تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۱۱:۰۸ کد مطلب 109784

بازگشت بانکهای اروپا در گرو لغو تحریمهای آمریکاست

کارشناسان غربی می‌گویند بانک‌های بزرگ انگلیسی ممکن است تا زمانی که تحریم‌های آمریکا پابرجا هستند از همکاری با ایران امتناع کنند، اما بانک‌های کوچکتر و متوسط علاقمند به تعامل تجاری با ایران هستند. به گزارش مشرق، به نقل از وال استریت ژورنال، کارشناسان تحریم گفتند، بانک‌های بزرگتر انگلیسی ممکن است تا زمانی که تحریم‌های آمریکا […]

کارشناسان غربی می‌گویند بانک‌های بزرگ انگلیسی ممکن است تا زمانی که تحریم‌های آمریکا پابرجا هستند از همکاری با ایران امتناع کنند، اما بانک‌های کوچکتر و متوسط علاقمند به تعامل تجاری با ایران هستند.

به گزارش مشرق، به نقل از وال استریت ژورنال، کارشناسان تحریم گفتند، بانک‌های بزرگتر انگلیسی ممکن است تا زمانی که تحریم‌های آمریکا پابرجا هستند از همکاری با ایران امتناع کنند، اما بانک‌های کوچکتر و متوسط و بنگاه‌های اقتصادی علاقمند به تعامل تجاری با ایران هستند.

جاستین واکر، مسئول جرائم مالی اتحادیه بانکداران انگلیس گفت: «صادرکنندگان بزرگ جهانی وقت خود را صرف ورود به این قراردادها نمی‌کنند… اما (بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط) واقعا علاقمند به برقراری مجدد روابط با ایران هستند… نگرانی من این است که آنها بنگاه‌هایی هستند که دسترسی به خدمات بانکی را به چالش‌برانگیز‌ترین روش خواهند یافت.»

واکر که در لندن در نشستی درباره تحریم‌های ایران سخن می‌‌گفت افزود: «این عملیات اکتشاف طلا که همه انتظارش را داشتند، نیست.» او گفت: «روزی ۱۰ بار» با این سؤال مواجه می‌شود که آیا بانک‌های انگلیسی به ایران باز خواهند گشت یا نه، اما با وجود اینکه اشتهای ریسک‌پذیری در بین اعضای اتحادیه بانکداران انگلیس (۲۷۰ موسسه مالی) مختلف است، با این وجود، ریسک نقض یکی از تحریم‌ها همچنان پابرجا بسیار بالاست.

«نظر کاملا مسلط این است که با وجود تداوم تحریم‌های اولیه دولت آمریکا (ورود به بازار ایران) همچنان بسیار ریسک‌برانگیز است.»

راجر متیوز، مدیر موسسه دچرت ال‌ال‌پی گفت، شرکت‌های انرژی راه‌های برقراری مجدد روابط با ایران را بررسی کرده‌اند و برخی مدیران دارایی «علاقه فراوانی» نسبت به ایجاد صندوق‌های جدید در ایران از خود نشان داده‌اند.

وی افزود: فعالیت‌های آنها کاملا محدود است. احتمالا رفتار محتاطانه تا زمانی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر در آمریکا، روشنگری بیشتری درباره سیاست خارجی این کشور صورت بپذیرد، ادامه خواهد یافت.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: