تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ - ۱۳:۱۸ کد مطلب 109302

ادعای جذب ۳٫۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام تکذیب شد/ ثبت‌سفارش خودرو متوقف شد/ رشد ۹۶۰ درصدی واردات فولاد در دولت یازدهم/ نظرسنجی از بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی: به ایران بازنمی‌گردیم

به گزارش مشرق، پس از چند روز مانور رسانه‌ای دولتی‌ها درباره جذب ۳٫۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی طی ۳ ماه  پس از برجام، سازمان سرمایه‌گذاری خارجی رسما این ادعا را تکذیب کرد. * آرمان – برجام هنوز بر اقتصاد تاثیر نگذاشته است این روزنامه حامی دولت درباره وضعیت اقتصادی کشور اینطور نوشته است: مشکل اساسی […]

به گزارش مشرق، پس از چند روز مانور رسانه‌ای دولتی‌ها درباره جذب ۳٫۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی طی ۳ ماه  پس از برجام، سازمان سرمایه‌گذاری خارجی رسما این ادعا را تکذیب کرد.
 
* آرمان

– برجام هنوز بر اقتصاد تاثیر نگذاشته است

این روزنامه حامی دولت درباره وضعیت اقتصادی کشور اینطور نوشته است: مشکل اساسی ما اکنون بی‌تدبیری، اشتباه در تصمیم‌گیری و کمبود منایع مالی کشور است. نظر به اینکه مدتی اقتصاد کشور در تحریم قرار داشت، تامین مالی خارجی و ورود سرمایه بین‌المللی به کشور غیرممکن بود و از این نظر ما محروم بودیم. از طرف دیگر، به علت همین تحریم‌ها در چند سال اخیر رکود عمیقی بر اقتصاد ایران حکمفرما شد و درآمد آحاد جامعه تنزل پیدا کرد. در دوره یاد شده، پس‌انداز افراد، شرکت‌ها، سازمان‌های بازنشستگی و … هم پایین آمد، بنابراین اکنون پس‌انداز داخلی ایران هم با محدودیت مواجه است.

 علاوه بر این، نظام پولی و مالی ما به‌ویژه شبکه بانکی با مشکلات فراوانی مواجهه است. نظام بانکی کشور به علت مطالباتی که از دولت دارد و معوقاتی که دولت در پرداخت بدهی‌های خود داشته است در انجام تعهدات بانکی پسرفت داشته است و امکان توسعه اعتبارات بانکی به صورت تسهیلات بلندمدت وجود ندارد. همچنین چون بودجه دولت هم مبتنی و متکی بر درآمدهای نفتی است و درآمدهای نفتی هم در این مدت منحنی نزولی را پیموده، دولت هم با کسری بودجه مواجه است و در ضمن مقدار زیاد بدهی هم که از دولت گذشته به جا مانده، بر مشکلات دولت افزوده است. مجموعه این عوامل منجر به این شده است که ما اکنون با مضیقه شدید مالی مواجه باشیم و برخلاف تصور اولیه هم موفقیت برجام هنوز به طور محسوس قابل مشاهده نیست…

با توجه به عواملی که به آن اشاره شد، به نظر می‌رسد دولت و مسئولان باید در این زمینه چند اقدام اساسی انجام دهند. در وهله اول باید فضای کسب و کار بهبود پیدا کند. سپس نظام مالی ما به یک اصلاح اساسی نیاز دارد، یعنی هم شبکه بانکی کشور، هم بورس اوراق بهادار ایران نیازمند اصلاحات اساسی درون خود هستند تا دیگر نهادهای مالی بتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند. سوم اینکه مناسبات بین‌المللی ما باید هر چه سریع‌تر به وضعیت عادی و مطلوب خود بازگردد تا دیگر بهانه‌ای برای رقیبانمان وجود نداشته باشد تا آنها به بهانه‌های مختلف از دسترسی ایران به بازارهای جهانی جلوگیری کنند. در نهایت ما باید یک سیاست تجاری و صنعتی داشته باشیم که ضمن حمایت از صنایع داخلی بتوانیم گسترش صادرات صنعتی و فنی را در پیش بگیریم. اگر بتوانیم این اقدامات را به درستی انجام دهیم، زمینه برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌شود و نسل جوان که پنجره جمعیتی را تشکیل می‌دهند دارای شغل می‌شوند. در این صورت علاوه بر افزایش تولید ملی و بالا رفتن شاخص GDP، رفاه جامعه نیز افزایش پیدا می‌کند. پس این اقدامات نه فقط از لحاظ اقتصادی، بلکه از منظر اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، روان‌شناسی و … برای کشور مفید واقع می‌شود و مقدار زیادی از آفات اجتماعی، آسیب‌های فردی و جرایمی نظیر دزدی، فحشا، قاچاق کالا، جنایت، اعتیاد و … کاهش پیدا می‌کند.
 
 
* اعتماد

– رشد ۹۶۰ درصدی واردات فولاد در دولت یازدهم
روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد از واردات بی‌رویه فولاد در دولت یازدهم انتقاد کرده است: فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگ‌ترین فولادساز خاورمیانه از ابتدای راه‌اندازی تاکنون توانسته بخش عمده نیاز صنایع اصلی و محوری کشور را پاسخ دهد. با این حال، این تولیدکننده فولاد، همچنان از برخی چالش‌ها رنج می‌برد. «واردات بی‌رویه» یکی از چالش‌هایی است که نه‌تنها فولادمبارکه را تهدید می‌کند، بلکه اقتصاد کشور نیز از این هجمه در امان نخواهد بود.   

محمود اکبری، معاون فروش و بازاریابی شرکت فولادمبارکه اصفهان در این خصوص و با اشاره به جایگاه شرکت فولادمبارکه در میان دیگر صنایع اظهار داشت: طی سال‌های اخیر روند کاهش مصرف در بازار داخل به سبب رکود در بخش‌های محرک مصرف فولادکشور به طور مستمر ادامه داشته است، بطوریکه مصرف محصولات فولادی تخت از ۵/۱۱ میلیون تن در سال ۸۹ به حدود ۵/۸ میلیون تن تقلیل یافت. علاوه براین، روند افزایشی واردات محصولات فولادی تخت به کشور، به سبب نبود پوشش تعرفه‌ای مناسب، طی این مدت ادامه داربوده و واردات در سال ۹۴ که عمدتا در محدوده تولیدات داخلی بوده حدود ۸۳ درصد بالاتر از دو سال قبل آن و ۳۲ درصد بیشتر از سال ۹۳ رشد را نشان می‌دهد به طوری که ورود انواع محصولات فولادی تخت به کشور، از مرز سه میلیون و ۷۰۰ هزارتن گذشت. این عوامل سبب گردید تا اغلب تولیدکنندگان فولاد بالاجبار، بسیار پایین‌تر از ظرفیت خود فعالیت نمایند، تا جایی که در سال ۹۴، ظرفیت بهره‌برداری شده شرکت‌های تولیدکننده محصولات فولادی تخت کشور، به حدود ۵۳ درصد رسید و فولاد مبارکه نیز برای اولین بار کمتر از ظرفیت خود فعالیت نمود.

 این واقعیت تلخ در حالی رخ داده که توسعه صنعت فولاد به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع دارای مزیت نسبی در کشور که در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ تا ۵۵ میلیون تن تولید (بیش از ۵/۲ برابر ظرفیت فعلی) هدف‌گذاری گردیده و فولاد مبارکه نیز با سهم ۴۵ درصدی نقش عمده‌ای در آن ایفا می‌نماید را با چالش جدی مواجه نموده است. با توجه به شرایط فعلی و سرمایه بر بودن این صنعت، در صورت عدم حمایت‌های لازم از سوی دولت محترم، دستیابی به آن بسیار دشوار خواهد بود.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولادمبارکه واردات محصولات فولادی را مهم‌ترین چالش خواند و تصریح کرد: تولیدکنندگان جهانی فولاد هرچند، در سال گذشته باکاهش شدید قیمت فروش محصولات روبه‌رو شدند اما با توجه به کاهش چشمگیر قیمت مواد اولیه و انرژی در جهان، تولیدکنندگان جهانی فولاد توانستند با کاهش هزینه خرید مواداولیه و انرژی، بخشی از کاهش درآمد حاصل از کاهش قیمت فروش محصولات و حاشیه سود خود را جبران نمایند (کاهش قیمت جهانی سنگ آهن از ۱۶۸ دلار بر تن به حدود ۴۷ دلار بر تن و نفت از بشکه‌ای بیش از ۱۰۰ دلار به حدود ۴۰ دلار) اما شرایط برای تولیدکنندگان داخلی کاملا برعکس بود و علاوه بر کاهش قیمت فروش محصولات، افزایش قیمت مواد اولیه و انرژی را هم تجربه کردند که این امر فشار مضاعفی را متوجه آنها نمود. بر این اساس دولت محترم با هدف جلوگیری از اعمال خسارات بیشتر بر صنعت استراتژیک فولاد از ابتدای سال ۹۳ اقدام به اصلاح تعرفه‌ها نمود، اما به دلیل تعریف تعرفه‌ها در سه گروه فولادهای ممزوج (کیفی) به میزان ۴ درصد، ورق فولادی با ضخامت کمتر از ۳ میلیمتر به میزان ۱۰ درصد و سایر فولادهای تخت به میزان ۱۵ درصد، واردکنندگان با بهره‌گیری از خلأ موجود، نسبت به واردات انواع محصولات فولادی با کد فولادهای ممزوج و تعرفه ۴ درصد اقدام نمودند و عملا اثر تعرفه وضع شده خنثی گردید و ضربه مهلکی بر پیکره صنعت فولاد کشور وارد آمد. رشد بی‌سابقه ۹۶۰ درصدی واردات آن نسبت به سال قبل و به لحاظ مقداری از ۲۰۳۰۰۰ تن سال ۹۳ به حدود ۱۹۶۰۰۰۰ تن در سال ۹۴ گواه این امر است. علاوه بر آن باعث گردید که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای تعرفه‌ای دولت نیزکاسته شود. با این حال با پیگیری‌های مستمر و تحلیل کارشناسان مرتبط در وزارت خانه‌های مربوطه، مجدداً موضوع اعمال تعرفه‌ها مطرح و با اعمال افزایش موثر تعرفه‌ها از ابتدای سال جاری و مسدود شدن راه‌های دور زدن تعرفه‌ای، امکان افزایش تولید، حفظ و تداوم اشتغال صنایع فولاد مجددا احیا گردید.
 
 
* ایران

– اوضاع اجاره‌نشینان سخت‌تر شد

روزنامه دولت اعتراف جالبی درباره وضعیت اجاره‌ مسکن کرده است:   بازار نقل و انتقالات و جابه‌جایی مسکن هنوز با روزهای پرکار خود در فصل تابستان فاصله دارد اما با توجه به اینکه قیمت های پیشنهادی رهن و اجاره در فصل بهار مناسب تر است تعداد مستأجرانی که این روزها را برای اجاره واحدهای مسکونی خود انتخاب کرده‌اند، کم نیست.

تابستان پرکارترین فصل سال برای موجران، مستأجران و بنگاه‌های مشاور املاک است. به همین دلیل این فصل معمولاً بیشترین میزان رشد اجاره بها را دارد اما افزایش قیمت، محدود به فصل تابستان نیست و قیمت‌ها در حال حاضر هم معادل ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد دارد.

 هر چند در بازار مسکن گفته می‌شود طبق عرف افزایش قیمت‌ها بر اساس میزان تورم یا افزایش قیمت مسکن است اما با توجه به کاهش نرخ تورم و ثابت ماندن قیمت مسکن بازار اجاره همچنان سیر صعودی دارد و امسال تمایل مالکان بیشتر به سمت اجاره است تا رهن. کاهش نرخ سود بانکی از سال گذشته موجب شده مالکان رهن کمتر و اجاره بیشتر را به رهن کامل یا رهن بیشتر ترجیح دهند.  از این رو برخی مشاوران املاک پیش‌بینی می‌کنند با گرم شدن بازار رهن و اجاره در تابستان، سهم قراردادهای رهن کامل با کاهش نسبت به سال گذشته روبه‌رو شود.
 
* تعادل

– نظرسنجی از بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی: به ایران بازنمی‌گردیم

این روزنامه اصلاح‌طلب از مشکلات اقتصادی برجام گزارش داده است: یک بررسی جدید نشان می‌دهد که بیش از نیمی از آن دسته از شرکت‌های دنیا که به کار کردن با ایران علاقه دارند، به خاطر ترس از مواجه شدن با تحریم‌هایی که هنوز حتی پس از معامله هسته‌یی ایران با قدرت‌های جهانی باقی مانده‌اند، از همکاری با این کشور پا پس می‌کشند.

بر اساس گزارشی که شرکت حقوقی «کلاید و شرکا» به بلومبرگ داده، از ۱۰۰مدیر شرکت‌های بین‌المللی واقع در انگلستان ۵۸مدیر گفته‌اند، مطمئن نیستند که بدانند برای مراقبت از سرمایه‌گذاری‌های خود و پرهیز از مواجهه با جریمه‌های نظارتی چه کارهای احتیاطی باید بکنند. بر اساس این گزارش، بنگاه‌ها همچنین مایل نیستند خود را در معرض ریسک اعمال دوباره تحریم‌های مرتبط با برنامه‌های هسته‌یی ایران قرار دهند – اتفاقی که در صورت نقض توافق از سوی ایران رخ خواهد داد و به احتمال «خیلی زیاد» باعث خواهد شد این شرکت‌ها پول‌شان را از دست بدهند.  یافته‌ها نشان می‌دهد ایران، که می‌کوشد از منافع توافق بزرگ هسته‌یی سال گذشته بهره‌مند شود، بر چه مشکلاتی باید غلبه کند. توافق هسته‌یی برای حسن روحانی، رییس‌جمهور این کشور، نقطه عطف بود، اما دولت او اکنون با انتقاد‌های مخالفانش درباره تردید‌های سرمایه‌گذاران برای کار کردن با ایران روبه‌رو است.

تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌یی ایران و ازجمله آنها، ممنوعیت استفاده این کشور از نظام سوییفت برای انجام تراکنش‌های مالی بین‌المللی در ژانویه گذشته در پی توافق هسته‌یی برچیده شدند. دیگر تحریم‌های بین‌المللی مرتبط با تروریسم و توسعه موشک‌های بالستیک همچنان پا برجاست، چنان‌که ممانعت اعمال‌شده از سوی امریکا بر تجارت شهروندان این کشور با ایران و محدودیت‌های وضع‌شده بر معاملات دلاری مرتبط با ایران هنوز باقی است.

براساس نظرسنجی شرکت «کلاید و شرکا» در سمیناری در لندن درباره کاهش تحریم‌ها علیه ایران، که با مشارکت اتاق صنعت و تجارت لندن برگزار شده بود، نزدیک به ۳۰درصد از مدیران شرکت‌کننده در نظرسنجی گفته بودند راضی نشده‌اند با بانک‌های خود بر سر برنامه‌هایی برای ورود به ایران مذاکره کنند.

جان ویتِکر، یکی از سهامداران «کلاید و شرکا»، می‌گوید: «اگر یک‌سوم از بنگاه‌هایی که به دنبال راهی برای ورود به ایران هستند آنچنان از تحریم‌ها نگرانند که از مذاکره درباره برنامه‌های‌شان با بانک‌های خود هراس دارند، پس یک مشکلی هست. معلوم می‌شود شمار زیاد مقرراتی که در این میان وجود دارد، در کنار نگرانی‌‌ها درباره چگونگی کار کردن با ایران، برای بیشتر بانک‌ها زیادی توان‌فرسا بوده است.»..

در همین حال بانک‌های بزرگ اتحادیه اروپا- که خود یا همتایان‌شان به خاطر تجارت با جمهوری اسلامی جریمه و از این طریق توبیخ شده بودند- میلی به تامین منابع مالی لازم ندارند… 

هرچند یک‌چهارم از پاسخ‌دهندگان نظر‌سنجی گفته بودند که باقی ماندن تحریم‌های امریکا بزرگ‌ترین دغدغه آنهاست، دیگر جریمه‌های موجود نیز نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند. ده‌ها فرد و نهاد ایرانی در فهرست‌های سیاه اتحادیه اروپا و انگلستان و امریکا قرار گرفته‌اند و این نکته، با توجه به ذات غیرشفاف عرصه کسب‌و‌کار در ایران، مشکلاتی را از لحاظ تبعیت از تحریم‌ها پدید می‌آورد.

ویتکر می‌گوید: «ممکن است صادر‌کنندگان، نا‌دانسته، با فرد یا نهادی که نامش در این فهرست‌ها آمده است معامله کنند. تلاش تمام‌عیار و شایسته کلیدی است که با هزینه به دست می‌آید، لذا حاشیه‌ کافی باید وجود داشته باشد تا معامله ممکن شود.»
 
 
* خراسان

– چرا دولت ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق را اجرا نمی‌کند؟

این روزنامه حامی دولت درباره مبارزه با قاچاق کالا نوشته استت: مقام معظم رهبری در ابتدای سال جاری شعار امسال را «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام نهادند و تحلیل خود را از این موضوع اهمیت مسائل اقتصادی در زمان حاضر عنوان کردند. در حال حاضر یکی از معضلاتی که پیش روی اقتصاد کشور وجود دارد و به رکود تولیدکنندگان داخلی دامن زده‌است، معضل قاچاق کالا به کشور است. البته این مسئله مدتهاست از سوی مسئولین به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصاد کشور مطرح می شود، اما با وجود این تأکیدات متاسفانه در طول سال‌های اخیر شاهد افزایش آمار قاچاق هستیم.

«قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز» در همین راستا و در سال ۹۰ در مجلس به تصویب رسید. در ماده ۱۳ این قانون توزیع و فروش کالاهای وارداتی منوط به ارائه گواهی‌های دریافت شناسه کالا، شناسه رهگیری، ثبت گواهی‌ها و شماره شناسه‌های فوق توسط گمرک است. به این ترتیب چنانچه کالای قاچاق در تمامی مراحل، از کالاهای دیگر متمایز باشد، این امکان فراهم می‌شود که در هریک از این مراحل جلوی آن را گرفت.بعد از تصویب این قانون دولت قبل طرحی با عنوان «شبنم» را به منظور اجرایی ساختن ماده ۱۳ اجرا ساخت که البته در زمان اجرا با مشکلاتی مواجه شد. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم طرح «شبنم» به دلیل اینکه شناسه‌های موجود در بازار امکان جعل دارند، به کلی کنار گذاشته شد و اکنون که بیش از دو سال و نیم از آن زمان می‌گذرد تقریبا هیچ اقدام جایگزینی از سوی وزارت صنعت صورت نگرفته است.مسئله‌ رهگیری کالاهای وارداتی در تمامی مراحل تا سطح خرده فروشی، اقدامی به شدت اثرگذار در مبارزه با قاچاق است که از تصویب قانون آن نیز بیش از ۴ سال می‌گذرد. بنابراین لازم است به منظور جلوگیری از اثرات مخرب قاچاق کالا بر تولید کشور، هرچه سریعتر مسئولین وزارت صنعت به وظایف قانونی خود عمل کنند.
 
* شرق

– ادعای جذب ۳٫۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام تکذیب شد
روزنامه اصلاح‌طلب شرق در واکنش به حواشی سخنان حسن روحانی درباره جذب ۳٫۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در ۳ ماه پس از برجام نوشته است: سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در گزارشی، درخصوص برخی ابهامات در رسانه‌ها پیرامون سخنان رئیس‌جمهوری در کرمان و همچنین اظهارات تکمیلی محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، درباره آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی پسابرجام در کشور توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، در این گزارش آمده است: ١-ریاست محترم جمهوری دقیقا به‌درستی اشاره داشتند که …. مجوز سرمایه‌گذاری صادر شده و هم‌اکنون مشغول تدوین سازوکارهای لازم برای عملیاتی‌کردن این قراردادها هستیم» و بنابراین نفرمودند که جذب یا عملیاتی شده است. اتفاقا این همان نکته دقیقی است که برخی رسانه‌های محترم به آن اشاره کرده‌‌اند و آن اینکه عملیاتی و اجرائی‌شدن پروژه‌های سرمایه‌گذاری «اعم از داخلی و خارجی» کار یک ماه و چند ماه نیست و همان‌طور که آورده‌‌اند گاهی بین سه تا پنج سال یا بیشتر طول می‌کشد. به همین دلیل باید تأکید کرد که نمی‌توان انتظار داشت توافقات به‌عمل‌آمده با مؤسسات مالی و امضای قراردادهای مالی، چه داخلی و چه خارجی، که نیازمند مدت زمان خاص خود است، فورا به پروژه‌ها تزریق و اجرا شود که اتفاقا این مراحل به‌خوبی در مقاله یکی از سایت‌های محترم آورده شده است. لازم است تأکید شود که آمار منتشره از سوی بانک مرکزی یا سازمان سرمایه‌گذاری هم دقیقا با رعایت همین ملاحظه است، یعنی تفاوت بین «صدور مجوز یا ضمانت‌نامه و عقد قرارداد» با «هزینه‌شدن یا عملیاتی‌شدن سرمایه‌گذاری».

 ٢-نکته دیگر آنکه مطلب منتسب به رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران مبنی بر اینکه «در سال ١٣٩۵، ۴۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی به کشور وارد شود» کاملا نادرست بوده یا آنکه درست منتقل نشده است. نکته آن است که تفاوت بین سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس (استقراض) وجود دارد. فاینانس، سرمایه‌گذاری نیست، به دلایل مختلف اقتصادی و تعهدات دولت و غیره. آنچه گفته شده آن است که مذاکرات صورت‌گرفته باعث فراهم‌شدن حدود ۴۵ میلیارد دلار فاینانس در سال ١٣٩۵ می‌شود.
 
* همشهری

– پیشنهاد نرخ سوم بنزین

همشهری درباره قیمت بنزین گزارش داده است:  روز گذشته قانون بودجه سال ۹۵ پس از تایید شورای نگهبان به دولت ابلاغ شد تا دخل و خرج کشور از خردادماه براساس این قانون انجام شود.

یکی از تبصره‌های بودجه سال۹۵ به تغییر شیوه قیمت‌گذاری بنزین اختصاص دارد. دیدگاه دولت در این زمینه با آنچه مجلس به تصویب رساند، متفاوت است و همین موضوع گمانه‌زنی‌ها در مورد چگونگی نرخ‌گذاری بنزین را به اوج خود رسانده‌. سخنگوی دولت که در نشست خبری هفتگی خود مخالفت دولت با دونرخی شدن بنزین را اعلام کرده بود، روز گذشته از نرخ تعادلی برای بنزین سخن گفت و اعلام کرد که اگر قرار باشد نرخ‌های هزار و هزار و ۵۰۰تومان در میان باشد، دولت میانگین را محاسبه خواهد کرد.

این اظهارنظر نشان می‌دهد که احتمالا نرخ هزار و ۲۵۰تومان برای بنزین موردنظر است. طبق قانون بودجه، دولت از مهر ماه امسال موظف به دونرخی کردن بنزین است به‌طوری‌که باید سهمیه‌ای با نرخ هزار تومان تعیین شود و مازاد آن طبق ضوابطی که قانون بودجه مشخص کرده براساس قیمت فوب خلیج‌فارس و سایر عوارض قانونی محاسبه خواهد شد. با این حساب نرخ دوم بنزین هزار و ۵۰۰تومان تخمین زده شده است.

مخالفت دولت با این نظام قیمت‌گذاری موجب شده تا احتمال افزایش قیمت و باقی ماندن نظام تک نرخی مطرح شود. روز گذشته خبرگزاری تسنیم به نقل از محمدباقر نوبخت نوشت که افزایش قیمت بنزین بیش از هزار تومان را به صرفه نمی‌داند. به گفته رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، حتی اگر به فرض قرار شد نرخ‌های ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ تومان وجود داشته باشد، دولت میانگین را محاسبه می‌کند. سخنگوی دولت درخصوص چرایی مخالفت دولت با دو نرخی شدن بنزین گفت: اگر می‌خواهیم بنزین را دو نرخی کنیم مصرف‌کنندگان دچار سردرگمی می‌شوند بنابراین ما قیمت تعادلی را مناسب تشخیص می‌دهیم.
 
 
* وطن امروز

– چرا دولتی‌ها با افزایش نرخ خودرو موافق هستند؟
وطن امروز درباره قیمت خودرو گزارش داده است: میزگرد بررسی چشم‌انداز صنعت خودرو در دانشگاه امیرکبیر، محلی برای نقد قیمت خودرو و شرح بازی‌های قیمتی این بازار از سوی خودروسازان و کارشناسان این صنعت بود.

مشاور انجمن خودروسازان ایران در این میزگرد به سهم دولت از قیمت‌گذاری خودرو اشاره کرد و اظهار داشت: حدود ۲۴ درصد قیمت هر خودروی تولیدی به صورت مستقیم و غیرمستقیم مانند پرداخت مالیات ارزش افزوده، هزینه گمرکی، مالیات عملکرد، تامین اجتماعی و… به دولت پرداخت می‌شود.

داوود میرخانی‌رشتی با بیان اینکه دولت با سیاست‌هایی چون تثبیت قیمت‌ها باعث می‌شود تولید‌کنندگان تبدیل به وارد‌کننده شوند و قطعات را از چین وارد کنند، ادامه داد: متاسفانه خودروسازان به صنایع قطعه‌سازی بال و پر نداده‌اند و این صنایع کوچک مانده‌اند. وی خاطرنشان کرد: حدود ۲۰۰۰ قطعه‌ساز کوچک در کشور فعال هستند که توان مالی محدودی داشته و توانایی خرید دانش فنی را ندارند به همین دلیل اقدام به کپی‌کاری می‌کنند، بنابراین کیفیت قطعات تولیدی در کشور دارای نوسان است.  به‌گفته مشاور انجمن خودروسازان ایران، دخالت‌های بیرونی در صنعت خودروسازی از مشکلات اصلی این صنعت است. به‌عنوان نمونه مدیرعامل یکی از شرکت‌های خودروسازی می‌گفت ما حدود ۷۰۰۰ سفارش‌نامه برای استخدام اشخاص در شرکت داشته‌ایم که برخی در این سفارش‌نامه‌ها پست مربوطه برای استخدام را نیز تعیین می‌کنند.  وی افزود: همچنین در گذشته سایت‌های تولید خودرو در خارج از کشور مانند ونزوئلا با سفارش‌ برخی افراد ساخته شد در حالی که فعالیت این سایت‌ها توجیه اقتصادی ندارد.

میرخانی‌رشتی تصریح کرد: در دنیا کشوری وجود ندارد که ۳۰ شرکت خودروسازی در آن فعال باشند اما در ایران ۳۰ شرکت با ظرفیت پایین فعال هستند و به همین دلیل قیمت تمام شده تولید خودرو بالاست.

در ادامه این میزگرد علی حسن‌زاده، پژوهشگر مرکز مطالعات دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: خودروسازان و دولت در یک بازی برد- برد با یکدیگر شریک شده‌اند.  حسن‌زاده درباره سهم دولت از شرکت‌های خودروسازی‌ گفت: هم‌اکنون تنها ۱۷ درصد سهم سایپا و ۳۰ درصد سهام ایران خودرو در اختیار دولت است، با این حال ۳ عضو هیات مدیره این شرکت‌ها از سوی دولت تعیین می‌شوند.  وی با بیان اینکه تقریبا ۲۵ درصد سهام ایران‌خودرو در اختیار شرکت‌های زیرمجموعه این شرکت است، خاطرنشان کرد: به‌عنوان نمونه شرکت سرمایه‌گذاری سمند مالک ۱۰ درصد سهام ایران‌خودرو است و این شرکت‌ها به دولت وکالت داده‌اند تا اعضای هیات مدیره را منصوب کنند.

وی ادامه داد: در واقع خودروسازان و دولت در یک بازی برد- برد با یکدیگر شریک شده‌اند و اتحاد استراتژیک با هم دارند به گونه‌ای که دولت تعرفه خودرو را بالا نگه داشته و از سوی دیگر بیشتر مدیران صنعت خودرو از سوی دولت تعیین می‌شوند. وی افزود: تعدد برند و مدل‌های خودروهای تولیدی از دیگر مشکلات صنعت خودرو است که باعث شده تیراژ تولید خودروها پایین آمده و قیمت تمام شده بالا باشد. حسن‌زاده ادامه داد: رویکرد غالب صنعت خودروی ایران مونتاژ برندهای خارجی است، بنابراین باید مدیران این صنعت یکبار شجاعانه اعلام کنند که ما می‌خواهیم مانند ترکیه مونتاژ‌کننده باشیم نه اینکه مانند کره‌جنوبی تبدیل به خودروساز شویم.  
 
* دنیای اقتصاد

– ثبت‌سفارش خودرو متوقف شد

روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است: وزارت صنعت،معدن و تجارت در اقدامی دیگر برای ساماندهی واردات خودرو، ثبت‌سفارش را منوط به اعلام شماره شاسی کرد. بر این اساس و آن‌طور که واردکنندگان می‌گویند، از چند روز پیش، ثبت‌سفارش خودروهای خارجی بسته شده و مذاکرات میان شرکت‌های واردکننده و سازمان توسعه تجارت بر سر رفع این مشکل، همچنان در جریان است.
 
به گفته منابع آگاه، هدف وزارت صنعت، معدن و تجارت از این اقدام، ساماندهی هرچه بیشتر واردات خودرو به کشور است، چه آنکه با اعلام شماره شاسی، اطلاعات بیشتری در مورد خودروهای خارجی در دست خواهد بود. این در شرایطی است که واردکنندگان می‌گویند، منوط شدن ثبت‌سفارش به اعلام شماره شاسی، واردات خودرو را به تاخیر خواهد انداخت؛ زیرا نزدیک به چهار ماه برای مشخص شدن این شماره باید صبر کرد. به گفته آنها، شرط اعلام شماره شاسی و بسته شدن سایت ثبت‌سفارش، عملا محدود شدن واردات خودرو را در پی خواهد داشت، آن هم در شرایطی که ورود خودروهای خارجی به کشور طی سال ۹۴ و در مقایسه با سال قبل از آن، نزدیک به ۵۰ درصد افت کرده است. هرچند برخی واردکنندگان عنوان می‌کنند مسوولان سازمان توسعه تجارت قول‌هایی بابت باز شدن ثبت‌سفارش داده‌اند، اما با توجه به تجربه‌های قبلی، بعید به نظر می‌رسد وزارت صنعت در این مورد کوتاه آمده و از شرط اعلام شماره شاسی منصرف شود. گفته می‌شود طرفین مشغول مذاکره و یافتن راه حلی هستند که هم نظر وزارت صنعت را در مورد عملی شدن شرط اعلام شماره شاسی، محقق کند و هم ثبت‌سفارش از سر گرفته شود. در نظر گرفتن این «شرط»، جدیدترین اقدام وزارت صنعت برای ساماندهی ورود خودروهای خارجی به کشور، محسوب می‌شود که البته محدودیت واردات را نیز در پی داشته است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: