تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ - ۱۳:۲۳ کد مطلب 108004

روایتی از کودکی رهبر معظم انقلاب در قاب تلویزیون

مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» شبکه مستند به تهیه کنندگی سیدمهدی مویدی، گفتگویی دیده نشده با آیت الله خامنه ای در سال ۱۳۶۰ را که به دوران کودکی و نوجوانی تا تحصیل ایشان مربوط می شود، روی آنتن می فرستد. به گزارش مشرق، پس از مراسم تحلیف دوره اول ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای، ایشان […]

مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» شبکه مستند به تهیه کنندگی سیدمهدی مویدی، گفتگویی دیده نشده با آیت الله خامنه ای در سال ۱۳۶۰ را که به دوران کودکی و نوجوانی تا تحصیل ایشان مربوط می شود، روی آنتن می فرستد.

به گزارش مشرق، پس از مراسم تحلیف دوره اول ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای، ایشان در یک مصاحبه تلویزیونی در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۱۳۶۰ فرازهایی از زندگینامه و خاطرات مبارزاتی و همچنین قسمت هایی از زندگی شخصی شان را بیان فرمودند.

در بخش هایی از این مصاحبه تلویزیونی، ایشان دوران کودکی خود را اینگونه روایت می کنند که تولدشان در مشهد بوده است و در خانواده ای روحانی. پدر ایشان که در زمان مصاحبه در قید حیات بوده اند، از علمای معروف مشهد بوده اند.

ایشان در بخش دیگری از این مصاحبه می فرمایند: «در زیر سایه پدری که خود روحانی بود و علاقه به رشته روحانیت و تبلیغ و تدریس علوم دینی داشت، این کار یعنی شروع به خواندن مقدمات علوم اسلامی را اغاز کردم، در حالی که هنوز دوره دبستان را به پایان نرسانده بودم. در دوران کودکی و نوجوانی حوزه علمیه مشهد حوزه گرمی بود. من تا سنین حدود ۱۷ سالگی در مشهد مشغول به تحصیل بودم. وضع زندگی ما زندگی متوسطی بود. دوران کودکی ما مواجه بود با جنگ جهانی دوم یعنی حدود سالهای ۱۳۱۹ که از حضور روس ها در مشهد یک چیزهایی یادم می آید.»

آیت الله خامنه ای درباره زمان طلبگی شان نیز توضیح داده اند: «من از حدود سالهای ۳۲ و ۳۳ که طلبه بودم و در مدرسه نواب مشهد درس میخواندم، با اینکه منزل پدرم در مشهد بود، روزها را معمولا در مدرسه می گذراندم و خوشم می آمد از وضع زندگی طلبگی. تا سال ۳۶ که به سفر عتبات مشرف شدم و قصد داشتم برای تحصیل در نجف بمانم و نشد متاسفانه. در مدت کوتاهی که در نجف بودم محضر اساتید بزرگ نجف را دیدم و در درسهای معروف نجف شرکت کردم. از سال ۱۳۳۷ به قم رفتم و طلبه حوزه علمیه قم شدم.»

ایشان بهترین دوران تحصیلی شان را اینطور توصیف کرده اند: «بهترین دوران تحصیلی من همان دورانی است که در قم بودم که تا سال ۱۳۴۳ ادامه پیدا می کند. در این فاصله شروع مبارزات انقلابی روحانیت و مردم هست و این دوران ما در مشهد بودیم.»

رهبر معظم انقلاب همچنین در بخش دیگری از این گفتگو بیان کرده اند: «معمولا کتابهای خارج درسی می خواندیم، روزنامه میخواندیم تا از مسائل جهان آگاه شویم، رادیوها را گاهی گوش میکردیم. از همه مهم تر با یک نگاه جدید به اسلام نگاه می کردیم تا آنوقت این فکر که اسلام می تواند حکومت کند و یک کشور را اداره کند وجود نداشت ولی ما سعی کردیم که این نگاه را به دید متفاوتی داشته باشیم.»

این قسمت از «تاریخ شفاهی ایران» دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷:۴۵ از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ساعت ۹:۲۵ بازپخش می شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: