تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ - ۱۲:۲۶ کد مطلب 109285

فرد بازداشت شده در‌آلبانی چه شد؟/ ریزش ۶۳ نفری در سقوط آزاد فراکسیون اصلاح‌طلبان/ نقش ترکیه در تسلیح تروریست‌های خان‌طومان

ایران دستنوشته رهبر معظم انقلاب در عکس سردار شهید ناظری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نوشته‌ای را در تجلیل از شهید محمد ناظری روی عکس آن سردار شجاع و مؤمن مرقوم کردند. متن دستنوشته رهبر معظم انقلاب به این شرح است: بسم‌الله الرحمن الرحیم رحمت و رضوان بر شهید عزیز، سردار شجاع و مؤمن […]

فرد بازداشت شده در‌آلبانی چه شد؟/ همجنس‌گرائی در ارتش آمریکا رسمیت یافت/ نقش ترکیه در تسلیح تروریست‌های خان‌طومان/ ریزش 63 نفری در سقوط آزاد فراکسیون اصلاح‌طلبان/ هند 4 ماه پس از برجام نمی‌تواند بدهی‌های نفتی ایران را بپردازدایران

دستنوشته رهبر معظم انقلاب در عکس سردار شهید ناظری

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نوشته‌ای را در تجلیل از شهید محمد ناظری روی عکس آن سردار شجاع و مؤمن مرقوم کردند. متن دستنوشته رهبر معظم انقلاب به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

رحمت و رضوان بر شهید عزیز، سردار شجاع و مؤمن که عمر خود را در جهاد فداکارانه گذرانید و جوانان و مجاهدان بسیاری تربیت کرد. خداوند او را با شهدای صدر اسلام محشور فرماید.
 سید علی خامنه‌ای

 سردار رشید اسلام دریادار پاسدار محمد ناظری فرمانده یگان تکاوری نیروی دریایی سپاه در منطقه نازعات و جانباز فداکار دفاع مقدس، هفته گذشته به شهادت رسید.

واکنش سخنگوی قوه قضائیه به دیدار بحث برانگیز فائزه هاشمی

معاون اول قوه قضائیه گفت: دیدار فائزه هاشمی با یکی از اعضای فرقه بهائیت زشت و قبیح بوده است.  به گزارش «ایران»، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید سازمان قضایی نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران گفت: کار فائزه هاشمی زشت و قبیح بود و با آن طبق قانون برخورد می‌شود. تا جایی که رصد کردم بسیاری از مردم و علما و شخصیت‌ها این کار را تقبیح کردند و زشت‌تر از آن، این بود که حتی پدرشان هم سفارش کردند، اما او عذرخواهی نکرد.

 وی ادامه داد: دستگاه قضایی هر جرمی را که اتفاق بیفتد به طور مقتضی دنبال می‌کند.

سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با دستگیری زنی در آلبانی که گفته می‌شود از عوامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی است، گفت: متأسفانه رسانه‌های مختلف یک حدس و گمان‌هایی در مورد برخی مسائل دارند و آن را به عنوان خبر منتشر می‌کنند که چیز خوبی نیست.  وی افزود: کماکان دستگاه ذی‌ربط دنبال او هستند و چون در حد اتهام است تحت تعقیب قرار گرفته و اگر ان‌شاءالله مسترد و در اینجا محاکمه شد شما در جریان قرار خواهید گرفت. گفتنی است، با حکم آیت الله آملی لاریجانی، محسنی اژه ای نماینده قوه قضائیه در شورای نظارت بر صدا و سیما شد.

فرد بازداشت شده در‌آلبانی چه شد؟/ همجنس‌گرائی در ارتش آمریکا رسمیت یافت/ نقش ترکیه در تسلیح تروریست‌های خان‌طومان/ ریزش 63 نفری در سقوط آزاد فراکسیون اصلاح‌طلبان/ هند 4 ماه پس از برجام نمی‌تواند بدهی‌های نفتی ایران را بپردازدجمهوری اسلامی

عملکرد روزنامه ایران در قبال رئیس مجلس

روزنامه ایران این روزها تلاش می‌کند وانمود نماید که دولت و رئیس‌جمهور برای تعیین ریاست مجلس دهم به فرد خاصی نظر دارند.

 این روزنامه علاوه بر این، به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم چنین نسبتی داده درحالی که هم رئیس جمهور، هم سخنگوی دولت و هم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اعلام کرده‌اند کسی حق ندارد از بیرون در زمینه انتخاب رئیس دخالت کند و این، حق نمایندگان مردم است که رئیس مجلس را تعیین کنند.

روزنامه ایران بهتر است برای رعایت اعتبار دولت، امانت‌داری را رعایت کند و به نزدیکان نسبت‌هائی که خود آنها قبول ندارند، ندهد.

نقش ترکیه در تسلیح تروریست‌های خان‌طومان

پایگاه امنیتی «دبکا فایل» اسرائیل اطلاعات تازه‌ای از نقش ترکیه در تسلیح تروریست‌های فعال در منطقه خان طومان منتشر کرده است. به گزارش پایگاه خبری شبکه «العالم»، «دبکا فایل» نوشت تروریست‌ها توسط ترکیه، و با حمایت مالی عربستان، به موشک‌های ضد تانک «میلان» مجهز شده‌اند.

این پایگاه، افزود ایرانی‌ها تا پیش از حادثه خان طومان تصور نمی‌کردند که تروریست‌ها به چنین موشک‌هایی دست یافته باشند. موشک‌‌های ضد تانک میلان، ساخت فرانسه و از نوع هدایت شونده هستند که علاوه بر تانک‌ها می‌توانند اهداف ثابت را نیز هدف قرار دهند. دبکا فایل، در ادامه مدعی شد اگر تروریست‌ها بتوانند همچنان به تسلیحات پیشرفته‌ای مانند موشک‌های ضد تانک و هواپیما دست یابند، به «یک نیروی نظامی قوی‌تر از ارتش سوریه، حزب‌الله و نیروهای ایرانی در سوریه تبدیل خواهند شد»!

مالدیو روابطش با ایران را قطع کرد

جزیره ۳۲۸ هزار نفری مالدیو، دیروز چهارشنبه به پیروی از عربستان و با دریافت رشوه از آل‌سعود، روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرد.

وزارت خارجه مالدیو، در بیانیه‌ای اتهامات عربستان سعودی علیه ایران مبنی‌بر اینکه سیاست‌های ایران در خاورمیانه و برای صلح و امنیت منطقه مضر است را تکرار کرد. مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در جنوب غربی هند که جمعیت آن ۳۲۸ هزار نفر است.

همجنس‌گرائی عملاً در ارتش آمریکا رسمیت یافت

درپی معرفی یک همجنس‌گرا توسط باراک‌ اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، به عنوان معاون جدید نیروی زمینی وزیر دفاع آمریکا که در شهریور ماه گذشته صورت گرفت، سنای آمریکا دیروز این اقدام را تایید کرد و «اریک فانینگ» نخستین همجنس‌گرا در تاریخ آمریکا است که عهده‌دار این سمت می‌شود.

به گزارش شبکه ان بی‌سی «چاد گریفین» رئیس کمپین حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امروز، تایید تاریخی اریک فانینگ بعنوان معاون جدید نیروی زمینی وزارت دفاع آمریکا نمایانگر تداوم پیشرفت به سوی عدالت و برابری در نیروهای مسلح کشور ما است».

وی در سمت معاون نیروی زمینی وزیر دفاع آمریکا در واقع رئیس غیرنظامی نیروی زمینی آمریکا محسوب می‌شود که به همراه رئیس ستاد ارتش آمریکا مسئولیت هدایت این نیروها را برعهده دارد.

براساس گزارش‌ها همجنسگرایی فانینگ مخفی نبوده و وی معاون بنیاد «پیروزی برای همجنسگرایان زن و مرد» است. اوباما در سال ۱۳۸۹ دستور لغو قانونی را داد که براساس آن همجنسگرایان اجازه نداشتند در نیروهای مسلح درباره گرایشات جنسی خود مطلبی بیان کنند و در خرداد سال گذشته نیز دیوان عالی آمریکا به ازدواج همجنسگرایان در این کشور رای مثبت داد.

فرد بازداشت شده در‌آلبانی چه شد؟/ همجنس‌گرائی در ارتش آمریکا رسمیت یافت/ نقش ترکیه در تسلیح تروریست‌های خان‌طومان/ ریزش 63 نفری در سقوط آزاد فراکسیون اصلاح‌طلبان/ هند 4 ماه پس از برجام نمی‌تواند بدهی‌های نفتی ایران را بپردازدآرمان

نباید دور خودمان خط بکشیم

یک مرجع تقلید گفت: عقیده ما بر این نیست که دور خود را خط کشیده و با دیگر کشورها ارتباط نداشته باشیم؛ ولی باید عزت و ذلت را نیز در نظر بگیریم. آیت‌ا… مکارم شیرازی تاکید کرد: باید بدانیم که زن، زندگی، فرزند، مال و اموال همیشگی نیست و حساب و کتابی در کار است که روزی باید پاسخگو باشیم.

 وی اظهار داشت: برخی از اسم مردن وحشت دارند؛ چراکه به زندگی دل بسته‌اند و فکر می‌کنند رفتن از دنیا برای دیگران است. آیت‌ا… مکارم با اشاره به فراز پایانی این سفارش، ابراز داشت: عزت و آبروی کشور به این است که وابسته به دیگران نبوده و دست نیاز به سوی دیگران دراز نکند. وی خاطرنشان کرد: بیچاره کسانی هستند که وابستگی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دارند و این حرکت ذلت است.

شام به منتخبان برای ریاست کمیسیون

در راهروهای مجلس شنیده شده که با نزدیک شدن به افتتاح مجلس دهم لابی‌ها برای ریاست و هیات رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس بیشتر شده است. افکار نیوز نوشت؛ اخیرا برخی از منتخبان مجلس دهم برای کسب رای همکاران خود جهت تکیه بر ریاست کمیسیون‌ها، رایزنی‌ها را آغاز کردند که این رایزنی‌ها حتی در خارج از مجلس هم انجام می‌شود.

یکی از نمایندگان در همین رابطه گفت: اخیرا یکی از منتخبان مجلس دهم برخی از همکاران خود را به منزل خود دعوت کرده و شام داد. وی افزود: این منتخب برای ریاست یکی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس تلاش می‌کند. این نماینده افزود: افرادی که برای ریاست کمیسیون‌ها تلاش می‌کنند، به منتخبان مجلس نائب رئیسی کمیسیون‌ها یا عضویت در هیات رئیسه کمیسیون‌ها را وعده می‌دهند.

آمریکا: به برجام پایبند بوده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته‌های روانچی مبنی بر نقض برجام از سوی آمریکا را تلویحا نادرست دانسته و گفته البته پایبند ماندن آمریکا به آنچه تعهدات برجامی می‌داند، تا زمان متعهد ماندن کامل ایران ادامه خواهد داشت. پس از آنکه «مجید تخت روانچی» معاون وزیر خارجه ایران و از اعضای تیم مذاکره‌کننده از عدم پایبندی آمریکا به تعهدات برجامی خبر داد. سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا گفت: «این جواب من است؛ ایالات متحده تاکنون به همه تعهدات خود ذیل برجام متعهد بوده و این رویه را تا زمانی که ایران هم اینگونه باشد، ادامه خواهد داد. »

جرایم انتخاباتی در نیروهای مسلح نداشتیم

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح گفت: ما امسال جرم انتخاباتی در نیروهای مسلح نداشتیم. شکرا… بهرامی در مراسم تکریم و معارفه رئیس جدید سازمان، گفت: منشور هشت ماده‌ای که معاون قوه قضائیه مطرح کرد، حتما مورد توجه قرار خواهد گرفت. وی درباره توجه به پیشگیری افزود: دوستان ما به تمام کلانتری‌ها سرکشی کردند و بعد از سرکشی به کلانتری‌ها، هم در مرحله اول انتخابات هم در مرحله دوم، مطالب را به عزیزان گوشزد کردند لذا ما امسال جرم انتخاباتی در نیروهای مسلح نداشتیم.

لایحه بودجه ۹۵ تایید شد

شورای نگهبان لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور را با توجه به اصلاحات انجام شده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست. لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور که با اصلاحاتی در جلسه مورخ بیست و هفتم اردیبهشت ماه یک‌هزار و سیصد و نود و پنج به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ۲۹/۰۲/۱۳۹۵ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

تهران و مسکو روی اسد نفوذ دارند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که تهران و مسکو اهرم‌هایی برای فشار بر دولت سوریه دارند و امیدواریم که از آن به صورت سازنده استفاده کنند. جان کربی با اشاره به اینکه روس‌ها از انتقال سیاسی در سوریه و اجرایی شدن قطعنامه شورای امنیت حمایت می‌کنند، گفت: واضح است که آنها روی اسد نفوذ دارند. آنچه ما از ایران انتظار داریم همان است که از هر کشور دیگری که در سوریه نقشی دارد، انتظار داریم تا از این نفوذ خود برای حمایت از قطعنامه شورای امنیت استفاده کنند.

فرد بازداشت شده در‌آلبانی چه شد؟

معاون اول قوه قضائیه گفت: دیدار فائزه هاشمی با یکی از اعضای فرقه بهاییت زشت و قبیح بوده است. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره برخورد قوه قضائیه با فائزه هاشمی در راستای دیدار اخیرش با یکی از اعضای فرقه بهاییت افزود: کار فائزه هاشمی زشت و قبیح بود و با آن طبق قانون برخورد می‌شود. تا جایی که رصد کردم بسیاری از مردم و علما و شخصیت‌ها این کار را تقبیح کردند و زشت‌تر از آن، این بود که حتی پدرشان هم سفارش کردند، اما او عذرخواهی نکرد.

وی ادامه داد: دستگاه قضائی هر جرمی را که اتفاق بیفتد به‌طور مقتضی دنبال می‌کند و بر اساس قانون با او رفتار می‌شود. محسنی اژه‌ای در ادامه در پاسخ سوال دیگری درباره دستگیری خانمی که گفته می‌شود از عوامل انفجار دفتر حزب جمهوری در اوایل انقلاب بود، گفت: متاسفانه رسانه‌های مختلف از خودشان حدس و گمان‌هایی درباره برخی مسائل دارند و این را به عنوان یک خبر منتشر می‌کنند؛ این چیز خوبی نیست.

وی افزود: درباره این قضیه نیز از افرادی اسم بردند که فلان کس دستگیر شده یا فرضا فلان آقا دستگیر شده است. طبق قانون کسانی که تحت تعقیب باشند و خارج از ایران باشند از طریق دستگاه قضائی و پلیس اینترپل دنبال می‌شوند و این هم یکی از آن موارد است.

این فرد اتهاماتی داشته و بر اساس این اتهامات از مدت‌ها قبل اقدام قضائی شکل گرفته و پلیس او را دستگیر کرده و الان آن طور که شنیده می‌شود در بازداشت آنها نیست، اما این بدان معنا نیست که او را دیگر رها کرده و دنبال نخواهد کرد. وی افزود: کماکان دستگاه‌های ذی‌ربط دنبال او هستند و چون در حد اتهام است تحت تعقیب قرار گرفته و اگر ان‌شاءا… مسترد و در اینجا محاکمه شد شما در جریان قرار خواهید گرفت.

فرد بازداشت شده در‌آلبانی چه شد؟/ همجنس‌گرائی در ارتش آمریکا رسمیت یافت/ نقش ترکیه در تسلیح تروریست‌های خان‌طومان/ ریزش 63 نفری در سقوط آزاد فراکسیون اصلاح‌طلبان/ هند 4 ماه پس از برجام نمی‌تواند بدهی‌های نفتی ایران را بپردازدکیهان

هاشمی: بنا ندارم خود را برای ریاست خبرگان مطرح کنم

هاشمی‌رفسنجانی می‌گوید، بنا ندارد برخلاف قبل نامزد ریاست مجلس خبرگان شود.

وی در مصاحبه با سایت آفتاب و درباره ریاست خبرگان گفت: اولا فضای خبرگان در آینده با تغییر چند نفر مثل سابق خواهد بود که سالی دوبار اجلاس رسمی و در هر اجلاس چند سخنرانی داشتند. در مورد ریاست خبرگان هم هرگونه که نمایندگان خبرگان تصمیم بگیرند، انتخاب خواهد شد. من که فعلا بنا ندارم خودم را برای ریاست مطرح کنم. برای اینکه اولا الان در همین جا کارم بیش از ظرفیت وجودی من است و کارهای زیادی داریم. در آنجا نیاز نیست که انسان رئیس باشد و همین که در خبرگان باشم، خوب است.

خبرگان کاری جاری آن‌گونه ندارد و فعلا سالانه ۲ اجلاس دارد و معمولا هم سخنرانی‌های پیش از دستور است و برنامه خاصی ندارد. البته بعضی از کارها را دبیرخانه خبرگان در قم انجام می‌دهد. الحمدلله فضای خبرگان به خاطر حضور بیش از ۸۴ عالم مجتهد خوب است. ولی اگر خدای نکرده زمانی لازم باشد که اقدامی شود، اگر حضور داشته باشم، خیلی با ریاست‌ فرق ندارد. البته باید ببینیم رقابت‌هایی که در آنجا هست، چگونه خواهد شد. باید اعتبار مجلس خبرگان حفظ شود.

پنجمین دوره مجلس خبرگان از روز چهارم خرداد در تهران آغاز به کار می‌کند.

در آخرین انتخابات ریاست مجلس خبرگان که ۱۹ اسفند ۹۳ برگزار شد، آیت‌الله یزدی با ۴۷ رأی به ریاست انتخاب شد و هاشمی نتوانست بیش از ۲۴ رأی کسب کند.

بنابر ارزیابی‌های اولیه، خبرگان فعلی به مراتب حزب‌اللهی‌تر و انقلابی‌تر از دوره چهارم است.

حکیمی‌پور: اصلاح‌طلبان ابتدا شورای شهر و سپس مجلس ششم را به بن‌بست کشاندند

عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران درباره عملکرد مدعیان اصلاحات معتقد است آنها ابتدا شورای شهر را به بن‌بست کشاندند و سپس سیاست‌بازی را به مجلس ششم کشاندند و آن را با بن‌بست مواجه کردند.

احمد حکیمی‌پور (عضو شورای شهر دوره اول و دوره فعلی تهران) در مصاحبه با شهروند با اشاره به تاریخچه اولین دوره شورای شهر می‌گوید: پس از اعضای نخستین دوره شورا نیز از گروه‌هایی از ورود به شورای شهر دو فراکسیون نیروهای چپ یا همان پیرو خط امام و نیروهای کارگزاران تشکیل شد. آقایان دوزدوزانی، خسروی، لطفی و خانم وسمقی و نیروهای عضو جبهه مشارکت یعنی آقای حجاریان و خانم جلایی‌پور و از جنبش دانشجویی آقایان درودیان و اصغرزاده و بنده در فراکسیون نیروهای پیرو خط امام قرار گرفتیم. آقایان نوری، عطریانفر، علیزاده طباطبایی، فروزش، غرضی و خانم کدیور هم در فراکسیون طیف کارگزاران بودند که چند ماه بعد آقایان نوری، غرضی و خانم کدیور برای شرکت در انتخابات مجلس ششم از شورا رفتند و به جای آنها آقایان محمد حسین حقیقی، امیر عابدینی و سید منصور رضوی از اعضای علی‌البدل وارد شورا شدند.

وی درباره شهرداری الویری در این دوره معتقد است: متأسفانه آقای الویری بیشتر مدیر کارتابلی بود، در صورتی که شهرداری مدیر میدانی می‌خواهد. من خودم جزو کسانی بودم که ۶ ماه پس از انتخاب آقای الویری احساس کردم انتخابمان اشتباه بوده، آقای الویری با وجود تمام ویژگی‌های مثبت و سوابق و امتیازات شخصیتی که دارد اما برای این کار مناسب نبود. احساس کردم آقای الویری که مسئولیت را قبول کرده، هیچ شناختی از این حوزه مسئولیت ندارد و اساساً وقتی هم برای شناخت حوزه مسئولیتش نگذاشته است… ما احساس می‌کردیم ماندن او خسارت است اما دوستان اصرار داشتند که استیضاح او برای حکمیت جریان اصلاحات خوب نیست… اما بعداً همان دوستانی که اجازه ندادند استیضاح رأی بیاورد، آقای الویری را تحت فشار گذاشتند که برود.

وی می‌افزاید: در این زمان تقریباً یک پیوندی بین طیف مشارکت و کارگزاران در شورا شکل گرفته بود… اینجا یک بحث‌های دیگر است، همان معادلات پیوند مسائل شورا با ملاقات بیرونی و جریانی. آنها مصلحتی نگذاشتند استیضاح رأی بیاورد، اما ضعف الویری را هم قبول داشتند، بنابراین به دنبال حل مسئله به روش خودشان بودند، تا از طریق استعفا بتوانند روی گزینه بعدی هم چانه‌زنی کنند. از یک مقطعی دیگر دوستان کارگزاران و مشارکت با هم هماهنگ شده بودند و یک تقسیم کار پنهانی بین آنها شده بود و به نوعی یک توافق نانوشته بود که تصمیمات مربوط به شهرداری با کارگزاران است.

وی با اشاره به شهردار شدن ملک مدنی و اوج‌گیری ناکارآمدی می‌گوید: ما همواره معتقد بودیم فروش مازاد تراکم و درآمد شهرداری باید ضابطه‌مند باشد اما در تعطیلات عید ۸۱ کسی با من تماس گرفت و پرسید قرار است فروش تراکم تعطیل شود، گفتم نه. گفت: الان تراکم دارد خرید و فروش می‌شود و شایع شده که قرار است فروش تراکم در هفت منطقه لغو شود.

آقای ملک‌مدنی این موضوع را به مناطق اعلام کرده بود و ما را در مقابل عمل انجام شده قرار داد و یک بحران در تهران به وجود آمد. قبل از اینکه ممنوعیت فروش تراکم اعلام شود، خیلی‌ها مطلع و رفته بودند تراکم خریده بودند و شهردار با این تصمیم یکباره، خیلی‌ها را منتفع و مردم را متضرر کرد، چرا که قیمت مسکن بالا کشید و کسانی هم که منتفع شده بودند آمدند پشت ملک مدنی و او در حقیقت حامیان سیاسی پیدا کرد.

حکیمی‌پور می‌افزاید: باید بررسی کرد در آن دوران چه کسانی تراکم خریده‌اند؟ و یک‌شبه ره صد ساله را رفتند؟ خب حالا شما عضو شورا باشید چه کار می‌کنید، می‌توان نسبت به حقوق پایمال شده مردم بی‌تفاوت بود؟ ما هم سریعاً اعلام کردیم این کار غیرقانونی است و این تصمیم از اختیارات شوراست، نه شهرداری. مگر می‌شود در مورد شهر تصمیم گرفت، آن‌هم بدون نظر شورا؟ بالاخره این شد منشأ یک کشمکش سنگین میان ما و شهردار و هر وقت هم می‌خواستیم این موضوع را به عنوان یک دستور جلسه مطرح کنیم، دوستان مدافع شهردار نمی‌گذاشتند و با آبستراکسیون نمی‌گذاشتند جلسات شورا برگزار شود. ملک‌مدنی کاره‌ای نبود و تصمیمات از جای دیگری گرفته می‌شد. او شورا را به آشوب کشاند و مردم معترض جلوی شورا تجمع کردند تا… اینکه سرانجام هیئت مرکزی حل اختلاف، رأی به انحلال شورا داد.

حکیمی‌پور درباره عملکرد اصلاح‌طلبان می‌گوید: کار اصلاح‌طلبان خود‌زنی نبود. من تعبیرم این است که جریان اصلاحات کلت را برداشت گلنگدن را کشید و گذاشت تو مغز خودش، انحلال شورا خودزنی نبود، خودکشی بود، بعد هم تمام این موضوع را گردن جنجال در شورا می‌اندازند. من می‌خواهم این را بپرسم که جنجال در شورای شهر بیشتر بود یا مجلس ششم؟ که یک سال و نیم بعد از شورا هم ادامه داشت. آنها از درگیری‌های داخلی شورا درس نگرفتند و مجلس را به بن‌بست کشاندند.

اگه بشه دهان منتقدان بسته بشه چی میشه!

دولت برای بستن دهان منتقدان و بستن نشریات منتقد خیز برداشته است.

به گزارش رجانیوز، هیئت نظارت بر مطبوعات که ترکیب اصلی آن را چهره‌های دولتی تشکیل می‌دهند، در جلسات اخیر خود به دنبال توقیف مجدد هفته‌نامه ۹ دی و اعمال فشار بر برخی از رسانه‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی منتقد دولت از جمله رجانیوز بوده که البته تاکنون موفق به حصول نتیجه نشده است. هیئت نظارت بر مطبوعات سال گذشته هفته‌نامه لثارات را به دلیل انتقاد از معاون رئیس جمهور لغو مجوز کرده بود که این رسانه با پیگیری حقوقی، حکم هیئت نظارت را باطل و مجدداً منتشر گردید.

مهمترین دلایلی که برای توقیف این هفته‌نامه پرتیراژ بیان شده، انتقادات آن از سیاست‌ها و عملکرد دولت روحانی است و این در حالی است که در برخی از نشریات همواره چهره خبیث شیطان بزرگ تطهیر و بزک می‌شود و در مواردی نسبت به اصول انقلاب و اسلام تشکیک شده است.

 هفته‌نامه ۹ دی تاکنون چهار بار توقیف شده که هر چهار بار هم این هفته نامه در دادگاه تبرئه و مجدداً منتشر شده است. از چهار بار توقیف ۹ دی، یک بار آن در دولت احمدی‌نژاد و سه بار دیگر در عمر سه ساله دولت حسن روحانی و مهمترین دلیل آن نقد توافقنامه برجام بوده است. مطابق آنچه در رسانه‌ها اعلام شده، بعد از آخرین توقیف هفته‌نامه ۹ دی و تبرئه این نشریه در دادگاه، مدیر مسئول ۹ دی به دلیل توقیف‌های بی‌دلیل این نشریه که نوعی اعمال فشار به آن و برخلاف قانون مطبوعات است، از رئیس هیئت نظارت بر مطبوعات (وزیر ارشاد) به دادگاه شکایت کرده بود.

رئیس دولت در طول سه سال گذشته همواره از لزوم نقد سخن گفته تا جایی که در نمایشگاه مطبوعات سال گذشته از لزوم نقد «امام مسلمین» هم سخن گفت! و ادعا کرد: دولت، قوه قضائیه، مجلس و حتی «امام مسلمین» هم باید نقد شوند. حسن روحانی همواره از تحمل منتقدان نیز سخن می‌گوید اما تاکنون به دلیل ۵۰ بار استفاده از الفاظ نامناسب نسبت به منتقدان، کارنامه خوبی از خود به یادگار نگذاشته است.

ریزش ۶۳ نفری در سقوط آزاد فراکسیون اصلاح‌طلبان

فراکسیون اصلاح‌طلبان در اولین قدم تشکیل به شکل اساسی وزن کم کرد و ۱۶۸ نفر ادعایی به ۱۰۵ نفر تنزل یافت.

آن گونه که نشریات زنجیره‌ای خبر داده‌اند در نشست سه‌شنبه این فراکسیون ۱۰۵ نماینده حضور یافته‌اند و عارف رئیس فراکسیون شده است. اصلاح‌طلبان در حدود ۳ ماه پس از انتخابات و در یک عملیات روانی گل درشت(!) علی‌الدوام ادعا می‌کردند بی‌شمارند و اکثریت مجلس را به دست آورده‌اند و بالای ۱۶۸ کرسی از ۲۹۰ کرسی را از آن خود کرده‌اند. احتمال می‌رود این فراکسیون حتی در نشست‌های بعدی با ریزش‌های بیشتری هم مواجه شود.

این در حالی است که فراکسیون اصولگرایان جلساتی با حضور ۱۳۵ و ۱۴۴ عضو برگزار کرده و حدود ۴۰-۵۰ نفر نیز منفرد و مستقل از دو فراکسیون هستند.

بدین ترتیب آرزوی ریاست عارف بر مجلس نیز تقریباً منتفی شده و این در حالی است که مدعیان اصلاح‌طلبی همین عارف را هم اصلاح‌طلب بدلی و قلابی توصیف کرده‌اند.

مدیر ارشد جاسوسی سفیر فرانسه در تهران شد

سفیر جدید فرانسه در تهران، عنصر اطلاعاتی و جاسوسی ارشد از آب درآمد. کشورها غالبا از پذیرش مهره‌های ارشد اطلاعاتی کشور مقابل به عنوان سفیر پرهیز می‌کنند.

فرانسوا سنمو اخیرا استوارنامه خود را به عنوان سفیر جدید فرانسه تقدیم روحانی کرد اما به گزارش رادیو فرانسه فرانسوا سنمو که ۵۹ سال دارد، از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ به عنوان مدیر بخش اطلاعات در سازمان امنیت خارجی فرانسه خدمت کرده است. وی عربی‌دان و کارشناس جهان عرب محسوب می‌شود. او در سال‌های هشتاد میلادی در تونس تدریس کرده و سپس از جمله در امان و بیروت ماموریت داشته. وی همچنین سفارت فرانسه را در لائوس به عهده داشته است.

رادیو فرانسه افزود: چهار سال قبل، هنگامی که وی به مدیریت اطلاعات منتقل شد، روزنامه فیگارو او را به ویژه متخصص سوریه و لبنان معرفی کرد. اداره اطلاعات که در کانون «مدیریت کل امنیت خارجی»  قرار دارد، وظیفه جمع‌آوری اطلاعات و سپس ترکیب و جمع‌بندی آنها را به عهده دارد.

یک سایت خبری سنگالی می‌نویسد که به تازگی دولت فرانسوا هولاند به خاطر دغدغه‌های امنیتی، تغییراتی را در پست‌های اطلاعاتی و دیپلماتیک آغاز کرده است. به نوشته این سایت، منطقه «ساحل» آفریقا و سوریه و عراق، در کانون دلمشغولی‌های پاریس است.

گفتنی است فرانسه و وزیرخارجه آن در جریان مذاکرات هسته‌ای خصومتی به مراتب شدیدتر از آمریکا را علیه ایران نشان داد.

احتمال ریاست ‌هاشمی در خبرگان با هنجارشکنی‌ فائزه صفر شد

اکبر هاشمی رفسنجانی  تا زمانی که در جوار خود و در خانواده خود، کسانی مانند «فائزه» را دارد که تبحرش در زدن «گل به خودی» است تا اطلاع ثانوی نیاز به هیچ دشمنی نخواهد داشت!

داریوش سجادی همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب نوشت: نشست جنجال‌برانگیز صبیه کبیره هاشمی با بهائیان و موج عظیم ترشروئی افکارعمومی و مراجع دینی بابت این اقدام سنت‌شکنانه در فرهنگ شیعه در حالی اتفاق افتاد که کمتر از ده روز به اجلاسیه خبرگان رهبری به منظور انتخاب ریاست این مجلس باقی مانده و اکبر هاشمی رفسنجانی طی این مدت طبق معمول با رویکرد «ناز و نیاز» از طریق رسانه‌های تحت امرش در حال مظنه و افکارعمومی‌سازی به منظور تصاحب کرسی ریاست این مجلس بود.

وی می‌نویسد: طی دو ماه گذشته رسانه‌های تحت امر هاشمی به ویژه روزنامه آرمان خود را هلاک کردند و از زمین و زمان با مقالات و گزارشات و مصاحبه‌های متعدد با جان‌نثاران هاشمی کوشیدند تا فضا را به نفع هاشمی و بسترسازی به منظور تصاحب کرسی ریاست خبرگان پنجم فراهم آوردند.

در این میان اقدام فائزه در نشست با بهائیان تمام داشته‌ها و بافته‌ها و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته بدین منظور را به باد داد تا اکنون و برخلاف انتظار، هاشمی در جلسه افتتاحیه خبرگان با چشم غره و نگاه پر غیظ و عبرت‌ خبرگان بابت گاف آقازاده مواجه شود و پیشاپیش عطای ریاست خبرگان را بر لقایش ببخشاید! در این میان وضعیت کمیک- تراژیک روزنامه آرمان بعد از آن همه جان‌نثاری حائز عبرت و ملامت است.

هند ۴ ماه پس از برجام نمی‌تواند بدهی‌های نفتی ایران را بپردازد

۴ ماه پس از اجرای برجام دریافت و نقل و انتقال درآمدهای نفتی ایران همچنان با مشکل مواجه است.

یکی از وعده‌های برجامی غرب رفع تحریم‌های مربوط به درآمدهای نفتی ایران بود اما اخبار حاکی از ادامه همین تحریم‌ها حکایت می‌کند.

به گزارش واحد مرکزی خبر غلامرضا انصاری سفیر ایران در دهلی‌نو تصریح کرد تحریم‌های آمریکا همچنان مانع پرداخت بدهی‌های نفتی هند به ایران است و همین امر موجب شده بانک‌های اروپایی نسبت به انجام تبادلات در این زمینه بی‌میل باشند.

برجام از ۲۷ دی‌ماه ۹۴ اجرایی شده است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: