تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ - ۱۰:۰۴ کد مطلب 109338

شکست عملیات بانکداری بدون ربا در مجلس شورای اسلامی؛

چرا یکشنبه سیاه مجلس دیده نشد؟

دوشنبه هفته گذشته، با رأی اکثریت نمایندگان مجلس مقرر شده بود که طرح اصلاح قانون «عملیات بانکی بدون ربا» به عنوان یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین قوانین حوزه‌ی اقتصادی کشور در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس سازوکار اصل ۸۵ قانون اساسی توسط کمیسیون اقتصادی مجلس صورت بگیرد.

 به گزارش میدان ۷۲ دوشنبه هفته گذشته، با رأی اکثریت نمایندگان مجلس مقرر شده بود که طرح اصلاح قانون «عملیات بانکی بدون ربا» به عنوان یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین قوانین حوزه‌ی اقتصادی کشور در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس سازوکار اصل ۸۵ قانون اساسی توسط کمیسیون اقتصادی مجلس صورت بگیرد.

همان‌طور که انتظار می‌رفت تصویب این طرح با مخالفت شدید دولت و نظام بانکی در روزهای اخیر مواجه شد و آنها با استفاده از تمامی ابزارهای رسانه‌ای خود و با استفاده از کلیدواژه‌ی «شتاب‌زدگی» سعی کردند که تلاش مجلس نهم با پشتوانه‌ی بیش از یک سال کار کارشناسی برای اصلاح قانون «عملیات بانکی بدون ربا» را ناکام بگذارند.

از سوی دیگر لابی‌های بسیار سنگین دولت و نظام بانکی با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شکل گرفت و حتی برخی از مدیران بانکی نیز راهی قم شدند تا بتوانند اجازه‌ی توقف این طرح را از مراجع عظام تقلید بگیرند که ناکام ماندند.

بالاخره فشارها و لابی‌ها مؤثر واقع شدند و به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضای جلسه‌ی کمیسیون اقتصادی که می‌بایست حداقل به ۱۷ نفر می‌رسید، این طرح از دستور کار خارج شد. غیبت نمایندگان مجلس در شرایطی رخ داد که بسیاری از آنها در مجلس حضور داشتند و عامدانه در جلسه‌ی کمیسیون اقتصادی شرکت نکردند.

در ساده‌ترین حالت ممکن می‌توان گفت که به دلیل به حد نصاب نرسیدن این جلسه در یکشنبه‌ی گذشته (۲۶ اردیبهشت)، طرحی با ماه‌ها کارِ کارشناسی و مطالعاتی که قرار بود ربا یعنی جنگ با خدا را از مبادلات بانکی جمهوری اسلامی حذف کند، نادیده گرفته شد و هم‌چنان جمهوری اسلامی در زمره‌ی کشورهایی با بیشترین سازوکار اقتصاد ربوی در دنیا باقی ماند.

این اتفاق از چشم بسیاری از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی دور افتاد و آنها آگاهانه و یا ناآگاهانه از پرداختن به آن خودداری کردند.

در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» باید با عینک اقتصاد مقاومتی مسائل جاری کشور را رصد کرد و بیشتر از آنکه به حواشی سیاست پرداخت، به متن اصلی کشور یعنی به هیچ گرفتن مبارزه با ربا در بانکداری ایران اشاره کرد.

مجلس شورای اسلامی، روزهای سیاهی را در کارنامه‌ی خود به ثبت رسانده است. روزهایی که خاطرات خوشی را تداعی نمی‌کنند. بی‌شک یکشنبه‌ی اخیر هم یک‌شنبه‌ی سیاه مجلس بوده که با سکوت خود، مُهر تأییدی بر ساختار ربوی نظام بانکی کشور زده است.

منبع :آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: