تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ - ۱۶:۰۱ کد مطلب 108098

ماجرای اسرار آمیز جاسوسی که در ایران گم شد

کتاب «مرد گمشده» به ماجرای رازآلود زندگی یک جاسوس آمریکایی به نام رابرت لوینسون می‌پردازد. به گزارش مشرق، «مرد گمشده» کتابی است که اخیرا در آمریکا و توسط نویسنده و تحلیلگر روزنامه نیویورک تایمز، بری میر، منتشر شده و به ماجرای زندگی یک جاسوس آمریکایی به نام رابرت لوینسون می‌پردازد. نام رابرت لوینسون چند سالی […]

کتاب «مرد گمشده» به ماجرای رازآلود زندگی یک جاسوس آمریکایی به نام رابرت لوینسون می‌پردازد.

به گزارش مشرق، «مرد گمشده» کتابی است که اخیرا در آمریکا و توسط نویسنده و تحلیلگر روزنامه نیویورک تایمز، بری میر، منتشر شده و به ماجرای زندگی یک جاسوس آمریکایی به نام رابرت لوینسون می‌پردازد.

نام رابرت لوینسون چند سالی است که به نام ایران گره خورده است. این جاسوس آمریکایی که در سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش ناپدید شد، ماجرایی جالب دارد و داستان زندگی او با انتشار کتاب مرد گمشده، این روزها باز هم بر سر زبان‌ها افتاده و نقل محافل رسانه‌ای در آمریکا شده است.

در کتاب «مرد گمشده» که یک بیوگرافی داستانی خواندنی از زندگی جاسوس آمریکایی است، نویسنده به زندگی و فعالیت‌های این جاسوس و مامور سیا در ایران می‌پردازد و ماجرای جاسوسی او، تبادل اطلاعات با دولت آمریکا و جذب او توسط سازمان سیا را شرح می‌دهد.

از آنجایی که لوینسون ناپدید شده است، بسیاری از اطلاعات کتاب، برپایه مستندات و مصاحبه با افرادی نوشته شده که با این جاسوس آمریکایی در ایران در ارتباط بوده‌اند.

نویسنده در این کتاب شرح می‌دهد که لوینسون در سال ۱۹۹۲ در کنفرانس جرائم سازمان یافته در روسیه با خانم آنا یابلونسکی، تحلیلگر یکی از گروه‌های سازمان سیا آشنا و از همانجا ارتباط آنها آغاز می‌شود و این جاسوس با انجام ماموریت‌هایی برای دولت آمریکا، اطلاعات با ارزشی را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

 

پس از مدتی به علت رضایت یابلونسکی از فعالیت‌های این جاسوس آمریکایی، سیا یک قراردارد با وی امضا می‌کند تا به ازای جمع آوری اطلاعات، حقوق بگیرد. نویسنده در کتاب دستمزد هر سفر لوینسون را بین ۱۰ هزار تا ۶۵ هزار دلار عنوان کرده است که بعدها به علت رضایت سازمان از جاسوسی‌ها و اطلاعاتی که برای دولت می‌فرستاده به این مبلغ ۲۰ هزار دلار دیگر هم اضافه شد.

با وجود اینکه دولت آمریکا در زمان دستگیری لوینسون در ایران منکر جاسوسی او برای دولت آمریکا شد، اما نویسنده در این کتاب اذعان کرده که در سال ۱۳۸۵ به عنوان کارآگاه خصوصی در استخدام سیا با نام مستعار وارد ایران شده است.

همچنین نویسنده هدف مهم‌تر این جاسوس را ارتباط با فردی به نام داود صلاح الدین، یک آمریکایی مسلمان شده معرفی کرده است که در بحبوحه پیروزی انقلاب اسلامی یکی از وابستگان رژیم شاهنشاهی را در نیویورک کشت و بعدها به قصد نفوذ و نزدیک شدن به جمهوری اسلامی وارد ایران شد.

به هر حال لوینسون در ایران و در جزیره کیش در ایران ناپدید شد و آمریکایی‌ها اول از همه انگشت اتهام خود را به سمت ماموران امنیتی ایران نشانه رفتند. حتی پای سرنوشت این جاسوس آمریکایی چندین بار به مذاکرات هسته‌ای و تبادل زندانیان دو کشور هم کشیده شد، اما آنچه که دست رسانه‌ها را از سرنوشت این جاسوس آمریکایی گرفت، تنها بی خبری از سرنوشت او بود.

در این کتاب از قول صلاح الدین که گفته می‌شود آخرین دیدار را با لوینسون داشته، آمده است: او اطلاعات بسیار با ارزشی از ایران برای ایالات متحده داشت و با این اطلاعات گمان می‌کرد که جایگاه سازمانی او در سیا بالاتر می‌رود.

به هر حال ماجرای این مرد گمشده در ایران، ماجرایی اسرار آمیز در رسانه‌ها تلقی می‌شود. در ابتدا آمریکا منکر کار کردن لوینسون برای دولت و جاسوسی او شد، بعدها پیگیری وضعیت او به یکی از مسائل گفت‌وگو میان دو طرف ایران و آمریکا تبدیل شد، حتی بعضی از رسانه‌ها خبر فوت او را از قول مقام‌های آمریکایی اعلام کردند! بعدتر کار به جایی رسید که عده‌ای اعلام کردند این جاسوس هزار چهره جایی در مرز افغانستان و پاکستان زندانی است. یک بار هم هیلاری کلینتون وزیر سابق امور خارجه آمریکا اذعان کرد که لوینسون در جنوب شرقی آسیا به سر می‌برد! و از آن بامزه‌تر اینکه صلاح الدین(همان مهره اطلاعاتی) معتقد است اگر او را با کت و شلوار در لباس‌های نو در مسقط ببنید اصلا تعجب نمی‌کند!

از سوی دیگر مسئولان کشورمان می‌گویند هیچ اطلاعی از وضعیت این جاسوس ندارند و آمریکایی‌ها هم به حرف‌های ضد و نقیض خود درباره وضعیت لوینسون از یک سو و مذاکره با مسئولان کشورمان درباره او ادامه می‌دهند و جالب اینجا است آخرین تصویری هم که از او منتشر شده در سال ۲۰۱۱ یعنی ۴ سال بعد از ناپدید شدنش است که لباس زندانیان گوانتانامو را پوشیده و روی کاغذ نوشته به من کمک کنید!

کتاب «مرد گمشده» در حالی منتشر شده که دولت آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به سلامت یافتن و بازگشت او شود جایزه‌ای پنج میلیون دلاری تعیین کرده است و از آن سو وکیل خانواده لوینسون به شبکه خبری سی.ان.ان. گفته که سازمان سیا برای جلوگیری از اقامه دعوی ۲٫۵ میلیون دلار پرداخت کرده است!

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: