تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۹ - ۰۵:۲۳ کد مطلب 108740

تفاهمنامه‌های وزارت علوم فقط ژست برجامی دولت را تکمیل می‌کند

بررسی تفاهمنامه‌های همکاری بین‌المللی یک سال گذشته وزارت علوم/ فقط ظرف یک سال گذشته وزارت علوم کشورمان با بیش از ۲۴ کشور دنیا ۳۰ تفاهمنامه همکاری در سطوح مختلف به امضا رسانده است اما از آنجا که تفاهمنامه پایین‌ترین سطح توافق بین‌المللی است، مفاد آنها کمتر به اجرا رسیده و برای کشورمان بیشتر جنبه تشریفاتی […]

بررسی تفاهمنامه‌های همکاری بین‌المللی یک سال گذشته وزارت علوم/

فقط ظرف یک سال گذشته وزارت علوم کشورمان با بیش از ۲۴ کشور دنیا ۳۰ تفاهمنامه همکاری در سطوح مختلف به امضا رسانده است اما از آنجا که تفاهمنامه پایین‌ترین سطح توافق بین‌المللی است، مفاد آنها کمتر به اجرا رسیده و برای کشورمان بیشتر جنبه تشریفاتی و تبلیغاتی پیدا کرده…

 به گزارش مشرق، روزنامه جوان در شماره امروز خود نوشت: فقط ظرف یک سال گذشته وزارت علوم کشورمان با بیش از ۲۴ کشور دنیا ۳۰ تفاهمنامه همکاری در سطوح مختلف به امضا رسانده است اما از آنجا که تفاهمنامه پایین‌ترین سطح توافق بین‌المللی است، مفاد آنها کمتر به اجرا رسیده و برای کشورمان بیشتر جنبه تشریفاتی و تبلیغاتی پیدا کرده تا امکان بهره‌برداری در جهت توسعه دانش و فناوری. این مسئله آسیب‌های مادی و معنوی به آموزش عالی کشور تحمیل می‌کند که در سایه ژست‌های سیاسی دولت زیرتابلوی توافقنامه برجام نادیده گرفته می‌شود. 

طبق تعریف، تفاهمنامه یا یادداشت تفاهم بیانگر توافق دوجانبه یا چندجانبه میان طرفین است. این نوع سند برای بیان همگرایی اراده‌های طرفین و توافق مقامات اجرایی دو کشور به منظور افزایش همکاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، بازرگانی، فنی و دیگر موارد به کار می‌رود. یادداشت تفاهم اغلب در مواردی کارایی دارد که طرفین قصد ایجاد تعهدات حقوقی را ندارند یا در موقعیتی نیستند که بتوانند تعهد حقوقی الزام‌آوری ایجاد کنند و صرفاً می‌خواهند سندی را که به امضا رسانده‌اند، برنامه‌ریزی برای مذاکرات آینده باشد یا نحوه اجرای یک توافق دیگر را مشخص می‌کند. به عنوان یک واقعیت در دنیای حقوق، اگرچه این سند از رسمیت کمتری برخوردار است و نوعاً مستلزم تصویب نیست، اما می‌تواند به عنوان یک توافق لازم‌الاجرا تلقی و توسط دولت یا سازمان‌های بین‌المللی وارد مرحله اجرا شود. از مزایای تفاهمنامه نسبت به دیگر اسناد رسمی این است که از آنجا که طرفین به منظور دوری جستن از تعهدات حقوقی بین‌المللی به امضای این سند روی می‌آورند، این سند می‌تواند در بیشتر کشورها بدون تصویب مجلس از قدرت اجرایی برخوردار باشد. در ایران طبق اصل ۷۷ قانون اساسی عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. با اینکه یادداشت تفاهم نیاز به تصویب مجلس ندارد اما طبق نظر شورای نگهبان اگر تعهد حقوقی ایجاد کند به منزله قرارداد است و باید به تصویب مجلس برسد.
  تفاهمنامه‌های تزئینی یا کاربردی؟!

مزایایی که ذکر شد آموزش عالی کشورمان را در دوره‌های مختلف به سمت امضای تفاهمنامه با مراکز علمی و آموزشی سایر کشورها کشانده است. این مزایا ابتدا دست و پاگیری و زمانبر بودن فرآیند تصویب معاهدات بین‌المللی در مجلس که با روح فعالیت‌های علمی و پژوهشی در تعارض است را در حوزه گسترش فعالیت‌های علمی و پژوهشی با دنیا مرتفع می‌کنند و از سوی دیگر به دلیل اینکه چندان تعهدآور نیستند و جنبه تشریفاتی دارند، می‌توانند گزارش عملکرد مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم را پر کنند.  علاوه بر این، دوران پسابرجام و تبلیغات و مانوری که دولت روی مواهب این دوران در برابر افکار عمومی به نمایش گذاشت، می‌توانست در زمینه همکاری‌های بین‌المللی حوزه دانش و فناوری جلوه بیشتری داشته باشد. سفر هیئت‌های علمی و دانشگاهی از کشورهای فرانسه، آلمان و ایتالیا بعد از آغاز اجرای برجام را می‌توان در این راستا ارزیابی کرد. با این حال چند مسئله در مورد تفاهمنامه‌های همکاری بین‌المللی در زمینه دانش و فناوری جای بررسی دارد. اول اینکه بدانیم تفاهمنامه‌های همکاری یاد شده برای کشورمان، جنبه تشریفاتی و تبلیغاتی دارد یا امکان بهره‌برداری در جهت توسعه دانش و فناوری کشور در آنها وجود دارد. پاسخ این سؤال در ابتدا سطح انتظار جامعه را از این تفاهمنامه مشخص می‌کند. در عین حال ترازی برای میزان سرمایه‌گذاری ریالی و معنوی برای برگزاری جلسات امضای تفاهم همکاری در اختیار مدیران قرار می‌دهد و گزینه عدم پذیرش تفاهمنامه‌های تحمیلی را روی میز آنها قرار می‌دهد.
 
امضای ۳۰ تفاهمنامه ظرف یک سال
با وجودی که وزارت علوم مستندات قابل‌توجهی در خصوص این تفاهمنامه‌ها منتشر نمی‌کند، اخبار موجود روی سایت رسمی وزارت علوم نشان می‌دهد این وزارتخانه ظرف یک سال اخیر حدود ۳۰ تفاهمنامه همکاری در سطوح و زمینه‌های مختلف با بیش از ۲۴ کشور دنیا امضا کرده است. فرانسه، آلمان، ایتالیا، ترکیه، عراق، ویتنام، ژاپن، چین، جمهوری کره، سوییس، سوئد، روسیه، مالزی، اندونزی، هند، بلژیک، دانمارک، اتریش، نیوزیلند، فنلاند، بلغارستان، استونی، چک و عمان از جمله کشورهای طرف تفاهم با آموزش عالی کشورمان هستند. همچنین تعدادی از تفاهمنامه‌های همکاری میان دانشگاه‌های این کشورها با دانشگاه‌های کشورمان به امضا رسیده است که با احتساب آنها آمار ارائه شده افزایش می‌یابد.  در عین حال و با در نظر گرفتن این نکته که در همکاری‌های بین‌المللی در حوزه دانش و فناوری معذورات اطلاعاتی و امنیتی برای کشورها وجود دارد، احصا و قید زمینه‌های واقعی همکاری کمک شایانی به طرفین امضای سند می‌کند. تبادل استاد و دانشجو یکی از کم حاشیه‌ترین فرصت‌هایی است که یک تفاهمنامه می‌تواند در اختیار کشور قرار دهد. در حالی که اغلب تفاهمنامه‌های به امضا رسیده با استناد به متون منتشر شده از آنها در رسانه‌ها مفاد یکسان و کلی را شامل می‌شوند. برگزاری سمینارها و کارگاه‌های علمی و فناوری مشترک، هدایت پروژه‌های تحقیقاتی مشترک در زمینه‌های مرتبط، تبادل نیروی انسانی در جریان برنامه‌های آموزشی، ایجاد ارتباط مستقیم میان مؤسسات تحقیقاتی، آموزشی و پارک‌های علم و فناوری و تبادل دانش و تجربیات، ایجاد انگیزه در افزایش همکاری‌ها در تبادل اطلاعات، سیستم‌های آموزشی و برنامه‌ها، افزایش حضور و مشارکت در برگزاری کنفرانس‌ها، سمپوزیوم‌ها و کارگاه‌های مستقل و مشترک، افزایش تبادل کتاب و نشریات در زمینه‌های آموزشی، تبادل استادان و دانشجویان و متخصصان، کارکنان و اعضای هیئت علمی از جمله گزینه‌هایی هستند که در اغلب تفاهمنامه‌های علمی و تحقیقاتی کشورمان با سایر کشورها تکرار شده‌اند.
 
تبادل دانشجو پای لنگ تفاهمنامه‌ها
به عنوان نمونه، تبادل استاد و دانشجو پای ثابت تفاهمنامه‌هایی است که وزارت علوم کشورمان با مراکز هم ارز خود در سایر کشورها به امضا رسانده، با این حال و با وجود تأکید برنامه پنجم توسعه مبنی بر تحصیل دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور به میزان ۱۵درصد از مجموع تعداد دانشجویان کشور،  تعداد دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های کشور در روزهای پایانی عمر این برنامه حدود ۲۱هزار نفر از سوی وزیر علوم اعلام می‌شود. اعلام آمار اساتید بورسیه و اعزام شده به دانشگاه‌های کشورهای مقابل و تعداد کرسی‌های در اختیار اساتید خارجی از سوی مسئولان وزارت علوم می‌تواند فرصت قضاوت بهتری را در اختیار افکار عمومی قرار دهد.  علاوه بر اینکه جای خالی مطالعه موانع اجرایی شدن مفاد تفاهمنامه‌ها و ذکر راه‌حلی در متن تفاهمنامه برای خلاصی از این موانع در فرآیند تبادل امضا میان مسئولان دانش و فناوری کشورمان با سایر کشورها به چشم می‌خورد، به طور مثال برای کنار آمدن با تفاوت فرهنگی که همواره به عنوان یکی از موانع توسعه همکاری‌های بین‌المللی برای ما در تبادل استاد و دانشجو از آن یاد می‌شود می‌تواند در تفاهمنامه‌ها چاره‌اندیشی شود. همچنین  گره زدن اجرایی شدن برخی تعهدات اقتصادی به اجرای تفاهمنامه‌های علمی می‌تواند ته مزه‌ای از تعهد چاشنی تفاهمنامه‌ها در این رابطه باشد و از گزندگی جنبه تشریفاتی تفاهمنامه‌های همکاری در این حوزه آموزش عالی بکاهد، مضاف بر اینکه به جلوه‌گری ژست سیاسی دولت در زمینه دستاوردهای توافق برجام کمک می‌کند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: