تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۹ - ۱۳:۰۴ کد مطلب 109014

ظهره وند: مدل اتحادیه اروپا برای امت واحده اسلامی قابل اجراست/راه حل بحران قره باغ گزینه نظامی نیست

هر مقدار همکاری میان کشورهای منطقه تا حد برداشته شدن برخی مرزهای قراردادی، پیش رود و رفت و آمد های فرهنگی میان ملت ها افزایش یابد، قدرت درونی جهان اسلام نیز افزایش خواهد یافت و این به معنای ذوب هویت یک ملت در ملت دیگر نیست.

به گزارش میدان ۷۲ ابولفضل ظهره وند، سفیر سابق ایران در ایتالیا و از دیپلمات های با سابقه وزارت امورخارجه در گفت و گوی اختصاصی با شبکه ایرانیان با اشاره به پیشینه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: روابط ایران با کشورهای همسایه با روابط ایران با سایر کشورها متفاوت است.در بین این کشورهای پیرامونی که عمدتا در حوزه تمدنی ایران هم قرار دارند، آذربایجان مختصات و ویژگی های خاص نسبت به سایر همسایگان ما دارد.ساخت سیاسی که در آن کشور وجود دارد، ساختی سکولار و شاید به نوعی دین ستیز است و تا حد ممکن سعی می کند از گرایشات مذهبی اجتناب بورزد. اما بنده فکر می کنم که در اثر مرور زمان می تواند ساخت سیاسی این کشور دچار تحولات و تغییرات جدی شود.

وی افزود: مانند وضعیتی که ۱۵ سال قبل در آسیای میانه برقرار بود. آن زمان ازبک ها از حضور ایران واهمه داشتند. اما پس از مدتی متوجه شدند که تهدید اصلی، جمهوری اسلامی و فرهنگ غنی ایرانی ما نیست، بلکه حضور جریانات افراطی سلفی و مرتبط با وهابیت تهدید اصلی است. بیشتر هم این موضوع بعد از ظهور و بروز طالبان تقویت شد. اقداماتی که در اطراف تاشکند برخی گروه های سلفی مرتبط با سعودی انجام دادند نیز در تغییر رویکرد ازبکستان نسبت به جمهوری اسلامی بسیار موثر بود.

این کارشناس امور بین الملل در ادامه خاطر نشان کرد: در مقطعی حتی مقامات تاشکند از تقویت حضور فرهنگی ایران استقبال و حمایت می کردند. ازبک ها فهمیدند که اقدامات جمهوری اسلامی ایران، ماهیتا با اقدامات سعودی و ترکیه و سرویس های اطلاعاتی غرب تفاوت اساسی دارد. در یک دوره زمانی ازبک ها بسیار مشتاق روابط با ترکیه بودند، ولی بعدها دیدند که شعار پان ترکیست پوششی است برای اقداماتی که برهم زننده معادلات امنیتی و سیاسی ازبکستان است.

ظهره وند تاکید کرد: در آذربایجان مولفه های اثرگذار متعددی وجود دارد. ترکیه که تبلیغات فراوانی در آنجا دارد. البته فکر می کنم همان تجربه ای که ازبکستان و اسلام کریم اف از همکاری با ترکیه به دست آورد، آذربایجان نیز در آینده ای نه چندان دور به آن دست پیدا می کند.

وی در ادامه با اشاره به دیگر مولفه های اثرگذار در آذربایجان گفت: نیروهای پان ترکیست آذری که روابط گرم و حسنه ای نیز با غرب و اسرائیل دارند، در معادلات داخلی آذربایجان اثرگذار هستند. این قشر نیز دارای انگاره های ذهنی افراطی هستند که این انگاره ها نه به نفع آذربایجان است و نه به نفع روابط دو کشور همسایه ایران و آذربایجان.

ظهره وند اضافه کرد: در داخل ایران نیز جریانات و گروه هایی هستند که بنا به دلایلی موافق گرم شدن روابط ایران و آذربایجان نیستند، اما بنده تصور می کنم اگر روابط ایران و آذربایجان در ریل پیشرفت بیفتد، این جریانات توان سنگ اندازی و ایجاد خلل در روابط دو کشور را نخواهند داشت.

وی تاکید کرد: من تصور میکنم آینده روابط ایران و آذربایجان روشن تر از وضعیت کنونی است. حاکمان این کشور هم نباید نگران استقلال و حاکمیت ملی خود باشند. برخی برای ایجاد جو مسموم، بحث انضمام کشور آذربایجان به ایران را مطرح می کنند که این گزاره خیلی بر مبنای پارامتر های واقعی بنا نهاده نشده است. پیوند ها و ارتباطات فرهنگی، دینی و مذهبی دو ملت فراتر از تردید ها و تشکیک های بیهوده و باطل است.

سفیر سابق ایران در ایتالیا در ادامه خاطر نشان کرد: البته جدای از این بحث ها، یک تز وجود دارد و آن هم تز امت واحده است. اما این به آن معنی نیست که مرزهای جغرافیای سیاسی برداشته شود و یا به رسمیت شناخته نشود، همانطور که در اتحادیه اروپا هم این موضوع به نحوی وجود دارد. شما وقتی با ماشین در جاده های اروپا حرکت می کنید، متوجه نمی شوید که از کشوری به کشور دیگر وارد شده اید. در اروپا تعامل و رفت و آمد در حد اعلا وجود دارد، و این به معنای نفی هویت انگلیسی، ایتالیایی و یا فرانسوی نیست. بلکه سوای هویت ملی، فراتر از آن یک هویت اروپایی نیز دارند.

وی تصریح کرد: من معتقدم هر مقدار همکاری میان کشورهای منطقه تا حد برداشته شدن برخی مرزهای قراردادی، پیش رود و رفت و آمد های فرهنگی میان ملت ها افزایش یابد، قدرت درونی جهان اسلام نیز افزایش خواهد یافت و این به معنای ذوب هویت یک ملت در ملت دیگر نیست.

ظهره وند افزود: در موضوع قره باغ من فکر می کنم، راه حل اصلا گزینه جنگ و خشونت و استفاده از گزینه نظامی نیست. در کشور ما ارمنی های زیادی وجود دارند که به راحتی به ایروان رفت و آمد می کنند و روابط خوبی نیز میان ملت ما و ارمنستان موجود است.

وی تاکید کرد: آیا اگر میان ایران و گرجستان لغو روادید وجود دارد، بدین معنی است که ایران می خواهد داعیه گرجستان سابق را داشته باشد؟ مرزها نه می تواند به شکل سابق برگردد و نه می تواند مانع از تعاملات جمعیتی که نیاز و ضرورت امروز جامعه بشری است، شود.

ظهره وند در پایان با اشاره به راه حل ماجرای قره باغ اضافه کرد: در ماجرای قره باغ هم به نظرم تحلیلی که می گوید نقش روس ها در شروع این نزاع پر رنگ است، خیلی دقیق نیست. زیرا بحران در منطقه قفقاز به نفع امنیت ملی روسیه نیست. در این ماجرا از نقش رژیم صهیونیستی نباید به سادگی گذشت. ایران و روسیه می توانند برای حل این موضوع نقش خوبی را ایفا کنند. مخصوصا جمهوری اسلامی که با هر دو طرف درگیر رابطه حسنه ای را دارد و به نظرم باکو و ایروان باید از ظرفیت جمهوری اسلامی در حل این مناقشه بهره گیرند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: