تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ - ۱۲:۱۷ کد مطلب 108122

داعش کاخ پادشاه آشوری در نینوا را تخریب کرد + تصاویر

داعش در ادامه تخریب میراث تاریخ موصل، کاخ پادشاه سلسله آشور در نینوا را تخریب کرد.

به گزارش میدان۷۲،  به نقل از الیوم السابع، گروهک تروریستی داعش، از بین بردن آثار تاریخی و قدیمی متعلق به دوره آشوری در عراق را ادامه داد، به طوری که عناصر داعش دروازه تاریخی المسقی(مشقی) و کاخ پادشاه سلسله آشوری در استان موصل را تخریب کردند.

گروهک تروریستی داعش تصاویری از آثاری که عناصر این گروهک در شهر نینوا تخریب کردند، منتشر کرده است، این تصاویر تخریب کاخ پادشاه آشور«سنحاریب» و دیوارهای آن و دروازه تاریخی السمقی(مشقی) را نشان می دهند.

تاریخ دروازه المسقی(مشقی) به قرن هفتم قبل از میلاد یعنی ۶۱۸-۷۰۵ برمی گردد؛ این دروازه از دروازه های قدیمی نینوا در نزدیکی محله الزراعی و متعلق به دوره پادشاهی «سنحاریب» است.

داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی بر موصل مسلط شد و به محو و تخریب و انفجار همه آثار قدیمی و باستانی این شهر اقدام کرد؛  عناصر داعش از موزه موصل و شهر نمرود و مساجد آغاز کرد تا به دروازه المسقی( مشقی) و کاخ سنحاریب رسید.

گفتنی است، سلسله آشور دولت مهمی بود که در خاورمیانه قدیم تشکیل شد و در آغاز تابع بابل بود. در سال ۱۸۰۰ قبل از میلاد فرمانروایان اولیه آشوری شهرهای آشور، نینوا و اربیل را متحد کردند و سلسله‌های پادشاهی آشور بعد از سال ۱۴۲۰ قبل از میلاد شکل گرفتند. آشور حدود هزار سال دوام کرد. سرانجام امپراتوری قدرتمند آشور در ۶۱۲ قبل از میلاد با هجوم ماد سقوط کرد و قدرت از آشور به نینوا منتقل شد و سپس در نینوا امپراتوری آشور در ۶۱۴ قبل از میلاد با هجوم متحد ماد و بابل سقوط کرد و نابود شد. نابودی آشور آغاز صعود پادشاهی ماد بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: