تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۹ - ۱۳:۰۱ کد مطلب 108814

فیش‌های حقوق چند ۱۰۰ میلیونی در دولت/ گسترش دامنه نفوذ بانک‌ها در دستگاه‌های سیاستگذار/ پوشاک در صدر کالاهای قاچاق به کشور/ دولت فیش‌های چند ده میلیونی را توجیه می‌کند

‌‌گزیده مهم ترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های چهار‌شنبه ۲۹ اردیبهشت؛ به گزارش مشرق، ماجرای حقوق‌های چند ده میلیونی با افشاگری‌های جدید به حقوق‌های چند ۱۰۰ میلیونی تبدیل شده که در این میان، دفاع سخنگوی دولت از این حقوق‌ها عجیب است. * آرمان – فیش‌های حقوق چند ۱۰۰ میلیونی در دولت این روزنامه حامی دولت نوشته است: […]

‌‌گزیده مهم ترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های چهار‌شنبه ۲۹ اردیبهشت؛

به گزارش مشرق، ماجرای حقوق‌های چند ده میلیونی با افشاگری‌های جدید به حقوق‌های چند ۱۰۰ میلیونی تبدیل شده که در این میان، دفاع سخنگوی دولت از این حقوق‌ها عجیب است.

* آرمان

– فیش‌های حقوق چند ۱۰۰ میلیونی در دولت

این روزنامه حامی دولت نوشته است: پس از افشاگری در زمینه فیش‌های حقوقی مدیران بیمه، این‌بار نوبت افشاگری درباره حقوق‌های میلیونی در وزارت بهداشت رسیده است. روز گذشته محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار در نامه‌ای به علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به دریافت‌های میلیونی و بی‌حساب و کتاب در وزارت بهداشت خواستار ورود وزارت اقتصاد به سیستم غیر قابل دسترسی پرداخت‌ها شد.

حقوق‌های میلیونی در روز‌های اخیر بیش از گذشته حاشیه‌ساز شده است، طوری که افشاگری در این زمینه منجر به استعفای رئیس بیمه مرکزی و واکنش‌های مختلف به موضوع حقوق‌های میلیونی مدیران ارشد بیمه شد. وزارت اقتصاد البته توضیحاتی در این زمینه ارائه داده و عنوان کرده است فیش‌های حقوقی میلیونی بیشتر حاشیه‌سازی بوده است، چرا که افرادی که حقوق‌های ۷۰ یا ۸۰ میلیون تومانی گرفته‌اند، در واقع معوقات چند سال گذشته خود را دریافت کرده‌اند.

در حالی که در میان کسانی که به فیش‌های حقوقی میلیونی مدیران بیمه واکنش نشان داده‌اند، نام وزیر بهداشت هم دیده می‌شود، اکنون خبر می‌رسد که در وزارتخانه تحت مسئولیت حسن قاضی‌زاده هاشمی نیز چنین اتفاقی رخ داده است. روز گذشته دبیرکل خانه پرستار در نامه‌ای خطاب به طیب‌نیا وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه در وزارت بهداشت چند هزار نفر بطور مستمر و ماهیانه مبالغ چند ده و گاهی چند صد میلیون تومانی دریافت می‌کنند از وی خواست تا به سیستم غیرقابل دسترسی پرداخت‌های این وزارتخانه ورود کند.

به گزارش فارس، محمد شریفی مقدم در نامه‌ای به طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به دریافت‌های میلیونی و بی‌حساب و کتاب در وزارت بهداشت نوشت: «نظام سلامت کشور حتی در بخش دولتی شاهد پرداخت‌های چند صد میلیون تومانی نیز هست و این در حالی است که دریافت‌کنندگان این ارقام کمترین تاثیر را در فرآیند درمانی مردم دارند.» در بخش دیگری از این نامه آمده است: « به‌نظر می‌رسد لابی قدرت و ثروت باعث شده تا با وجود پیگیری‌ها و اعتراضات گسترده در وزارت بهداشت تاکنون هیچ قدرتی نتواند این طبقه را ملزم به پاسخگویی نماید.» شریفی مقدم در پایان این نامه از وزیر اقتصاد درخواست کرده است: « با همکاری نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نهادها، دستگاه‌های نظارتی و امنیتی و سایر دولت مردان به سیستم غیر قابل دسترسی پرداخت‌ها در وزارت بهداشت ورود کرده و با برخوردی مدبرانه روند رو به رشد این اختلاف ظالمانه طبقاتی را متوقف کند.» تا لحظه تنظیم این خبر وزارت بهداشت واکنشی به این نامه نشان نداده است، همانطور که وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز تاکنون نسبت به این موضوع سکوت اختیار کرده است. در حالی موضوع حقوق‌های چند ۱۰میلیونی در وزارت بهداشت مطرح می‌شود که در سال‌های اخیر انتقادات زیادی نسبت به در آمد بالای برخی پزشکان انجام گرفته است. این در آمد البته بیشتر مربوط به پزشکانی است که به صورت خصوصی کار می‌کنند، اما در سال‌های اخیر بحث افزایش دستمزد پزشکان در بخش‌های دولتی برای مقابله با زیر میزی مطرح شده است.

* جام جم

– فرهنگ‌سازی وارونه با اجناس خارجی

جام‌جم از علل ادامه عرضه اجناس خارجی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای گزارش داده است: با وجود انتقادات از عرضه اجناس خارجی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، دستگاه‌های مسئول همچنان نسبت به این وضعیت که برخلاف اقتصادمقاومتی است، سیاست انفعالی در پیش گرفته‌اند و پاسخگو نیستند.

با گذشت چهار ماه از اجرای برجام، نه تنها تولیدکنندگان مورد حمایت قرار نگرفتند، بلکه هر روز بیشتر از روز قبل انواع و اقسام کالاهای خارجی در بازار کشور خودنمایی می‌کند.

این در حالی است که مسئولان درباره ورود هیات‌های تجاری خارجی به کشورمان اعلام کرده بودند به هیچ وجه ایران به عنوان بازاری برای کالاهای خارجی تبدیل نخواهد شد و صرفا قرار است زیربنای اقتصاد و تولید کشور با استفاده از فضای ایجاد شده رونق بگیرد.

آسیب فرهنگی این موضوع زمانی مورد توجه قرار گرفت که رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران به مناسب روز کارگر بشدت از توزیع و فروش کالاهای خارجی انتقاد کرده و فرمودند: «فروشگاه‌هایی هستند که وقتی انسان وارد می‌شود، هرچه چشم می‌گرداند، تولید خارجی است. متأسفانه بعضی از این فروشگاه‌ها که فروشگاه‌های بزرگ هم هستند، مربوط به خود دستگاه‌های حکومتی‌اند! چرا این کار را می‌کنند؟ این کار باید زشت شمرده بشود. شما می‌خواهی کارگر داخلی را بیکار کنی، کارگر بیگانه را بهره‌مند و برخوردار کنی برای پُز دادن!»

گزارش‌های میدانی جام‌جم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای نشان می‌دهد که در این فروشگاه‌ها اجناس خارجی از مواد غذایی گرفته تا لوازم خانگی به وفور عرضه می‌شود. در حالی این فروشگاه‌ها آزادانه به عرضه کالاها و اجناس خارجی ادامه می‌دهند که ازسوی دستگاه‌های مسئول، چه شهرداری و چه وزارت صنعت، عزمی برای مقابله با این روند به‌چشم نمی‌خورد.

پرویز سروری، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره کالاهای خارجی و عرضه گسترده آن به خبرنگار جام‌جم گفت: وقتی ایشان تاکید بر نخریدن کالاهای خارجی می‌کنند، برخی با این بهانه که تعدادی از کالاهای ایرانی توان رقابت از نظر کیفی و قیمتی با محصولات خارج را ندارد سعی در توجیه واردات کالا دارند. درحالی که نباید فراموش کنیم ایشان با علم بر این‌که برخی کالاهای ایرانی توان رقابتی حداقل از نظر قیمتی با محصولات خارجی را ندارند، این دستور را صادر کرده‌اند.

سروری تصریح کرد: امروز لازم است هموطنان به این نکته توجه کنند که اگر واقعا تصمیم به حمایت از تولید ملی و ایجاد شغل برای فرزندان خود گرفته‌اند، باید عبور از یک دوره گذار را تحمل و شرایط را مدیریت کنند. بنابراین لازم است حتی اگر در برخی موارد محصولات ایرانی گران‌تر از خارجی‌ها است باز هم گزینه داخلی را انتخاب کنیم.

وی درباره علت وفور اجناس خارجی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: دور از ذهن نیست اگر بگوییم عناصر قدرت و ثروت در بخش‌هایی دست به دست یکدیگر داده‌اند تا شرایط ورود کالاهای خارجی در سطح وسیعی فراهم شود و در این مراکز در معرض دید مردم قرار گیرد. پس لازم است این روند معکوس شده و برای کاهش تقاضا و ورود کالاهای خارجی سیاستگذاری شود و دولت ابتدا باید از بدنه خود و سازمان‌های زیرمجموعه‌اش شروع کند.

سروری گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای که عمدتا هم در اختیار مراکز دولتی قرار دارد، یکی از پایگاهای قابل اعتماد برای جلوگیری از فروش کالاهای لوکس خارجی و فرهنگ‌سازی مصرف تولیدات داخلی کشورمان است. در حالی که امروز می‌بینیم دقیقا برعکس عمل شده و به‌گونه‌ای دیگر سیاستگذاری شده است و بخش قابل‌توجهی از محصولات ارائه شده در این مراکز کالاهای وارداتی است.

این عضو شورای شهر افزود: جایگاه و تاثیر‌گذاری فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای و تعاونی‌ها از آنجا مهم است که مخاطبان گسترده‌ای را به خود اختصاص داده‌اند و می‌توانند به همین دلیل بخش قابل توجهی از خریدهای مردمی را تحت‌کنترل داشته و با ایجاد تقاضا به آن جهت‌دهی متناسب با سیاست‌های فعلی و فرمایشات مقام معظم رهبری داشته باشند.

سروری درباره سیاست‌های شورای شهر تهران در کنترل این روند نیز گفت: براساس سیاست‌های این شورا دستورالعمل‌هایی داریم که در مراکز شهرداری و فروشگاه‌های تابعه کالاهای ایرانی در اولویت قرار گرفته و نسبت به خرید‌های خارجی کمترین توجه وجود داشته باشد و برای این‌که بتوانیم دقیق‌تر نسبت به فرمایشات مقام معظم رهبری گام برداریم، در کمیسیون نظارت و حقوقی شورا تصمیم براین است که نظارت فراگیری در مراکز توزیع کالاها مثل فروشگاه‌های زنجیره‌ای ایجاد شود.

* خراسان

– سیاه چاله دستمزدهای دولتی

این روزنامه حامی دولت درباره دستمزدهای مدیران دولتی نوشته است: این روزها موضوع «فیش حقوقی» نقل مجالس است. هر جا که میروی، صحبت از فیش حقوقی چند ده میلیونی مدیران بیمهای و مقایسه آن با دستمزدهای شخصی است. یکی میگوید: این مدیر بیش از ۱۰ برابر من حقوق میگیرد و دیگری مبلغ وام خودروی این مدیر را نشان میدهد. خلاصه همه درگیر یک فیش حقوقیاند و آن را «مشتی» میدانند که نشانه «خروار» است. اما خیلی سخت است که بتوانیم این «مشت» را نمونه «خروار» بدانیم یا ندانیم. چون هیچ گونه اطلاعات معتبری در دسترس نیست و اجازه دسترسی فراهم نمی شود. اما میتوان حدس زد که این چنین حقوقهایی در چه جاهایی رقم میخورد..

طبیعتاً وقتی که از قبح حقوقهای چند ده میلیونی صحبت میکنیم، مراد ما شرکتهای خصوصی نیستند. شرکتهای خصوصی معمولا بسته به کارایی کارکنان و مدیران خود حقوق پرداخت میکنند و اگر این کار را انجام ندهند، بازرسان آن شرکت وظیفه پیگیری را دارند. اما وقتی پای شرکتهای دولتی یا عمومی غیر دولتی به میان میآید، بررسی حقوق آنها از اهمیت فراوانی برخوردار میشود. پس آنچه برای ما اهمیت دارد حقوق مدیران دولتی، حقوق مدیران و اعضای هیئت مدیره شرکتهای دولتی، شهرداریها، آستانهای مقدس و… است.

اما در بین همه این بخشها، شرکتهای دولتی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. چرا که برمدیران دولتی سازمانهای مختلف نظارتهای کافی را انجام میدهند و در مورد آستانهای مقدس هم اطلاعات صحیحی در دسترس نمیباشد. برای اینکه ببینیم در چه مکانهایی امکان دستمزدهای چند ده میلیونی وجود دارد، فهرست شرکتهای دولتی را از بودجه سال ۹۵ استخراج کرده ایم. در بودجه امسال درآمد و هزینه شرکتهای دولتی، بانک هاو موسسات انتفاعی وابسته به دولت ۵۰۳ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است. این عدد آنقدر عدد بزرگی است که بتوان تخلفهای این چنینی را در آن پیشبینی کرد. البته این حرف به این معنا نیست که درتمامی این شرکتها تخلفهای این چنینی رخ میدهد اما دور از ذهن نیست که به دلیل کمبود نظارت و درگیر نبودن منافع شخصی این اتفاق رخ دهد. این درآمد ۵۰۳ هزارمیلیارد تومانی از مسیر ۳۶۴ شرکت دولتی سودده و ۹ شرکت زیان ده و ۹ بانک و ۲ موسسه انتفاعی وابسته به دولت صورت میپذیرد.

بیمه مرکزی یکی از این شرکتهای دولتی بود که موضوع حقوق چند میلیونی در آن مطرح شده بود. احمد توکلی، کمی قبلتر از مدیران عامل بانکهای دولتی سخن گفته بود که ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومانحقوق دریافت میکنند. اما به جز بیمه مرکزی، ۳۸۳ شرکت دولتی دیگر وجود دارند که در معرض چنین وضعیتی هستند. اگرچه سطح فعالیت و درآمد این شرکتها بسیار متفاوت از هم است، اما در برخی از این شرکتهای دولتی به شدت خطر حقوق چند ده میلیونی وجود دارد.

طبیعی است که شرکتی که در آن گردش مالی این چنینی وجود دارد، مستعد پرداخت حقوقهای چند ده میلیونی باشد. از نکات جالب توجه این شرکتهای دولتی این است که اعضای هیئت مدیره آن را وزرای دولت انتخاب میکنند.

برای مثال، هیئت مدیره بانکهای دولتی، بیمه، بیمه مرکزی و…. را شخص وزیر اقتصاد انتخاب میکند.هیات مدیره شرکتهای دولتی وابسته به نفت هم در ید وزیر نفت است. این موضوع سبب شد تا رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در نامهای خطاب به وزیر اقتصاد، با استناد به گزارشهای دیوان محاسبات، دریافتیهای خلاف قانون و عرف را منحصر به بیمه مرکزی نداند و بنویسد: پرداختهای غیرمستقیم، داشتن مسئولیتهای متعدد و عدول از قوانین فراوان است. بانکها، بیمهها و سایر شرکتهای دولتی که جنابعالی متولی آن هستید و خلاف قانون و عرف عمل میشود را تا کی باید یله و رها و خارج از نظارت مدیریت کنید؟

اصلا جای تعجب ندارد که مدیرانی که به صورت دولتی انتخاب میشوند و کاراییشان تاثیری در دستمزدشان ندارد، حقوقهای ده میلیونی دریافت و خدمات اندکی ارائه کنند. البته تمام اینها یک ظن است و ممکن است مدیرانی باشند که با حقوق پایین خدمات بسیار زیادی ارائه دهند. با این حال، خطر دریافت حقوقهای چند میلیونی وجود دارد.

* جوان

– گسترش دامنه نفوذ بانک‌ها در دستگاه‌های سیاستگذار

روزنامه جوان درباره اصلاح نظام ربوی بانک‌ها نوشته است: قریب دوسال است که قرار بود دولت لایحه‌ای را برای اصلاح قوانین بانکداری بدون ربا تهیه و ایرادات طرح مجلس را رفع کند اما آنقدر این موضوع را کش دادند تا عمر مجلس نهم به پایان رسید…

بنا بر این گزارش اجماع تمام کارشناسان اقتصادی بر این است که سیستم بانکی و بازار پول کشور اسیر قوانین ناکارآمدی است که پول‌ها را در بانک‌ها حبس کرده، در عملیات بانکی از قوانین اسلامی پیروی نمی‌کند، سهم بخش مولد نیز از آن بسیار ناچیز است و هر روز نیز بانکداری از وظایف واسطه‌ای سرمایه دورتر می‌شود اما اصرار عجیب و قدرتی بی‌بدیل مانع از اصلاح آن می‌شود. بنابراین گزارش آخرین مورد این لابی سنگین با تشکیل نشدن جلسه کمیسیون اقتصادی به دلیل به حدنصاب نرسیدن تعداد اعضا بود که بررسی طرح بانکداری بدون ربا را در مجلس نهم بایگانی کرد…

بر این اساس باید به انتظار نشست تا دولت بررسی لایحه‌ای را که سال‌های سال‌ است در بانک مرکزی و معاونت بانک و بیمه وزارت اقتصاد خاک می‌خورد و هراز‌گاهی برای خالی نبودن عریضه دستی به سر و گوشش کشیده و گرد فراموشی را از روی آن پاک می‌شود، تمام کند و اگر دولت صلاح دید و منافع سرمایه‌داران بزرگ هم در لایحه حفظ شده بود، به مجلس بفرستد.

بنابراین گزارش طی روزهای اخیر فشارهای زیاد برای به توقف کشاندنش شد که مهم‌ترین مورد آن هجمه‌ها مربوط به ایجاد کمیته فقهی در بانک مرکزی بود.

طرح مذکور با هدف تطهیر نظام بانکی کشور از ربا تهیه شده تا مشکلات سپرده‌گذاری و اعطای بانکی در عمل را رفع و شائبه ربوی بودن معاملات بانکی شکل گرفته در اذهان عمومی را مرتفع سازد. هر چند برخی از کارشناسان معتقد بودند طرح ارائه شده مجلس برای خروج از وضعیت بانکداری ناقص بوده و دارای ایراداتی است. با این حال تعلل دو ساله دولت برای رفع ایرادات طرح مجلس بسیار تأمل برانگیز بود و تلاش سخت دولت در هفته اخیر برای ممانعت از بررسی این طرح در کمیسیون اقتصادی و مجلس نیز سؤالات متعددی را ایجاد کرده که مهم‌ترین آن عبارتند از:

۱- چرا دولت تمایلی به تغییرات درست و الزامی در سیستم بانکی نیست؟

۲- آیا رابطه‌ای بین تأخیر در تغییر وضعیت موجود بانک‌ها با میزان بدهی‌های بانکی دولت یا مدیران منصوب بانکی در بازار پولی‌- مالی دارد؟

بنابراین گزارش البته لابی بانک‌ها تنها در سیستم دولتی نفوذ ندارند چراکه در پارلمان بخش خصوصی نیز با قدرت نفوذ پیدا کرده و طی دو سال اخیر دیگر صدایی علیه سیستم بانکی ناکارآمد برای بخش تولید از اتاق بازرگانی نیز شنیده نمی‌شود.

* دنیای اقتصاد

– تعمیق رکود در بخش صنعت

این روزنامه حامی دولت درباره وضعیت صنعت کشور اینطور گزارش داده است: وزارت صنعت، معدن و تجارت کارنامه تولید ۵۸ کالای منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی را در سال ۹۴ منتشر کرد. این کارنامه را که می‌توان به منزله ریزنمرات صنعت در سال گذشته تلقی کرد، از تعمیق رکود در این بخش حکایت دارد. وضعیت تولید ۳۲ کالای منتخب صنعتی بیانگر آن است که ۱۷ محصول در سال گذشته افت تولید را در مقایسه با سال ماقبل آن تجربه کرده‌اند. از میان ۱۳ کالای منتخب معدنی و ۱۳ کالای منتخب پتروشیمی به تفکیک محصولات شیمیایی و پلیمری نیز به ترتیب ۱۰ و ۶ کالا افت تولید را ثبت کرده‌اند. البته این گزارش دوره‌ای را دربرمی‌گیرد که توافق هسته‌ای به سرانجام نرسیده بود و اکثر تولیدکنندگان صنعتی در وضعیت انتظار قرار داشتند…

آمارهای جدید از کارنامه تولید در سال ۹۴ نشان می‌دهد که ۱۷ محصول منتخب صنعتی با رشد منفی روبه‌رو بوده‌اند. در واقع کاهش تدریجی تولید، عملا باعث شده است که برآوردها از رشد منفی ارزش افزوده بخش صنعت و معدن کشور در سال گذشته حکایت کند. با این حال، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری روز گذشته خود با ارائه گزارشی از مرکز آمار درخصوص وضعیت شاخص اقتصادی در سه ماه چهارم سال گذشته اعلام کرد: در گروه صنعت در سه ماه سوم پارسال رشد منفی ۴/ ۴ درصدی داشتیم که در سه ماه چهارم به ۶/ ۰ درصد افزایش یافت.در این میان، اما به اعتقاد برخی از کارشناسان، سیاست‌های دولت در زمینه خروج غیرتورمی از رکود، تمرکز عمده در بخش تولید یا همان عرضه است و سیاست‌های تعریف شده در بخش تقاضا به‌صورت جدی اجرا نشده است؛ روندی که با تحریک درست تقاضا می‌توان انتظار داشت که تولید محصولات منتخب از روند کاهشی در سال جاری خارج شوند.

* وطن امروز

– دولت فیش‌های چند ده میلیونی را توجیه می‌کند

وطن امروز نوشته است: محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت که در محافل رسانه‌ای به یک «تناقض‌گو» بیشتر شهرت دارد در جدیدترین اقدام و اظهارنظر جالب خود مبلغ حقوق‌های هنگفت و نجومی را که مدیران بیمه مرکزی دریافت کرده‌اند مطالبات معوق دانست که در ماه خاص پرداخت شد! نوبخت دیروز در پاسخ به سوالی درباره حقوق چند ده میلیونی برخی مدیران دولتی گفت: «وزیر امور اقتصادی بعد از رسیدگی به این موضوع، گزارشی را منتشر کرد و تغییری هم صورت گرفت. فیش‌های حقوقی که منتشر شد، مطالبات معوقی بود که در یک ماه خاص پرداخت شد و اگر فیش حقوقی ماه‌های گذشته افراد را ببینید، در حد حقوق‌های متعارف است».

اینکه چرا دولت بعد از ۲، ۳ هفته که از رسوایی فیش‌های حقوقی گذشته رسما موضع‌گیری کرده جای سوال دارد اما انگار دولتی‌ها فیش‌های حقوق مدیران را ندیده‌اند که براحتی درباره آن صحبت می‌کنند. کاش نوبخت به جای اظهارنظر مبهم در این‌باره ابهامات مردم درباره فیش‌های حقوقی را برطرف می‌کرد.

با اظهارات نوبخت اولین سوالی که به وجود می‌آید این است که اگر پرداخت چند ده میلیون تومانی به مدیران بیمه مرکزی عادی و طبیعی بود چرا رئیس کل بیمه مرکزی استعفا داد؟ اگر واقعا تخلفی صورت نگرفته چرا باید محمدابراهیم امین با آن وضعیت از بزرگ‌ترین نهاد نظارتی بیمه برود؟ امین، رئیس‌کل سابق قبل از استعفای خود خانم چرخچی، معاون منابع انسانی بیمه مرکزی را اخراج کرد. مگر آقای نوبخت نمی‌گوید حقوق‌های مدیران بیمه متعارف بوده، پس چرا باید بعد از انتشار فیش‌ها معاون رئیس‌کل بیمه مرکزی اخراج شود؟

جالب اینکه امین، رئیس‌کل سابق بیمه مرکزی در متن استعفانامه خود از مردم ایران پوزش می‌خواهد…

این طبیعی است که سخنگوی دولت برای مخدوش نشدن وجهه دولت در پرونده رسوایی حقوق بیمه‌ای‌ها تلاش کند اما به نظر می‌رسد نوبخت روش اشتباهی در پیش گرفته است. طبق اعلام دیوان‌محاسبات به مدیران دولتی در زمینه حقوق‌های نجومی تذکر داده شده بود….

همچنین به ادعای مسؤولان بیمه، اضافه‌کاری‌های چند سال مدیران جمع شده بود و همه ناگهانی پرداخت شده که این هم غیرقانونی و تخلف بوده است. حال سخنگوی دولت با این همه تخلف می‌خواهد وانمود کند همه چیز عادی و طبیعی بوده است در حالی که غیر از حقوق نجومی مدیران، موارد عجیب و غریب دیگر نیز به چشم می‌خورد. ارقام عجیب و غریب فیش‌های حقوقی بیمه مرکزی نشان می‌دهد آنها انواع تسهیلات و وام‌های کلان قرض‌الحسنه و ضروری را دریافت کرده‌اند و تا توانسته‌اند از جایگاه مدیریت خود منفعت شخصی برده‌اند. مبالغ وام‌خودرو، وام مدیران، وام تعمیرات، وام ضروری و… در فیش‌های همه ماه‌های مدیران قابل رویت است و آقای نوبخت هم می‌داند که معانی آنها چیست.

آیا سخنگوی دولت وام ضروری ۴۰۰ میلیون تومانی و آن هم قرض‌الحسنه با بازپرداخت بلندمدت را متعارف می‌دانند؟ آیا آقای نوبخت می‌دانند با یک فقره وام همین مدیران می‌توان به ۱۳۰ نفر وام ازدواج داد؟ آیا آقای نوبخت می‌دانند فقط جمع کسورات فیش حقوقی به اندازه حقوق ۱۰ کارگر است؟ آیا اینها هم متعارف است؟ اگر متعارف است چرا باید یک مدیر با حقوق متعارف تحت فشار برای کناره‌گیری باشد؟ اظهارات نوبخت نشان می‌دهد که وی یا اصلا به فیش‌های حقوقی نگاه نکرده یا دوست نداشته نگاه کند. مردم بسیاری از واقعیات فیش‌های حقوقی را می‌دانند و می‌فهمند اما گویا دولتی‌ها حتی به اندازه دانسته‌های مردم هم نمی‌خواهند شفاف‌سازی کنند.

* همشهری

– کاهش نرخ سود دوباره در دستور

همشهری درباره نرخ سود بانکی گزارش داده است: مدیران بانک‌ها دوباره قرار است دور هم بنشینند و برای کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی تصمیم بگیرند.

آنها قرار گذاشته‌اند تا ۲هفته دیگر بحث کنند و درباره کاهش نرخ سود بانکی تا ۱۵درصد به توافق برسند. این در حالی است که کارشناسان اقتصادی کاهش نرخ سود بانکی براساس توافق بانکداران را «شکننده»، «دستوری» و حتی مصداق «تبانی» و برخلاف قانون رقابت می‌دانند سال گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور تاکید داشت که نرخ سود بانکی باید در فضای غیر دستوری تعیین شود. رضا شیوا، رئیس شورای رقابت هم کاهش نرخ سود بانکی براساس توافق بانکداران را نقض قانون رقابت دانسته و به خبرنگار همشهری گفته بود: درصورت کاهش دادن نرخ سود بانکی با توافق مدیران عامل بانک‌ها، این شورا به موضوع رسیدگی خواهد کرد.

عبدالناصر همتی، رئیس سابق شورای هماهنگی بانک‌های دولتی که از ابتدای این هفته با حکم وزیر اقتصاد پست مدیرعاملی بانک ملی را ترک کرد تا سکاندار بیمه مرکزی شود، روز گذشته در آخرین اظهارنظر بانکی‌اش اعلام کرد: قرار است تا ۲هفته آینده بانک‌ها گرد هم بیایند و در رابطه با کاهش نرخ سود که می‌تواند تا ١۵ درصد هم باشد، توافق کنند. او که پیش از این گفته بود نرخ سود سپرده‌های بانکی باید تا ۱۶درصد کاهش یابد، به ایسنا گفت: حتی فضای کاهش نرخ سود تا نرخ پایین تر و در حد ١۵ درصد نیز وجود دارد. مدیرعامل سابق بانک ملی در حالی بر ضرورت پایان رقابت مخرب بین بانک‌ها تأکید کرده که گفته است: بانک‌ها هم‌اکنون نیز تا حد زیادی ضوابط، به‌ویژه در حوزه سود را رعایت کرده و از رقابت تخریبی دور شده‌اند.

محمدرضا پورابراهیمی، عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار، تصمیم‌گیری این شورا درباره نرخ سود بانکی را قانونی می‌داند و به خبرنگار همشهری می‌گوید: دخالت شورای رقابت در موضوع نرخ سود بانکی مبنای قانونی ندارد چرا که بازار پولی و بانکی کشور رقابتی نیست که بخواهیم تعیین نرخ سود را به عرضه و تقاضای بازار واگذار کنیم. این عضو کمیسیون اقتصادی بانک‌ها با اشاره به اینکه هنوز ۲۵درصد از نقدینگی کشور در اختیار مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز قرار دارد که زیرنظر بانک مرکزی نیستند و باعث اختلال در بازار پول می‌شوند، افزود: شرایط اقتصادی کشور و بازار پول هنوز رقابتی نیست و به همین دلیل شورای پول و اعتبار به‌عنوان مرجع قانونی درباره نرخ سود تصمیم خواهد گرفت.

پورابراهیمی با دفاع از کاهش نرخ سود بانکی به‌دلیل کاهش نرخ تورم به کمتر از ۱۲درصد گفت: بانک‌های کشور به‌دلیل نرخ سود بالای بانکی دچار بحران شده‌اند چرا که نرخ تأمین مالی از طریق شبکه بانکی فاصله عجیبی با نرخ تورم پیدا کرده و آمارها نشان می‌دهد که ۷۰درصد از منابع بانک‌ها عملا فریز شده و قدرت وام‌دهی واقعی بانک‌ها از دست رفته است. وی با اشاره به افزایش حجم نقدینگی تأکید کرد: واقعیت این است که بانک‌ها منابع جدیدی برای تزریق به اقتصاد و اثربخشی مثبت بر شاخص‌های اقتصادی ندارند و ضرورت دارد تا نرخ سود بانکی کاهش یابد و اقتصاد از وضعیت رکود خارج شود.

این چهره اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تداوم سیاست بانک مرکزی و دولت برای کاهش نرخ تورم با وجود رکود اقتصادی، اظهار کرد: بدیهی است که ابتدا باید نرخ سود سپرده‌ها را کاهش دهیم تا نرخ تأمین مالی بانک‌ها کم شده و بتوان نرخ سود تسهیلات را با هدف حمایت از بخش‌های واقعی اقتصاد کاهش داد.

این عضو ناظر شورای پول و اعتبار با اعلام اینکه اعضای این شورا با کاهش نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم موافق هستند، افزود: در نشست این شورا درباره سازوکار کاهش نرخ سود بحث می‌شود و مکانیسم کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی برابر نظر بانک مرکزی هدف‌گذاری شد و الان نرخ سود در بازار بین بانکی از ۲۹درصد به حدود ۱۸درصد رسیده است. به گفته پورابراهیمی، دخالت بانک مرکزی در بازار بین بانکی زمینه برای کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات را آماده کرده است، اما باید نظارت بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌ها افزایش یابد تا جلوی نرخ‌شکنی بانک‌ها گرفته شود.

* شرق

– پوشاک در صدر کالاهای قاچاق به کشور

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به شرق گفته است: اکنون بالاترین رقم و ارزش قاچاق در کشور را مجموعه کالاهای نساجی اعم از پارچه، پوشاک، پتو، نخ و… تشکیل می‌دهند. درواقع مجموعه نساجی بالاترین قاچاق را در شرایط کنونی به خود اختصاص داده است. برآورد ما این است که در سال ١٣٩۴ حدود دو‌میلیارد دلار قاچاق مجموعه نساجی اعم از البسه، پوشاک، پارچه و پتو را داشته‌ایم. البته از نظر حجمی نمی‌توان گفت چند‌هزارتن بوده است…

واقعیت این است که بخش اعظم قاچاق در مجموعه نساجی، بیشتر از مرزهای شمال‌غربی و بخش اندکی هم از سواحل جنوبی اتفاق می‌افتد. حال آنکه قاچاق سوخت عمدتا در نواحی شرقی بود یعنی به سمت پاکستان و افغانستان….

واقعیت این است وقتی می‌گوییم اقتصاد غیررسمی یا زیرزمینی، حجم ناپیداست و نمی‌شود برآورد دقیقی از مسئله داشت. ما مسئول کل اقتصاد غیررسمی نیستیم که بگوییم برآورد ما فلان ‌میلیارد دلار است. بنابراین نسبت‌گیری آسان و امکان‌پذیر نیست اما واقعیت این است از حدود ٩٠ یا صد ‌میلیارد دلار حجم واردات و صادرات، ‌وقتی می‌گوییم ١۵‌ میلیارد قاچاق است یعنی ١۵ درصد حجم اقتصاد قاچاق است که حجم بسیار بزرگی است. درست است با افتخار می‌گوییم از سال ٩٢ به‌نسبت سال ٩۴، ١٠‌ میلیارد دلار کاهش داشته اما به این معنی نیست که ١۵‌ میلیارد دلار حجم کمی است. حتما باید برای این میزان قاچاق برنامه داشته باشیم و بتوانیم روزبه‌روز و سال‌به‌سال این حجم را کاهش دهیم و به صفر نزدیک کنیم. به نظرم با یک برنامه پنج‌ساله که در ستاد مصوب شده، دست‌یافتنی است که این برنامه در سال ٩۴ شروع شده و امیدواریم تا پایان سال ١٣٩٨ حداقل بین ۵٠ تا ٧۵ درصد از حجم قاچاق را دستخوش کاهش و تغییر کنیم و قاچاق کشور به پنج تا شش‌ میلیارد دلار سال ٩۴ باشد؛ یعنی روند صعودی را در برنامه پنج‌ساله کاملا معکوس و نزولی کنیم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: