تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۱۱:۵۳ کد مطلب 109796

تحویل چند «اس۳۰۰» دیگر به ایران/ برجام نقض می‌شود اما کمیته نظارت بر اجرای آن تعطیل است!/ نوبخت چه چیز حقوق‌های نجومی بیمه را توجیه می‌کند؟/ روحانی تکلیف «سیف» را یکسره کند!/ شکایت تهران به دیوان داوری ایران و امریکا

روزنامه کیهان:‌ اوضاع آشفته افراطیون در انتخابات ریاست‌مجلس و خبرگان نابسامانی‌های موجود در میان طیف افراطیون مدعی اصلاحات موجب شده تا پدرخوانده‌های این جریان در ماجرای ریاست مجلس پا به عرصه بگذارند و مدیریت فراکسیون موسوم به امید از خارج مجلس را علنی کنند. اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان مدعی پیروزی […]

تحویل چند «اس300» دیگر به ایران/ برجام نقض می‌شود اما کمیته نظارت بر اجرای آن تعطیل است!/ نوبخت چه چیز حقوق‌های نجومی بیمه را توجیه می‌کند؟/ روحانی تکلیف «سیف» را یکسره کند!/ تهران به دیوان داوری ایران و امریکا شکایت می‌کندروزنامه کیهان:‌

اوضاع آشفته افراطیون در انتخابات ریاست‌مجلس و خبرگان

نابسامانی‌های موجود در میان طیف افراطیون مدعی اصلاحات موجب شده تا پدرخوانده‌های این جریان در ماجرای ریاست مجلس پا به عرصه بگذارند و مدیریت فراکسیون موسوم به امید از خارج مجلس را علنی کنند.

اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان مدعی پیروزی شدند اما اکنون از یک سو برای ریاست مجلس خبرگان که به احتمال قوی یکی از اعضای انقلابی و حزب‌اللهی این مجلس خواهد رسید، عزا گرفته‌اند  و تصریح می‌کنند که قادر به معرفی نامزدی که رأی آورد نیستند؛ و از سوی دیگر لاف گزاف احراز اکثریت ۱۶۸ نفری در مجلس شورای اسلامی نیز دروغ از آب درآمده و به زحمت توانسته‌اند حدود ۱۰۰ تا ۱۰۵ نفر را دور هم جمع کنند که تازه برخی از آنها هم به لاریجانی گرایش دارند.
در این شرایط گروه موسوم به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان روز جمعه منتخب را جمع کرد و تریبون را به کسانی چون حسین مرعشی، محسن رهامی، موسوی‌لاری، موسوی تبریزی و حسین کمالی سپرد تا این اقلیت آشفته را سرو سامان دهند. در این نشست همچنین توفیقی، تابش، تولایی نیز حضور داشتند. عارف در نشست مذکور تصریح کرده است: «کسانی را در لیست امید گذاشتیم که باعث قهر اصلاح‌طلبان شدند. عده‌ای معتقدند لیست امید تا درب مجلس است ولی همه اعضای این لیست باید به تعهدشان وفادار باشند». مرعشی سخنگوی کارگزاران نیز اظهار امیدواری کرد که عارف رئیس مجلس شود و این در حالی است که وی پیش از این مدعی حمایت از لاریجانی بوده است. جالب  اینکه غلامحسین کرباسچی دبیرکل کارگزاران در مصاحبه با روزنامه شرق از ریاست لاریجانی در برابر عارف دفاع کرده بود.
کرباسچی به شرق می‌گوید: در فراکسیون امید همه اصلاح‌طلب نیستند و جمع کثیری از آنها معتدلین هستند. ما نباید معتدلین را در سیری که در تشکیل مجلس و اداره آن طی می‌کنیم، از دست بدهیم. فراکسیون امید آقای لاریجانی را جزء کاندیداهای مورد قبول و مورد حمایت خود قرار داد؛ بنابراین در تشکیل مجلس از توانایی فردی مثل لاریجانی نباید غافل شویم و دائم این بحث را مطرح کنیم که مردم تغییر می‌خواهند.
موضع دو پهلوی کارگزاران سیاست همیشگی این حزب است چنان که در سال ۷۶ نیز این حزب با اشاره هاشمی به حامیان خاتمی پیوستند اما هاشمی بعدها مدعی شد به ناطق رأی داده است و هم اینک نیز طیف مذکور سعی می‌کنند ناطق را به بازی بگیرند.
یادآور می‌شود مدعیان اصلاح‌طلبی دل‌خوشی هم از عارف ندارند و بارها او را اصلاح‌طلب قلابی و بدلی خوانده‌اند اما اکنون نگرانند که با شکست وزن‌کشی در انتخابات ریاست مجلس، دروغ همیشگی این اقلیت مدعی اکثریت برای چندمین بار فاش شود.

کدام پیوند عاطفی میان کارگزاران و حزب صهیونیستی کارگزاران برقرار شده؟!

دبیرکل حزب‌ کارگزاران در اظهارنظری مغالطه‌آمیز، به توجیه ملاقات عضو مرکزیت این حزب با یکی از سران شبکه صهیونیستی- انگلیسی بهائیت پرداخت و مدعی شد مسئولان زندان که فائزه هاشمی را کنار زندانی بهایی انداخته باید پاسخگوی موضوع ملاقات با وی در منزلش باشند!

غلامحسین کرباسچی در مصاحبه با «آریا» و درباره ملاقات فائزه هاشمی گفت: در این مورد هیچ موضع حزبی نگرفته‌ایم.  این موضوع دو جنبه دارد. یک جنبه سیاسی و تبلیغاتی دارد که قطعا سیاسی و تبلیغاتی کردن این صحبت یا دیدار کار مناسبی نبوده است این سوابق و تاریخچه‌ای که از سوابق بهائیت برای ما است، معقول نیست که این‌گونه دیدارها تبلیغاتی و رسانه‌ای شود. برخی از رسانه‌های اصولگرا که با آقای هاشمی مشکل دارند، این موضوع را در بوق و کرنا می‌کنند. نهایت این است که ثابت کنند دختر رئیس‌ مجمع تشخیص مصلحت نظام با آن همه سوابق، طرفدار بهائیت است؟ خب این موضوع تبلیغ بهائیت است یا تخریب خانم هاشمی؟
وی می‌افزاید: در جلسه‌ای که با خود خانم فائزه هاشمی داشته‌ایم، به ایشان گفتیم که رسانه‌ای شدن این دیدار، درست نیست اما این موضوع را باید مسئولین نظام پاسخگو باشند که از نظر عاطفی یک فردی را چه درست و چه غلط با یک پرونده‌ای می‌فرستند در زندانی در یک اتاقی که یک مجموعه از کمونیست‌ها، توده‌ای‌ها و فدایی در آن قرار دارند. خب یکی از این افراد هم بهایی است. بعد از شش ماه زندگی کردن با هم در این اتاق به یک سلام و علیکی رسیده‌اند، حالا از زندان خارج می‌شوند، آیا حق ندارند با هم ارتباط داشته باشند؟ زمینه این معاشرت را مسئولانی که شرایط را در زندان به وجود آورده‌اند، ایجاد کرده‌اند!
کرباسچی مدعی شد؛ این قبیل مسائل جنبه‌های عاطفی دارد و خیلی نباید با مسائل سیاسی ادغام شود.
مغالطه‌ کرباسچی در حالی است که این نخستین‌بار نیست که برخی اعضای این حزب فاسد و مفسد یا گروهک‌های ضدانقلاب – از نهضت آزادی با برخی مارکسیست‌های سابق و باند مهدی هاشمی معدوم و… – پیوند می‌خورند که ریشه در هم مشربی و هم افقی دارد. ادعای مرعشی سخنگوی حزب درباره لیبرال بودن حزب و اعتراض و استعفای محمد هاشمی از مرکزیت کارگزاران- با این هشدار که حزب از خط امام دور شد و سرنوشت مشارکت در انتظار آن است- ثابت می‌کند که روند سقوط در این حزب شدت گرفته است.
از سوی دیگر بنا بر ادعای کرباسچی لابد باید برای مجرمان توده‌ای یک زندان، مجرمان سازمان منافقین یک زندان، مجرمان نهضت آزادی و جبهه ملی یک زندان سوم و احیانا برای هر یک از مجرمان و خائنان به امنیت در حزب مشارکت و سازمان مجاهدین (انقلاب) و کارگزاران و… زندان‌های اختصاصی دیگر درست شود.
از سوی دیگر باید گفت، چگونه است که امثال فائزه هاشمی جذب هر چه تفاله ضدانقلاب هست می‌شوند اما با انقلاب و نظام اسلامی نمی‌توانند کنار بیایند که نمونه آن در فتنه‌انگیزی سال ۸۸ مشاهده شد؟ چگونه است که اعضای سازمان تروریستی منافقین، تبدیل به «دوستان خوب» فائزه هاشمی می‌شوند اما نشریات و چهره‌های لیبرال کارگزارانی علیه مسلمانی چون آیت‌الله مصباح‌یزدی و آیت‌الله جنتی و … عقده‌گشایی و نفرت‌پراکنی می‌کنند؟
با این همه دلایل روشن است که چرا آقای کرباسچی حاضر نیست حتی در لفظ مانند آقای هاشمی رفسنجانی از بهائیان اعلام انزجار و برائت کند؟! و کدام پیوند عاطفی میان شبکه صهیونیستی – انگلیسی بهائیت و حزب کارگزاران برقرار شده که مردم مسلمان ایران بی‌خبرند؟

برجام نقض می‌شود اما کمیته نظارت بر اجرای آن تعطیل است!
با وجود نقض مکرر برجام از سوی آمریکا، وظیفه نظارت بر اجرای برجام فراموش شده است.

روزنامه جوان در این زمینه نوشت: برجام سرانجام در دی ماه ۹۴ با ۱۸ بند قیود شورای عالی امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و نامه ۹ بندی مقام معظم رهبری متضمن نکات کلیدی و مهم برای اجرای دقیق به دولت ابلاغ گردید.
دو نکته اصلی در مجوز اجرای برجام عبارت است از ۱- دولت موظف است در صورت اعمال هرگونه تحریم جدید (به هر بهانه‌ای و به هر شکلی) از سوی طرف‌های مقابل  از جمله (شیطان بزرگ آمریکا) رسما به توافقنامه برجام خاتمه داده و فعالیت‌های هسته‌ای را با همان قوت و قدرت و بلکه در مقیاسی گسترده‌تر از سر بگیرد. ۲- طبق بند ۲ نامه رهبری معظم انقلاب اسلامی، هیئتی (کمیته یا شورایی) آگاه و خبره هسته‌ای تشکیل شود تا به طور دائم عملکرد «ایران» و «۵+۱» را رصد و طبق قانون نسبت به انجام اقدامات موثر (نظیر خروج از برجام در صورت نقض عهد طرف مقابل یا عدم انجام تعهدات آن) تصمیم‌گیری کند. اینک حدود پنج ماه از مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی و نامه موافقت مشروط مقام معظم رهبری می‌گذرد لیکن شاهد نقاط ضعف بارز و آشکاری هستیم که در صورت بی‌توجهی نسبت به رفع آنها، مطمئنا شاهد آثار زیانبار و گسترده آن و تاثیر مستقیم آن بر امنیت ملی کشور خواهیم بود.
۱- اعضای هیئت یا شورای نظارت بر برجام همان کسانی هستند که در تصویب برجام نقش اصلی را داشته‌اند و این افراد هیچ‌گاه نمی‌خواهند به نقص کار خود اعتراف کنند.
۲- بنا به خواست رئیس‌جمهور «شورای نظارت برجام» از شورای عالی امنیت ملی خارج و مستقیما زیر نظر دولت موظف به انجام وظایف محوله است که این اقدام شائبه تناقض و تعارض با اصل ۱۷۶ قانون اساسی (مبنی بر الزامی بودن تایید مصوبات شورای عالی امنیت ملی توسط مقام معظم رهبری) را تقویت می‌کند.
۳- شورای مزبور طی پنج ماه گذشته عملا تشکیل نشده و با فرض تشکیل، به اذعان نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به هیچ‌وجه خروجی قابل قبولی نداشته است.
۴- این شورا موظف است گزارش رصد خود را،‌به صورت روزانه به مجلس شورای اسلامی ارائه کند در صورتی که به گفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی، صرفا یک بار گزارشی غیرقابل استناد و رونوشتی ابهام برانگیز از برخی مفاد برجام تهیه و ارائه نموده است.
آقای عراقچی با دادن وعده خوب شدن اوضاع کشور در مهر یا آبان سال جاری مردم را به یاد وعده‌های سرخرمن انداخته است. این در حالی است که تجربه پنج ماه گذشته و شواهد و قرائن بی‌شمار تاریخی بر بدعهدی و پیمان‌شکنی شیطان بزرگ دلالت داشته و بدبینی نسبت به اجرای برجام توسط آمریکا از حوزه منتقدان و شخص رهبری معظم انقلاب اسلامی حضرت امام‌خامنه‌ای گذشته و مسئولان دولتی به ویژه دست‌اندرکاران اصلی برجام (عراقچی، سیف و…) را شامل شده و همگی بر این مطلب اذعان و اعتراف دارند که انجام تعهدات فراتر از برجام توسط ایران، حاصلی به جز «تقریبا هیچ» برای ما در پی نداشته است.
امروز بسیاری از صاحب‌نظران و از جمله برخی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بر این باورند که طرف آمریکایی در موارد متعدد مرتکب نقض برجام شده و در موارد فراوان دیگر با رندی و فریبکاری از انجام تعهدات خود سر باز زده و دیگر کشورها را نیز با دسیسه‌های مختلف به عدم اجرای برجام تشویق، ترغیب و تهدید نموده است.
جوان با این مقدمات خواستار تغییر اعضای شورای نظارت بر اجرای برجام و بازگرداندن مسئولیت آن به شورای عالی امنیت در کنار تشکیل مرتب و مستمر جلسات نظارت و نیز ارائه گزارش دقیق اجرای برجام به مردم و مجلس شورای اسلامی شد.

مدیر بیمه استعفا و عذرخواهی کرد /نوبخت چه چیزی را توجیه می‌کند؟!
اینکه چرا دولت بعد از دو سه هفته که از رسوایی فیش‌های حقوقی گذشته رسما موضع‌گیری کرده خود بحث مفصلی را می‌طلبد اما با اظهارنظر آقای نوبخت چند سوال برای مخاطبان به وجود می‌آید.

بسیج با طرح این پرسش نوشت: سخنگوی دولت در جدیدترین اظهارنظر، مبلغ حقوق‌های هنگفت و نجومی که مدیران بیمه مرکزی دریافت کرده‌اند را مطالبات معوق دانست که در ماه خاص پرداخت شد!
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره حقوق چند ده میلیونی برخی مدیران دولتی گفت: «وزیر امور اقتصادی بعد از رسیدگی به این موضوع، گزارشی را منتشر کرد و تغییری هم صورت گرفت؛ فیش‌های حقوقی که منتشر شد، مطالبات معوقی بود که در یک ماه خاص پرداخت شد و اگر فیش حقوقی ماه‌های گذشته افراد را ببینید، درحد حقوق‌های متعارف است.»
اولین سوالی که وجود دارد اینکه اگر پرداخت چند ده میلیون تومان به مدیران بیمه مرکزی عادی و طبیعی بود چرا رئیس کل بیمه مرکزی استعفا داد؟ اگر واقعا تخلفی صورت نگرفته چرا باید محمد ابراهیم‌امین با آن وضعیت از بزرگترین نهاد نظارتی بیمه برود؟
چرا همین آقای امین قبل از استعفای خود خانم «چرخچی» معاون منابع انسانی بیمه مرکزی را اخراج کرد؟ مگر آقای نوبخت نمی‌گوید که حقوق‌های مدیران بیمه متعارف بوده؛ پس چرا باید بعد از انتشار فیش‌ها معاون رئیس کل بیمه مرکزی اخراج شود؟ جالب اینکه امین رئیس کل سابق بیمه مرکزی در متن استعفانامه خود از مردم ایران پوزش می‌خواهد؛ گویا آقای نوبخت متن استعفانامه مدیران خود را نخوانده‌اند.
مسئولان دولت یازدهم به جای حمایت از تخلف باید با آن مقابله کنند و پیگیر سایر حقوق‌های ارگان‌های دیگر دولتی باشند. در بسیاری از فیش‌های حقوقی ارقام خاص با عناوین خاص و غیرعادی پرداخت می‌شود و نوبخت بهتر از هر کسی می‌داند که این پرداخت‌ها، غیرقانونی و تخلف است.
بررسی ارقام عجیب و غریب فیش‌های حقوقی بیمه مرکزی همچنین نشان می‌دهد که آنها انواع تسهیلات و وام‌های کلان قرض‌الحسنه و ضروری را دریافت کرده‌اند و تا توانسته‌اند از جایگاه مدیریت خود منفعت شخصی برده‌اند.
مبالغ وام خودرو، وام مدیران، وام تعمیرات، وام ضروری و … در فیش‌های همه ماه‌های مدیران قابل رویت است و آقای نوبخت هم می‌داند که معانی آنها چیست. آیا سخنگوی دولت وام ضروری ۴۰۰ میلیون تومانی و آن هم قرض‌الحسنه با بازپرداخت بلندمدت را متعارف می‌داند؟ آیا آقای نوبخت می‌دانند با یک فقره وام همین مدیران می‌توان به ۱۳۰ نفر وام ازدواج داد؟ آیا نوبخت می‌داند  فقط جمع کسورات فیش حقوقی به اندازه حقوق ۱۰ کارگر است؟ آیا اینها هم متعارف است؟ اگر متعارف است چرا باید یک مدیر با حقوق متعارف تحت فشار برای کناره‌گیری باشد؟

گیتس: اشتباه می‌کنیم ایران به خاطر برجام تغییر نمی‌کند
وزیر دفاع سابق دولت اوباما احتمال تغییر ایران به خاطر برجام را توهم خواند.

به گزارش سی‌بی‌اس‌نیوز، رابرت گیتس می‌گوید: من همواره این باور را داشته‌ام که دیدگاه اوباما مبنی بر اینکه توافق هسته‌ای می‌تواند ایران را تغییر دهد، دیدگاهی نادرست بوده است.
گیتس گفت: به گمان من برخی از چیزهایی که کاخ‌ سفید درباره این باور که برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند در طول زمان رژیم ایران را وادار به تغییر رویه کند و بتوانیم بگوییم به کشوری عادی تبدیل شود، به نظر من این عقیده، دیدگاهی نادرست بود.
تبدیل ایران از کشوری انقلابی به کشور منفعل و معمولی در مشت آمریکا آرزویی استکباری است که ظرف ۳۸ سال گذشته ناکام مانده است.

تحویل چند «اس300» دیگر به ایران/ برجام نقض می‌شود اما کمیته نظارت بر اجرای آن تعطیل است!/ نوبخت چه چیز حقوق‌های نجومی بیمه را توجیه می‌کند؟/ روحانی تکلیف «سیف» را یکسره کند!/ تهران به دیوان داوری ایران و امریکا شکایت می‌کندروزنامه خراسان:

وام ویژه دولت برای حمایت از ساکنان جزایر ایرانی

بر اساس ابلاغیه جدید دولت به ولی ا… سیف و نوبخت، بانک مرکزی موظف شده است به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی و با هماهنگی سازمان مدیریت، نسبت به تعیین بانک های عامل و سهمیه آنها برای پرداخت تسهیلات طرح ویژه نوسازی و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی اقدام کند که این مبلغ برای ساکنان در روستاهای مرزی و جزایر ۲۰۰ میلیون ریال خواهد بود و سود سهم متقاضی نیز برای این تسهیلات، تنها ۵ درصد خواهد بود.

مسئولیت ۱۰ عضو کابینه برای توسعه «برند حلال»
بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، مقرر شده با توجه به ضرورت صیانت از محصولات و خدمات حلال، حضور موثر در عرصه بین المللی و توسعه تجارت حلال، شورایی جهت سیاستگذاری و راهبری این حوزه با حضور وزرای صنعت (رییس)، جهادکشاورزی، خارجه، اقتصاد، بهداشت و علوم، معاون علمی رییس جمهور، روسای سازمان های مدیریت، میراث فرهنگی و استاندارد و همچنین نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی و رییس اتاق بازرگانی ایران تشکیل شود تا فعالیت های دولت در زمینه برند تجاری حلال هماهنگ شود.

تحویل چند «اس300» دیگر به ایران/ برجام نقض می‌شود اما کمیته نظارت بر اجرای آن تعطیل است!/ نوبخت چه چیز حقوق‌های نجومی بیمه را توجیه می‌کند؟/ روحانی تکلیف «سیف» را یکسره کند!/ تهران به دیوان داوری ایران و امریکا شکایت می‌کندروزنامه وطن امروز:


دیدار خصوصی روحانی  با مراجع تقلید

حسن روحانی که از روز پنجشنبه به قم سفر کرده بود؛ با ۴ تن از مراجع عظام تقلید دیدار کرد اما این دیدارها به صورت خصوصی و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.  حسن روحانی صبح روز گذشته با تعدادی از مراجع تقلید قم دیدار کرد.  براساس گزارش‌ها روحانی با آیات عظام صافی‌گلپایگانی، مکارم‌شیرازی، وحید خراسانی و موسوی‌اردبیلی دیدار کرد. نکته قابل توجه درباره دیدارهای حسن روحانی با مراجع تقلید، خصوصی بودن این دیدارها است به گونه‌ای که به خبرنگاران و اهالی رسانه اجازه داده نشد در دیدارها حضور یابند. اخبار مربوط به محتوای این دیدارها نیز با یک روایت ثابت، در اختیار خبرگزاری‌ها قرار گرفت.  خصوصی برگزار شدن دیدار روحانی با مراجع تقلید در حالی است که چندی پیش آیت‌الله‌العظمی جوادی‌آملی در دیدار محمدرضا عارف، انتقادات بسیار صریحی نسبت به وضعیت مدیریت کشور بویژه در حوزه اقتصادی مطرح کرد. روحانی ظهر دیروز با اعضای جامعه مدرسین نیز دیدار کرد. رحمانی‌فضلی وزیر کشور، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهوری و آشنا مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهوری، روحانی را در این سفر
همراهی کردند.

درخواست سایت نزدیک به هاشمی درباره یکسره کردن کار سیف
سایت انتخاب که نزدیک به هاشمی رفسنجانی است، از دولت خواست تکلیف ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی را یکسره کند.این سایت با اشاره به سخنان چندی پیش ولی‌الله سیف مبنی بر اینکه «تقریباً هیچ‌ چیز از برجام عاید ایران نشده است»، نوشت: این سخنان باعث واکنش‌های بسیاری در سطح جامعه شد و سبب شد یکی از بهترین فرصت‌های ۳ سال اخیر برای حمله و هجمه علیه دولت شکل بگیرد. با این حال و با گذشت نزدیک به یک ماه از بحران تولید شده توسط سیف، باز هم خط پیشین او و تاکیدش بر «تقریباً هیچ» با ادبیاتی دیگر همچنان ادامه دارد و سبب ابهام بیشتر مردم در برابر نتایج برجام شده است. انتخاب با اشاره به سخنان اخیر سیف درباره«عدم پایبندی غرب به تعهداتش در چارچوب برجام» این بخش از سخنان سیف که «این وظیفه اخلاقی شماست که اکنون تعهدات‌تان را در چارچوب برجام اجرا کنید» را موضعی عاجزانه و غیردیپلماتیک خطاب به غربی‌ها دانست و خطاب به دولت نوشت: دولت و شخص دکتر روحانی باید اولاً در زمینه نتایج برجام، با رئیس بانک مرکزی خود به نتیجه برسند و ثانیاً در زمینه یکدست‌سازی مواضع اقتصادی خود اقدامات لازم را انجام دهند، چرا که تعدد نظرات و مواضع متفاوت اقتصادی، تا به امروز ضربات جبران‌ناپذیری نثار دولت روحانی کرده و باعث شده بزرگ‌ترین پاس گل‌های سال‌های اخیر، از سوی مقامات اقتصادی و البته رئیس بانک مرکزی خود به دلواپسان هدیه داده شود. 

تحویل چند «اس300» دیگر به ایران/ برجام نقض می‌شود اما کمیته نظارت بر اجرای آن تعطیل است!/ نوبخت چه چیز حقوق‌های نجومی بیمه را توجیه می‌کند؟/ روحانی تکلیف «سیف» را یکسره کند!/ تهران به دیوان داوری ایران و امریکا شکایت می‌کندروزنامه شرق:

علی شکوری‌راد: شکاف بین لاریجانی و پایداری به‌سادگی پر شدنی نیست
ایرنا: دبیرکل حزب اتحاد ملت گفت: «نابرجامیان فراکسیون ضعیفی را مقابل دولت تشکیل می‌دهند که قادر به نقش‌آفرینی چندانی نخواهد بود. البته دل خوش کرده‌اند که چالش بر سر ریاست مجلس، لاریجانی را به آنها نزدیک کند. ولی این شکاف به این سادگی قابل‌پرشدن نیست. سد بزرگی که بین لاریجانی و جبهه پایداری و حامیان احمدی‌نژاد قرار گرفته، تنها در صورتی قابل‌شکستن است که افراطیون به سمت لاریجانی بیایند نه بالعکس». علی شکوری‌راد با اشاره به موضوع ریاست مجلس دهم افزود: حتی از این بابت هم نباید نگران بود چراکه افراطیون برای نزدیک‌کردن لاریجانی به خود باید از برخی مواضع تندشان کوتاه بیایند. اگر چنین شود، برای کشور بسیار مثبت است و به جلوگیری از قطبی‌شدن جامعه می‌انجامد. قطبی‌شدن جامعه بسیار خسارت‌بار است و رفتارها را رادیکالیزه می‌کند. درحالی‌که تعامل و گفت‌وگو بین گروه‌های سیاسی وحدت ملی را تقویت می‌کند. تصور من بر این است که آقایان عارف و لاریجانی به چنین تقابلی نخواهند رسید، حتی اگر بر سر کرسی ریاست مجلس کارشان به رقابت بینجامد. چراکه دارای فصل مشترک حمایت از دولت حاضر هستند. این موضع آنها را به هم پیوند می‌دهد. همین که آقای لاریجانی یک حلقه وصل بین اصلاح‌طلبان با افراطیون می‌شود، به کاهش تقابل‌ها و فروکش‌کردن رادیکالیسم کمک می‌کند. از این رو معتقدم اعضای جبهه پایداری در اتحاد با آقای لاریجانی ناگزیر خواهند بود عقلانی‌تر رفتار کنند و در واقع این پیوند مهاری است که بر آنها زده می‌شود. دبیرکل حزب اتحاد ملت ادامه داد: «ممکن است در بین پایداری‌چی‌ها شکاف بیفتد. به عبارتی ممکن است آنها دوشقه شوند. دسته‌ای از آنها به سمت عقلانیت پیش روند و مابقی بر همان سبک و سیاق سابق بمانند.

آیت‌الله علم‌الهدی خطاب به مسئولان:
نیامده‌اید مرکز عیاشی برای یک عده جفتک‌زن درست کنید

ایسنا: آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد، خطاب به مسئولان نظام تصریح کرد: مسئولان این نظام هم بدانند که صرفا یک نظام حکومتی را اداره نمی‌کنند و نیامده‌اند تا یک مملکت گل‌وبلبل و مرکز عیاشی برای یک عده جفتک‌زن و خوش‌گذران درست کنند، رسالت آنها این نیست که دست به دست منافقان، مستکبران و جانیان تاریخ بدهند و این‌گونه کشور را اداره کنند. او ادامه داد: جریان مدلینگ در کشور ما به این نکته انجامیده که مؤسسات طراحی مد و پوشش در طی دوماه در کشور فراگیر شدند، آرایشگاه‌های زنانه حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای به‌وجود آوردند و در استودیوهای تولید موسیقی‌های مبتذل توسط همین شرکت مدلینگ ایجاد شده است.

رضا ضراب به‌دنبال قراردادن وثیقه برای آزادی از زندان
ایسنا: وکیل رضا ضراب، تاجر طلا در ترکیه که به اتهام توطئه برای نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در زندان به‌سر می‌برد، روز چهارشنبه پیشنهاد کرد که موکلش با قید ضمانت ۵٠‌میلیون‌دلاری و تحت شرایط سخت‌گیرانه برای تضمین اینکه در دادگاه حضور یابد، آزاد شود. روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده که بر اساس پیشنهاد وکیل ضراب، وثیقه او شامل ١٠‌میلیون دلار وجه نقد می‌شود و لازم است تا او در اقامتگاهش در نیویورک تحت‌نظارت ٢۴ساعته مأموران و نظارت GPS بماند. بنجامین برفمن، وکیل ضراب، تشریح کرد که اگر موکلش فرار کند، نه‌تنها ضمانت ١٠‌میلیون‌دلاری را از دست می‌دهد و مسئول ۵٠‌میلیون دلار مابقی نیز هست بلکه او به شغل همسرش، ابرو گوندش، نیز آسیب می‌زند.

احمد خاتمی: قهرمانان هالیوودی الگوی زنان ما شده

ایرنا: حجت‌الاسلام احمد خاتمی گفت: بی‌حجابی زنان نه‌تنها حلال مشکلات فرهنگی زمینه ورود جامعه را به باتلاق فساد اخلاقی فراهم کرده است. ما امروز شاهد هستیم که الگوی جوانان و زنان ما بازیگران و قهرمانان هالیوودی شده‌اند که فقط لذت‌گرایی محض را تبلیغ می‌کنند.

کشف ١٠‌هزار فشنگ جنگی در اهواز
میزان: علی‌اصغر صادقی‌گندمانی، معاون دادستان عمومی و انقلاب اهواز، از کشف ١٠‌هزار فشنگ جنگی در شهرستان اهواز خبر داد. او گفت: به‌دنبال وصول خبری از سوی رئیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان مبنی‌بر ورود یک محموله مهمات جنگی از استان‌ ایلام به خوزستان، دستورات قضائی لازم برای پیگیری موضوع صادر شد. عوامل انتظامی پلیس با شناسایی خودرو حامل مهمات در مسیر ورودی شهرستان اهواز، اقدام به توقیف آن کردند که در بازرسی از این خودرو ١٠‌هزار فشنگ جنگی سلاح کلاش کشف و ضبط شد.

تحویل چند «اس300» دیگر به ایران/ برجام نقض می‌شود اما کمیته نظارت بر اجرای آن تعطیل است!/ نوبخت چه چیز حقوق‌های نجومی بیمه را توجیه می‌کند؟/ روحانی تکلیف «سیف» را یکسره کند!/ تهران به دیوان داوری ایران و امریکا شکایت می‌کندروزنامه آرمان:

پیکر دو شهید وارد کشور شد

مسئول معراج شهدا گفت: پیکر مطهر دو شهید از سوریه وارد کشور شد. سرهنگ ابراهیم رنگین درباره تعداد شهدای وارد شده به کشور و بویژه منطقه خان طومان عنوان داشت: پیکر دو شهید از سوریه وارد کشور شده است. وی ادامه داد: دو پیکر مطهر وارد شده به کشور؛ شهید سید رضا طاهر از استان مازندران و شهید دهقان‌نیا از استان اردبیل هستند.

گمانه زنی‌ها درباره تغییرات در کهگیلویه

کلید تغییر مجید محنایی از پست معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد دو‌باره زده شد. تابناک نوشت؛ برخی تغییر و تحولات این روزها رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی را حساس کرده به‌گونه‌ای که با هر تغییری گمانه زنی‌ها برای تغییرات بعدی و همچنین تجزیه و تحلیل‌ها در این خصوص آغاز می‌شود. بعد از شایعاتی که در رابطه با تغییر مجید محنایی و پژمان نیک اقبالی در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد، طی حکمی مجید محنایی در معاونت امور اقتصادی توسعه منابع انسانی ماندگار شد.

سفر اشرف غنی به ایران در دهم خرداد

سخنگوی دفتر رئیس‌جمهور افغانستان گفت: محمد اشرف غنی برای حضور در مراسم امضای توافق نامه ترانزیت بندر چابهار در دهم خرداد از ایران دیدار خواهد کرد. دواخان مناپا با بیان اینکه چابهار نزدیکترین بندر به افغانستان است، اظهار امیدواری کرد که همکاری سه جانبه بین ایران، هند و افغانستان چشم‌انداز خوبی را در برابر کابل قرار دهد. وی اظهارکرد: یادداشت تفاهمی بین ایران، هند و افغانستان به امضا خواهد رسید. این دومین سفر محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان به ایران است. در سال گذشته ایران حدود ۵۰ هکتار زمین در منطقه آزاد چابهار را به تجار افغان اختصاص داد. تاکنون ۱۳۰ شرکت افغانستان در این منطقه به ثبت شرکت اقدام کرده‌اند.

عملکرد مجلس نهم از نگاه اکبر ترکان

با توجه به واپسین‌ روزهای عمر مجلس نهم، دبیر شورای عالی مناطق آزاد عملکرد این دوره نمایندگان در خانه ملت را در کنار مزاحمت‌های عناصر افراطی، مثبت ارزیابی کرد. اکبر ترکان با اشاره به عملکرد مجلس نهم گفت: به هرحال به خاطر حضور برخی عناصر تندرو در مجلس نهم مزاحمت‌هایی از جنس مزاحمت‌هایی که در تصویب برجام وجود داشت، برای دولت ایجاد شد. وی افزود: در کنار این مزاحمت‌ها با توجه به قوانینی که نمایندگان این دوره مجلس با درخواست دولت تصویب کردند، می‌شود عملکرد آنها را بطور میانگین مثبت ارزیابی کرد. دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به کارنامه مجلس نهم در حوزه تجارت اظهار کرد: در بخش تجارت با توجه به اینکه قانون هفت منطقه آزاد تجاری ارائه شده از جانب دولت هنوز تصویب نشده است، می‌توان آن را یک نقطه ضعف برای این مجلس قانون‌گذار در نظر گرفت.

رضا ضراب آزاد شد

وکیل رضا ضراب تاجر طلا در ترکیه که به اتهام توطئه برای نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در زندان به سر می‌برد، روز چهارشنبه پیشنهاد کرد که موکلش با قید ضمانت ۵۰ میلیون دلاری و تحت شرایط سخت‌گیرانه برای تضمین اینکه در دادگاه حضور یابد آزاد شود. رضا ضراب در ماه مارس در سفرش به فلوریدا دستگیر و برای پیگرد قانونی به نیویورک فرستاده شد. در سال ۲۰۱۳ او توسط مقامات ترکیه به عنوان بخشی از تحقیقات گسترده فساد درباره ارتباط تجار با رجب طیب اردوغان دستگیر شد. رجب طیب اردوغان در آن زمان نخست وزیر ترکیه بود و اکنون رئیس‌جمهور این کشور است. طبق پیشنهاد وکیل ضراب، وثیقه او شامل ۱۰ میلیون دلار وجه نقد می‌شود و لازم است تا او در اقامتگاهش در نیویورک تحت نظارت ۲۴ ساعته ماموران ونظارت GPS بماند. بنجامین برفمن وکیل ضراب، در اوراقی که برای دادگاه فدرال نوشت اعلام کرد دفتر پریت بارارا وکیل دادگستری ایالات متحده برای منطقه جنوبی نیویورک این لایحه دفاعی را رد کرده است و می‌خواهد رضا ضراب تا زمان برگزاری دادگاه در زندان بماند.

احیای معاملات ایران، حاصل رایزنی‌های ظریف

آرمان: پس از مدت‌ها رایزنی ظریف با گروه ۱+۵ با آمریکا و اروپا مبنی بر شکستن سدهای معاملات تجاری ایران و اروپا طی اعلام بیانیه مشترک آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس سرانجام معامله با ایران آزاد شد و یک گام مثبت دیگر در کارنامه ریاست‌جمهوری حسن روحانی و ریاست ظریف بر وزارتخانه محسوب می‌شود چراکه احیای معاملات تجاری ایران با قدرت‌های جهانی می‌تواند شرایط و افقی تازه برای ایران ایجاد کند. پیش از این هراس موسسات مالی بین‌المللی از احتمال تحریم شدن در صورت تعامل مالی با ایران و امتناع آمریکایی‌ها از ایجاد اطمینان خاطر برای آنها، چند وقتی است که به پاشنه آشیل برجام تبدیل شده است و اکنون با اعلام بیانیه مشترک مبنی بر رفع محدودیت‌های تجاری و معاملاتی جامعه بین‌المللی با ایران این نگرانی تا اندازه نیز برطرف شد.

بیانیه مشترک ۱+۵ در حمایت از ایران

بر اساس این گزارش و به نقل از خبرهای دریافتی آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: شرکت‌ها تا زمانی که در داد و ستد با ایران همه قوانین مناسب را رعایت کنند، ما مانع از این داد و ستد آنها نخواهیم شد. در این بیانیه که وزارت امور خارجه آمریکا آن را منتشر کرده آمده است: این چهار کشور راهنمایی جامعی درباره دامنه تحریم‌های لغو شده و تحریم‌هایی که همچنان به قوت خود باقی است ارائه کرده‌اند. شرکت‌ها ممکن است همچنان سوال‌هایی در ارتباط با برخی تحریم‌های خاص یا نگرانی‌هایی درباره انجام دادن معامله با ایران داشته باشند، ما آماده‌ایم فورا توضیحات لازم را در این خصوص ارائه کنیم. در بخش دیگری از بیانیه مشترک آمریکا و سه کشور اروپایی آمده است: به سود ما و جامعه بین‌الملل است که اطمینان داده شود همه طرف‌های موافقتنامه هسته‌ای از جمله مردم ایران می‌توانند از امتیازهای این موافقت نامه بهره مند شوند.

این مساله شامل احیای معاملات بازرگانان و بانک‌های اروپایی با ایران است. در بخش دیگر از این بیانیه، چهار کشور تاکید کردند که ما از تجارت شرکت‌های بین‌المللی و موسسات مالی تا زمانی که به همه قوانین اجرایی متعهد باشند، جلوگیری نخواهیم کرد. در این بیانیه همچنین آمده است ایران برای تحقق بهبود اوضاع اقتصادی خود که خواستار آن است، خود نیز باید گام‌هایی را برای فراهم شدن شرایط برای سرمایه‌گذاری بین‌المللی در این کشور بردارد. در نشست بروکسل که به ریاست خانم فدریکا موگرینی تشکیل شد و اجرای برجام در دستور کار وزاری خارجه آلمان، آمریکا، فرانسه و انگلیس قرار گرفت و در این نشست وزارای چهار قدرت جهانی از جمله ایران بر اجرای برجام و پایبند ماندن به آن تاکید ورزیدند. چراکه هراس موسسات مالی بین‌المللی از احتمال تحریم شدن در صورت تعامل مالی با ایران و امتناع آمریکایی‌ها از ایجاد اطمینان خاطر برای آنها، چند وقتی است که به پاشنه آشیل برجام تبدیل شده است و اکنون با اعلام بیانیه مشترک مبنی بر رفع محدودیت‌های تجاری و معالاتی جامعه بین‌المللی با ایران این نگرانی تا اندازه‌ای برطرف شده است.

واشنگتن نیازهای نفتی‌اش را از تهران تامین نمی‌کند

به دنبال صدور بیانیه مشترک آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس راستای حمایت از گشایش روابط تجاری غرب با ایران، باراک اوباما با اشاره به تعهدات ‌آمریکا در برجام تاکید کرد که این کشور دیگر به دنبال کاهش فروش نفت ایران نیست. به نقل از اسپوتنیک، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که آمریکا پس از دستیابی به یک توافق هسته‌ای جامع با ایران دیگر به دنبال کاهش میزان صادرات نفت ایران نیست. وی گفت: بنا بر تعهدات آمریکا که در برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) مشخص شده است، دیگر به دنبال کاهش صادرات نفت ایران نیستیم. اوباما همچنین به این موضوع اشاره کرد که این کشور قادر به تامین نیازهای نفتی خود از دیگر کشورهاست که به واشنگتن این امکان را می‌دهد تا از ایران واردات نفت خام نداشته باشد.

تحویل چند «اس300» دیگر به ایران/ برجام نقض می‌شود اما کمیته نظارت بر اجرای آن تعطیل است!/ نوبخت چه چیز حقوق‌های نجومی بیمه را توجیه می‌کند؟/ روحانی تکلیف «سیف» را یکسره کند!/ تهران به دیوان داوری ایران و امریکا شکایت می‌کندروزنامه ایران:

تهران به دیوان داوری ایران و امریکا شکایت می‌کند
نماینده ایران در سازمان ملل با اشاره به توقیف حدود ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران توسط امریکا، درباره امکان شکایت  از این کشور در شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد: « ایران برای احقاق حقوق تضییع شده خود به دیوان داوری ایران و امریکا که مورد پذیرش هر دو کشور است شکایت خواهد کرد تا به این موضوع رسیدگی شود.» غلامعلی خوشرو به سایت امید هسته‌ای گفت: « این دیوان مرجع اصلی رسیدگی به شکایت‌های هر دو کشور در تمامی ابعاد سیاسی،اقتصادی و حقوقی است. دیوان داوری دعاوی ایران، ایالات متحده که خوشرو بدان اشاره می‌کند در ۱۹ ژانویه سال ۱۹۸۱ (۲۹ دی‌ماه ۱۳۵۹) توسط جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا به منظور حل و فصل دعاوی اتباع یک کشور علیه کشور دیگر و همچنین دعاوی خاص بین دو کشور قید شده در حوزه صلاحیتی دیوان تشکیل شد. این دیوان تا کنون بیش از ۳هزار و۹۶۳ پرونده ثبت شده در دبیرخانه دیوان را رسیدگی و مختومه اعلام کرده است، البته هنوز تعدادی از پرونده‌های با موضوع‌های پیچیده در دستور کار دیوان وجود دارد.

تحویل چند «اس۳۰۰» دیگر به ایران
چند واحد دیگر از سامانه دفاع موشکی «اس۳۰۰» تا پایان سال جاری میلادی به ایران تحویل داده می‌شود. به نوشته «اینترفاکس»، دستیار رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه با اعلام این خبر افزود: «تاکنون یک واحد از این سامانه به ایران تحویل داده شده است.» «ولادیمیر کوژین» ادامه داد: ایران آماده است شکایتش را از مسکو بابت تحویل ندادن سامانه‌های دفاع هوایی «اس‌۳۰۰» به تهران پس بگیرد و همه اسناد لازم را برای انجام این اقدام آماده کرده است، اما شرایط پس گرفتن این شکایت مشخص نیست. «کوژین» گفت: «بقیه امور مربوط به پس گرفتن شکایت، مسائلی حقوقی بوده و به روال حقوقی مربوط می‌شود.»

بررسی درخواست «ضراب» برای آزادی موقت
دادگاه نیویورک درخواست وکیل ضراب برای برگزاری جلسه استماع ارائه وثیقه برای آزادی مشروط وی را پذیرفت. به گزارش «فارس»، «ریچارد برنمان» قاضی دادگاه نیویورک اعلام کرد که جلسه استماع دفاعیه «رضا ضراب» تاجر ایرانی‌الاصل ساکن ترکیه برای بررسی مسأله وثیقه آزادی او در دومین روز ماه ژوئن برگزار خواهد شد. به نوشته وبگاه خبری «ترکیش مینت»، دفتر دادستانی نیویورک اخیراً درخواست وثیقه از سوی ضراب را رد کرده و دلیل آن را کافی نبودن مبلغ ۵۰ میلیون دلاری پیشنهادی از سوی وی اعلام کرد. گفته می‌شود وکیل ضراب به قاضی پیشنهاد داده بود که ۱۰ میلیون دلار از این وثیقه را نیز به صورت نقدی به دادگاه پرداخت کند. وی حتی اضافه کرد که دادگاه می‌تواند برای آزادی ضراب، شرط باقی ماندن در منطقه سکونتش در نیویورک و همچنین قرار گرفتن تحت نظارت امنیتی ۲۴ ساعته در نظر بگیرد. وکیل ضراب همچنین از قاضی درخواست کرده بود که شرایط جلسه‌ استماعی را که برای ارائه وثیقه از سوی میلیاردر چینی که در نیویورک دستگیر شده بود، برای ضراب نیز در نظر بگیرد. وی همچنین به دادگاه اطمینان داد که در صورت آزاد شدن ضراب، وی متواری نخواهد شد زیرا نمی‌خواهد به اعتبار همسرش آسیب بزند. رضا ضراب به همراه چند نفر دیگر به اتهام دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران و توطئه‌چینی مالی برای تراکنش‌های غیرقانونی جهت معامله با ایران در ماه مارس (اسفند ۹۴) دستگیر شده است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: