درجه رفیع شهادت نائل آمد. شهید متولد ۱۳۶۴ و متأهل بود. پدر شهید، علی اکبر راه‌چمنی در گفت‌وگو با «جوان» از ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی فرزندش می‌گوید.

شهدای مدافع حرم تربیت یافته دامان خانواده‌ای هستند که آنها را به سعادت شهادت رساندند، شما به عنوان پدر شهید چه کاری برای بالا بردن اطلاعات معنوی و اعتقادی پسرتان انجام دادید؟
از بدو تولد آقا ابوالفضل، مادرش تأکید بسیاری داشت که بدون وضو به نوزاد شیر ندهد. خیلی روی این مسئله مقید بود. زندگی شهید از بدو تولد اینگونه آغاز شد. از بچگی تحت تأثیر تعالیم مادرش بزرگ شد و پا گرفت. در مدرسه هم یکی از بهترین دانش‌آموزان مدرسه بود و در رشته ریاضی رتبه دوم را در منطقه آورد. بعد از دوران تحصیل هم عضو سپاه شد و علاقه‌ بسیار زیادی به کارش داشت. کارهای نظامی را خیلی دوست داشت. از بچگی دنبال ورزش رفت و یک کوهنورد و صخره‌نورد، چترباز و غواص واقعی بود. دوره تمام این رشته‌های ورزشی را دیده بود و حرفه‌ای ورزش می‌کرد. گاهی هم کشتی می‌گرفت. شغل من طوری بود که خیلی نمی‌توانستم در رابطه با مسائل مختلف با ابوالفضل صحبت کنم و به همین دلیل کاملاً تحت نظر مادرش رشد کرد. مادر شهید نقش بسیار زیادی در پیدا کردن مسیر زندگی شهید داشت و اینکه ابوالفضل امروز به عنوان یک شهید مدافع حرم شناخته می‌شود، حاصل زحمات مادرش است.

چند فرزند دارید؟
من شش فرزند دارم که دو دختر و چهار پسر هستند. ابوالفضل فرزند یکی مانده به آخر بود.

بحث رفتنشان به سوریه از چه زمانی پیش آمد؟
اصلاً هیچ حرفی درباره سوریه رفتنش به ما نگفته بود. هر بار که می‌خواست اعزام شود به ما می‌گفت برای رفتن به یکی از شهرهای داخلی مأموریت دارم، نگرانم نباشید. تماس هم می‌گرفت شماره تهران می‌افتاد و ما نمی‌فهمیدیم که به سوریه می‌رود. چون من ناراحتی قلبی دارم و مادرش هم خیلی سرحال نیست به همین خاطر هیچ وقت به ما نمی‌گفت به کجا می‌رود. من این اواخر متوجه شدم به سوریه می‌رود.

این اواخر که متوجه اعزامش شدید از دلایل رفتنش صحبت کردید؟
ابوالفضل رفت تا از حرم حضرت زینب(س) دفاع کند. خیلی بچه توداری بود. سؤال‌هایی که از او می‌پرسیدم را به سختی جواب می‌داد. خیلی راضی نبود درباره کارهایش با کسی صحبت کند. یکی از دلایلی که بی‌سروصدا می‌رفت و می‌آمد همین موضوع بود. الان تازه بعد از شهادتش فهمیدم ابوالفضل درجه‌دار بود. خیلی بی‌ریا بود و اصلاً اهل تعریف کردن از خودش نبود.

شهید چند بار اعزام شده بود؟
 دفعات زیادی رفته بود. فکر می‌کنم قبل از شهادت هفت یا هشت بار اعزام شده بود.

رفتن و شهادتش برایتان سخت نبود؟
خیلی سخت بود. مگر می‌شود فرزند آدم از دست برود و سخت نباشد. البته از یک طرف هم خوشحالم پسرم در راهی قدم گذاشته که به شهادت ختم شده. در راه خیر قدم گذاشت و عاقبت به خیر هم شد. از یک طرف هم بچه‌ام است و جایش برایم خیلی خالی است.

اگر از همان اول می‌فهمیدید به سوریه می‌رود ممکن بود اجازه ندهید برود؟
نه، اجازه می‌دادم. صحبت کردن درباره ابوالفضل برایم سخت است، نمی‌دانم چرا. این اواخر به من اشاراتی می‌کرد و از من اجازه می‌گرفت و می‌رفت. منتها مادرش هیچ خبری از رفتنش نداشت. با من در تماس بود و این اواخر در جریان فعالیت‌هایش بودم.

متأهل بودند؟
بله، متأهل بود ولی فرزندی نداشت. همسرشان هم مثل خودشان یک بسیجی محکم و درجه یک است. ابوالفضل هم با صحبت‌هایش به خوبی او را آماده کرده بود.

شما پسرتان را به عنوان یکی از شهیدان مدافع حرم چگونه شناختید؟ به نظرتان چه مسائلی آقا ابوالفضل را به عنوان یک جوان دهه شصتی انقدر شاخص کرده بود؟
ابوالفضل یک ریال هم به دنیا وابسته نبود و هیچ دلبستگی‌ای به دنیا نداشت. به تعبیر دیگر برای زمین نبود و در آسمان‌ها سیر می‌کرد. پسرم حساب هر روزش را داشت و آخر هر سال خمس مالش را می‌داد. یک ریال هم خمس بدهکار نبود. ابوالفضل انس زیادی با قرآن داشت. یک قرآن جیبی داشت و حداقل پنج، ‌شش بار آن را می‌خواند. فکر می‌کنم حافظ پنج جزء قرآن بود. گاهی به من تأکید می‌کرد که پدر چرا کم قرآن می‌خوانی‌، حضرت امام روزی چند جزء قرآن می‌خواند. مگر ایشان الگوی ما در زندگی نیست. به نظرم همین انس داشتن به قرآن باعث شد ابوالفضل به این درجه برسد. خیلی عاشق بود. برای رهبرش می‌مرد و خیلی ولایی بود. الان همه از بابت نبود ابوالفضل ناراحت هستند که دیگر بینمان نیست. خودم واقعاً دوستش داشتم و بچه دوست‌داشتنی‌ای بود. اخلاق آرام و خوبی داشت. خنده‌رو بود و با بچه‌ها بچگی و با بزرگ‌ترها، بزرگی می‌کرد. هیچ‌وقت به من و مادرش بی‌احترامی نکرد. پای مادرش را می‌بوسید و اگر یک روز ناراحت بودیم به خانه‌مان می‌آمد و سعی می‌کرد خوشحالمان کند. واقعاً قوت قلب من بود.

سخن پایانی.
این لطف خدا بود که ابوالفضل نسبت به بقیه همسن و سال‌هایش متفاوت باشد. مادرش زمان برادر بزرگ‌ترش مریض احوال بود و شاید هنگام شیردادن به آنها دقت نداشت، اما برای ابوالفضل همیشه با وضو شیر می‌داد. به نظر خودم شیر دادن با وضو به بچه تأثیر بسیار زیادی در رفتار و روحیات او دارد. شهید بدون وضو از خانه خارج نمی‌شد. به دوستانش هم خواندن قرآن و نماز شب را بسیار توصیه می‌کرد.
*روزنامه جوان

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: