تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ - ۱۰:۱۹ کد مطلب 109350

در دانشگاه تهران ، دانشجویان بیشتر از آن که به دنبال دانلود مقالات علمی باشند، به دنبال دانلود فیلم هستند

شبکه های مجازی دارای جذابیت های منحصر به فردی همچون سرعت انتقال اطلاعات بالا و فضای بی نهایت و تقریبا رایگان است. شبکه های اجتماعی یک دنیای بدون پلیس است که می توان با یک هویت کاملا تقلبی در فضای بی انتهای شبکه های مجازی به بازیگوشی پرداخت. در کنار حس شیطنت می تواند به حس ابراز وجود و مورد تعامل قرار گرفتن اشاره کرد

به گزارش میدان ۷۲ مهمان این هفته بخش پاراگراف برنامه صد در صد، نویسنده و فعال جوان فرهنگی کشور، جناب دکتر یامین پور بودند. ایشان در ابتدای صحبت هایشان در تصحیح صحبت های مجری برنامه گفتند: استفاده ی جوانان ایرانی از شبکه های اجتماعی، همانند دیگر کشور ها، آمار به نسبت بالایی دارد. البته با توجه به وضعیت اینترنت و نرم افزاری که استفاده می شود، ممکن است در بعضی از آمار ها، رتبه ی ما بالاتر باشد. ولی وقتی مجموع نرم افزار ها را در کنار هم تحلیل شود مشاهده می شود که ایران نیز در کنار سایر کشور ها قرار می گیرد. علت گرایش ایرانیان به شبکه های اجتماعی همانند علت گرایش دیگر مردم دنیا به این شبکه هاست و مسئله ی عجیبی نیست.

ایشان در برشماری مزیت های شبکه های مجازی گفتند: شبکه های مجازی دارای جذابیت های منحصر به فردی همچون سرعت انتقال اطلاعات بالا و فضای بی نهایت و تقریبا رایگان است. شبکه های اجتماعی یک دنیای بدون پلیس است که می توان با یک هویت کاملا تقلبی در فضای بی انتهای شبکه های مجازی به بازیگوشی پرداخت. در کنار حس شیطنت می تواند به حس ابراز وجود و مورد تعامل قرار گرفتن اشاره کرد. برای مثال یک مخاطبی که هم اکنون صحبت های بنده را از تلویزیون می شنود چگونه می تواند خوشحالی یا ناراحتی خودش را نسبت به صحبت های من ابراز کند، در حالیکه تلویزیون یک رسانه ی یک طرفه و سرد است در حالیکه شبکه های اجتماعی رسانه ای چند طرفه و گرم محسوب می شود.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، در رابطه با فیلترینگ آزاد، هوشمند و یا بسته شبکه های اجتماعی افزود: نمی توان به طور کلی تکنولوژی را از زندگی حذف کرد یا فضای مجازی را به طور کلی فیلتر و از طرفی هم نمی توان آن را رها و آزاد گذاشت. کشور هایی که خود صاحب این تکنولوژی هستند، هرگز آن را رها نکرده اند. مثلا در آمریکا صاحب اینترنت وزارت دفاع، ارتش و نهاد های امنیتی آن کشور هستند که به سفارش آن ها این فضا ایجاد شده است. کشور های تولید کننده این تکنولوژی با دقت فضای شبکه های مجازی را قانون مند و کنترل شده کرده اند و غالبا کشور های مصرف کننده این تکنولوژی را با تصمیم های زود گذر و هیجانی رها کرده اند. سرعت تکنولوژی برای مسئولان این کشور ها آنقدر زیاد است که هرگاه بخواهند برای آن تصمیمی بگیرند، آن تکنولوژی تحول پیدا کرده است.

قسمت کوچکی از قاعده مند کردن فضای مجازی توسط فیلترینگ، به دست دولت ها صورت می گیرد. بخشی از این رسالت توسط ارتقا سواد رسانه ای مردم باید صورت پذیرد که متاسفانه تلویزیون و جامعه ی دانشگاهی ما هنوز نتوانستند لایه های عمیق تر این فضا را بشکافند. جالب است که در بعضی کشور های اروپایی و آمریکایی تیزرها و فیلم های گرانقیمتی برای آموزش مردم تولید کرده اند. بنابراین هر چقدر هم که دولت ها بهترین خیابان ها و علائم رانندگی برای مردم تدارک ببینند ولی به مردم رانندگی را آموزش ندهند، بیشترین تصادفات رخ خواهد داد. در نتیجه هر چقدر دولت ها فضای مجازی را فیلتر کنند کافی نیست بلکه آموزش باید از خانواده ها شروع شود.

مدیر گروه رادیو اندیشه جوان و عضو هیئت موسس موسسه طلوع حق با ابراز تاسف اعلام کرد: متاسفانه در دانشگاه تهران که بعنوان برترین فضای علمی کشور مطرح است، دانشجویان بیشتر از آن که به دنبال دانلود مقالات علمی باشند، به دنبال دانلود فیلم هستند. این نگرش که استفاده ی هر چه بیشتر از تکنولوژی های جدید مساوی است با فرهیختگی و دانشوری بیشتر، غلط است. بررسی های بسیاری از متفکرین نشان می دهد که استفاده هر چه بیشتر از تکنولوژی های ارتباطی نوین مثل شبکه های اجتماعی، با میزان یادگیری نسبت عکس دارد. آقای امبرتو اکو بعنوان یک متفکر حوزه ی ارتباطات جمله ای دارد که: «این نسل هرچه می گذرد کمتر و کمتر از بر می کند و یاد می گیرد چون عادت کرده با فشار یک دکمه همه چیز را به حافظه ی دستگاه ها بسپارد. این باعث نحیف شدن حافظه ی فردی و جمعی و قدرت یادگیری جوان ها شده است. همه ی همکاران من در دانشگاه برای من نقل می کنند که دانشجویان نسل اخیر بعد از ۳۰ دقیقه حتی یادشان نمی آید که موضوع بحث چند دقیقه قبل چه بود. این در حالیست که همه شان با کامپیوتر هایشان در حال نت برداری هستند و با موبایل هایشان از تخته عکس می گیرند. من اسم اینها را نسل حافظه ی کوتاه مدت گذاشته ام». در نتیجه ما با یک نسل حواس پرت که نمی تواند بر روی موضوعی تمرکز کند، روبرو هستیم. فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی، فارغ از خوب یا بد بودن محتوا، قوه حافظه، یادگیری و تحلیل را کاهش می دهد به طوری که این نسل دچار سوء هاضمه در درک شده است.

مجری سابق برنامه ی تلویزیونی دیروز، امروز، فردا در رابطه با دوران ظهور تلویزیون اضافه کرد: همواره این گونه بوده است که نسل قدیم، نسل جدید را به داشتن حافظه ی کم متهم کرده است، همانند وقتی که تلویزیون تازه اختراع شده بود. بنده پیشنهاد می کنم دو کتاب «تکنوپولی» و «زندگی در عیش، مردن در خوشی» آقای نیل پستمن را مخاطبان جوان برنامه مطالعه کنند تا اثر بیولوژیک و قابل محاسبه ی تلویزیون بر روی ذهن را بسنجند. که این وضعیت هر روز وخیم تر شده است. در دهه ی ۵۰ میلادی که به دهه ی تلویزیون در آمریکا معروف است، مردم صبح ها با تلویزیون بیدار می شدند و شب ها با تلویزیون به رختخواب می رفتند. پس از گذشت یک دهه حکومت آمریکا متوجه شد که بیماری های جدیدی بر اثر سوء استفاده از تلویزیون در جامعه پدید آمده است و بدنبال چاره گشت. راه حل برطرف کردن این مشکل، کنار گذاشتن آن نیست، بلکه باید شیوه ی استفاده از آن اصلاح شود.alt

دکتر یامین پور در ادامه صحبت هایشان افزود: در حال حاضر جامعه شناسان در رابطه با تاثیرات مثبت نظارت و کنترل اجتماعی شکی ندارند. در جامعه های سنتی و محدود، انسان ها دارای هویت اجتماعی مشخصی هستند که جلوی بروز بسیاری از رفتارهای نامطلوب اجتماعی را از شخص می گیرد. در حالیکه در جامعه های مجازی، احساس آزادی در عدم وجود چتر نگاه دیگران به شخص القا می شود. برای مثال در شهر تهران عدم وجود نظارت اجتماعی و حاکمیت تغافل اجتماعی موجب گسترش ارتکاب اعمال خلاف هنجار شده است. در فضای مجازی نیز، بدلیل وجود آزادی های کنترل نشده، شیطنت ها و خواهش های نفسانی گناه آلود بیشتر امکان تجلی و ظهور پیدا می کنند.

مجری برنامه در رابطه با نظارت اجتماعی در شبکه های اجتماعی سوالی مطرح کرد که: در شبکه های اجتماعی دیده می شود وقتی شخصی مطلب نامناسبی به اشتراک می گذارد، توسط هم گروهی ها تذکر داده می شود. آیا می توان امیدوار بود که نظارت اجتماعی در شبکه های اجتماعی محقق شود؟

دکتر یامین پور در جواب گفت: واحد تحلیل فضای مجازی یک کانال یا یک گروه نیست گرچه آن گروه دارای یک مدیر و کنترل کننده نیز باشد. بنده با صراحت عرض می کنم که امیدی به این که روزی شبکه های مجازی فضای اخلاق گرایانه را تجربه کند، ندارم. آیا پر طرفدار ترین صفحات شبکه های مجازی از آن فیلسوفان و علمای دین است؟ خیر، بلکه از آن سلبریتی هاست که مشخص است سلبریتی ها از لحاظ دانش و معرفت در چه سطحی قرار می گیرند. و این مختص ایران نیست بلکه مختص کل جهان است. اتفاقا شبکه های مجازی ایران جزء پاک ترین و فرهیخته ترین شبکه های مجازی دنیاست. ولی این شبکه ها از متوسط اخلاق گرایی ایرانی ها پایین تر است.alt

در رابطه با بروز خلاقیت های فردی در شبکه های اجتماعی افزود: در بعضی از کشور ها وزارتخانه ی اقتصاد الکترونیک دایر شده است که ایران نیز با سطح بالای دانش آی تی از این بهره ی اقتصادی مستثنی نیست.

پژوهشگر هنر اسلامی در رابطه با رویکرد کشور های دنیا نسبت به شبکه های اجتماعی خاطر نشان کرد: رویکرد کشور های دنیا در رابطه با شبکه های مجازی به گونه ایست که هرچه جلوتر می رود نظارت ها و قانونمندی های درونی را بیشتر و برای دنیای بیرون از خودش فراخ تر می کند. آمریکایی ها از این فضا برای کسب ثروت استفاده می کنند مثلا آن ها با توجه به صفحه ی شخصی شما متوجه می شوند شما به چه چیز هایی علاقه داید، و پس از مدتی نیاز ها و علاقه مندی های شما را جهت دهی می کنند و منفعت اقتصادی کسب می کنند. البته در حوزه ی امنیت و سلامت این یک خطر محسوب می شود. چرا که هر انسان در فضای مجازی تبدیل به یک آی پی قابل ردگیری می شود که همه ی حرکاتش در این فضا کنترل می شود.

ایجاد سواد رسانه ای در خانواده ها همانند بستن کمربند یا خطرات استفاده از دخانیات، کار پیچیده ای نیست. قدم اول در آموزش سواد رسانه ای، ایجاد حساسیت است. یعنی خانواده ها متوجه شوند که مسئله و ضرورتی وجود دارد. همچنین توجه مربیان دوره های ابتدایی باید به این موضوع جلب شود. بنده یک توصیه ی سنتی می کنم و اینکه بچه ها قبل از آن یاد بگیرند چگونه وارد فضای اینترنت شوند، باید یاد بگیرند که چگونه یک کتاب را ورق بزنند.

مجری برنامه از دکتر یامین پور سوال کرد که خود ایشان چقدر از زمان شان را به فضای مجازی اختصاص می دهند؟ ایشان در جواب پاسخ دادند به این دلیل که شغل و حرفه ی ایشان مرتبط با این موضوع است، دو الی سه ساعت وقت شان را به فضای مجازی اختصاص می دهند که بیشتر این وقت به تولید محتوا اختصاص می یابد تا مصرف. ایشان توصیه کردند حتی اگر مردم حوصله ی مطالعه کتاب را ندارند، با خواندن رمان و داستان شروع کنند تا به تدریج وابستگی شان به شبکه های اجتماعی کاهش پیدا کند.

منبع : رویش نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: