تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ - ۱۲:۳۱ کد مطلب 107980

مأموریت اقتصادی دیپلمات‌ها/ کسی که عقب‌نشینی می‌کند، اصلاح‌طلب نیست

گروه سیاسی مشرق – روزنامه‌ها و جراید در بخش سرمقاله و یادداشت روز به بیان دیدگاه‌ها و نظریات اصلی و اساسی خود می‌پردازند؛ نظراتی که بیشتر با خط خبری و سیاسی این جراید همخوانی دارد و می‌توان آنرا سخن اول و آخر ارباب جراید عنوان کرد که اهمیت ویژه‌ای نیز دارد. در ادامه یادداشت و […]

گروه سیاسی مشرق – روزنامه‌ها و جراید در بخش سرمقاله و یادداشت روز به بیان دیدگاه‌ها و نظریات اصلی و اساسی خود می‌پردازند؛ نظراتی که بیشتر با خط خبری و سیاسی این جراید همخوانی دارد و می‌توان آنرا سخن اول و آخر ارباب جراید عنوان کرد که اهمیت ویژه‌ای نیز دارد. در ادامه یادداشت و سرمقاله‌های روزنامه‌های صبح کشور با گرایش‌های مختلف سیاسی را می‌خوانید:‌‌

********

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛نکته مغفول در مدیریت رسانه ملی

امیر شریفی در سرمقاله امروز روزنامه کیهان نوشت:‌

اتفاقات اخیر در صدا و سیما و تغییرات و تحولاتی که به دنبال آن رخ داده و می‌دهد، بار دیگر توجه بسیاری را جلب این رسانه فراگیر و تاثیرگذار نمود. خصوصا که مقام معظم رهبری در دیدار اخیر فرهنگیان و معلمان، انتقادات مهمی را متوجه این رسانه کردند که محور آنها عدم توجه مسئولان رسانه ملی به توصیه‌ها و پیشنهادها و بی‌برنامگی برای نسل جوان و نوجوان کشور بود. انتقاداتی که پیش از این نیز بارها و بارها از سوی ایشان و دیگر دلسوزان و متفکران و اندیشمندان گوشزد شده بود.

احتمالا با تغییرات مدیریتی کلان در رسانه ملی، بازهم مدیران بالا و میانه تغییراتی خواهند کرد و جابجایی‌هایی صورت خواهد گرفت اما آیا این تغییرات و تحولات می‌تواند به معضل همیشگی این رسانه یعنی دستیابی به موقعیت یک دانشگاه آن گونه که امام راحل گفته بودند و یک قرارگاه فعال جنگ نرم آنچنان که در رهنمودهای رهبرمعظم انقلاب بوده است، پایان بخشد؟

بر همه آنهایی که از نزدیک و دور با مشکلات و معضلات رسانه ملی، آشنا بوده و هستند، آشکار است که اگرچه کمبود بودجه و عدم همراهی دولت در این زمینه از جمله کاستی‌های صدا و سیما بوده و هست ولی آنچه این رسانه را از موقعیت و جایگاه یک دانشگاه و قرارگاه جنگ نرم دور ساخته، بیش و پیش از بودجه و یاری دولت، دوری و عدم پیوند با مراکز آکادمیک علمی و دینی و موسسات فکری و تحقیقاتی است. موسسات و مراکزی که وجود و حضورشان در رسانه‌های غربی در قالب اتاق‌های فکر و «تینک تانک‌»های رسانه‌ای، موجب شکل‌گیری پایه‌های ایدئولوژیک قوی در محصولات رسانه‌های آن سوی آبها شده و می‌شود.در واقع آنچه محصولات رسانه‌ای غرب و به خصوص آمریکا را از محتوای ایدئولوژیک قوی (برگرفته از تفکرات مادی گرایانه و سکولاریستی و اومانیستی غرب) برخوردار کرده، نه فقط یک پیوند ساده مابین مراکز رسانه‌ای و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی و آکادمیک بوده بلکه اساساً به دلیل آن است که آن مراکز رسانه‌ای از دل همان موسسات آکادمیک و علمی ایدئولوژیک و نهادهای استراتژیک غرب بیرون آمده و گسترش یافته‌اند و در میان مسئولان و متولیان این عرصه‌ها اشتراکات بسیاری یافت می‌شود. مثلا «تد ترنر» علاوه بر بنیانگذاری شبکه خبری «سی‌ان‌ان» و مدیریت غول رسانه‌ای «تی سی‌ام»، از مسئولان اندیشکده و مرکز استراتژیک «سی‌اس‌آی‌اس» نیز هست. یا سریال‌هایی همچون «لاست» و یا «هوم لند»، حاصل کار تیم عظیمی از محققان و پژوهشگران حوزه‌های مختلف بوده که نتایج کار آنها در اختیار گروه‌های نویسنده و فیلمنامه نویس قرار گرفته تا به صورت یک فیلم و یا سریال شکل گرفته و دهها میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

دو سال پیش وقتی پشت صحنه تولید فیلم «نوح» ساخته دارن آرنوفسکی در مصاحبه‌های مختلف کارگردان و فیلمنامه نویس انتشار یافت، آشکار شد سازندگان آن (که همگی صهیونیست‌های کابالیست هستند)، از حدود ۳۰ خاخام کابالیست دعوت کرده‌اند تا در مرکز فرقه حدسه در بروکلین طی پروسه نوشتن فیلمنامه حضور داشته و عناصر تفکر کابالا را برای درج در فیلمنامه ارائه دهند. پس از تولید فیلم نیز از همان خاخام‌های کابالا که در هنگام نوشتن فیلمنامه حضور داشتند، مجددا دعوت به عمل آمد تا فیلم ساخته شده را تماشا کرده و نظر دهند که آیا عناصر کابالایی مد نظر آنها در فیلم لحاظ شده یا خیر.

همه این مثالها گویای آن است که مسائل و مراحلی که برای برنامه سازان و فیلمسازان و البته مدیران رسانه‌های ما به صورت یک تابو درآمده (یعنی بهره‌گیری از کارشناسان حوزه‌های مختلف فکری و دینی) در سینما و تلویزیون غرب، یک روال معمول و قطعی است. از همین روی رسانه‌های آنها،  برای ترویج افکار مادی گرایانه و شرک آمیز، حکم همان دانشگاه را داشته و قرارگاه جنگ نرم است برای مقابله و معارضه با اندیشه‌های توحیدی و اسلامی و دارای تاثیرگذاری فوق العاده برای القاء سبک زندگی و …

اما متاسفانه در کشور ما نه تنها رسانه‌ها اغلب از دل مراکز فکری و پژوهشی ایدئولوژیک (که در ایران همان حوزه‌های علمیه هستند) و یا موسسات و نهادهای فکری و آکادمیک بیرون نیامده‌اند بلکه هیچ‌گونه پیوندی هم با آنها ندارند!

جالب‌تر آنکه وقتی بحث اتاق‌های فکر به صورت بسیار جدی مطرح شده بود، برخی از مدیران رسانه به اصطلاح فرار به جلو کرده و از خودشان و مثلا منشی دفتر و برخی عوامل دفتری خود (که چندان با فکر و تفکر میانه‌ای ندارند!)، اتاق فکر تشکیل دادند!! 

اگر در سال‌های پیش از انقلاب اتصال سینما و تلویزیون با مراکز و کانون‌های دولتی و درباری، آنها را در خدمت بسط  ایدئولوژی نوکرمآبی و باستان گرایانه و تفکرات ضد اسلامی/ایرانی  حکومت پهلوی قرار داده بود اما در سال‌های پس از پیروزی انقلاب نه تنها در جهت اتصال این رسانه‌ها با مراکز و نهاد‌های فکری انقلاب، تلاش موثری به عمل نیامد بلکه هرگونه حرکتی برای پیوند یاد شده با انواع و اقسام برچسب‌های ناچسب، از سوی جریان شبه روشنفکری و غرب‌گرایان یا دلباختگان رژیم طاغوت (که متاسفانه در اغلب مراکز رسانه‌ای حضور کلیدی داشتند) سرکوب شد.

از همین روی علی‌رغم تلاش برای ساخت برنامه‌ها و فیلم‌ها و سریال‌های انقلابی و اسلامی، اما هیچ‌گاه تلاش فوق به یک جریان قوی و حاکم در رسانه‌ها از جمله صدا و سیما تبدیل نگردید و همچنان دست جریان شبه روشنفکری برای هرگونه جولان در این رسانه باز ماند. توجیه کار هم برداشت نادرستی از رهنمود مقام معظم رهبری مبنی بر جذب حداکثری بود فارغ از تاکید معظم‌له بر حفظ اصول و ارزش‌ها.

حاصل کار، باج دادن برخی مدیران به عناصر حساب پس داده‌ای از جریان شبه روشنفکری شد که هیچ‌گاه جز به تفکرات و سبک زندگی مادی و غربگرایانه ادای دین نکرده و نمی‌کنند و به این وفاداری به فرهنگ و تمدن غرب هم رسما و علنا می‌بالند!! و نتیجه این روال نامطلوب آن است که امروز این رسانه موثر، از بسیاری کمبودها در رنج است که کمبود بودجه شاید یکی از کوچک‌ترین آنها باشد.

اینکه فلان برنامه از یک نویسنده ضد انقلاب فراری تجلیل کرده و برنامه به اصطلاح ادبی دیگر،  نویسنده هتاک و اسلام ستیز معروف را تطهیر می‌کند، اینکه کارگزاران شبکه‌های بیگانه در برنامه‌های به اصطلاح گپ و گفت جولان داده و به تبلیغ خود و همفکرانشان می‌پردازند یا علنا روی آنتن زنده از هنرپیشه‌های فاسد طاغوتی فراری دعوت می‌شود یا  نمایش آثار هنرپیشه دیگر طاغوتی برگ برنده یکی از همین حضرات می‌شودیا فلان مجری نورچشمی از رانتی که سال‌ها تلویزیون به رایگان دراختیارش گذارده برای خود برند درست کرده و بی‌خیال مدیرانش، برای تبلیغات انتخاباتی از حیطه ورزش به عرصه سیاست می‌پرد یا مجری دیگر آن‌قدر میدان را برای خود باز دیده که روی صفحه تلویزیون خدا را هم بنده نیست و فلان به اصطلاح طنز پرداز که با شلوارک پوشی و انتشار حرف‌های بدتر از آن، آبروی هر چه نویسنده و طنز پرداز را در طبق اخلاص گذارد، علی‌رغم ممنوعیت با شرط عدم درج نام، نویسنده دو برنامه جنجالی می‌شود که یکی از آنهاپس از تحقیر شرکت کنندگان و البته مخاطبانش، به پشت گرمی همان مدیران حداکثری! شوی طلبکاری راه انداخته و بازهم به تحقیر فاجعه بارتر مخاطبانش می‌پردازد و… و بالاخره حکایت غم‌انگیز پشت صحنه‌ای که صدای گروهی از بازیگران زن را درآورده، همه و همه بخشی از نتایج باج دادن مدیران حداکثری و بایکوت نیروهای انقلابی و مردمی است.

اما سوال از مدیران حداکثری و بی‌نیاز از مراکز فکر و اندیشه این است که در طی این سال‌ها و با خروارها باج به جریان شبه روشنفکری و بیگانه با انقلاب اسلامی و ارزش‌های آن، چه گلی بر سر خود و رسانه ملی زدند؟! چند درصد آنها را جذب انقلاب و ارزش‌های جامعه اسلامی کردند؟!! آیا معنی جذب این بوده که مثلا این حضرات را در رسانه ملی نگه داشته‌اند تا از پول بیت المال و کیسه ملت برخلاف عقاید و ارزش‌های همان ملت، برنامه و فیلم و سریال بسازند و به ریش همه بخندند؟!!! چه اشکالی داشت در کنار هر ۱۰ برنامه‌ای که توسط این حضرات ساخته شد، یک برنامه هم به بچه‌های انقلابی داده می‌شد که انصافا امروزه حاصل کار آنها در همه زمینه‌های برنامه‌سازی و گرافیک و استفاده از ساختارهای جذاب و به روز، قابل توجه بوده و به لحاظ استانداردهای ساختاری یک سر و گردن از آثار همه مدعیان شبه روشنفکری بالاتر است، آنچه گویا برای مدیران حداکثری از درجه اهمیت بالایی برخوردار بوده اما متاسفانه در مواجه با نورچشمی‌های شبه روشنفکری، درجه اش پایین کشیده می‌شود!!

به هرحال آنچه گذشته باید با نگاهی منصفانه نقد شده و برای آینده مورد استفاده بهینه قرار گیرد. تغییر و تحولات در رسانه ملی به هر اسم و نام و عنوان و شخصی منتهی شود، بهتر آنکه از آزمون و خطاهای گذشته درس بیاموزد. دیگر زمان باج دادن به جریان‌های شبه روشنفکری و غربگرا و دور از انقلاب و مردم، به سر آمده است. حاصل و نتیجه تمامی آن باج‌ها امروزه در مقابل ماست. راه صواب رسانه ملی برای تبدیل شدن به دانشگاه و قرارگاه جنگ نرم از پیوند آن با مراکز و نهادهای فکری و آکادمیک علمی و دینی به خصوص حوزه علمیه می‌گذرد. این راه از مسیر آشتی و پیوند با نیروهای با بصیرت و معتقد به ارزش‌ها و اندیشه‌های انقلاب عبور می‌کند. این نیروهای فکری و معتقد به انقلاب و اسلام هستند که می‌توانند پایگاه‌های محوری برای برنامه‌سازی و تولید آثار رسانه‌ای شایسته و در خور ملت ایران باشند. فیلم و سریال و برنامه‌هایی که از فکر و اندیشه و محتواسازی نیروهای فکری و باورمند به ارزش‌های جامعه اسلامی برآمده و توسط متخصصان حرفه‌ای به گونه‌ای هنری و تاثیر گذار ساخته شوند.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛طرح بانکی مجلس و گشایش برای بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط

سید مهدی بنی طبا در سرمقاله امروز روزنامه خراسان نوشت:

بنگاه‌های کوچک و متوسط (smeها) موتور محرکه رشد و اشتغال در هر اقتصادی هستند و عموماً به همین دلیل نیز مورد حمایت دولت‌ها قرار می‌گیرند. یکی از مهم ترین نیاز های بنگاه های کوچک و متوسط تامین مالی سرمایه در گردش است.

 ازآنجایی که این بنگاه‌ها برخلاف بنگاه‌های بزرگ، شرایط لازم برای ورود به بازار سرمایه را ندارند، تنها مسیر پیش روی آنها برای تأمین مالی، بانک ها هستند. متأسفانه در شرایط فعلی اقتصاد ایران، عمده منابع بانکی توسط دولت، شرکتهای دولتی، بنگاههای بزرگ اقتصادی و شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌ها «تصاحب» شده است. عدم بازپرداخت این تسهیلات و معوق شدن آنها موجب انجماد بخش بزرگی از دارایی‌های بانکها شده و عملاً نظام بانکی کشور را فلج کرده است.

 آمارهای رسمی اعلام شده توسط رئیس کل بانک مرکزی حاکی از این است که بیش از نیمی از منابع بانکها در قالب طلب از دولت، معوقات بدهکاران کلان و سرمایه گذاری های منجمد شده در زمین و مسکن قفل شده است اما کارشناسان اقتصادی، آمار رئیس کل بانک مرکزی را بسیار خوش بینانه می‌دانند. این شرایط باعث شده است تا بنگاه‌های کوچک و متوسط کشور که راهی به جز تامین مالی از طریق بانک ندارند، در «قحطی منابع بانکی» به سر ببرند و با وجود سرمایه‌گذاری های انجام شده، به دلیل فقدان سرمایه در گردش ناچار به تعدیل یا تعطیلی شوند تا جایی که بیش از ۶۰درصد ظرفیت تولید کشور تعطیل شده است.

 نمایندگان مجلس در تدوین طرح اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا که اواسط هفته گذشته مصوب شد تا براساس سازوکار اصل ۸۵ قانون اساسی، جزئیات آن توسط کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شود، اهتمام ویژه ای برای حل مشکل تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط داشته اند و از سه راه به دنبال حل این مشکل بوده اند: کوتاه کردن دست دولت و بنگاه‌های بزرگ از سپرده‌های بانکی، کاهش نرخ سود تسهیلات و تسهیل در وثایق قابل قبول بانکی.

الف-کوتاه کردن دست دولت و بنگاه‌های بزرگ از سپرده‌های بانکی: جهت گیری طرح مجلس، ارجاع درخواست های تأمین مالیِ دولت و بنگاه های بزرگ به بازار سرمایه، و اختصاص سپرده های بانکی به تأمین نیازهای مالی smeها و خانوارها است. لذا تامین مالی دولت از محل سپرده‌ها ممنوع و تامین مالی بنگاه های بزرگ محدود شده است.

 بر اساس این طرح تأمین مالی دولت صرفا از طریق انتشار اوراق بهادار اسلامی با تضمین خزانه یا سازمان برنامه ممکن خواهد بود و دست دولت از منابع بانکی قطع خواهد شد. همچنین بر اساس ماده ۱۰۰ این طرح، مانده تسهیلات اعطایی هر بانک از محل سپرده‌های سرمایه گذاری عام و خاص به هر ذینفع واحد نباید از ۲۵درصد سرمایه مورد نیاز برای تأسیس بانک جدید (در حال حاضر معادل ۱۰۰ میلیارد تومان) بیشتر باشد.

همچنین جمع تسهیلات اعطایی شبکه بانکی به هر ذینفع واحد نباید از ۷۵درصد سرمایه اولیه مورد نیاز برای تأسیس بانک جدید (در حال حاضر معادل ۳۰۰ میلیارد تومان) بیشتر باشد. این حالی است که هم اکنون یکی از بدهکاران کلان بانکی در مجموع ۶۵۰۰ میلیارد به نظام بانکی بدهکار است.

ب- کاهش نرخ سود تسهیلات: بحران نقدینگی برخی بانکها و تلاش آنها برای جذب سپرده‌ سایر بانکها منجر به رقابت بر سر «نرخ سود علی الحساب» و افزایش این نرخ با وجود کاهش تورم شده است و این رقابت گاها تا جایی پیش رفته است که به ضرر عملیاتی بانک‌ها منجر شده است. البته این افزایش نرخ اگرچه شاید برای سپرده‌گذاران مطلوب باشد، ولی مستقیما خود را در افزایش نرخ سود تسهیلات نشان می‌دهد و این افزایش هزینه تأمین مالی منجر به کاهش صرفه اقتصادی تولید شده است.

در طرح جدید مجلس، رقابت بانکها از رقابت بر سر «نرخ سود علی الحساب» به رقابت بر سر «نرخ سود تحقق یافته» در آخرین دوره مالی قبل، مثلاً در دوره شش ماهه گذشته، (که مبتنی بر صورتهای مالی حسابرسی شده توسط حسابرسان معتمد بانک مرکزی است و کاملاً قابل استناد و دفاع می باشد)، منتقل خواهد شد.

 این تغییر موجب افزایش بهره وری عملیات بانکها و رقابت آنها بر سر کاهش نرخ حق الوکاله شان و به تبع آن کاهش هزینه تسهیلات و آرامش بیشتر بازار پول خواهد شد.

ج- تسهیل در وثایق قابل قبول بانکی: یکی از مهم ترین موانع تامین مالی خانوارها و بنگاه‌های کوچک و متوسط مشکل نداشتن وثیقه مورد قبول بانکهاست.

 در این طرح وثیقه های مورد قبول بانکها توسعه پیدا کرده است و انواع اموال منقول و غیر منقول، سپرده های بانکی مدت دار، اوراق گواهی سپرده سرمایه‌گذاری، سهام شرکتها و سایر دارایی‌های مالی، اموال و دارایی های فکری قابل مبادله، سفته، ضمانت اشخاص ثالث، بیمه نامه اعتباری شرکت‌های بیمه و… قابل قبول شمرده شده است. همچنین مقدمات تشکیل موسسات تخصصی تضمین تعهدات در این طرح فراهم شده است.

بررسی تجربیات جهانی نشان می‌دهد که عمده کشورها به منظور تسهیل دسترسی بنگاه‌های کوچک و متوسط و نیز نوآور به اعتبار، به حمایت غیرمستقیم رو آورده اند که رایج ترین شیوه حمایت از موسسات تضمین تعهدات (Credit Guarantee) است.

تا کنون نمایندگان مجلس نهم برای تهیه و تدوین طرح اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا زحمات زیادی کشیده اند و این طرح در آستانه تصویب نهایی در کمیسیون اقتصادی مجلس است، باید دید فشارهای دولت، بانکدارها و کسانی که از تصویب این قانون متضرر می‌شوند رمقی برای نمایندگان مجلس باقی می‌گذارد تا در فرصت باقی‌مانده از مجلس نهم، این طرح را نهایی کنند یا اینکه بهارستان نشینان تسلیم وضع موجود می‌شوند و بررسی این طرح حیاتی برای اصلاح وضعیت اقتصادی کشور، حداقل یک سال به تعویق می افتد؟

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛گام دوم، تحقیر مضاعف اصلاح‌طلبی

میکاییل دیانی در بخش روزنه روزنامه وطن امروز نوشت:

انتخابات ۹۲ از ۲ حیث مورد توجه است، یکی شکل‌گیری جریان نومحافظه‌کار سیاسی ذیل هاشمی‌رفسنجانی و دیگری بازسازی و ایجاد یک روزنه برای حیات سیاسی اصلاح‌طلبی، اگرچه در این پازل بیش از آنکه اصلاح‌طلبان بردی کسب کنند به یک محمل اجتماعی برای نضج این نومحافظه‌کاری بدل شدند.

این جریان که خود را صاحب پایگاه اجتماعی و سبد آرای اختصاصی می‌دانست در آستانه انتخابات ۹۲ بالاجبار گزینه خود برای انتخابات ریاست جمهوری را کنار گذاشت و زیر چتر نومحافظه‌کاری به حمایت از روحانی پرداخت که گزینه این جریان برای انتخابات بود.

این نومحافظه‌کاری که تحت نظر هاشمی شکل گرفته است، تنها یک دغدغه دارد و همه رفتارهایش معطوف به یک مساله است و آن «ماندن در قدرت» است، آن هم از مسیر عقل ابزاری. این جریان تکنوکرات هیچ دغدغه‌ فرافکنی و فراتکنیکی را اعم از دین و اخلاق در مناسبات تصمیم‌گیری خود به رسمیت نمی‌شناسد و در این بین آنان که هویت خود را زیر سوال بردند اصلاح‌طلبان بودند و حتی به آنها «رحم اجاره‌ای دولت» نیز لقب دادند. گام اول بازی سیاست برای نومحافظه‌کاری و اصلاح‌طلبی، تحقیر اصلاح‌طلبان بود.

 اما آنها گام دوم را در انتخابات اسفند ۹۴ با جدیت بیشتری شروع کردند و جلسات شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از ماه‌ها پیش از انتخابات مجلس دهم شروع شد؛ اواسط دی‌ماه بخشی از جریان اصلاحات با بیان اینکه لیست مجزا به سرلیستی عارف خواهد داد تلاش داشت خود را از زیر پرچم این نومحافظه‌کاری خارج کند اما ورود افرادی چون کرباسچی، حسین مرعشی، عطریان‌فر و دیگران به صحنه نه تنها جدایی اصلاح‌طلبان را منتفی کرد، بلکه ضلع سومی را به این ائتلاف اضافه کرد که همانا طرفداران لاریجانی در مجلس شورای اسلامی بودند. اگرچه ائتلاف هیچگاه به رسیدن به «حداکثر مطلق خواسته‌ها»ی طرفین منجر نمی‌شود اما با این منطق اصلاح‌طلبان به «حداقل ممکن» خود نیز دست نیافتند و مجبور شدند به کسانی رأی دهند که گاه در برخی مواضع اختلاف ۱۸۰ درجه‌ای با آنها داشتند.

پس از پایان انتخابات دوباره مرحله جدیدی از مانورهای سیاسی برای اصلاح‌طلبان شروع شده است، اگرچه آنها اقلیت صندلی‌های مجلس را کسب کرده‌اند اما رسانه‌های اصلاح‌طلبی و افراد آنها بر ریاست عارف اصرار دارند. شکوری‌راد، دبیر حزب اتحاد ملت می‌گوید «اصلاح‌طلبان از ریاست دکتر عارف در انتخابات مجلس حمایت می‌کنند». وی گفته با توجه به جلسه فراکسیون امید طبیعی است عارف رئیس مجلس شود. کواکبیان، دبیر مردم‌سالاری و از منتخبان لیست امید هم گفته «گزینه اصلاح‌طلبان برای ریاست مجلس دهم آقای دکتر عارف است».

وی گفته «ما مسلما از عارف برای ریاست مجلس دهم حمایت می‌کنیم و تنها یک کاندیدا برای ریاست مجلس دهم در فراکسیون امید وجود دارد که آن هم عارف است». الیاس حضرتی نیز گفته «تلاش ما ریاست عارف در مجلس دهم است». عارف نیز تمام قد در میدان مبارزه برای ریاست مجلس ایستاده و می‌گوید «شخصا حق ندارم به خواست مردم بی‌توجهی کنم و مطمئنا براساس مطالبه اکثریت جامعه که به دنبال تغییر در مجلس بودند عمل می‌کنم، زیرا اگر بخواهیم به خواست مردم بی‌اعتنا باشیم آیندگان درباره ما داوری خوبی نخواهند کرد». عارف اعلام کرده «کسی که عقب‌نشینی می‌کند، اصلاح‌طلب نیست.» اگرچه وی خود در انتخابات سال ۹۲ مجبور به عقب‌نشینی شد. در این بین همگام با آنها همه رسانه‌های موسوم به اصلاح‌طلبی بر ادامه ماندن عارف در رقابت بر سر ریاست مجلس اصرار دارند.

اما طرف دیگر ماجرا چندان علاقه‌مند به این مساله نیست، روزنامه‌ای که بیشتر آن را به‌عنوان روابط عمومی هاشمی می‌شناسند در جریانی مغایر باقی رسانه‌های اصلاح‌طلب هر روز از عقب‌نشینی اصلاح‌طلبان دم می‌زند و می‌خواهد به اصلاح‌طلبان بقبولاند که اصلاحات باید ریاست مجلس را کنار بگذارد و به ریاست شریک سیاسی روحانی-لاریجانی- قانع شود. این رسانه در شماره‌های پیش خود حتی در مطلب اصلی خود با تیترهای «عارف و لاریجانی پیش از آغاز مجلس تصمیم بگیرند»، «ریاست در صحن مجلس اشتباه بزرگ است» و… اصرار دارد پیش از انتخابات ریاست مجلس، عارف ـ اگرچه به‌صورت محترمانه ـ به نفع لاریجانی کنار بکشد.

حال اصلاح‌طلبان در گام دوم خود از هر سو قدم بردارند دچار «تحقیر مضاعف» می‌شوند؛ از سویی اگر عارف تا آخرین مرحله پای نامزدی برای ریاست مجلس بایستد و در هنگامه رأی‌دهی مغلوب جریان اکثریت مجلس شود، تلاش‌های ۲ ماهه آنها و شادی‌های رسانه‌ای که به بدنه منتقل کرده بودند از بین می‌رود و سرخوردگی شدید در بین بدنه اصلاح‌طلبان صورت می‌گیرد، در وجه دیگر این بازی اگر فشار نومحافظه‌کاران بر جریان اصلاح‌طلبی موثر شود و همچون خرداد ۹۲ در خرداد ۹۵ هم عارف کنار بکشد، گام دوم تبدیل به تحقیر مضاعف اصلاح‌طلبی می‌شود که این نیز به نوبه خود سرخوردگی بدنه را به همراه خواهد آورد.

 سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ضرورت دیپلماسی اقتصادی

حیدر مستخدمین حسینی مشاور اقتصادی وزیر اقتصاد در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشت:‌

با شرایط امروز ایران، دیپلماسی اقتصادی یکی از صداهایی به شمار می‌رود که نیازمند توجه جدی است، چرا که شرایط پسا برجام و نیازهای کشور نشان می‌دهد که تنها با یک رویه منطقی و بین‌المللی می‌توان به رفع مشکلات کشور دست زد.

استفاده از دیپلماسی در اقتصاد در گذشته هم آزموده شده، به‌ویژه در شرایط جنگ و چند سال پس از آن مرحوم نوربخش، رییس کل وقت بانک مرکزی، آن را به کار گرفت. تلاش‌هایی از این دست زمان جنگ سبب شد که کشور برابر مشکلات عظیم مقاومت کند.

دیپلماسی و اقتصاد، مباحثی پیچیده‌اند که با توجه به حساسیت‌های هر یک، نیازمندی‌های خاصی را می‌طلبند. زمانی که این دو در کنار یکدیگر و با یک هدف به کار برده می‌شوند توجه بیشتر به سوی مقابل و درک نیازهای آن می‌تواند راهگشا باشد.

دیپلماسی اقتصادی نیازمند دخالت گسترده صاحب‌نظران اقتصادی است؛ چرا که افراد سیاسی درک صحیحی از مسائل اقتصادی ندارند و در مذاکراتی از این دست، مسائل اقتصادی را کمتر مورد توجه قرار می‌دهند. برای نمونه در بحث برجام، هرچند تیم دیپلماسی کشور از نظر سیاسی به موفقیتی بزرگ دست پیدا کرد، در حوزه مسائل اقتصادی نتوانست آنچنان که باید مسائل را به‌شکل شفاف مطرح کند. درست به همین دلیل هم بسیاری اعتقاد دارند، در برجام اقتصاد کمتر مورد توجه قرار گرفت. ‌به‌قطع اگر زمان برجام، بر مبادلات ارزی حساسیت کافی نشان داده می‌شد، امروز مشکلات کمتری گریبان ایران را می‌گرفت.

دیپلماسی در اقتصاد، نه تنها می‌تواند منافع ملی را تامین کند؛ بلکه می‌تواند نیازهای امروز کشور را هم در نظر بگیرد و در جهت رفع آنها برآید. یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصاد ایران، تولید داخل و عقب‌ماندگی فناوری است. امروز باید فعالان اقتصادی کشور، بیش از پیش تلاش کنند که سرمایه‌گذاران خارجی را به سرمایه‌گذاری مشترک در ایران جلب کنند. متاسفانه بیشتر تیم‌های اقتصادی که تاکنون به ایران آمدند تنها به دنبال صادرات کالاهای خود به کشور بودند. باید از گذشته درس گرفت و تلاش را برای جلب سرمایه‌گذاری مشترک گذاشت تا از این راه هم تولید داخلی و اشتغال تقویت و هم بتوان از تجارب کشورهای دیگر در صادرات استفاده شود.

صادرات در ایران بحثی ناتمام است و حتی در رشته‌های دانشگاهی مرتبط مانند مدیریت بازرگانی بیشترین واحدهای ارایه شده در رابطه با واردات است. از قضا یکی از دلایل ناتوانی کشور در صادرات، نبود درک علمی از مساله صادرات است؛ به همین دلیل اگر سرمایه‌گذاری مشترک در ایران انجام شود، علاوه بر تاثیر کیفی که می‌تواند بر تولید داشته باشد، فرصت‌هایی برای درک بهتر از بازارهای جهانی و پیچیدگی صادرات فراهم شود. مزیت سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند در شرایطی ‌که از فرصت‌ها استفاده بهینه شود، توانمندی در صادرات باشد.

همچنین دیپلماسی اقتصادی باید در راستای حذف تعرفه‌های صادراتی با کشورهای مهم همسایه و روسیه پیش برده شوند. این موضوع می‌تواند در چارچوب پیمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جامه عمل بپوشد. در حوزه اقتصاد و دیپلماسی باید طرفین نیازهای یکدیگر را بشناسند و منافع خود و طرف مقابل را با یکدیگر همپوشانی کنند. این کار می‌تواند از راه وزارت اقتصادی و امور دارایی هم انجام شود؛ در ماده یک اساسنامه وزارت امور اقتصادی به این امر اشاره شده و این وزارتخانه می‌تواند این مهم را به پیش ببرد.

در شرایط کنونی کشور، دیپلماسی اقتصادی یک ضرورت است و باید آن را پیگیرانه پیش برد. نوربخش زمان جنگ با همین سیاست، بی‌آن‌که سر و صدایی به‌پا کند توانست اقتصاد کشور را که در شرایط مطلوبی نبود سامان دهد و این رویه سبب شد که زیر بمباران و تحریم، دوران جنگ به اتمام برسد.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ موضوعی پیچیده و راه‌حل پیچیده‌تر

احمد شیرزاد در سرمقاله روزنامه آرمان نوشت:‌

انتخابات مجلس دهم در حالتی به سود اصلاح‌طلبان و میانه‌روها به پایان رسید که امید چندانی به این میزان موفقیت آنها به دلیل ردصلاحیت افراد مطرح، وجود نداشت. البته ردصلاحیت‌ها آن چنان برای اصلاح‌طلبان تلخ نبود و اندک کاندیداهای باقی مانده اصلاح‌طلب، جمع‌بندی میان افراد تایید صلاحیت شده توسط شورای عالی اصلاحات و همچنین همراهی احزاب و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلب و تایید رئیس دولت اصلاحات سبب شد تا هر کجا اصلاح‌طلبان، فردی را به عنوان کاندیدای اعتدالی یا اصلاح‌طلب به مردم معرفی کردند به پیروزی نسبی در آن حوزه‌ها دست یابند.

در مرحله بعد باید مسیر این موفقیت را ادامه داد به نحوی که اصلاح‌طلبان راه یافته به مجلس دهم باید با یکدیگر متحد باشند تا بتوانند در برنامه‌های گوناگون از جمله انتخاب هیات رئیسه و به ویژه ریاست قوه مقننه به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنند. انتخاب هیات رئیسه این دوره از مجلس دارای اهمیتی فراتر از دوره‌های قبلی است، چرا که رقابت برای حضور در این جایگاه‌ها میان طیف های اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل است.

بنابراین با توجه به تکثر آرا در مجلس دهم باید پیش از برگزاری انتخابات هیات رئیسه، مکانیزم‌هایی برای جمع‌بندی درباره ریاست مجلس در نظر گرفته شود و اجازه داده نشود که در ابتدای آغاز به کار مجلس دهم، آرای مختلف سبب پدیدار شدن اختلاف شود و اصل کار مجلس که قانونگذاری و نظارت است به حاشیه برود.

همچنین انتخاب ریاست مجلس آینده نیز حق و سهم نمایندگان منتخب مردم برای مجلس است و فرد و گروهی در خارج از مجلس حق اعمال فشار و دخالت در کار نمایندگان را ندارد. درفضای سیاسی، مطبوعات و احزاب سیاسی این حق را دارند که درباره گزینه‌های مختلف ریاست قوه مقننه با توجه به تلاش آنها برای ترغیب مردم برای حضور در انتخابات نظرات خود را بیان کنند اما اگر قرار باشد نمایندگان مجلس تحت تاثیر این موارد قرار بگیرند، نباید انتظار یک مجلس بدون حاشیه را داشت.

 همچنین در مجلس آینده نمایندگان مجلس باید پیرامون موارد مختلف چاره‌اندیشی کنند و با توجه به اینکه مشکلات زیاد و متعددی بر سر راه دولت وجود دارد، نمایندگان مجلس دهم می‌توانند بخشی از باری که دولت بر عهده دارد را از دوش پاستورنشینان بردارند و در همکاری با دولت کوشا باشند.

پیگیری اموری که اصولا از حساسیت بالایی برخوردار است باعث خواهد شد که نوعی عدم تعامل سایر ارکان کشور با مجلس آینده به وجودآید. بنابراین پسندیده آن است که نمایندگان اموری را پیگیری کنند که در نهایت به نتایج خوبی منجر می‌شود. لازم است که نمایندگان از بررسی و طرح موضوعاتی که حساسیت سایر ارکان را بر می‌انگیزاند، خودداری کنند. مجلس مستقل و کارآمد و دارای توان کارشناسی بالا و بدون حاشیه می‌تواند نقش فراوانی درعبور دولت از مشکلات مختلف اقتصادی و اجتماعی داشته باشد.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛تشکیلات اسفبار اصلاح طلبان در مجلس

دکتر حامد حاجی‌حیدری در سرمقاله روز روزنامه رسالت نوشت:

قضیه: عالی مقام، فاطمه سعیدی، “چند چهره لیست امید” را مآلاً به خیانت متهم کرد؛ چهره‌هایی که به زعم ایشان، “خود بهتر از هر ناظر سیاسی می‌دانند که اگر در لیست امید قرار نداشتند، نه در تهران، بلکه در حوزه انتخابیه خود هم رأی کافی برای ورود به مجلس را در اختیار نداشتند” (روزنامه اعتماد، ۲۳ اردیبهشت، مطلب شماره ۴۳۴۴۷). با خواندن و شنیدن این جدال‌ها، چه گمان می‌برند مردمی که به این “لیست” رأی داده‌اند؟

اینها چه می‌کنند با “امید” این مردم، وقتی این مردم بشنوند که برای نمایندگان فهرست تهران، کلاس درس گذاشته شده است، و اساتید مجلس ششمی به آنان الفبای جلوس در مجلس می‌آموزند؟ آموزش پس از انتخابات؛ گویی آنها می‌خواهند پس از انتخابات، مجلسی که خود می‌خواهند بسازند. بالاخره، عملکرد تشکیلاتی راه و رسمی دارد؛ عملکرد تشکیلاتی، منظم که شامل اقناع و تدوین استراتژی و ایجاد هماهنگی منطقی میان اعضا است، جایی پیش از انتخابات دارد، نه اکنون و دو ماه پس از انتخابات.

بدین ترتیب، داستان تفتیش عقاید کسانی که ادعای روحیه دموکراتیک دارند و از قدیم هم به تحکیم وحشت شهره بودند، دوباره شروع می‌شود. تجربه انتخابات شوراهای شهر۹۲ و شهرداری تهران، در حال تکرار شدن است، و اصلاح طلبان به جای عملکرد تشکیلاتی منظم و اقناع و هماهنگی منطقی، می‌کوشند تا با ایراد اتهام و غضب، به “وحدت تشکیلاتی پساانتخاباتی” دست یابند، در حالی که تمام این هماهنگی‌ها باید به نحو منطقی پیش از انتخابات صورت گیرد.

در نخستین چالش این فهرست ناساز و کم امید، رقابت نابرابری برقرار شده است؛ رقابتی که یک سوی آن دکتر علی لاریجانی باشد و سوی دیگر آن دکتر محمد رضا عارف؛ و اقناع هواداران اولی به رأی دادن به دومی از همه جهت دشوار است؛ بسیار دشوار. فارغ از هر نوع طرز تفکر حزبی و اندکی پختگی و فراست سیاسی، معلوم است که تمایزها و فاصله‌های این دو گزینه به طرز فاحشی بسیار است. با یک عصبیت حزبی و بدون داشتن یک نظم و منطق تشکیلاتی، دشوار بتوان عقلا را به چنین تغییر رأیی وادار کرد؛ دشوار و بسیار دشوار. در واقع، به گمان من، عالی مقام، فاطمه سعیدی، کاخ آرزوها را بر باد بنا کرده‌اند، و با این قلم نمی‌توان چشمی را از دکتر علی لاریجانی به سوی دکتر محمد رضا عارف متوجه نمود. نه؛ نمی‌توان. فاصله به نحو غیر قابل تصوری گزاف است.

خب؛ در جریان انتخاب شهردار تهران نیز همین وضع روی داد؛ در آغاز شورای شهر تهران در ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ که محمد باقر قالیباف و محسن هاشمی رفسنجانی کاندیدای احراز پست شهرداری بودند، رأی خانم الهه “راست‌گو” باعث شد تا ایشان به “دروغ‌گویی”، نفاق، خیانت، جاسوسی و سوگند دروغین متهم، و دست آخر هم از حزب کار اخراج شوند (خبرگزاری دانشجو، مطلب شماره ۲۶۱۸۵۸). آخر این چه فعالیت حزبی و تشکیلاتی است که به جای اقناع به دستور و فرمان بند است؟ آن رأی سرنوشت ساز موجب شد که امروز مردم تهران از تحریم چیزی حس نمی‌کنند. در شرایطی که سرتاسر دولت امید را ناامیدی فرا گرفته است، و از آن بوی الرحمن به مشام می‌رسد، مردم تهران از دیدن مناظر شهر، هیچ حسی از زندگی در یک شهر تحریم زده ندارند، و این از مواهب آن یک رأی مسئولانه است. به قول دکتر علی لاریجانی، “خدا را شکر شهردار خوب و عاقلی داریم” (فارس، خبر شماره ۱۳۹۵۰۲۲۵۰۰۱۲۸۷).

 کاوش در قضیه
 کاوش ۱٫
در پاسخ به عالی مقام، فاطمه سعیدی، باید توجه ایشان را به قواعد فعالیت حزبی جلب کرد.

برداشت من این است که نحوی شتاب‌زدگی، همواره در تشکیلات اصلاح طلبان وجود داشته است، و این موجب آن شده تا تشکیلات سیاسی ایشان بدون آن که پایه مستحکم و صحیح و پخته اجتماعی بیابد، سودای فتح تمامیت قدرت را در ذهن بپرورد. این را می‌توان میل مهارناپذیر به “ترکاندن” نزد این گروه‌های جوان نامید.

آن‌ها می‌خواهند “بترکانند”، ولی واقع آن است که این میدان، میدان سترگی است، و دشوار بتوان توقع داشت که چنین بشود. همان طور که ساموئل هانتینگتون، کنث جاندا، کنث رابرتز و اریک ویبلز تصریح دارند، سازمان یک تشکیلات سیاسی، سه فاز پیدایش، نهادینه شدن، و بلوغ یافتن را طی می‌کند، و طی این مراحل، اصولاً مستلزم صرف زمان است، و اغلب، این سیر، “مسیر میان بر” ندارد؛ هر دور از مشارکت در انتخابات، باعث می‌شود تا گروه سیاسی، بیشتر با اقشار رأی دهندگان ارتباط برقرار کند، و فرصتی برای تبادل منظم آرا بیابد. در نتیجه، این یک قانون و قاعده است که سن هر حزب یا تشکل سیاسی، یک شاخص مهم در میزان اثربخشی سازمانی آن تلقی می‌شود.

 کاوش ۲
سرجیو قرقینا در کتابی که اخیراً و در سال ۲۰۱۵، با عنوان “سازمان حزب و نوسانات انتخاباتی در مرکز و شرق اروپا: افزایش وفاداری رأی دهندگان”، توسط انتشارات “راتلج” منتشر کرده است، چهار نوع مختلف از احزاب و گروه‌های سیاسی را از هم تمییز داده است؛ (۱) گروه‌های سیاسی کهنسال و مستمر، (۲) احزاب احیاء شده، (۳) احزاب تازه پدید آمده، و (۴) احزاب نشأت گرفته از جنبش مخالفان. هر چه از نوع نخست به سمت نوع چهارم می‌رویم، توان حزب در فعالیت ثمربخش و ثبات عملکرد تقلیل می‌یابد. این امکان وجود دارد که گروه‌های سیاسی نورسیده، بتوانند در مقطعی و جو و تبی اصطلاحاً “بترکانند”، ولی، به لحاظ ریشه‌ای نمی‌توانند به این روند خود در بلندمدت ادامه دهند. واقع آن است که یک دلیل عملکرد نامناسب و بی‌ثبات سیاسی “فهرست امید”، که این چنین فاطمه سعیدی را خشمگین ساخته، آن است که این فهرست به عنوان یک تشکل سیاسی در فاصله نقطه سوم و چهارم این طیف به سر می‌برد؛ در حالی که هیئت‌های سیاسی اصولگرا در رتبه نخست این طیف قرار دارند و بنا به نظر تحلیلگر دو هزار و پانزدهی ما، طبیعی است که فعالیت‌های اندک آن نیز ثمربخش‌تر و باثمرتر باشد.

در بالاترین سطح تشکل‌های سیاسی، احزاب کهنسال و با نقش آفرینی مستمر در سیاست، شبکه نیرومندی دارند که در سراسر کشور و اقشار مختلف مردم و در کل پیکره هرم قدرت، ریشه دوانده است، و می‌تواند در شرایط مختلف و دشوار، پایداری و اثربخشی خود را حفظ کند.

یک سطح پایین‌تر، احزاب احیاء شده قرار دارند که اگر فاصله فعالیت پر شور پیشین، تا احیاء در مقطع فعلی بیش از یک نسل نباشد، کم و بیش می‌توانند از شبکه قدرت قبلی برای ارتقای اثربخشی و پایداری خود استفاده کند؛ هر چند که این کار دشوار است. آن‌ها با مراعات این مقدمات، می‌توانند از برچسب جایگزین “حزب تاریخی” استفاده کنند.

در رده سوم، احزاب نوظهور، از هیچ تجربه انتخاباتی و از هیچ شبکه ارتباطی مستمر قبلی برخوردار نیستند، و اغلب، در آستانه انتخابات ظهور می‌کنند، و تقریباً سازمان مناسب و ریشه اجتماعی چندانی ندارند. به باور سرجیو قرقینا، این دست از گروه‌های سیاسی نوسانات انتخاباتی بسیاری به ثبت می‌رسانند و اغلب نمی‌توانند پایداری قابل ملاحظه‌ای را از خود نشان دهند. البته دامنه تغییر و بی‌ثباتی، در طول دو انتخابات اول (شانزده سال) خواهد بود و پس از آن، می‌توان انتظار داشت که اگر این احزاب بتوانند با ثبات به دوام خود ادامه دهند، به وضعیت نسبتاً پایداری دست یابند. البته، این، مشروط بر آن است که اعضای جوان و جویای نام، فارغ از انگیزه “ترکاندن”، بتوانند طمأنینه بیشتری از خود نشان دهند.

ولی در رده آخر، احزاب مخالفی جای می‌گیرند که در چارچوب “نظام موجود” قرار گرفته‌اند، و در قالب رقابت‌های انتخاباتی، قصد بازگشت به سپهر سیاست متعارف را دارند. این دسته از احزاب، مسیر قدری دشوارتر و طولانی‌تری تا دستیابی به ثبات و پایداری در پیش دارند. آن‌ها باید اول برادری خود را ثابت کنند و سپس در مسیری قرار گیرند که احزاب احیا شده در آن حرکت خواهند کرد. در واقع، روند تعالی و بلوغی که این دست از احزاب باید طی کنند، بسته به مورد و شرایط متفاوت است، ولی اغلب، مسیر آن‌ها قدری طولانی‌تر از احزاب نوظهور خواهد بود، و به شرط فعالیت مستمر، دو دهه طول می‌کشد تا به نقطه اوج تعالی خود برسند. البته، همچون احزاب نوظهور، این دسته اخیر هم می‌توانند به موفقیت‌های قابل ملاحظه مقطعی دست یابند، ولی این موفقیت‌ها، پایدار نخواهند بود، چرا که حمایت اجتماعی مستمری را بسیج نخواهند کرد.  (توأم با اقتباس‌های آزاد از سرجیو قرقینا، ساموئل هانتینگتون، کنث جاندا، اریک ویبلز و کنث رابرتز).

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛فقدان تضمین‌های حقوقی در اجرای برجام
 
محمد اسماعیلی در سرمقاله امروز روزنامه جوان نوشت:

پیش‌شرط بانک‌های اروپایی مبنی بر «جبران جریمه‌های میلیاردی امریکا بر این بانک‌ها» دست‌انداز دیگر جمهوری اسلامی ایران در راه اجرای برجام است، سرعت‌گیری که روابط مالی کشورمان را در عرصه بین‌المللی با بحران روبه‌رو ساخته و شرایط مبادلات تجاری – اقتصادی بین‌المللی ما را در شرایط ماقبل از برجام بازگردانده است.  بانک‌های «استاندارد چارترد» «دویچه» هم در دو بیانیه جداگانه اعلام کرده‌اند که هیچ مشتری ایرانی را نخواهند پذیرفت و تراکنش‌های مالی مربوط به هیچ فردی در داخل ایران را انجام نخواهند داد.

شرط کنونی بانک‌های اروپایی و بیان صریح آنها مبنی بر نپذیرفتن هیچ مشتری ایرانی، در حالی است که جان کری پنج‌شنبه شب در دیدار با مدیران و مقام‌های ارشد ۱۰ مؤسسه مالی و بانک بزرگ اروپایی در لندن، تنها به «تعهدات شفاهی» به مقامات این بانک‌ها بسنده کرده و خواهان عادی‌سازی این بانک‌ها با  ایرانی‌ها می‌شود. 

زمانی رفتار متناقض امریکایی‌ها در برجام پیچیده‌تر می‌شود که اظهارات هفته قبل جان کری را به یاد بیاوریم که بیان می‌کند: «اگر این شرکت‌ها نمی‌خواهند با ایران وارد معامله شوند و اگر قرارداد تجاری خوبی (برای معامله با ایران) نمی‌بینند، نباید از امریکا به عنوان بهانه (برای معامله نکردن) استفاده کنند، (استفاده از این بهانه) عادلانه و دقیق نیست.»  پس از روز اجرای برجام جان کری بارها نسبت به بهبود روابط مالی اروپایی‌ها با ایران موضوعاتی را مطرح کرده است که از آن باید تحت عنوان «تعهدات شفاهی به ایران» یاد کرد که به شدت مورد استقبال طرف ایرانی واقع شده است، آنگونه که محمدجواد ظریف می‌گوید: «امیدواریم اظهارات مطرح‌‌ شده به وسیله وزیر خارجه امریکا مسیر دشواری را که به دلیل نگرانی بانک‌ها از رویکرد این کشور در قبال اجرای تعهداتش در برجام بسته شده، بگشاید.»

 ابهامات فراوانی در این زمینه وجود دارد از جمله اینکه چرا هنوز پس از گذشت چهار ماه از روز اجرای برجام جمهوری اسلامی ایران نتوانسته انتظارات ابتدایی برجام را هم محقق کند؟ هدف امریکایی‌ها از برگزاری جلسات با بانکداران اروپایی آن هم در شرایطی که هیچ تضمین کتبی به آنها نمی‌دهد، چیست؟ چرا طرف ایرانی نباید به تضمین‌های شفاهی و غیرالزام‌آور جان کری امیدوار باقی بماند؟

پاسخ به این ابهامات نیازمند بیان نکاتی است؛
۱- علت اصلی برگزاری جلسه کری با بانکداران اروپایی نه تلاش برای جلب رضایت آنها بلکه برای راضی نگه‌داشتن طرف ایرانی و کاهش یا متوقف کردن فشارهای تیم مذاکره‌کننده کشورمان است. دستگاه سیاست خارجه امریکا تظاهر می‌کند که این کشور تمام اقدامات لازم را برای گشایش مالی- اقتصادی ایران در عرصه بین‌المللی انجام داده و از این زمان به بعد ایالات متحده، مسئول و مقصر نابسامانی‌‌ کنونی در روابط تجاری- بانکی ایرانی با اروپایی نیست، آن هم در شرایطی که علت وضع موجود، رفتار امریکا با اشخاص حقیقی و حقوقی اروپایی است.

به بیان روشن‌تر، جان کری نمی‌خواهد برای دولت متبوع خود تعهدی جدید ایجاد کند، تعهدی که می‌تواند ایران را از زیر بار فشارهای مربوطه خارج کرده و دستاوردی ملموس برای طراف ایرانی به شمار می‌آید؛ به همین دلیل دستگاه سیاست خارجه این کشور اصرار دارد با رفتارهای زیگزاگی و تولید تعهدات شفاهی مکرر به اروپایی‌ها، همچنان ایران را در جهت اجرای تعهدات خود ثابت نگه داشته و از کناره‌گیری طرف مقابل جلوگیری نماید.

۲- امریکایی‌ها تنها چند روز پس از اجرایی شدن برجام، با وضع قانون موسوم به «روادید» که به محدودیت سفر اروپایی‌ها به ایران و در نتیجه جلوگیری از سرمایه‌گذاری در ایران می‌انجامید، این معاهده بین‌المللی را نقض می‌کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان نامه جان کری را – که پس از امضای اوباما در پای قانون فوق و خطاب به ظریف منتشر می‌شود –به نوعی « ملغی‌کننده قانون معروف به روادید» و «تضمین مناسبی برای اجرای تعهدات توسط دولت امریکا» می‌داند.  شبیه این رفتار در شرایط فعلی هم روی داده و مقامات دستگاه دیپلماسی کشور به صورت ضمنی تضمین‌های شفاهی کری به بانک‌های اروپایی را عامل گشایشگر و تسهیل‌کننده روابط تجاری- اقتصادی میان ایران و اروپا دانسته و خواهان شکیبایی بیشتر جامعه ایرانی برای تحقق دستاوردهای برجام است، در شرایطی که تعهدات شفاهی کری فاقد ارزش حقوقی است و ضمانت اجرایی به دنبال ندارد.  اظهارات جان کری فاقد شاخصی به‌نام «تعهد‌آوری» برای دولت امریکاست چراکه این «تعهدات شفاهی» ناظر به قراردادی بین‌المللی به نام برجام است، نه خود قرارداد؛ تعهدآور بودن دولت‌ها از نگاه کنوانسیون وین ۱۹۶۹ یعنی آنکه مقامات رسمی کشورها در آستانه امضای یک قرارداد بین‌المللی باشند نه آنکه چهار ماه بعد از نقض یک معاهده بین‌المللی، طرف نقض‌کننده اظهاراتی مبنی بر رعایت حقوق طرف مقابل را مورد تأکید قرار دهد.

نکته دیگر آنکه طبق کنوانسیون حقوق معاهدات برای آنکه تعهدی را متوجه یک کشور بدانیم چند شاخص مهم لازم است که از جمله آن «تصویب متن توافق شده بین دو یا چند کشور در مجالس قانونگذاری دولت‌های مذاکره‌کننده» و «امضای متن تنظیم شده توسط دولت‌های مذاکره‌کننده» می‌باشد، در حالی که اظهارات جان کری فاقد چنین مؤلفه‌‌‌ای است و باید آن را یک مطالبه «یکجانبه» با عبارت‌های «کلی» و «مبهم» به شمار آورد.

کری در این فرآیند حاضر نیست تعهدی«کتبی»، «الزام‌آور برای دولت امریکا»، «مستند» و «شفاف» به بانک‌های اروپایی بدهد یا خسارات ناشی از فشارهای وارده به بانک‌های اروپایی را جبران و اساس برخورد دولت متبوع خود در قبال اروپایی را محکوم کند، مضاف بر آن با عبارت‌های مبهم و کلی در عین آنکه هیچ تضمین مشخصی را به طرف ایرانی در رابطه با اجرای صحیح و درست تعهدات طرف امریکایی نمی‌دهد،  تلاش می‌کند همچنان ایران را وادار به اجرای بی‌کم و کاست برجام ‌کند.

۳- به‌راستی چگونه می‌توان پذیرفت که امریکا به یک «تعهد چندجانبه»، «امضا شده» و «لازم‌الاجرا» به نام برجام که حاصل ۱۲ سال مذاکره و رایزنی بوده متعهد نمی‌ماند و هنوز روز اجرای آن به صورت رسمی فرا نرسیده آن را نقض می‌کند و بعد به یک تضمین «شفاهی»، «فاقد قوه الزام‌آور» و «مبهم» پایبند بماند و آن را نقض نکند؟

اگر مقامات ایالات متحده امریکا اراده‌ای برای اجرای تعهدات خود در برجام دارند، چرا آن را به‌ راحتی نقض و بارها تحریم‌های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران وضع می‌کنند؟ آیا نباید به رفتار و رویکردهای متناقض امریکایی‌ها پاسخ قاطعی داد؟

انتظار  آن است که دولت با توجه به «غیر‌تعهد‌آور بودن» و «فاقد ضمانت اجرا بودن» اظهارات کری از یک‌سو روند اجرای تعهدات ایران مندرج در برجام را متوقف و از سوی دیگر با اتخاذ مواضع قاطع و ایجاد یک رویه حقوقی طرف امریکایی را ملزم نماید که تضمین‌های حقوقی و مکتوب لازم را به طرف اروپایی بدهد و از نقض برجام منصرف کند.
سخن روز مطبوعات صبح کشور؛
آیا ریاست مجلس،مساله اصلی مردم است؟!

در سرمقاله امروز روزنامه جمهوری اسلامی می‌خوانید:

تا تشکیل رسمی مجلس دهم فاصله زمانی چندانی باقی نمانده است. در این روزها شاهد گمانه‌زنی‌ها درخصوص جزئیات شکل بندی ساختار مجلس آینده هستیم که احزاب،‌ گروه‌ها و برخی فعالان سیاسی در این زمینه دیدگاه‌های خود را بیان می‌دارند.

از این گمانه‌زنی‌ها تا آنجا که فقط گمانه زنی است و رنگ و بوی تحمیل عقیده و فضاسازی برای مجلس آینده را ندارد، باید استقبال کرد چرا که نشانگر وجود انگیزه و نشاط سیاسی در جامعه است و حساسیت جناح‌ها و فعالان سیاسی نسبت به نحوه تعامل مجلس آینده را بازگو می‌کند.

 اما در برخی موارد به نظر می‌رسد که عده‌ای به خصوص از یک جناح خاص، پا را فراتر گذاشته و با جملات و مواضع تحکم آمیزی برای نمایندگان مجلس دهم تعیین تکلیف می‌کنند که چه کسی باید بر کرسی ریاست مجلس جلوس کند و حتی اعضای هیئت رئیسه هم باید صرفاً از درون طیف نیروهای خاصی برگزیده و از دیدگاه آنها گمارده شوند!

این یک گزافه‌گوئی و رفتار تحکمی با مجلسی است که هنوز رسمیت نیافته و تا تشکیل رسمی حدود ۲ هفته فاصله دارد. نباید از نظر دور داشت که فرایند تشکیل مجلس دهم، نشانگر بلوغ سیاسی مردم در طرد عناصر تندرو، افراطی و اهل تحکم بود که دست رد بر سینه بسیاری از آنها زدند و حتی جناحی که چوب حمایت از آنها را خورده،‌ این روزها از عملکرد خود و اعتماد مجدد به آنها و میدان دادن به همان تندروها، احساس پشیمانی می‌کند و مراتب نارضایتی خود را نیز پنهان نمی‌سازد.

ایکاش فعالان سیاسی از هر قشر و گروه و جناحی که هستند، این مفاهیم کلیدی و پرمعنی را درک نمایند و مطمئن شوند که مردم با هیچ گروه و جناحی عقد اخوت دائمی نبسته‌اند و در هر فرصت ممکن، مراتب ناخشنودی، نگرانی و اعتراض خود را بیان می‌کنند. اینکه این روزها کسانی با تحکم بخواهند برای مجلس آینده و برای تمامی نمایندگانش تعیین تکلیف کند و بایدها و نبایدها را دیکته کنند، اهانت بزرگی به مردم، نمایندگان و خود مجلس است. چه کسی گفته است که گروه‌ها و جناح‌ها، حتی اگر تعداد نفرات قابل ذکری هم در مجلس دارند، از خارج مجلس حق دارند به جای آنها و برای همه نمایندگان خط و نشان بکشند و برای آنها رئیس و اعضای هیئت رئیسه و… تعیین کنند؟

اصلاً چه کسی گفته که چهره‌های شایسته برای تصدی ریاست مجلس فقط دو نفرند؟ پس نقش و جایگاه مستقلین که الحمدلله تعدادشان از بقیه در مجلس دهم اگر بیشتر نباشد کمتر هم نیست، چه می‌شود؟ هر دو جناح اگر منصف باشند، می‌پذیرند که مستقلین در مجلس دهم نقش کلیدی و تعیین کننده‌ای دارند و چه بسا که بتوانند نقش پیشتاز، جدی و متعالی را در ایجاد یک مجلس قوی، منسجم و کارآمد ایفا کنند.

از همین دیدگاه ممکن است نامزد مستقلین بتواند مقبولیت و رای بیشتری را احراز کند و این فضاسازی‌های سیاسی – تبلیغاتی، به زیان یک انتخاب مناسب و بدون پیشداوری و تحمیل از بیرون تمام خواهد شد. تجربه‌های گذشته و حال قاعدتاً باید به فعالان سیاسی از هر طیف و جناحی که باشند، نکات مهمی را آموخته باشد. لازم است همگان دریابند که دوره افراطی‌گری، تحمیل عقیده و فضاسازی‌های انحصارطلبانه از سوی هر فرد یا جناحی که باشد، به سر آمده است. تجربه‌های اخیر نشان داد که مردم نسبت به قرینه سازی‌های طمع کارانه و به بازی گرفتن شعور سیاسی جامعه و بمباران تبلیغاتی تا چه اندازه بی‌اعتنا هستند و در عین حال بلوغ سیاسی خود را البته در چارچوب امکانات و اقتضائات نشان داده‌اند.

 توصیه به جناح‌ها و فعالان سیاسی اینست که لااقل این بار دستپاچه نشوند، شتابزده عمل نکنند و برای حفظ ظاهر هم که شده، پختگی سیاسی، وقار و احترام به حقوق دیگران را به نمایش بگذارند. بالاخره بلوغ سیاسی هم اقتضائاتی دارد و چندان خوشایند نیست که فعالان سیاسی باز هم در این مقوله از مردم عقب‌تر باشند و باز هم بخواهند به جای مردم و نمایندگان تصمیم بگیرند، عملکرد مردم را به دلخواه خود تفسیر کنند و حرف در دهان نمایندگان مجلس بگذارند.

چه کسی گفته است که رای مردم نشانگر آنست که رئیس مجلس چه کسی و از کدام طیف باید باشد؟ تصمیم در این باره جزو حقوق نمایندگان مجلس است که با بررسی فهرست نامزدهای ریاست، انتخاب مناسبی داشته باشند و هر کسی اکثریت آراء نمایندگان را احراز کرد، بر صندلی ریاست جلوس کند. حتی ریاست مجلس هم یک منصب قراردادی است و در جهان معاصر به عنوان «سخنگوی مجلس» تلقی می‌شود. این بدان معنی نیست که حتی رئیس مجلس می‌تواند به جای تمامی نمایندگان تصمیم بگیرد بلکه موضع وی بیانگر دیدگاه اکثریت نمایندگان البته در چارچوب ضوابط و الزامات قانونی است. اما کوتاه سخن در این مقوله آنکه بهرحال، مرجمع تصمیم گیری و مسئول تصمیم سازی در مقوله انتخاب ریاست مجلس من و شما در بیرون مجلس نیستیم بلکه این فقط حق طبیعی و قانونی نمایندگانی است که مردم آنها را به مجلس فرستاده‌اند.

صرفنظر از این مسئله که البته بسیار مهم و حیاتی است، مشکل اصلی مردم و آحاد جامعه امروز ما انتخاب رئیس و اعضای هیئت رئیسه مجلس نیست. تمرکز بیش از حد بر این مسئله نشان می‌دهد که فعالان سیاسی از هر جناحی که باشند، هنوز هم با انتظارات مردم و خواسته‌های جامعه فاصله و زاویه دارند. امروزه باید تمرکز اصلی بر روی مسائل و مشکلات جامعه و نظام باشد. اولویت کشور در جائی دیگر و به مسائلی مربوط می‌شود که از هم اکنون به نظر می‌رسد به حاشیه رانده شده است. مجلس دهم می‌تواند مظهر بلوغ سیاسی جامعه باشد و تحقق این امر نیز الزامات و اقتضائاتی دارد که رعایت و تمرکز بر آن، به دور از هرگونه برخورد شعاری و احساسی، زمینه‌های حل و فصل مشکلات امروز و فردای جامعه را فراهم می‌سازد.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛مأموریت اقتصادی دیپلمات ها

نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در بخش دفتر اول روزنامه ایران نوشت:

کشورها به تناسب موقعیت و استعدادهای خود، از ظرفیت‌های مختلفی برای افزایش قدرت ملی برخوردار هستند. دیپلماسی،‌ بویژه دیپلماسی اقتصادی یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌ها در این زمینه است. زیرا در دنیای امروز کشورها قادر نیستند به تنهایی با چالش‌ها و مشکلات خود مواجه شوند و اغلب نیازمند بهره‌گیری از توانمندی و تجربه دیگران هستند.

گفت‌وگوهای هسته‌ای که در نهایت به توافق منجر شد، نشان داد که می‌توان بزرگ‌ترین چالش‌ها را از طریق دیپلماسی حل و فصل کرد. اما این تنها مزیت برجام نیست. برجام فرصتی استثنایی برای کشور به وجود آورد تا از پاره‌ای محدودیت‌ها که به ناحق بر ما تحمیل شده بود، رهایی یابیم.

در سایه چنین فرصتی، امروز ایران با فضای جدیدی مواجه است؛ فضایی که امکان کار و فعالیت و بهره‌گیری از پتانسیل‌های اقتصادی سایر کشورها برای پیشبرد منافع ملی را ارتقا می‌دهد. به عبارت دیگر، برجام دروازه‌های جهان را به روی اقتصاد ایران گشود و امروز اقتصاد ایران می‌تواند به تناسب نیازهای خود، از مزیت‌ها و دستاوردهای دیگر کشورها بهره ببرد.

اما بهره‌مندی وافی از این فضا، نیازمند درک اهمیت و فرصت ایجاد شده، از سوی دیپلمات‌های ایران در سایر کشورهاست. زیرا دیپلمات‌ها و سفارتخانه‌های ایران، پیشقراولان ارتباط  با جهان محسوب می‌شوند؛ جهانی که هم ایران نیازمند شناسایی ظرفیت‌های  آن است و هم کشورهای دیگر نیازمند آگاهی از مزیت‌های ایران در حوزه‌های مختلف هستند.

دیپلماسی اقتصادی به معنای بهره‌گیری ظرفیت دیپلماسی در جهت تأمین منافع اقتصادی است. اما تحقق این هدف مستلزم شکل‌گیری محیط مساعد بین‌المللی برای فعالیت‌های دیپلمات‌هاست، ضمن اینکه دست‌اندرکاران سیاست خارجی نیز باید تعقیب منافع اقتصادی کشور را سرلوحه فعالیت‌های خود در کشورهای هدف قرار دهند.

به عبارت دیگر، تحقق اهدافی چون جلب سرمایه، دانش و فناوری خارجی با هدف ارتقای رفاه ملی در کشور، باید به هدف اصلی دیپلماسی ایران تبدیل شود. لازمه این امر، تغییر رویکرد سفارتخانه‌ها از سیاسی صرف به حوزه سیاسی- اقتصادی است که به نوبه خود نیازمند تقویت بدنه اقتصادی سفارتخانه‌هاست. امروز سفیران ما باید درصدد اتصال بخش‌های اقتصادی کشور پذیرنده به کشور فرستنده، چه بخش‌های دولت محور و چه بخش خصوصی کشورهای مبدأ و مقصد باشند.

هرچند نقش دیپلماسی و دیپلمات‌ها در تقویت و گسترش دیپلماسی اقتصادی و جذب سرمایه خارجی بسیار پررنگ است،‌ اما باید توجه داشت که سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است. همچنان که پیشبرد موفقیت‌آمیز برجام، ناشی از این برداشت بود که در عرصه داخلی ایران، توافق نظر نسبی برای پیشبرد این برنامه وجود دارد، کسب بیش از پیش مزیت‌های برجام نیز ناشی از تداوم این برداشت است. به عبارت دیگر، موفقیت دیپلماسی اقتصادی کشور در صورتی تضمین خواهد شد که در محیط بیرون این تصور ایجاد شود که در ایران، بر پیشبرد برجام اتفاق نظر وجود دارد یا دیدگاه‌ها نسبت به جذب سرمایه و فناوری خارجی، مثبت است.

در این شرایط، منافع نظام و کشور مهم‌ترین چراغ راهنمای سیاست خارجی است، اما به همان اندازه، هرگونه نگاه داخلی نسبت به برجام نیز باید با لحاظ کردن منافع و مصالح نظام و کشور توأم باشد.

آنچه می‌تواند موفقیت ایران در دیپلماسی اقتصادی را تضمین کند، حفظ و تداوم شکست ایران‌هراسی است. تا پیش از برجام، رسانه‌های غربی اغلب تصویر منفی از ایران در ذهن نخبگان سیاسی و حتی افکار عمومی ایجاد کرده بودند. اما اکنون، با آمد و شد هیأت‌های خارجی به ایران، ‌آن تصویر منفی جای خود را به یک تصویر مثبت داده است، تصویری که ایران را به عنوان کشوری صلح‌دوست و فعال در ارتقای صلح و امنیت بین‌المللی با همکاری دیگر کشورها معرفی می‌کند.

 این امر به نوبه خود تقویت کننده دیپلماسی اقتصادی کشور است. اما باید توجه داشت که حفظ این تصویر، به توجه داخلی نیز نیازمند است. به عبارت دیگر، همچنان که دستیابی به برجام از همسویی داخلی حاصل شد، تداوم شکست ایران‌هراسی و کسب منافع بیشتر از محل ارتباط با کشورهای جهان نیز به تدام این همسویی نیاز دارد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: