تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۸ - ۲۲:۱۶ کد مطلب 108645

چه کسانی امشب وکیل‌الدوله می‌شوند؟

پس از برگزاری نشست‌ فراکسیون‌های فراگیر و امید؛ ضیافت شام حزب اعتدال و توسعه امشب در سالن اجلاس سران برای ۲۰۰ نفر از منتخبین مجلس دهم برگزار خواهد شد. به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از نسیم، تا ساعاتی دیگر مراسم ضیافت شام حزب اعتدال و توسعه در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود، همایشی از […]

پس از برگزاری نشست‌ فراکسیون‌های فراگیر و امید؛ ضیافت شام حزب اعتدال و توسعه امشب در سالن اجلاس سران برای ۲۰۰ نفر از منتخبین مجلس دهم برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از نسیم، تا ساعاتی دیگر مراسم ضیافت شام حزب اعتدال و توسعه در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود، همایشی از سوی نزدیک‌ترین فعالان سیاسی به دولت یازدهم برای ۲۰۰ نفر از منتخبان دوره دهم مجلس شورای اسلامی.

این همایش که پس از برگزاری نشست فراکسیون‌های فراگیر و امید به عنوان بزرگ‌ترین نشست منتخبین مجلس آینده برگزار خواهد شد، از نگاه رسانه‌ها به‌عنوان یک نشست کاملاً سیاسی و انتخاباتی و به‌منظور بررسی امکان تشکیل فراکسیونی بزرگ به نام فراکسیون “اعتدال” یا همان حامیان دولت حسن روحانی  در مجلس آینده ارزیابی‌شده است، چنانکه بیان می‌شود دولتی‌ها با دعوت از قریب به‌اتفاق کسانی که امکان مشارکت در فراکسیون اعتدال را خواهند داشت می‌خواهند آن‌ها را به‌نوعی نمک‌گیر خود کنند و در کنار آن، هم به اصلاح‌طلبان و هم به اصولگرایان بگویند که دولت زمینه هژمونی خود در مجلس را فراهم کرده است و می‌تواند در آینده به‌صورت یکپارچه و متمرکز نماینده‌های نزدیک به خود را ساماندهی کند.

ضیافت شام حزب اعتدال و توسعه امشب و در حالی برگزار می‌شود که خبرها حکایت از آن دارد که علی لاریجانی و محمدرضا عارف به‌عنوان مهمان ویژه به این مراسم دعوت‌شده‌اند و برای آن‌ها برنامه سخنرانی نیز پیش‌بینی‌شده است و  البته در کنار این دعوت، هرگز جایی برای قریب به ۸۰ نفر از نمایندگان مجلس دهم در این همایش دیده نشده است، ۸۰ نفری که بالاتفاق از اصولگرایان ایدئولوژیک در مجلس آینده خواهند بود و عدم دعوت از آن‌ها برای حضور در این مراسم نشان از سیاسی بودن آن ،باهدف یارکشی پسا انتخاباتی این نشست خواهد داشت.

ناظران سیاسی معتقدند که همایش امشب به نوعی به رخ کشیدن قدرت دولت است و از این طریق سوای یارگیری از فراکسیون فراگیر و فراکسیون امید، دولتی ها می‌خواهند با وعده‌های همکاری در حوزه‌های انتخابیه تمامی مستقلین مجلس آینده که قریب به ۶۰ نفر سنجیده می‌شوند را نیز عضو فراکسیون اعتدال کند. فراکسیونی که در صورت برگزاری موفق برنامه امشب با نام تک‌کلمه‌ای “اعتدال” تشکیل خواهد شد و در غیر این صورت با  لابی گسترده و همراه کردن اصلاح‌طلبان نام فراکسیون”اعتدال و امید” را به خود خواهد گرفت.

اما دولت یازدهم که به‌شدت برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نیاز به فراهم آوردن مجلسی هم سو با خود دارد و حداقل در رسیدن به این هدف در دوران انتخابات مجلس شورای اسلامی ناکام بوده است، امشب تلاش می‌کند که فضای لازم برای کسانی که از نظر سیاسی می‌خواهند با همه باشند را فراهم کند، همان افرادی که در شنبه هفته گذشته هم در نشست اصلاح‌طلبان در مسجد سلمان فارسی حضور داشتند و هم در میان اصولگرایان  در ساختمان قدیم مجلس.

با این اوصاف باید منتظر بود و دید که اعتدال و توسعه‌ای‌ها امشب چقدر در کشاندن منتخبان مجلس آینده به سالن اجلاس سران موفق خواهند بود و تا چه اندازه می‌توانند رأی منتخبین مردم را برای تشکیل فراکسیونی دولت پسند فراهم کنند، فراکسیونی که احتمالاً راه صاف کن انتخاباتی دولت یازدهم برای سال ۹۶ خواهد بود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: