تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۸ - ۱۶:۲۶ کد مطلب 108525

اردن هم غزه را محاصره کرد

دیدبان حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که اردن بیش از یک سال است که با مانع تراشی های زیادی به مردم غزه اجازه ورود به اردن برای عزیمت به کشور دیگر را نمی دهد. به گزارش پایگاه ۵۹۸، درحالی که مردم غزه برای حدود یک دهه از سوی مصر با منع عبور و مرور […]

دیدبان حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که اردن بیش از یک سال است که با مانع تراشی های زیادی به مردم غزه اجازه ورود به اردن برای عزیمت به کشور دیگر را نمی دهد.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، درحالی که مردم غزه برای حدود یک دهه از سوی مصر با منع عبور و مرور مرزی و محاصره مواجه هستند، اکنون اردن نیز با صادر نکردن مجوز رفت‌وآمد برای ساکنین این باریکه حتی بیماران و دانشجویان بر وخامت این محاصره افزوده است.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» پیشتر درحالی که مصر گذرگاه «رفح» را بعنوان اصلی‌ترین معبر مرزی غزه کنترل می‌کرد، اردن نقش کلیدی را در انتقال فلسطینیان به خارج از مرزها ایفا می کرد لکن اکنون ساکنین غزه برای این امر نیازمند صدور ویزای مخصوص از سوی اردن با عنوان “بلا مانع” برای ورود به این کشور هستند.

ناظران حقوق بشر در سازمان ملل نیز در جدیدترین گزارش خود ضمن اشاره به اقدام غیرانسانی اردن، از این کشور خواست تا هرچه زودتر مسافرت فلسطینیان از غزه به کشور سوم را تسهیل کنند.

«کِن روث» رئیس اجرایی دیدبان حقوق بشر در نیویورک در نامه‌ای به نخست وزیر اردن با اشاره به اینکه قبل از تابستان گذشته اردن اجازه رفت‌وآمد را می‌داد اما حدود یک سال است از این قضیه امتناع می‌کند، تصریح کرد که مردم غزه فقط خواهان مجوز عبور هستند.

این نهاد همچنین اعلام کرد که هنوز پاسخی از سوی اردن دریافت نکرده است.

گفتنی است اردن البته با نوار غزه مرز زمینی ندارد لیکن بواسطه حضور سه میلیون آواره فلسطینی در اردن که بسیاری از آنان را خانواده های آوارگان فلسطینی در غزه تشکیل می دهند رفت و امد اهالی غزه به اردن در مقیاس زیادی وجود دارد.

پیش از این رژیم صهیونیستی از هوا و زمین و دریا غزه را به محاصره خود در آورده بود و مصر نیز با کنترل گذرگاه رفح تنها راه تنفسی یک میلیون ۸۰۰ هزار انسان غزه ای را به دنیای خارج مسدود کرده بود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: