تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ - ۱۴:۱۹ کد مطلب 108204

آقای روحانی اکنون وقت گفتن عملکردهاست نه اولویت‌ها!

یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی کاهش نرخ بیکاری در کشور بوده است. بیست و هفتم خردادماه سال ۹۲ بود که اولین نشست خبری حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب کشور برگزار شد و او اطمینان داد که وعده‌های انتخاباتی‌اش را فراموش نخواهد کرد. در آن نشست خبرنگاری پرسید: «آقای روحانی شما گفتید جشن پیروزی خود را […]

یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی کاهش نرخ بیکاری در کشور بوده است. بیست و هفتم خردادماه سال ۹۲ بود که اولین نشست خبری حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب کشور برگزار شد و او اطمینان داد که وعده‌های انتخاباتی‌اش را فراموش نخواهد کرد.

در آن نشست خبرنگاری پرسید: «آقای روحانی شما گفتید جشن پیروزی خود را زمانی خواهید گرفت که بیکاری رخت بربسته باشد؛ در دولت شما چه زمانی این جشن پیروزی انجام خواهد شد؟» که روحانی پاسخ داد: «با کمک مردم عزیز ما هرچه زودتر این اتفاق می‌افتد. مسأله اشتغال، مسأله بسیار مهم و دغدغه اکثریت خانواده‌های ایرانی عزیز است و حل اساسی مسأله اشتغال زمانی است که رونق اقتصادی شکل بگیرد و کسب و کار نیز رونق پیدا کند، نرخ بیکاری کاهش یافته و به نرخ قابل قبولی برسد.»

روحانی افزود: «در این زمینه قانونی به مجلس برای تصویب ارائه می‌دهیم، دولت هم برنامه‌ریزی می‌کند که مشکلات دیگر را رفع کند و ان‌شاءالله شاهد خواهیم بود که در سال اول آثار این مسأله را ببینیم. هر وقت رقم بیکاری تک رقمی شد جشن کوچک و وقتی به متوسط و نُرم جهانی رسید جشن ملی خواهیم گرفت.»

رئیس‌جمهور ششم فروردین‌ماه در اولین جلسه‌ی اعضای هیئت دولت در سال ۹۳ به دستاوردهای دولت در سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: «مهم‌ترین دستاوردی که ما در سال ۹۲ داشتیم ثبات و آرامش در مردم بود.» او هم‌چنین پیرامون معضل بیکاری خاطرنشان کرد: «وعده‌ی اصلی دولت مهار تورم و حل مشکل اشتغال بوده است؛ در تورم موفقیت‌های بسیار خوبی برای مهار داشتیم و در زمینه‌ی اشتغال‌ هم زمینه‌های خوبی ایجاد شده برای اینکه در سال جدید بتوانیم بر غول اشتغال و بیکاری فائق شویم و اشتغال را شکوفا کنیم.»

۵ ماه بعد روحانی در جمع علما و برگزیدگان استان چهارمحال و بختیاری از اولویت‌بندی معضلات و مشکلات کشور سخن گفت و اعلام کرد: «امروز جامعه‌ی ما از معضل بزرگی به نام بیکاری رنج می‌برد. آمار بیکاری در کشور تکان‌دهنده است. از سال ۸۶ تا ۹۱ یک اشتغال خالص نداریم… آمار به ما می‌گوید اشتغال صفر بوده است. اشتغال صفر یعنی فاجعه‌ی بزرگ برای کشور. بیکاری بزرگترین معضل جامعه‌ی امروز ما مثل خشکسالی و کم‌آبی و معضل محیط زیست است و ما هیچ راهی جز اولویت‌بندی معضلات و مشکلات و اولویت‌بندی راه‌حل‌ها نداریم.»

بهمن‌ماه همان سال، معاون اول رئیس‌جمهور نیز در سفر خود به کرمان خاطرنشان کرد: «مدعی آن نیستیم که همه‌ی مشکلات حل شده، زیرا توسعه‌ی کشور، رسیدن به رونق اقتصادی و حل مسئله‌ی بیکاری به زمان زیادی نیاز دارد و هنوز باید کارهای فراوانی انجام شود.»

روحانی در فروردین‌ماه سال ۹۴ طی اظهارنظر عجیبی، بزرگ‌ترین منکر جامعه را «بیکاری» خواند و چند روز بعد در جشن روز کارگر ابراز نمود: «چگونه ما می‌توانیم پرچم عزت ایران و پرچم عزت اسلام را در جهان بالا ببریم؟ آن روزی که در این کشور بیکاری نباشد… عزت برای خانواده‌ی ایرانی آن زمانی است که فرزندان این مرز و بوم در سر کار و فعالیت و زندگی آبرومندانه باشند.»

سال ۹۴ هم از وعده‌ی حل مشکل بیکاری، بی‌نصیب نماند. رئیس‌جمهور در ۲۴ خرداد در جمع مردم استان خراسان شمالی از «آغاز حرکتی نو» سخن گفت و اعلام کرد: «امروز بیکاری بالاترین مشکل اجتماعی مردم است. چرا ما باید امروز با این معضل روبه‌رو باشیم؟ ایرانِ با عظمت، این همه معادن، این همه سرزمین آماده و جوانان لایق و تحصیل‌کرده، پس معلوم است که ما باید حرکتی از نو آغاز کنیم.»

سیزدهم مهرماه سال ۹۴ حسن روحانی در گفتگو با رادیوی عمومی ملی آمریکا، اولویت دولت یازدهم را اشتغال و کاهش بیکاری اعلام کرد.

او در نشست اعضای هیئت دولت در ۲۷ دی‌ماه سال گذشته، بار دیگر کلیه‌ی اعضای دولت را به تلاشی مضاعف برای حل مشکلات جامعه به‌خصوص اقشار کم‌درآمد و رفع معضل بیکاری و پیگیری اهداف دولت توصیه نمود.

روحانی این‌بار نیز برای چندمین بار، بدون ارائه‌ی آمار و ارقام، مجددا رفع بیکاری و اشتغال جوانان را از مهم‌ترین مسائل کشور و اولویت‌های برنامه اقتصادی دولت برشمرد و گفت: «دولت یازدهم از ابتدای فعالیت خود با سه مشکل رکود، تورم و بیکاری مواجه بوده است.»

با نگاهی به آمار منتشر شده از مرکز آمار ایران، به خوبی قابل مشاهده است که شیب بیکاری در دولت تدبیر و امید، فزاینده بوده و از ۱۰٫۴ درصد در پایان سال ۹۲ تا ۱۱ درصد در پایان سال ۹۴ افزایش داشته است. طبق آخرین گزارش این مرکز، یک نفر از هر ۴ نفر در رده‌ی سنی ۱۵ تا ۲۹ سال بیکار می‌باشد و روحانی به جای آنکه از عملکردهایش بگوید، هم‌چنان از اولویت‌هایش حرف می‌زند.

منبع : آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: