تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ - ۰۸:۲۴ کد مطلب 109258

پزشکانی که داروهای پورسانتی تجویز می‌کنند!/ پزشکان پورسانتی در تور مافیای بین الملل

پدیده تقاضای القایی خدمات سلامت یکی از معضلاتی است که از سال‌ها قبل گریبانگیر جامعه پزشکی کشورمان شده است؛ امری که موجب می‌شود برخی پزشکان نمک‌گیر شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی شوند و در برابر سفرهای خارجی یا پورسانت‌های قابل‌توجهی که از سوی این شرکت‌ها دریافت می‌کنند محصولاتشان را برای بیماران خود استفاده کنند. به […]

پدیده تقاضای القایی خدمات سلامت یکی از معضلاتی است که از سال‌ها قبل گریبانگیر جامعه پزشکی کشورمان شده است؛ امری که موجب می‌شود برخی پزشکان نمک‌گیر شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی شوند و در برابر سفرهای خارجی یا پورسانت‌های قابل‌توجهی که از سوی این شرکت‌ها دریافت می‌کنند محصولاتشان را برای بیماران خود استفاده کنند.

به گزارش مشرق، روزنامه جوان در شماره امروز خود به موضوع سفر دسته جمعی پزشکان متخصص به نمایشگاه‌ها و کنگره‌های خارجی و  مافیای تجویز داروهای پورسانتی! پرداخت نوشت:

در حالی که در همه جای دنیا مرسوم است برای شرکت در کنگره‌ها و نمایشگاه‌های علمی دستاوردهای دارویی و تجهیزات پزشکی پزشکان شرکت‌کننده خودشان هزینه‌های سفرشان را پرداخت می‌کنند، در ایران این امر به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد و دفاتر نمایندگی کمپانی‌های دارویی و تجهیزات پزشکی در کشورمان تمامی هزینه‌های پزشکانی را که می‌خواهند در این کنگره‌های بین‌المللی شرکت کنند، پرداخت می‌کنند؛ هزینه‌ای که با تجویز داروها و استفاده از تجهیزات پزشکی با برندهای خاص جبران می‌شود. این اما تمام ماجرا نیست. شرکت بخش قابل‌توجهی از متخصصان یک رشته در کنگره و نمایشگاه تجهیزات مربوط به آن موجب می‌شود بیمارستان‌ها برای چند روز از متخصص خالی و بیماران با مشکل مواجه شوند چراکه ظاهراً چندان نظارتی بر این موضوع وجود ندارد.

معضلات گریبانگیر جامعه پزشکی تنها به فیش‌های حقوقی و کارانه‌های چند ده تا چند صد میلیون تومانی محدود نمی‌شود بلکه در برابر چنین دریافت‌هایی خدماتی که به مردم ارائه می‌شود در شأن بیماران کشورمان نیست آن هم در شرایطی که پزشکان کشور با هزینه بیت‌المال و از پول همین مردم پزشک شده‌اند.

پدیده تقاضای القایی خدمات سلامت یکی از معضلاتی است که از سال‌ها قبل گریبانگیر جامعه پزشکی کشورمان شده است؛ امری که موجب می‌شود برخی پزشکان نمک‌گیر شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی شوند و در برابر سفرهای خارجی یا پورسانت‌های قابل‌توجهی که از سوی این شرکت‌ها دریافت می‌کنند محصولاتشان را برای بیماران خود استفاده کنند.

این مسئله یکی از دلایلی است که گاهی وقت‌ها بیماران را در مراجعه به داروخانه سرگردان می‌کند زیرا داروی تجویز شده از سوی پزشک مورد نظر در فهرست دارویی کشور نیست و بیمار برای تهیه این داروهای گران و غیر‌ضروری باید هزینه‌های سرسام‌آوری را متحمل شود.

روز گذشته اما یک منبع آگاه در وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «جوان» از خالی شدن بیمارستان‌های بسیاری از مناطق کشور نظیر اهواز، مازندران، گلستان، ‌تبریز، مرکز قلب تهران و بیمارستان شهید رجایی از متخصص قلب و عروق به دلیل حضور این پزشکان در کنگره خبر داد؛‌امری که حکایت از فقدان ضابطه و نظارت کافی بر حسن اجرای ضوابط موجود دارد و موجب می‌شود بیمار بماند و رزیدنت‌ها و انترن‌ها و مهر پزشک که زمان غیبتش هم مشغول به کار است تا کارانه و دستمزد آقا و خانم دکتر بعد از سفرش در حسابش واریز شود.
 
مهر پزشک به جای خود پزشک

این بار هم مانند بسیاری از مصادیق دیگر پزشکان جامعه تافته جدا بافته‌اند. همین مسئله موجب شده برخی از پزشکان بر‌خلاف سایر اقشار جامعه با وجود تعهدی که به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی محل کارشان دارند، هر وقت دلشان خواست در محل کار خود حاضر شوند و هر وقت دلشان نخواست بدون آنکه به کسی پاسخگو باشند به مطب‌ها و بیمارستان‌های خصوصی که سهامدارش هستند سر بزنند و بر سر بالین بیمارانی که حساب‌شان را پر کرده‌اند، حاضر شوند.

این مسئله زخمی کهنه است که سال‌هاست نظام سلامت را درگیر خود کرده و حالا با آمدن شبکه‌های اجتماعی نظیر وایبر و تلگرام، برخی پزشکان که باز هم کمی متعهد‌ترند از راه دور و با استفاده از این شبکه‌های اجتماعی عکس و آزمایش بیماران بستری در بیمارستان دولتی را می‌بینند و از وضعیت پرونده آنها آگاه می‌شود. هر‌چند برخی دیگر از پزشکانی که نام‌شان در تابلوی بیمارستان‌های دولتی آمده و خودشان در بیمارستان‌های خصوصی طبابت می‌کنند در همین حد هم حاضر نیستند برای بیماران بیمارستان‌های دولتی وقت بگذارند و به جای آن در بخش خصوصی و بیمارستان‌هایی که سهامدار آن هستند بیماران ثروتمند را ویزیت می‌کنند.

برای اثبات این ادعا کافی است به بیمارستان‌های دولتی سری بزنید و با بیماران بستری در بخش‌های مختلف سخن بگویید. اغلب بیماران حتی برای یک بار هم پزشکی را که نامش در پرونده‌‌شان درج شده ندیده‌اند و تنها رزیدنت آن پزشک است که برای معاینه یا عمل به سراغ بیمار می‌آید و البته خیلی وقت‌ها به جای خود استاد و عضو هیئت علمی بیمارستان دولتی، ‌مهرش در اختیار رزیدنت‌هایش است و روزی چندین ویزیت و حتی جراحی دارد و همین امر موجب می‌شود تا حتی در هنگامی که در کشور حضور ندارد بازهم دستمزد عمل‌ها و ویزیت‌هایی را که رزیدنتش انجام داده، دریافت کند.

بنا به تأکید دکتر احمد آریایی‌نژاد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی انجام ۲۰۰ عمل جراحی در یک ماه و دریافت کارانه‌های چند ده میلیونی آنها به دلیل چنین پشت پرده‌ای است. وی در گفت‌وگو با «جوان»‌ تأکید می‌کند: خیلی از اساتید عمل‌های جراحی را که باید با حضور خودشان صورت بگیرد به رزیدنت واگذار می‌کنند اما در عمل دستمزد و کارانه این عمل‌ها را دریافت می‌کنند و خود استاد موردنظر معمولاً در بخش خصوصی فعالیت دارد.
 
مردم حق دارند

با تمام اینها اما همچنان پزشکان کارانه‌ها و فیش‌های حقوقی چند ده میلیونی و حتی چند صد میلیون تومانی دارند. نکته قابل تأمل اینجاست که بر اساس نامه سرگشاده دبیر‌کل خانه پرستار به وزیر اقتصاد چنین کارانه‌ها و دریافت‌هایی منحصر به بخش خصوصی نیست و در وزارت بهداشت چند هزار نفر به طور مستمر و ماهانه مبالغ چند ده و گاهی چند صد میلیون تومانی دریافت می‌کنند.

مسئولان بهداشت و درمان چنین درآمدهایی را یا انکار می‌کنند یا حق پزشکان می‌دانند و معتقدند به ازای عمل‌هایی که داشته‌اند چنین کارانه‌ای را دریافت کرده‌اند. در برابر این بخش مهمی از بودجه طرح تحول سلامت از یک درصد مالیات بر ارزش افزوده‌ای که مردم می‌دهند پرداخت می‌شود. بر این اساس آیا مردمی که به شکل مستقیم با مالیات بر ارزش افزوده‌ای که در برابر خرید یک نان یا یک سطل ماست هزینه این پرداخت‌های میلیونی به پزشکان را تأمین می‌کنند، آیا حق ندارند خدماتی شایسته شأن‌شان دریافت کنند و در مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی پزشک معالج را ببینند نه رزیدنت او را ؟

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    مقاله فوق العاده خوبی بود.احسنت برسایت شما.
    فسادوتباهی پزشکان وظلمی که ازاین راه برمردم روامیدارند ازحد گذشته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: