تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ - ۱۱:۳۷ کد مطلب 108093

باز شدن پنجره سالخوردگی شدید در ایران/ کاهش ۶ درصدی نرخ باروری

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی با انتقاد از اینکه آمارهای جمعیت مربوط به سال ۲۰۱۲ به مسئولان گزارش می‌شود، گفت: طبق پیش‌بینی‌ها ایران با کاهش باروری و سالخوردگی شدید در سال ۲۰۵۰ مواجه است.

به گزارش میدان۷۲، محمودی در سومین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی ایران گفت: براساس ۳ سناریویی که از سوی سازمان ملل در مورد جمعیت ایران با رشد باربری کم، متوسط و بالا تعریف شده طی سال‌های ۹۰ تا ۱۴۸۰ شاهد جمعیت ۹۲ میلیونی در سال ۲۰۵۰ ۱۰۰ میلیونی و در سال ۱۴۸۰ تعداد ۱۱۲ میلیونی خواهیم بود.

وی افزود: در سال ۹۰ نرخ باروری ۱٫۷ بوده است که با همین روند اگر پیش برویم در سال‌های ۱۴۲۹ تا ۲۰۵۰ رشد جمعیت نرخ منفی خواهد داشت.

محمودی گفت: اکنون سالانه یک میلیون نفر به جمعیت افزوده می‌شود اما ثابت نیست و نرخ رشد جمعیت در حال صفر شدن است و این خطرناک است چرا که از سال ۸۰ با افزایش موزون زاد و ولد مواجه بوده‌ایم، شیب باروری تند شده چرا که متولدین دهه ۶۰ در سن ازدواج و باروری قرار گرفته‌اند.

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی ادامه داد: اما اکنون ۶ درصد نرخ باروری کاهش یافته و این طبیعی است چرا که افراد در سن ازدواج کم شده‌اند و سال بعد انتظار بیشتر از این را باید داشته باشیم بنابراین نرخ زاد و ولد تا سال ۹۶ و ۹۷ روند خود را ادامه خواهد داد اما بعد کاهش می‌یابد.

محمودی تصریح کرد: حتی اگر نرخ باروری ۲٫۵ شود نرخ رشد جمعیت ۰٫۵ درصد خواهد شد و این سوال مطرح است چرا افرادی که در رابطه با جمعیت به مسئولان گزارش می‌دادند به جای آمارهای ۲۰۱۵ از آمارهای ۲۰۱۲ استفاده کرده‌اند و هنوز آمارهای قدیمی روی میز مسئولان است به همین دلیل این مسئولان تصمیم گرفته‌اند افزایش جمعیت را حذف کنند.

محمودی گفت: در سال ۱۴۸۰ با کاهش باروری و سالخوردگی شدید در جمعیت مواجهیم و طبق آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵ جمعیت بالای ۶۰ سال ایران ۱۰ درصد و در سال ۲۰۵۰ ، ۳۳ درصد خواهد شد.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: