تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۸ - ۱۲:۴۳ کد مطلب 108402

‌‌گزیده مهم ترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت؛

بانک‌های اروپایی: ۱۵میلیارددلار جریمه را باید ایران بدهد/ آبستراکسیون علیه طرح بانکداری بدون ربا/ دولتی‌ها دنبال رانت واردات بنزین بودند! / تصویر رکود خودرو در سال ۹۵ به گزارش مشرق، در حالی که دولت در سال گذشته با تزریق وام‌های ۲۵ میلیونی به کمک خودروسازان آمد، ادامه رکود در سال جاری نشان می‌دهد شاید شاهد […]

بانک‌های اروپایی: ۱۵میلیارددلار جریمه را باید ایران بدهد/ آبستراکسیون علیه طرح بانکداری بدون ربا/ دولتی‌ها دنبال رانت واردات بنزین بودند! / تصویر رکود خودرو در سال ۹۵

به گزارش مشرق، در حالی که دولت در سال گذشته با تزریق وام‌های ۲۵ میلیونی به کمک خودروسازان آمد، ادامه رکود در سال جاری نشان می‌دهد شاید شاهد تکرار آن بسته حمایتی باشیم.

* آرمان

– مانور مافیای واردکننده شیر خشک

این روزنامه حامی دولت از واردات شیر خشک انتقاد کرده است: جاری شدن هزاران لیتر شیر در مقابل ساختمان جهاد کشاورزی اصفهان،شکایت دامداران متضری را روایت می کند که دلشان از قاچاقچیان شیرخشک خون است. بنا به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، تمامی شیرخشک‌های موجود در بازار ایران قاچاق هستند. رسول دیناروند آذر سال گذشته به خبرگزاری فارس گفت:« درمجموع واردات شیر خشک به صورت قانونی نداریم … وشاهد هستیم که از مرزهای غربی شیر خشک وارد کشور می‌شود.» به استناد اظهارات این مقام مسئول عمده واردات شیرخشک به کشور به صورت قاچاق از مرزهای ترکیه اتفاق می افتد. به گفته دیناروند به طور میانگین حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بازار ۳۰ هزار میلیاردی سلامت قاچاق است و از همین رو تردیدی نیست که خطرات بسیاری سلامت مردم و به ویژه کودکان را تهدید می کند. رئیس سازمان غذا و دارو نیز در این رابطه هشدار می دهد:« باید به مردم هشدار دهیم، چرا که شیرخشک ماده غذایی بسیار حساسی است.»

تجمع ۱۰۰ دامدار اصفهانی در مقابل ساختمان جهاد کشاورزی این استان یک هفته بعد از تجمع اعتراضی دامداران مشهدی رخ داده است. مساله اصلی در این اعتراضات، وضعیت نابسامان دامداران و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی است که طی سال‌ها زندگی آنان را با مشکل مواجه کرده است،از ورشکستگی تا تعطیلی واحدهای تولیدی که زمانی رونق زیادی داشتند. یکی از دامدارن که در تجمع اخیر در اصفهان حضور داشته و شاهد جاری شدن شیر خام بر آسفالت خیابان بود، در این رابطه می گوید: دامدارن نسبت به برخی مشکلات صنفی خود اعتراض دارند که مهم‌ترین آن عدم حمایت از تولید داخلی و شیوع تب برفکی ناشی از واردات دام های فاسد و آلوده است. طبق گفته های دامداران مافیای واردکننده شیر خشک و مشکلاتی در زمینه قیمت محصولات لبنی، واکسن دام و یارانه‌های این صنف از جمله مسائلی بود که دامداران تجمع کننده به آن اعتراض داشتند که همین امر موجب شد مقدار زیادی شیر را در مقابل ساختمان سازمان جهاد کشاورزی به روی زمین بریزند.

این اعتراضات البته پر بیراه هم نیست. ابتدای اردیبهشت امسال بود که رئیس اتحادیه دامداران از قاچاق حجم عظیمی از شیر خشک خبر داد و گفت:«۸هزار تن شیرخشک بدون پرداخت تعرفه بازرگانی وارد شده است و ضرر و زیان دامدارن ادامه دارد.» این واردات غیرقانونی شیرخشک در حالی رخ داده است که به گفته این مقام مسئول، واردات این محصول از سال گذشته ممنوع اعلام شده است. علیرضا عزیزاللهی در ادامه عنوان کرد:« بر اساس گزارش های موجود حدود ۴۰ هزار تن شیرخشک معادل ۵۰۰ هزارتن شیرخام تولید داخل در کشور وجود دارد که با واردات هشت هزار تنی شیرخشک بخش عمده ای از نیاز صنایع لبنی تامین خواهد شد.» عزیزاللهی در ادامه گلایه کرد:«صاحبان صنایع لبنی نیز با اتکا به این میزان واردات و ذخایر شیرخشک، دامداران را با نخریدن شیر برای خرید با قیمت پایین تحت فشار می گذارند.» رئیس اتحادیه دامداران افزود: «هم اکنون دامداران شرایط بسیار سخت و دشواری دارند و عملا شیر با قیمت هر کیلو ۱۲۰۰ تومان و کمتر از آن به فروش می رسد. عزیزاللهی در ادامه به واردات شیرخشک از مرزهای ترکیه هم اشاره کرد و گفت:«نگرانیم که شیرخشک تولید شده در ترکیه از بازارهای کشور ما سردر بیاورد که خود تهدیدی است.»

* جام جم

– بنزین بر سر دوراهی

جام جم درباره قیمت بنزین گزارش داده است: در حالی که حدودا یک ماه پیش مجلس با هدف حفظ کارت سوخت به بازگشت سهمیه‌بندی و دو نرخی شدن بنزین رأی داد و پس از آن هم وزارت نفت اعلام کرد سقف سهمیه به گونه‌ای تعیین می‌شود که برای مصرف معمول خانوارها کفایت کرده و نیاز به استفاده از نرخ آزاد بنزین نباشد، دیروز اخبار تازه‌ای درباره تعیین قیمت بنزین در سال جاری منتشر شد.

به گزارش جام‌جم، براساس مصوبه مجلس، در قانون بودجه امسال، بنزین باید به حالت دو نرخی برگردد و قیمت جدیدی برای نرخ آزاد بنزین در نظر گرفته شود به طوری که برای بیش از سهمیه در نظر گرفته شده، بنزین به نرخ بالاتری عرضه شود.

موضوع کنار گذاشتن کارت سوخت در دولت یازدهم جدی شد و تا جایی ادامه یافت که انجمن جایگاه‌داران اعلام کرد دیگر کارت سوخت فایده‌ای ندارد و باید جمع شود.

بر همین اساس، مجلس در بودجه امسال مصوب کرد که بنزین به حالت دو نرخی در بیاید و نرخ جدیدی برای بنزین آزاد از سوی دولت پیشنهاد شود. البته هنوز مشخص نیست که این قیمت بر چه پایه‌ای قرار است تعیین شود و چقدر خواهد بود، اما برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که قیمت جدید ۱۵۰۰ تومان خواهد بود ، اما این قیمت از سوی وزارت نفت تائید نشده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد با احتساب دلار آزاد و متوسط قیمت ۳۵ سنتی بنزین در چهار بازار منطقه‌ای خلیج مکزیک، روتردام، فوب خلیج‌فارس و سنگاپور و احتساب ۲۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱۰ درصد عوارض و سایر عوامل دیگر، قیمت هر لیتر بنزین با نرخ دوم ۱۵۰۰ تومان خواهد بود .

در همین حال، فارس به نقل از منابع آگاه اعلام کرده، مجموعه صنعت نفت پس از بررسی‌های صورت گرفته به این جمع‌بندی رسید که نرخ سهمیه‌ای بنزین هزار تومان در هر لیتر و نرخ دوم بنزین (قیمت بنزین آزاد) با اجرای طرح سهمیه‌بندی ۱۵۰۰ تومان در هر لیتر تعیین شود. حتی گمانه‌زنی دیگری نیز وجود دارد که بنزین‌ در دو نرخ ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰تومان عرضه شود. البته میزان سهمیه هر خودرو از نکات مهم در اجرای بنزین دو نرخی است که ظاهراً هنوز تصمیم‌گیری در این خصوص به نتیجه نرسیده است.

* خراسان

– آبستراکسیون علیه طرح بانکداری بدون ربا

روزنامه خراسان نوشته است: ‌جلسات کمیسیون اقتصادی برای بررسی طرح بانکداری بدون ربا در دو نوبت متوالی به حدنصاب نرسید.

با وجود تصویب کلیات طرح بانکداری بدون ربا در صحن علنی مجلس و ارجاع تصویب جزئیات آن به کمیسیون اقتصادی، خبرها حاکی از تاخیر مجدد در تصویب این طرح و به کما رفتن آن است.در حالی که عصر یکشنبه قرار بود نخستین جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس برای بررسی این طرح مهم برگزار شود، جلسه کمیسیون به دلیل به حدنصاب نرسیدن اعضا تشکیل نشد. در مجالس،نمایندگانی که با طرح یا لایحه ای مخالف هستند برای جلوگیری از تصویب آن با عدم حضور در جلسه یا آبستراکسیون ،حد نصاب لازم برای بررسی آن را از بین می برند.

این در حالی است که با وجود اعلام تشکیل جلسه مجدد در روز گذشته، برای دومین روز متوالی، نشست کمیسیون اقتصادی، عصر روز گذشته نیز برگزار نشد تا شنیده هایی که پیش از این از فشار برای بررسی نشدن این طرح در مجلس حکایت داشت، باورپذیرتر شود.لازم به ذکر است که رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، عصر روز یکشنبه خبر داد: جلسه کمیسیون اقتصادی که در مورد بررسی طرح عملیات بانکی بدون ربا بود به دلیل حضور نیافتن مخالفان این طرح به حد نصاب نرسید. لازم به ذکر است که ۱۷ عضو از ۲۴ عضو فعلی کمیسیون اقتصادی در مجلس دهم که از دو هفته دیگر تشکیل می شود، حضور ندارند.

در همین حال سید ناصر موسوی لارگانی، دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نشست دیروز این کمیسیون نیز برگزار نشد گفت: به دلیل اینکه طرح عملیات بانکی بدون ربا تاکنون از دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس خارج نشده،احتمال بررسی این طرح در جلسه بعدی کمیسیون اقتصادی وجود دارد.با این حال ندیمی و علی پور دو عضو دیگر این کمیسیون از تشکیل جلسه کمیسیون خبر دادند که البته به گفته علی پور به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضا،جلسه رسمیت نیافت.همچنین پور ابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز ضمن رد خبر خروج طرح عملیات بانکداری بدون ربا از دستور کار کمیسیون گفت: این طرح در نشست کمیسیون مورد بررسی قرار می گیرد و احتمالا با یکی دو ماه انتظار برای ارائه لایحه دولت در این باره و تلفیق آن با طرح مذکور به صحن مجلس دهم می آید.

* تعادل

– نداشتن استراتژی، پاشنه ‌آشیل اتاق بازرگانی

این روزنامه اصلاح‌طلب به نقد اتاق بازرگانی پرداخته است: بیش از یک سال است که از عمر منتخبان دور هشتم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌گذرد. حال در این بازه زمانی که شاهد لغو تحریم‌های بین‌المللی هستیم کارشناسان بر این باورند که بخش خصوصی کشور باید اقداماتی را در زمینه برطرف کردن مشکلات فعالان اقتصادی در نظر گیرند. البته فعالان اقتصادی به منتخبان خود در این بازه زمانی اولتیماتوم‌هایی مبنی بر رفع مشکلات حاضر اقتصاد کشور داده‌اند. آنها می‌گویند: «منتخبان دور هشتم اتاق بازرگانی تا پایان عمر حکمرانی خود فرصت دارند تا موضوعاتی از جمله؛ «رفع انحصارگرایی»، «رقابتی کردن بازار برای فعالان تولیدی»، «تقویت زیرساخت‌ها برای اوج گرفتن صادرات» و «تشکیل اقتصاد سفید» را برای فضای فعلی اقتصاد به کرسی نشانند. «تعادل» در این گزارش در کنار برنامه‌های جلال‌پور برای تشکل‌ها گفت‌وگویی دارد با کارشناسان و فعالان اقتصادی که کارنامه منتخبان اتاق بازرگانی و فعالیت آنها در بخش تشکل‌گرایی را برررسی می‌کند.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران درباره میزان عملکرد اعضا هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق بازرگانی، صنایع و معادن به «تعادل» می‌گوید: باتوجه به اینکه درهای بین‌المللی بر روی کشور گشوده شده است، اما اتاق بازرگانی هیچ استراتژی روشنی را به صورت شفاف در نظر ندارد. در حقیقت هم‌اکنون نیز اعضای هیات نمایندگان اتاق برای مشکلاتی که پیش پای فعالان اقتصادی وجود دارد هیچ برنامه مشخصی را ارائه نداده است. پرویز حسابی درادامه عنوان می‌کند: هرچند که سد راه امروز فعالان اقتصادی نیز ریشه در گذشته دارد و با تلنبار شدن این مشکلات ما شاهد وضعیت وخیم اقتصاد هستیم؛ درحال حاضر ما شاهد تعدد فعالیت اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی هستیم، بعداز روی کار آمدن اعضای هیات‌مدیره اتاق بازرگانی در دوره هشتم انتظار می‌رفت که در این زمینه اقدامات عملیاتی برای حل مشکل بازرگانان و صادرکنندگان انجام شود، این موضوع درحالی است که این نهاد مردمی هیچ عملکرد مثبتی را در کارنامه خود به ثبت نرسانده است. پرویز حسابی در ادامه عنوان می‌کند: اصالت اتاق بازرگانی برطرف کردن موانع بر سر راه تجار و فعالان اقتصادی است که متاسفانه در این بازه زمانی که ما شاهد لغوتحریم‌های بین‌المللی هستیم، نه تنها هیچ مانعی برطرف نشده، بلکه ما شاهد زایش موانع بوده‌ایم. او با اشاره به اینکه طرز تفکر دولتی در بخش‌های خصوصی نیز جریان گرفته است، اظهار می‌کند: بنده سال‌هاست که به عنوان فعال تجاری در بدنه بخش خصوصی کشور حضور دارم، متاسفانه در این دور اعضای هیات نمایندگان در بخش‌های تصمیم‌گیری از اعضای کمیسیون هیچ دعوتی را به عمل نمی‌آورند و یک سویه برای حوزه‌های مهمی چون تجارت، صنعت و معدن تصمیم اتخاذ می‌کنند.

حسابی با بیان اینکه ما در سال‌های گذشته شاهد تصویب قوانینی همچون بهبود مستمر فضای کسب و کار و رفع موانع تولید بوده‌ایم، می‌گوید: متاسفانه برای پیگیری این قوانین هیچ اقدام اجرایی از سوی تشکل‌های مدنی انجام نگرفته درحالی که مجریان این قوانین بدنه بخش خصوصی کشور بوده است که درحال حاضر نیز میزان فعالیت اینم سکانداران منفعلانه است. او خاطرنشان می‌کند: با وجود درب‌های بسته در اتاق‌های بازرگانی چطور می‌توان وضعیت بهبود اقتصاد کشور را دنبال کرد؟ متاسفانه چندی پیش اخباری مبنی بر اخذ حقوق‌های چند ده میلیونی از طرف نمایندگان دولت شنیده شد، حال باید برای ریشه کنی فساد در اقتصاد این نوع موضوع‌ها را نیز در بدنه بخش خصوصی کشور دنبال کرد. ما در اتاق‌های بازرگانی شاهد تزریق منابع مالی بالا به افراد هستیم که این موضوع نیز باید در این بدنه کالبدشکافی شود.

درهمین حال؛ جمشید عدالتیان درباره عملکرد منتخبان دور هشتم اتاق بازرگانی ایران به «تعادل» می‌گوید: متاسفانه در بحران‌های اقتصادی که هم‌اکنون با آن مواجه هستیم، عملکرد اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران و تهران قابل قبول نیست. در حقیقت، رفتار بدنه بخش خصوصی کشور که سامان‌دهنده وضعیت اقتصاد هستند، منفعلانه است. به تعبیر دیگر، منتخبان فعالان اقتصادی با دیدگاه دیروز عمل می‌کنند. عضو دیگر هیات نمایندگان اتاق‌‌ بازرگانی ایران ادامه می‌دهد: امیدواریم در این بازه زمانی اعضای اتاق بازرگانی از سیستم منفعلی خارج شوند و به سیستم اثرگذار تبدیل شوند. عدالتیان با اشاره به اینکه وظیفه اصلی اتاق بازرگانی مبارزه با انحصار، ایجاد اقتصاد سفید وتشکیل فضای رقابتی در بازار است، می‌افزاید: درحال حاضر ساختار اتاق بازرگانی از سیستم سنتی تبعیت می‌کند این درحالی است که چنین فضایی باید شکسته شود و ساختارهای جدید شکل گیرد. درحقیقت، ساختارهای تشکل‌های مدنی باید با فضای جدید سنخیت پیدا کند تا شرایط جدید به هماهنگی لازم دست یابد.او با بیان اینکه یکی از معضلات اقتصاد کشور نبود شفافیت است، عنوان می‌کند: اتاق بازرگانی باید به عنوان یک تشکل مستقل عمل کند و از هر گونه سیاسی بازی به دور باشد. درحقیقت، یکی از الزامات اساسی اتاق بازرگانی ایجاد شفافیت در بخش‌های اقتصادی است که با روشن شدن این موضوع در بدنه فعالیت‌های اقتصادی ساختار ناخودآگاه به سمت بازار رقابتی هدایت خواهد شد.

* جوان

– بانک‌های اروپایی: ۱۵میلیارددلار جریمه را باید ایران بدهد

جوان نوشته است: یک کارشناس امور مالی بین المللی که سمینار معرفی فرصت‌های اقتصادی ایران را جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در لندن برگزار کرده است، به «جوان» گفت: بانک‌های اروپایی به دنبال جریمه‌هایی هستند که به دلیل مراوده با ایران به امریکا پرداخت کرده‌اند.

وی که نخواست نامش فاش شود، گفت: امریکایی‌ها حدود ۱۵ میلیارد دلار بانک‌های اروپایی را به دلیل مراوده با ایران در زمان تحریم جریمه کردند، حال که تحریم‌ها رفع شده است، بانک‌های اروپایی خواستار اخذ جریمه ۱۵میلیارد دلاری که امریکا برای آنها وضع کرد، از ایران هستند.

وی گفت: شرط دیگر بانک‌های اروپایی برای بازگشت به ایران آن است که طرف ایرانی باید تضمین دهد که اگر بعد‌ها این بانک‌ها به هر دلیلی در اثر مراودات مالی با ایران مورد جریمه امریکایی‌ها قرار گرفتند، ایران جریمه مذکور را پرداخت کند.

از سوی دیگر ابوالقاسم حکیمی با بیان اینکه بانک‌های اروپایی ایران را سنگ و قلاب کرده‌اند، گفت: ما صادقانه به تعهدات خودمان در قبال ۱+۵ عمل کردیم، اما هنوز مشکل تعامل با بانک‌های اروپایی حل نشده زیرا اکثر سهامداران بانک‌های اروپایی، امریکایی‌ها هستند و این مورد از دید مذاکره‌کننده‌های هسته‌ای پنهان مانده است و چون بانک‌های امریکایی و اروپایی از سیاست‌های رئیس‌جمهور امریکا تأثیر می‌پذیرند، مقوله ارتباط بانکی ایران با دنیا تا انتخابات ریاست جمهوری امریکا به تعویق می‌افتد.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه کشورهای اروپایی با شک و تردید وارد معامله با ایران می‌شوند، گفت: از آنجا که انتخابات ریاست جمهوری در امریکا نزدیک است و بانک‌ها از سیاست رئیس‌جمهور جدید امریکا علیه ایران اطلاع دقیقی ندارند، بنابراین در ارتباطات بانکی با ایران از بیم جریمه‌های سنگین، محتاطانه عمل می‌کنند. این استاد دانشگاه با بیان اینکه کشورهای غربی از طریق اقتصاد قصد به چالش کشیدن انقلاب اسلامی ما را دارند، گفت: در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی دولت، سیستم بانکی و وزارت اقتصاد کاملاً متناقض عمل می‌کنند و از یک بافت متجانس و هماهنگ برخوردار نیستند.

* دنیای اقتصاد

– تصویر رکود خودرو در سال ۹۵

روزنامه دنیای اقتصاد از تداوم رکود در بازار خودرو خبر داده است: ۲۰ نفر از دست‌اندرکاران، سیاست‌گذاران و کارشناسان خودرو با شرکت در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» به ارزیابی رکود خودرو در سال جاری پرداختند… براساس نتایج این نظرسنجی، بیشتر شرکت‌‌کنندگان تاکید داشتند که رکود خودرو در نیمه دوم سال جاری برطرف خواهد شد که این موضوع در ابتدا منوط به حل مشکل اقتصاد کشور است و عامل موثر دیگر در این زمینه کاهش قیمت خودروهای داخلی است.

در شرایطی کارشناسان معتقدند که رکود بازار خودرو در نیمه دوم امسال به پایان می‌رسد که آنها تاکید دارند در صورت افزایش قیمت خودرو به‌دلیل شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد کشور، شاهد افزایش دامنه رکود در بازار خودرو خواهیم بود.

کارشناسان افزایش قیمت در شرایط رکودی را بدترین برنامه یک بنگاه اقتصادی می‌دانند؛ زیرا افزایش قیمت در شرایط رکودی موجب سرکوب تقاضا در بازار خواهد شد، بنابراین خودروسازان باید با احتیاط بسیار به تغییرات قیمتی در بازار بپردازند. به اعتقاد کارشناسان، شکل‌گیری کمپین نخریدن خودروی نو، جنبشی اعتراضی به روند تولید خودرو در کشور بود و ریشه این اعتراض نیز به عدم‌تناسب قیمت و کیفیت خودرو برمی گشت؛ بنابراین در شرایطی که مشتریان خودرو همچنان نسبت به روند کیفی معترض هستند افزایش قیمت معنایی جز افزایش رکود در بازار نخواهد داشت.

بر این اساس، کارشناسان تاکید دارند که خودروسازان باید به متناسب‌سازی قیمت و کیفیت تولیداتشان بپردازند. به عقیده آنها در صورت افزایش قیمت و حرکت خودروسازان در جهت خلاف خواست مشتریان، رکود تشدید خواهد شد. این موضوع در ابعاد دیگر موجب افزایش دلالی در بازار می‌شود. بر این اساس به‌نظر می‌رسد، کارشناسان تاکید بسیاری بر حرکت هدفمند تولید‌کنندگان در شرایط کنونی دارند. در این میان ۵/ ۷۸ درصد شرکت‌‌کنندگان در نظرسنجی روزنامه «دنیای‌اقتصاد» بر این باورند که منشا اصلی شکل‌گیری رکود بازار خودرو طی سه سال گذشته کاهش توان مالی مشتریان به‌دلیل شرایط نامناسب اقتصادی حاکم بر کشور بوده است. براساس گفته‌های کارشناسان، عدم‌ تمایل مشتریان برای خرید خودرو از آن رو است که آنها قیمت‌های موجود را بالاتر از توان خود می‌دانند. ۴/ ۲۱ درصد از شرکت‌‌کنندگان در نظرسنجی معتقدند که یکی از عوامل موثر در شکل‌گیری رکود بازار خودرو، شرایط انتظاری مشتریان است؛ بنابراین مولفه موثر دیگر در بازار، افزایش امید مشتریان به بهبود وضعیت تولید‌کنندگان است.

رکود معاملات بازار خودرو از سال ۹۳ گریبان بازار خودرو را گرفته و رها نمی‌کند. این در شرایطی است که فراز و نشیب‌های مذاکرات هسته‌ای در شکل‌گیری انتظارات مشتریان نقش بالایی ایفا کرد. به این ترتیب به ثمر نشستن توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها شرایط انتظاری مشتریان را شدت بخشید. در این میان، بحث ورود خودروهای جدید نیز در کنار انتظار مشتریان برای کاهش قیمت‌ها قرار گرفت. با این حال، تنها ۷ درصد از کارشناسان معتقدند که ورود خودروهای جدید می‌تواند در رونق بازار خودرو موثر باشد و ۶۵ درصد آنها حل مشکل اقتصاد کشور را عامل اصلی رونق بازار خودرو می‌دانند؛ زیرا در صورت رشد شاخص‌های اقتصادی و حل مشکل تورم، توان مالی مشتریان برای خرید خودرو افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه، معاملات بازار خودرو وارد سیکل طبیعی خود خواهد شد و رکود از بین خواهد رفت. در این میان اما ۵/ ۲۸ درصد از کارشناسان شرکت‌کننده در نظرسنجی عامل موثر در رونق معاملات بازار خودرو را منوط به کاهش قیمت خودروها می‌دانند. براساس آموزه‌های علم اقتصاد، هنگامی که بازاری در رکود به سر می‌برد برای تقویت بخش تقاضا قیمت‌ها باید روندی کاهشی داشته باشند. در حال حاضر، بازار خودرو ایران نیز دارای چنین شرایطی است؛ بنابراین به‌دلیل افت تقاضا در بازار، به‌نظر می‌رسد که هر نوع افزایشی در قیمت‌ها بازار را در رکود بیشتری فرو ببرد…

نیمی از کارشناسان و دست‌اندرکاران خودرو در پاسخ به این پرسش تاکید کردند، به‌دلیل آنکه رکود اثر جدی در کاهش معاملات خودرویی داشته است؛ بنابراین در سال ۹۵ همچون سال گذشته شاهد کاهش تولید خودرو خواهیم بود.

بسیاری از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، کاهش تقاضا و به‌دنبال آن افت تولید در سال گذشته را جزو بدترین اتفاقات صنعت خودرو می‌دانند و معتقدند که تداوم این روند در سال جاری نیز پیامدهای خوبی برای این صنعت به‌دنبال نخواهد داشت. براین اساس ۴۲ درصد از شرکت‌‌کنندگان در نظرسنجی معتقدند در صورتی که دولت همانند سال ۹۴ برنامه‌ای برای حمایت از صنعت خودرو در نظر داشته باشد، هدف‌گذاری تولید محقق خواهد شد. نزدیک به ۸ درصد از شرکت‌‌کنندگان نیز بر این باورند که عملیاتی‌شدن قراردادهای خارجی تاثیری بر تغییر معادلات بازار خودرو طی سال جاری ندارد؛ چون بیشتر کارشناسان متفق‌القول تاکید دارند که تولید خودروهای جدید در سال ۹۵، عملی نخواهد شد؛ بلکه این موضوع در اوایل سال ۹۶ موجب تغییر و تحولات بازار خودرو خواهد شد. از سوی دیگر، کاهش تولید خودرو طی سال‌ گذشته به‌دنبال توافق هسته‌ا‌ی و در شرایطی که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران لغو شد، تابع عوامل متعددی بود، عواملی چون اثرات روانی ناشی از برجام، افزایش انتظارات مشتریان، نبود کیفیت و قیمت متناسب با خواست مشتریان که برخی از کارشناسان آن عوامل را در سال جاری نیز ادامه‌دار می‌دانند. بر این اساس کارشناسان محقق شدن برنامه تولید خودرو در سال جاری را تابع رونق بازار عنوان می‌کنند.

* شرق

– تطهیر کالا‌های چینی با نام اروپا

این روزنامه حامی دولت از واردات کالاهای چینی گزارش داده است: یک فعال اقتصادی پس از توضیح شیوه‌های تولید تحت لیسانس و روال معمول آن، به تخلف‌ها و زرنگی‌هایی می‌پردازد که در این کار انجام می‌شود. به گفته او یکی از شگردهای تولیدکنندگان برای معرفی محصولات خود به‌عنوان تولید تحت لیسانس، این است که شرکت و برندی را در کشورهای خارجی ثبت می‌کنند و سپس از طریق آن برند به صورت قانونی به شرکت خود اجازه تولید تحت لیسانس می‌دهند. البته در این فرایند هیچ اتفاق غیرقانونی‌ای نمی‌افتد. ایراد کار اینجاست که این برندهای گمنام هیچ کارخانه‌ و گاه حتی دفتری ندارند و صرفا یک نام هستند.

مورد دیگری هم در این کار معمول است که به عقیده عدالتیان پرو‌بال‌گرفتن آن از زمانی شروع شد که یک شرکت اپل به تولید گوشی‌های همراه خود در چین پرداخت و آنها را به بازار عرضه کرد. این نوع تولید تحت لیسانس راه را به ایرانی‌ها هم یاد داد تا با ثبت یک شرکت در انگلیس، آلمان یا دیگر ممالک اروپایی، به تولیدکنندگان چینی سفارش تولید کالا به نام انگلستان بدهند و آنها را به ایران بفرستند. رونق این کار تا جایی است که عدالتیان می‌گوید همه تولیدات چینی که روی آنها نوشته شده «به سفارش فلان کشور اروپایی» سفارش ایرانی‌هایی است که در اروپا شرکت ثبت کرده‌اند.

ثبت برند و شرکت در یک کشور قانون‌مند اروپایی به معنای التزام به پرداخت مالیات نیز هست. گرچه این شرکت‌های ثبت‌شده صوری، فعالیت چندانی در این کشورها ندارند که مالیات سنگینی بپردازند چراکه کالا را به نام اروپا به چین سفارش می‌دهند و مستقیما به ایران می‌فرستند و در این میان روح گمرک کشورهای اروپایی هم از این معاملات آگاه نمی‌شود. البته گرچه ایرانی‌ها اروپا را به‌عنوان بهشت ثبت شرکت‌های صوری خود انتخاب کرده‌اند اما این کار در قبرس نیز رونق زیادی دارد و به دلیل راحت‌بودن ثبت شرکت و پایین‌بودن مالیات، روز به روز برندها و شرکت‌های بیشتری در آنجا ثبت می‌شود.

اینکه یک شرکت ایرانی محصولات خود را تحت لیسانس یک شرکت معروف و معتبر خارجی تولید کند، توجیه‌پذیر است اما چه چیزی باعث می‌شود به تولید تحت لیسانس یک برند صوری بپردازند. اولین پاسخ عدالتیان به این سؤال، کوتاه است: «آنها برای خودشان رقیب می‌سازند»، محصول جدیدی را به بازار می‌فرستند تا با محصولات قبلی شرکت خودشان رقابت کند و نتیجه این است که مشتری هر کدام را بخرد، عاقبت از یک شرکت خرید کرده است. دلیل دیگر زمینه‌سازی برای استفاده از تبلیغات ارزان شبکه‌های ماهواره‌ای است. تولیدکننده ایرانی برای دوری‌جستن از عتاب و عقابی که ممکن است از تبلیغ محصولات در ماهواره گریبانش را بگیرد، تحت لیسانس یک برند دیگر تولید و به نام شرکت مادر آن محصول را در ماهواره تبلیغ می‌کند تا هم هزینه کمتری بپردازد و هم تماشاگر بیشتری داشته باشد. به گفته این فعال اقتصادی، دولت‌ها چندان نمی‌توانند با این نوع از تولید برخورد کنند؛ در کشورهای پیشرفته، سازمان‌های مردم‌نهاد و انجمن‌های مردمی حمایت از مصرف‌کننده وظیفه پیگیری، افشاگری و برخورد با این نوع از تقلب تحت عنوان تولید تحت لیسانس را برعهده دارند و در اغلب موارد هم موفق عمل کرده‌اند اما در ایران، که کمتر حرفی از مصرف‌کننده به میان می‌آید، تقریبا تولید تحت لیسانس جعلی، مانع بزرگی پیش‌ روی ندارد. عدالتیان برای توضیح بیشتر، یکی از برندهای مطرح ایرانی را مثال می‌زند که خطوط تولید خود را نسبتا تعطیل کرده و به تولید محصولات ساخته‌شده از چین روی آورده است. این برند ایرانی، علامت تجاری خود را روی کالاهای چینی می‌زند و در بسته‌بندی‌های خود به بازار می‌فرستد تا از پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور تولید در ایران شانه خالی کند.

* وطن امروز

– کارخانه‌ها یا تعطیل شده‌اند یا نیمه تعطیل‌اند!

وطن امروز از رکود صنایع گزارش داده است: اگرچه مسؤولان معتقدند اقتصاد کشور درحال خروج از رکود بوده و بزودی رونق به بخش اقتصادی بازمی‌گردد اما شواهد نشان می‌دهد که اکنون خیلی از مراکز تولید تعطیل شده یا با کاهش میانگین ۶۰ درصدی ظرفیت کار می‌کنند. از طرفی تشدید رکود و پرشدن انبار کارخانه‌ها تنها گریبانگیر کارخانه‌های بزرگ نیست بلکه صنایع کوچک و متوسط را نیز شامل می‌شود به طوری که صنعتگران مستقر در شهرک‌های صنعتی می‌گویند ناامیدانه کار می‌کنیم و هر روز در فکر کاهش تولید و اخراج کارگران هستیم.

بنا به این گزارش، در حالی ۴۲ درصد اشتغال بخش صنعت کشور به صنایع کوچک اختصاص دارد که رکود گریبانگیر واحدهای تولیدی این بخش نیز شده و در کنار غیرفعال ماندن بخشی از ظرفیت تولید شهرک‌های صنعتی، شاهد اخراج کارگران هم هستیم. تولیدکنندگان مستقر در شهرک‌های صنعتی در شرایطی با رکود و انباشت کالا در انبارهای خود دست و پنجه نرم می‌کنند که تا پیش از این نیز با مشکلاتی در تأمین زیرساخت‌های لازم برای تولید و فروش کالاهای خود روبه‌رو بودند. واردات محصولات چینی، عدم تخصیص یارانه بخش تولید، غیرفعال بودن بخش زیادی از ظرفیت تولید کارخانه‌ها و برخی فشارهای وارده از دستگاه‌های دولتی از جمله موانع پیش روی صنعتگران در شهرک‌های صنعتی است که باعث اخراج بخشی از کارگران و ناامیدی تولیدکنندگان شده است.

اوضاع تولید در شهرک‌های صنعتی در حالی وخیم است که ۸ ماه از رونمایی بسته دولتی خروج از رکود می‌گذرد و در این مدت نه‌تنها رکود برطرف نشده بلکه شاهد اخراج کارگران در برخی واحدهای صنعتی نیز هستیم. حسینی یک تولیدکننده پیچ و مهره در یکی از شهرک‌های صنعتی در این‌باره به فارس می‌گوید: تولید در حال انجام است، ولی ناامیدانه کار می‌کنیم. وی ادامه می‌دهد: برای خرید پیچ و مهره درخواست‌هایی به ما ارائه می‌شود، اما شرکت‌های خریدار، پول ما را بموقع پرداخت نمی‌کنند.

وی تصریح می‌کند: صنعت ساختمان، صنعت نفت و گاز و همچنین پل‌سازی از جمله خریداران محصولات ما هستند که پول کالا را بموقع پرداخت نمی‌کنند و دلیل این مساله را تأخیر دولت در پرداخت طلب خودشان عنوان می‌کنند. این تولیدکننده با بیان اینکه در کارخانه ما ۳۵۰ نفر کارگر مشغول به کار بودند، می‌گوید: طی ۲ ماه اول امسال، حدود ۵۰ کارگر را اخراج کرده‌ایم و تولید ما طی ماه‌های اخیر ۳۰ درصد کاهش یافته است. وی با بیان اینکه در گذشته، صادرات پیچ و مهره نیز داشته‌ایم، ادامه می‌دهد: خارجی‌ها هم با ما نامهربان شده‌اند و نیاز خود را از کشورهای دیگر تأمین می‌کنند. وی توضیح می‌دهد: به مصر، عراق و سوریه صادرات پیچ و مهره داشتیم که در حال حاضر به دلیل مسائلی مانند جنگ، ارتباط ما با آنها قطع شده است. حسینی تأکید می‌کند: رکود در بخش صنعت تشدید شده و مشکلات ما افزایش یافته است. نیک‌نژاد، یک تولیدکننده پوشاک در یکی از شهرک‌های صنعتی نیز درباره وضعیت تولید خود به فارس می‌گوید: اوضاع ما بدتر شده و هیچ اتفاقی برای حل مشکلاتمان نیفتاده است. وی با بیان اینکه حدود ۱۵ درصد ظرفیت کارخانه ما فعال است، ادامه می‌دهد: وضعیت تولید و فروش راکد مانده و در چنین شرایطی، یکسری ماشین‌آلات که قبلاً وارد کرده بودیم، بلااستفاده مانده است. وی تأکید می‌کند: به همین دلیل، بخشی از سرمایه ما راکد مانده و امکان فعال شدن آن فراهم نیست. اسدزاده، یک تولیدکننده آجر ماشینی در شهرک‌های صنعتی نیز با انتقاد از عدم حمایت دولت از واحدهای تولیدی، می‌گوید: بالا بودن هزینه حمل و نقل پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها از جمله مشکلات تولید‌کنندگان در خارج از شهرهای بزرگ است. وی ادامه می‌دهد: قرار بود دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها، مبلغی را به بخش تولید اختصاص دهد که این اتفاق نیفتاد و صنایع با مشکل قیمت تمام شده بالا روبه‌رو هستند. احمدی، کارگر یک کارخانه تولید محصولات پلاستیکی پزشکی نیز در یکی از شهرک‌های صنعتی به خبرنگار فارس می‌گوید: وضعیت تولید بدتر شده و کاهش تولید داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه تعدادی از همکارانم اخراج شده‌اند، ادامه می‌دهد: واردات از چین، دلیل اصلی کاهش تقاضا برای خرید تولیدات ما است و همین موضوع باعث شده تا تولیدمان کاهش یابد و تعدادی از کارگران تعدیل شوند. وی تأکید می‌کند: امسال فقط ۱۰۰ هزار تومان به حقوق ما اضافه شده، اما این رقم کمکی به زندگی یک کارگر نمی‌کند و با مشکل روبه‌رو هستیم. امیر یزدی، مدیر یک شرکت تولید‌کننده ورق‌های آلومینیوم در شهرک‌های صنعتی نیز می‌گوید: قبلاً با ۳ شیفت کار می‌کردیم ولی حالا فقط در یک شیفت تولید داریم و رکود باعث شده تا بخش زیادی از تولیدمان تعطیل شود. وی معتقد است: سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های واسطه‌ای و دلالی، سود بیشتری را ایجاد می‌کند و به همین دلیل کسی سراغ تولید نخواهد رفت. وی با بیان اینکه رکود باعث شده تا تولید کارخانه‌ها در انبار جمع شود، می‌گوید: بخش زیادی از تولیدمان انباشت شده و نبود خریدار باعث شده سرمایه در گردش ما راکد بماند. علی هوشمند، رئیس انجمن تولیدکنندگان میلگرد و مقاطع برنجی نیز با اشاره به انتقال بسیاری از واحدهای تولیدی این صنعت به شهرک‌های صنعتی، می‌گوید: اوضاع تولید مناسب نیست و در حال حاضر فقط ۳۰ درصد از ظرفیت واحدهای تولیدی در این صنعت فعال است. وی ادامه می‌دهد: فشار دولت به بخش تولید بیشتر شده و دولت به حساب‌های شخصی افراد ورود می‌کند که البته ما مخالف اصل این مساله نیستیم، اما این کار باید براساس قانون و با عدالت صورت گیرد. وی می‌گوید: دولت فشار بیشتری بابت دریافت مالیات از تولیدکنندگان وارد کرده و دردسرهای تولید بیشتر شده است، در حالی که دولت باید به بخش صنعت، سرویس‌دهی و دغدغه تولیدکنندگان را برطرف کند.

-دولتی‌ها دنبال رانت واردات بنزین بودند!

وطن امروز درباره واردات بنزین نوشته است: پرونده تحقیق و تفحص از پشت‌پرده بنزین‌های آلوده وارداتی که قرار بود در مجلس نهم پیگیری شود، با فشارهای سیاسی به صحن علنی مجلس نرسید تا جایی که به‌رغم وجود ابهامات فراوان در کیفیت بنزین‌های وارداتی، عزم دولت برای واردات بیشتر آن جزم شود.

واردات روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین، آنهم در شرایطی که قرار بود سال به سال از حجم واردات این محصول کاسته شود، بار دیگر کشورمان را در خطر و تهدید وابستگی خارجی قرار داده است. شهریور ۱۳۹۳ بود که عباس کاظمی، معاون وزیر نفت از کاهش واردات بنزین تا ۵ میلیون لیتر در روز خبر داد؛ همچنین بیژن زنگنه پس از انتشار اسنادی درباره آلودگی حجم زیادی از بنزین‌های وارداتی، در ظاهر دستوری برای توقف واردات بنزین بی‌کیفیت صادر کرد؛ بنزینی که به گفته کارشناسان و براساس آزمایش‌های بین‌المللی حتی فاقد استانداردهای یورو ۲ بود!

حبیب آقاجری، عضو کمیسیون انرژی مجلس در این باره به «وطن‌امروز» می‌گوید: ما در مجلس نهم تمام تلاشمان را به کار گرفتیم تا پرده از ابهامات و رانت‌های بنزینی برداریم اما این کار به سرانجام نرسید، چراکه عده‌ای در دولت به دنبال جوسازی و سیاسی‌کاری بودند. وی می‌افزاید: در جلساتی که با حضور مدیران محیط‌زیست، وزارت نفت و سازمان استاندارد داشتیم متوجه شدیم اصلا واردات بنزین را کنترل نمی‌کنند و یکی از عوامل اصلی ورود بنزین‌های بی‌کیفیت و آلوده به کشور همین عدم نظارت بود. یعنی نهادهایی که باید به وظایف قانونی خود در تعیین استانداردها و کنترل کیفیت عمل می‌کردند، دنبال مسائل دیگری بودند! آقاجری با اشاره به جوسازی دستگاه‌های دولتی درباره بنزین‌های تولید داخل نیز اظهار می‌دارد: در جلساتی که با این نهادها داشتیم، فقط اظهارات بدون سند و مدرک درباره بنزین داخلی داشتند و نتوانستند ادعاهای خود را ثابت کنند. ما به این نتیجه رسیدیم که برخی افراد و نهادهای دولتی و نزدیک به دولت هدفی جز جوسازی و استفاده از رانت ندارند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به اینکه آیا پرونده بنزین‌های وارداتی به مجلس دهم منتقل می‌شود یا نه؟ می‌گوید: این موضوع بستگی به احساس مسؤولیت مجلس آینده دارد. اگر آنها به دنبال انجام وظایف نظارتی خود و پایبندی به تعهدات‌شان در قبال مردم باشند حتما پیگیری‌های ما را ادامه می‌دهند و تسلیم فشارها نمی‌شوند اما اگر به دنبال منافع گروهی و باندبازی باشند یقینا موضوع بنزین‌های وارداتی آلوده را به کلی فراموش می‌کنند و کنار می‌گذارند.

سیدمهدی موسوی‌نژاد، عضو دیگر کمیسیون انرژی مجلس نیز که از جمله پیگیرترین نمایندگان در موضوع بنزین‌های آلوده بود، به «وطن‌امروز» می‌گوید: برخی نمایندگان مجلس نهم به خاطر پیگیری پرونده تحقیق و تفحص از بنزین‌های وارداتی بشدت تحت فشار بودند و هرچند ما تسلیم این فشارها نشدیم اما موانعی که از این طریق در مسیر ما قرار گرفت کار را برای رسیدن به نتیجه دشوار کرد. وی ادامه می‌دهد: زمان و انرژی زیادی را برای آشکار شدن پشت‌پرده‌ها صرف کردیم و انتظار داشتیم این تلاش‌ها به نتیجه برسد اما در پرونده تحقیق و تفحص از بنزین‌های آلوده وارداتی روی هر مساله‌ای دست گذاشتیم، صدای یک عده درآمد!

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: