تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۸ - ۱۵:۴۴ کد مطلب 108506

چه کسانی می خواهند کشاورزان را به خاک سیاه بنشانند؟

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از خبرگزاری دانشجو، «کاشتن گندم دیگر خرج زندگی‌مان را نمی‌دهد، دیم‌کاران به‌ دلیل عملکرد پایین برای تأمین مخارج زندگی، دو یا سه شغله شدند و حتی کارگری می‌کنند و از سالهای پیش اکثر گندم‌کاران  در همه یا بخشی از زمین‌های خود ذرت می‌کارند». این جملات درد دل‌های گندم‌کارانی است […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از خبرگزاری دانشجو، «کاشتن گندم دیگر خرج زندگی‌مان را نمی‌دهد، دیم‌کاران به‌ دلیل عملکرد پایین برای تأمین مخارج زندگی، دو یا سه شغله شدند و حتی کارگری می‌کنند و از سالهای پیش اکثر گندم‌کاران  در همه یا بخشی از زمین‌های خود ذرت می‌کارند». این جملات درد دل‌های گندم‌کارانی است که می‌خواهند امسال فصل زراعی را با امید به بهبود شرایط نسبت به سال گذشته‌ آغاز کنند. شاید مشکلی برای تأمین کود، بذر و نهاده، قیمت خرید، نامهربانی‌های جوی نداشته باشند. اما به خاطر به صرفه نبودن تولید گندم دست از کشت محصول کشیده و به فکر تغییر الگوی کشت به ذرت هستند.

با توجه شرایط آب و هوایی، ایران می تواند از هر گونه وابستگی و واردات محصولات کشاورزی بی نیاز باشد. در سال ۸۳ با تلاش کشاورزان و همت مسئولان جشن خود کفایی گندم  را برپا شد. دیری نپایید مجددا نیاز به واردات این محصول استراتژیک احساس شد. واردات گندم طی سال های اخیر به گندم تولیدی نیشخند می زد. سال گذشته وزیر جهاد کشاورزی نوید خود کفایی تولید و ممنوعیت واردات این محصول را اعلام کرده است. با این وجود حدود ۱٫۵ الی ۲ میلیون تن گندم از کشور روسیه، قزاقستان و… به کشور وارد شد. امسال به گفته مسئولان و با توجه به ذخایر زیاد، بارندگی های مناسب اخیر و پیش بینی خرید ۸ میلیون تنی گندم ، واردات این محصول به کشور منتفی شده است.

 علی اکبر مهرفرد قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی از ادامه این ممنوعیت تا پایان امسال گفت: با توجه به کافی بودن میزان تولید گندم و وارداتی که پیش از این انجام شده بود، از سوم بهمن ماه سال گذشته واردات این محصول ممنوع شده و این ممنوعیت تا پایان امسال ادامه دارد.

بعد از اعلام ممنوعیت ثبت سفارش گندم توسط محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی به وزیر صنعت در سال گذشته؛ واردات گندم تنها محدود به کارخانه‌های آرد، برای فرآوری و صادرات مجدد به شرط عدم نشت در بازار و از طریق ارز متقاضی(آزاد) شد.

 بنابراین گزارش شرایط باعث شد فشار مضاعفی به وزیر جهاد کشاورزی برای صرف‌ نظر از این تصمیم به عمل بیاید.  به طوری که حجتی در نشست اتاق بازرگانی و در جمع خبرنگاران گفت: «برای واردات تحت فشارم«. این فشارها باعث شد هفته قبل حجتی دستور جدیدی صادر کند. وزیر جهاد کشاورزی ۷ اردیبهشت ماه در نامه‌ای که رونوشت آن برای وزیر صنعت و معاون اجرایی رییس جمهور ارسال شد، اعلام کرد واردات شکرخام، روغن، گندم به شرط اینکه در بازار داخلی وارد نشود؛ اجازه «ورود موقت» برای صادرات مجدد دارد.

 

 با «‌آزاد شدن ورود موقت گندم‌» و «‌تعیین نرخ گندم فروش آزاد بر مبنای حداکثر نرخ‌های جهانی» وزارت جهاد کشاورزی مسئول نظارت بر جلوگیری از ورود این گندم‌ها به چرخه خرید تضمینی و شناسنامه‌دار کردن کشاورزان شد.

 حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا واردات گندم با توجه به قیمت، هزینه حمل و نقل، تبدیل آن به آرد و صادرات مجدد مقرون به صرفه خواهد بود؟ یا اینکه برخی از وارد‌کنندگان با زد‌و‌بند، آرد‌ها را وارد بازار مصرف می‌کنند؟ کارشناسان معتقدند کیفیت گندم‌های وارداتی بسیار پایین است. اداره غله معمولاً این گندم‌ها را با گندم‌های داخلی مخلوط کرده و به نانوایان تحویل می‌دهد. هرچند قیمت گندم در بازار‌های جهانی پایین است اما با هزینه حمل‌و‌نقل و فراوری آن گران‌تر از گندم داخلی تمام می‌شود. در این میان برخی از دولتمردان همچنان بر واردات گندم و خروج آن از کشور تأکید دارند. گرچه تضمین خروج آن از کشور به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شد.

 دولت برای توجه توأمان به صنایع غذایی و تولیدکنندگان گندم مأموریت سختی بر دوش وزارت جهادکشاورزی گذاشته است. این وزارتخانه را مسئول نظارت برحُسن اجرای «جلوگیری از ورود گندم وارداتی و فروش آزاد به چرخه خرید تضمینی‌» کرده است.

 

 بنا‌براین گزارش دولت بحث شناسنامه‌دار کردن کشاورزان را مطرح کرده است. در اولین جلسه کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان در سال ۹۵ (۱۲ اردیبهشت) راهکارهای جلوگیری از ورود گندم وارداتی به چرخه خرید تضمینی بررسی و در این خصوص تصمیم‌گیری شد. در نامه محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها آمده است:

«به منظور جلوگیری از برگشت گندم عرضه شده از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران به چرخه خرید تضمینی، مقرر گردید مکانیسم عرضه به‌گونه‌ای طراحی گردد که گندم مورد مصرف متقاضیان با ارزیابی صحیح مقادیر نیاز و تولیدات حاصل از آن براساس انتخاب کارخانه از سوی تشکل‌های ذی‌ربط و عندالزوم متقاضیان عمده، صرفاً به کارخانجات آردسازی معرفی شده تحویل گردد و شرکت بازرگانی دولتی ایران نسبت به صدور حواله آرد به متقاضیان اقدام نماید.»

 گذشته رسم بود پس از اینکه بخش خصوصی گندم راخریداری کرد، مازاد آن به دولت فروخته شود. اما امسال به دلیل عدم پرداخت به موقع پول گندمکاران از سوی تعاون روستایی، گندمکاران محصول خود را به قیمت ارزان اما نقد به دلالان فروختند. گرچه سودجویان دلال این گندم‌ها را مجدداً به تعاون روستایی با قیمت بالا فروختند تا انبار‌های سازمان غله و تعاون روستایی پر شود. به گفته فعالان کشاورز، ضعف مدیریت سازمان غله استان‌ها موجب شده در سال جاری خرید‌ها به میزان لازم نباشد و گندم توسط دلالان چندین دست خرید و فروش شود.

در چنین شرایطی کارگروه ساماندهی آرد توقع دارد واردات و صادرات گندم و آرد بدون هیچ رانتی صورت گیرد. آیا شناسنامه‌دار کردن کشاورزان یا تغییر رنگ گونی‌های آرد، می‌تواند مانع از مخلوط شدن آرد‌های بی‌کیفیت خارجی با داخلی شود؟

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: