تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۹ - ۱۰:۳۰ کد مطلب 108768

حدیث روز/ دنیای شیرین و خوش منظر در کلام امیرالمومنین(ع)

امام علی علیه السلام: دنیا شیرین و خوش منظر است که به سرعت به سوى خواهانش مى رود، و بیننده را مى فریبد، سعى کنید با بهترین زاد و توشه از آن کوچ کنید. مشرق- امیرالمومنین لمام علی علیه السلام در قسمتی از سخنرانی طولانی در روز عید فطر در کوفه، فرمودند: دنیا خانه آرزوهایى است […]

امام علی علیه السلام: دنیا شیرین و خوش منظر است که به سرعت به سوى خواهانش مى رود، و بیننده را مى فریبد، سعى کنید با بهترین زاد و توشه از آن کوچ کنید.

مشرق- امیرالمومنین لمام علی علیه السلام در قسمتی از سخنرانی طولانی در روز عید فطر در کوفه، فرمودند: دنیا خانه آرزوهایى است که زود نابود مى شود، و کوچ کردن از وطن حتمى است. دنیا شیرین و خوش منظر است که به سرعت به سوى خواهانش مى رود، و بیننده را مى فریبد، سعى کنید با بهترین زاد و توشه از آن کوچ کنید و بیش از کفاف و نیاز خود از آن نخواهید و بیشتر از آنچه نیاز دارید طلب نکنید.

متن حدیث: 

وَ الدُّنْیَا دَارٌ مُنِیَ لَهَا الْفَنَاءُ وَ لِأَهْلِهَا مِنْهَا الْجَلَاءُ وَ هِیَ حُلْوَهٌ خَضْرَاءُ وَ قَدْ عَجِلَتْ لِلطَّالِبِ وَ الْتَبَسَتْ بِقَلْبِ النَّاظِرِ فَارْتَحِلُوا مِنْهَا بِأَحْسَنِ مَا بِحَضْرَتِکُمْ مِنَ الزَّادِ وَ لَا تَسْأَلُوا فِیهَا فَوْقَ الْکَفَافِ وَ لَا تَطْلُبُوا مِنْهَا أَکْثَرَ مِنَ الْبَلَاغِ .

“نهج البلاغه، خطبه ۴۵”

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: