تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۱۲:۱۱ کد مطلب 109804

چرا مذاکره با خودروسازان خارجی محرمانه شد؟/ آماربافی دولت به خاطر ترس از محکوم شدن به عملکرد ضعیف اقتصادی / همه کاسه کوزه‌هایی که سیف بر سر برجام می‌شکند/ حواله‌کرد طرح‌های آخوندی به دولت دوازدهم

‌‌گزیده مهم ترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های شنبه ۱ خرداد؛ به گزارش مشرق، انتقاد از آمارسازی دولت درباره رشد اقتصادی به مطرح‌ترین روزنامه‌های حامی آن نیز کشیده شده که امروز دولت را به آماربافی متهم کرده‌اند. * اعتماد – در دو سال، بانک‌ها ۱۵۰ هزار میلیارد تومان سود پرداخته‌اند اعتماد نوشته است: در دو ساله اخیر […]

‌‌گزیده مهم ترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های شنبه ۱ خرداد؛

به گزارش مشرق، انتقاد از آمارسازی دولت درباره رشد اقتصادی به مطرح‌ترین روزنامه‌های حامی آن نیز کشیده شده که امروز دولت را به آماربافی متهم کرده‌اند.

* اعتماد

– در دو سال، بانک‌ها ۱۵۰ هزار میلیارد تومان سود پرداخته‌اند

اعتماد نوشته است: در دو ساله اخیر سپرده‌های ناشی از ورود سرمایه افرادی که از تولید منصرف شده‌اند و به بهره‌مندی از سود غیرریسک‌دار روی آورده‌اند، دو برابر افزایش نشان می‌دهند و از طرف دیگر در همین دو سال اخیر چیزی حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به صاحبان این سپرده‌ها سود تعلق گرفته است. بر این اساس این راهبرد غلطی که در حوزه پولی کشور به این بحران فراگیر دامن زده فقط سود سالانه به این سپرده‌هاست که بر اساس استاندارد حداقل دستمزد معادل دستمزد ۱۱ میلیون نیروی کار و برابر ۱۴ درصد GDP و همین‌طور معادل ۱۹ درصد حجم کل نقدینگی است.

بر اساس این اتفاق در اقتصاد ایران است که فرشاد مومنی، استاد داشگاه علامه طباطبایی می‌گوید باید حواس‌مان باشد که کانون اصلی مشکل کجاست. در این سال‌ها بی‌سابقه‌ترین رونق‌ها از کانال بانکی نصیب بخش‌های غیرمولد شده و بی‌سابقه‌ترین فشارها به بخش‌های مولد وارد آمده است. او برای اینکه در یک سال باقیمانده از دولت یازدهم، بتوان توفیقی در عملکرد داشت، توصیه می‌کند دولت به جای حرکت پشت به هدف، روی خود را به اهداف کرده و اصلاحات ساختاری را آغاز کند…

اگر اسیر جوسازی سوداگران پول قرار نگیریم احتمال اینکه بتوانیم بر بحران غلبه کنیم، افزایش می‌یابد. با وجود انتقاداتی که به عملکرد سوداگرانه دولت قبل وارد است در همین سال‌های ۹۳ و ۹۴ در حالی که رشد تولید ناخالص داخلی جاری کشور حدود ۳۰ درصد بوده و شاخص هزینه مصرف‌کننده ۲۷ درصد بوده رشد نقدینگی بیش از ۵۲ تا ۷۲ درصد افزایش یافته است. حتی اگر بپذیریم بخشی از رشد نقدینگی مربوط به اضافه شدن نقدینگی موسسات غیرمجاز به لیست آمارهای نقدینگی کشور است؛ رشد نقدینگی به طرز غیرمتعارفی فراتر از همه شاخص‌های دیگر مورد اشاره است و نکته کلیدی مربوط می‌شود به اسم بی‌مسمای سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار.

– آماربافی دولت به خاطر ترس از محکوم شدن به عملکرد ضعیف اقتصادی

این روزنامه حامی دولت درباره رشد اقتصادی نوشته است: نرخ رشد اقتصادی به عقیده کارشناسان مرکز آمار ۹/۰درصد است. این عدد که برای سال ۹۴ محاسبه شده، ۶۰ روز پس از اتمام سال مورد نظر اعلام شده است. اگر حتی روزهای تعطیل دو ماه فروردین و اردیبهشت را نیز در نظر نگیریم و بنا را بر آن بگذاریم که کارشناسان مرکز آمار تمام ۶۰ روز گذشته را در حال محاسبه و تحلیل داده‌ها برای استخراج رشد اقتصادی سال ۹۴ بوده‌اند؛ باز هم نرخ اعلامی آنها ۳۰روز زودتر از زمان مورد نیاز برای محاسبات اعلام شده است.

دستیابی به محاسبه نرخ رشد اقتصادی تنها در ۶۰روز فرصت در اختیار از نظر تحلیلگران آماری یک رکوردشکنی به حساب می‌آید چراکه صاحب نظران محاسبه نرخ رشد را نیازمند در اختیار داشتن حدود ۹۰ روز کاری می‌دانند و از این لحاظ سرعت مرکز آمار در ابلاغ نرخ رشد سال ۹۴ را غیرمنطقی می‌دانند.

نرخ حدود یک درصدی رشد برای سال ۹۴ در حالی اعلام می‌شود که محاسبات متعدد کارشناسان و مرکز پژوهش‌های مجلس از رشد صفر و زیر صفر در این سال حکایت می‌کند. تعلل بانک مرکزی نیز برای اعلام شاخص‌های سال ۹۴ می‌تواند موید همین موضوع باشد. در شرایطی که بانک مرکزی از اعلام نرخ رشد به‌طور کامل منع شده و آمار رشد اقتصادی به لیست آمارهای محرمانه این دستگاه آماری رفت؛ دولت سعی کرد انتظارات جامعه برای شنیدن وضعیت اقتصاد در سال گذشته را با اعلام رقمی از سوی مرکز آمار برآورده کند. انتظاری که نه تنها برآورده نشد بلکه توام شد با نقدهای تندی از این نحوه ارایه آمار. از روز چهارشنبه که نرخ برآوردی مرکز آمار اعلام شد این پرسش در محافل کارشناسی بدون پاسخ مانده که مرکز آمار با چه ساز و کار و ابزاری توانسته نرخ رشد اقتصادی شش ماهه را در یک فرصت زمانی کوتاه برآورد کند.

در کنار نقد زمانی وارده به این محاسبه، در گزارش خلاصه و چند خطی مرکز آمار، هیچ خبری از نرخ رشد بخش نفت و ساختمان نیز دیده نمی‌شود درحالی که این دو بخش سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی سالانه دارند. از این منظر منتقدان مطرح می‌کنند ترس از محکوم شدن به عملکرد ضعیف اقتصادی، دولت را به آماربافی کشانده است. چراکه از لحاظ منطقی محاسبه نرخ رشد در یک ماه عملی نیست.

* تعادل

– علل نزول بورس

این روزنامه اصلاح‌طلب درباره علت نزول بورس گزارش داده است:‌ بورس تهران در زمستان سال۹۴ و بعد از اجرایی شدن برجام، تحت‌تاثیر خوشبینی‌هایی که شکل گرفت، مطابق با رفتارهایی که در گذشته داشت، رشد هیجانی را از سر گذراند. اما در سال۹۵، عملا بخشی از بازدهی که در اواخر سال۹۴ رخ داد و رشدی که نصیب سرمایه‌گذاران شد، اکنون از دست رفته به‌شمار می‌رود.

دلیل این اتفاق هم به این موضوع بازمی‌گردد که بعد از خوشبینی‌هایی که به واسطه اجرایی شدن برجام رخ داد، تداوم و تثبیت این روند رو به رشد، به یکسری متغیرها و فاکتورهای بنیادی اقتصادی نیازمند بود. این فاکتورها باید اجرایی می‌شد تا مسیر رو به رشد ادامه و تداوم پیدا می‌کرد. اما در این میان نکته‌یی که وجود دارد این است که به لحاظ بنیادی، قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سهام تابع دو عامل اساسی است؛ یک عامل سودآوری شرکت‌ها و عامل دیگر ارجحیتی است که سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بازار بورس نسبت به سایر بازارها به‌ویژه بانک، قائل می‌شوند. این دو عامل اساسی و بنیادی باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران به سمت بورس ترغیب و نقدینگی به سمت بورس سرازیر شود. طبیعتا در این شرایط قیمت سهام شرکت‌ها رشد می‌کند یا برعکس آن قیمت سهام شرکت‌ها افت کند.

اما درخصوص این دو عاملی که گفته شد، چند نکته حائزاهمیت است. درمورد سودآوری شرکت‌ها این نکته وجود دارد که باتوجه به اینکه اقتصاد ایران عمدتا متکی به نفت و درآمدهای دولت از محل فروش نفت است، باوجود اینکه طی چند ماهه گذشته شاهد رشد نسبتا جزئی در قیمت جهانی نفت بوده‌ایم، اما این رشد در حد و اندازه‌یی نبوده که باعث شود درآمدهای دولت از محل فروش نفت با افزایش رو‌به‌رو شود.

همه کاسه کوزه‌هایی که سیف بر سر برجام می‌شکند

این روزنامه حامی دولت از انتقادات رئیس‌کل بانک مرکزی از برجام انتقاد کرده است:‌ ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی در یک ماهه اخیر بدون شک جنجال‌آفرین‌ترین دولتمرد اقتصادی بوده است. وی که در جریان سفر به امریکا برای شرکت در نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول ابراز کرده بود برجام هیچ دستاوردی برای ایران نداشته است، در چند روز اخیر نیز در لندن مواضع خود را کمی نرم‌تر دوباره تکرار کرد. اینکه بانک‌ها و موسسات مالی سرشناس و بزرگ اروپایی هنوز تردید جدی برای ازسرگیری روابط مالی قانونی با ایران دارند کاملا قابل فهم است اما نباید از یاد برد در کنار آنها شرکت‌های بزرگ بیمه‌یی ازجمله ساچه با فراغ بال بیشتری اتصال مجدد به نظام مالی ایران را اعلام کرده‌اند.

رییس کل بانک مرکزی البته بیشتر از همه آگاه است که محدودیت‌های قانونی امریکا باتوجه به سلطه‌یی که بر نظام مالی جهانی دارد تنها دلیل و حتی اصلی‌ترین دلیل گره بانکی موجود نیست. بانک مرکزی که در قبال انتقادات درخصوص فعالیت آزادانه موسسات غیرمجاز، مبنای نقش‌آفرینی خود را نظارت تخصصی می‌داند باید درخصوص ناتوانی بانک‌های ایرانی برای وضعیت اسفبار درخصوص تطابق با استانداردهای جهانی پاسخگو باشد.

روند طولانی به نتیجه رسیدن توافقات هسته‌یی از ابتدای شروع به‌کار دولت یازدهم فرصت مناسبی برای اصلاحات بانکی بود که شواهد نشان می‌دهد تغییر به‌خصوصی در این زمینه حاصل نشده است. بانک‌های متوسط اروپایی که در این مدت بعد از اجرای برجام به ایران سفر کرده‌اند هیچ‌کدام پاسخ مناسبی ازسوی بانک‌های ایرانی دریافت نکرده‌اند. بانک مرکزی نمی‌تواند ادعا کند حتی یک بانک در ایران به‌صورت کامل قوانین مبارزه با پولشویی را به‌اجرا می‌گذارد. همچنین هیچ بانک ایرانی به اقرار کارشناسان داخلی خود بانک‌ها، هیچ سازوکار عملیاتی برای اجرای تطبیق (compliance) ندارد، این داستان برای مقابله با تامین مالی تروریسم، ایجاد کمیته مدیریت ریسک و برقراری نظام حاکمیت شرکتی یا در یک کلام GRC نیز وجود دارد.

کسی نمی‌تواند انکار کند در پرسشنامه‌یی که ازسوی غربی‌ها برای ایجاد روابط کارگزاری به بانک‌های ایرانی داده می‌شود ۵سوال اول که حول موارد مذکور می‌چرخد، بدون جواب مانده است. در چنین وضعیتی شکستن همه کاسه کوزه‌ها بر سر برجام به‌نوعی فرار رو به جلو از مسوولیت‌های حرفه‌یی است مخصوصا وقتی شاهد هستیم ولی‌الله سیف پیشاپیش از تعویق یکسان‌سازی نرخ ارز به‌خاطر مشکلات برجام نیز خبر داده است.

اینکه شکست ماموریت‌های بانک مرکزی هر کدام به برجام ربط داده ‌شود به‌شدت ناامیدکننده است.

یکسان‌سازی نرخ ارز تعهدی است که بانک مرکزی برعهده گرفته و براساس شنیده‌ها هیاتی از صندوق بین‌المللی پول نیز در یک سال گذشته در این خصوص مشاوره‌های موثری به مقام ناظر نظام بانکی داده‌اند، لذا استفاده از فضای سیاسی به وجود آمده برای تحت‌فشار گذاشتن امریکا برای ارائه تضمین به بزرگان صنعت مالی جهان نباید باعث شود که کوتاهی‌های فنی در بانک مرکزی و البته بدنه ضعیف کارشناسی در نظام بانکی را نادیده گرفت، بنابراین استراتژی انحراف ذهن ناظران به صورتی که فقط یک روی سکه را ببینند یک تاکتیک کوتاه‌مدت است که نهایتا با تعدیل تحلیل‌ها، دوباره کارنامه بانک مرکزی به ویترین نقد بازخواهد گشت.

تداوم اضمحلال سرمایه ثابت در دولت یازدهم

این روزنامه اصلاح‌طلب درباره رشد اقتصادی کشور نوشته است:‌ سه‌شنبه هفته پیش درحالی صحبت‌های محمدباقر نوبخت در مورد رشد اقتصادی روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت که وی به استناد داده‌های مرکز‌ آمار خبر از رشد اقتصادی ۲درصدی در سال ۹۴ داد اما روز بعد با انتشار گزارش مرکز آمار، مشخص شد که منظور نوبخت از رشد ۲درصد اقتصاد، رشد اقتصادی فصل زمستان بوده و اقتصاد ایران در سال ۹۴ رشدی برابر با یک‌درصد داشته است. داده‌های جداول رشد محصول ناخالص داخلی کشور مرکز آمار نشان می‌دهد، در میان رشته فعالیت‌های اقتصادی در سال ۹۴ بدترین شرایط بر بخش ساختمان حاکم بوده که در این سال رشد منفی ۱۶٫۴درصد داشته است. کارنامه تشکیل سرمایه ثابت ناخالص هم همچنان نمایانگر وضعیت نامطلوب این شاخص است؛ به‌طوری که برای این شاخص رشد منفی ۱۵٫۶درصد ثبت شده است، واردات کالا و خدمات نیز در سال گذشته رشد منفی ۱۵درصدی را تجربه کرده است…

داده‌های جدول رشد محصول ناخالص داخلی فصلی کشور مرکز آمار نیز گویای رشد منفی ۱۵٫۶درصدی تشکیل سرمایه ثابت ناخالص و رشد منفی ۱۵درصدی واردات کالا و خدمات در سال ۹۴ است. براین اساس در سال گذشته هزینه مصرف نهایی خصوصی ۲٫۵درصد و هزینه مصرف نهایی دولت ۷٫۳درصد رشد داشته است. تشکیل سرمایه در ماشین‌آلات با رشد منفی ۱۵درصد و تشکیل سرمایه در ساختمان با رشد منفی ۱۶٫۴درصد، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص کشور را به رشد منفی ۱۵٫۶درصد می‌کشاند و بیشترین عملکرد منفی در این میان هم مربوط به وضعیت تشکیل سرمایه در فصل پاییز سال گذشته بوده که رشد منفی ۱۹٫۵درصد برای آن ثبت شده است. البته کاهش سرمایه‌گذاری در ایران روندی است که سال‌هاست اقتصاد ایران آن را تجربه می‌کند اما در سال گذشته باتوجه به بازشدن درهای اقتصاد ایران و رفع تحریم‌ها امید زیادی بر افزایش آن می‌رفت، هرچند بسیاری از کارشناسان با وجود امیدواری زیاد مسوولان دولتی به افزایش حجم تشکیل سرمایه در ایران، بروز آثار این اتفاقات را بر سرمایه‌گذاری‌های کشور زمانبر می‌دانستند.

* جوان

– سیف به‌جای مطالبات برجامی تعهدات جدید داد!

روزنامه جوان از مواضع رئیس‌کل بانک مرکزی انتقاد کرده است: ۴۶ روز بعد از شوی رفع مشکلات بانکی ایران با سایر بانک‌های دنیا که در بانک مرکزی مقابل دیدگان خبرنگاران اجرا شد، رئیس بانک مرکزی برای دومین بار و در خارج از کشور بر بدعهدی امریکایی‌ها تأکید کرد و گفت: «‌موانع امریکایی، بانک‌های بزرگ دنیا را نسبت به تعامل با ایران بی‌رغبت کرده است.»

ولی‌الله سیف در کنفرانس «اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی» در لندن، خواستار جدیت طرف‌های مقابل در اجرای تعهدات مرتبط با برجام در زمینه امور مالی و بانکی شد اما آنچه از محتوای سخنانش بر می‌آید این است که سیف تعهدات جدیدی برای اجرای برجام دارد؛ تعهداتی چون اجرای استاندارد کمیته بال و اجرای استانداردهای «FATF» برای مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم. البته شاید در نگاه اول برگزاری چنین کنفرانسی در لندن عجیب باشد و برای خوانندگان این سؤال مطرح شود که چگونه انگلیسی‌ها علاقه‌مند به رفع موانع ارتباطی بانکی ایران با جهان شده‌اند! اما اگر سابقه در دست گرفتن بازار پولی خاورمیانه را از سوی استعمار پیر پیگیری کنیم، متوجه خواهیم شد چرا رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در یک کنفرانس اقتصادی که یک روزنامه در لندن برپا کرده است، شرکت می‌کند یا سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران برای حل مشکلات بانکی کشور در لندن به دنبال حضور در کنفرانس «اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی» است.

لندن پیشتر‌ها نیز میزبان کنفرانس بانکداری اسلامی بود که تمایل زیادی برای جذب سرمایه‌های خارجی کشورهای خاورمیانه داشت. اکنون نیز لندن به احتمال قوی نظر سوء خود را معطوف به پول‌های بلوکه‌شده ایران در خارج از کشور دارد و بانک اچ‌اس‌بی‌سی نیز به دنبال از سرگیری مراوده خود است اما جریمه‌های پرداخت شده را نیز می‌خواهد!

رئیس کل بانک مرکزی با علم به این موضوع در آنجا شرکت کرده و به بیان ناگفته‌های جدید از آخرین وضعیت روند اجرای برجام در امور مالی و بانکی پرداخته است؛ حرف‌هایی که ظاهراً در داخل اجازه طرح آنها را ندارد و دستگاه تبلیغاتی دولت که شوی بازدید خبرنگاران از سوئیفت را به راه انداخته بود به وی اجازه صحبت کردن درباره بدعهدی‌های امریکا و ناکارآمدی برجام را نمی‌دهد.

– ممانعت از ورود سهامدار منتقد به مجمع شرکت زیان‌ده

روزنامه جوان نوشته است: شرکت‌های سیمانی زیر نظر هلدینگ سیمانی فارس و خوزستان در دولت یازدهم عملکرد ضعیفی داشته‌اند، این در حالی است که این شرکت‌ها در اقدامی عجیب و هماهنگ از ورود سهامداران منتقد به عملکرد ضعیف مدیران به مجامع شرکت‌های سیمانی ممانعت به عمل می‌آورند.

به گزارش «جوان»، سهامدار عمده هلدینگ سیمانی فارس و خوزستان شستا و سازمان تأمین اجتماعی است که مدیرعامل این هلدینگ از سوی وزیر کار و تعاون تعیین می‌شود. در این بین در شرایطی عمده شرکت‌های سیمانی زیر نظر هلدینگ سیمانی فارس و خوزستان از ابتدای دولت یازدهم تا پایان سال ۹۴ پیوسته زیان می‌دهند که این عملکرد ضعیف شرکت‌های سیمانی عجیب به نظر می‌رسد.

رضا احمدی یکی از سهامداران شرکت سیمانی فارس نو در حالی در روز ۹۵/۲/۲۸ از ورود به مجمع این شرکت در مجموعه فرهنگی تلاش وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی منع شده است که وی یکی از سهامداران بالای ۲۰۰ میلیون تومانی این شرکت به شمار می‌رود.

این سهامدار در گفت‌وگو با این رسانه اظهار داشت: دولت یازدهم در حالی دم از جذب سرمایه‌گذار خارجی می‌زند که در کشور حقوق سهامداران شرکت‌های بورسی که سرمایه‌گذاران داخلی به شمار می‌روند، تضییع می‌شود. وی عنوان داشت: شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ سیمانی فارس و خوزستان (که سهامدار اصلی‌اش سازمان تأمین اجتماعی و شستا است) به دلیل عملکرد بد مدیران پیوسته با افت بهای سهام و همچنین زیان عملکرد رو‌به‌رو هستند.

وی گفت: شرکت‌های شستا و همچنین شرکت‌هایی که شستا و سازمان تأمین اجتماعی در آن سهم دارند در حالی طی دو سال ابتدایی دولت یازدهم با زیان قابل ملاحظه رو به رو بوده‌اند که این شرکت‌ها در تمامی مجامع پاداش‌های چند صد میلیونی به مدیرانی پرداخت می‌کنند که شرکت‌هایشان زیان ده بوده‌اند.

وی با انتقاد از چینش سیاسی مدیران اصلاح‌طلب در مجموعه‌های متعلق به وزارت کار و کارگران گفت: در روز ۹۵/۲/۲۸ از ورود به مجمع شرکت سیمان فارس منع شده‌ام تنها به این دلیل که منتقد عملکرد مدیران شرکت بوده‌ام.

وی گفت: سازمان بازرسی و سازمان حسابرسی کل کشور باید عملکرد شرکت‌های سیمانی هلدینگ سیمانی فارس و خوزستان را که به نوعی متعلق به دولت می‌باشند مورد بررسی قرار دهند و ببینند چرا برخلاف هلدینگ‌های سیمانی مجموعه‌هایی چون بانک ملی، غدیر و بنیاد یا بخش خصوصی، این مجموعه‌ها پیوسته زیان می‌دهند.

به نظر می‌رسد خروج پول از شرکت‌های مجموعه‌های وابسته به دولت با هدف کارهای انتخاباتی انجام گرفته است، از این رو جای دارد سازمان بازرسی و سازمان حسابرسی عملکرد شرکت‌هایی که به نوعی مستقیم و غیرمستقیم وابسته به دولت است را مورد بررسی قرار دهند.

* دنیای اقتصاد

– دومین ماه قرمز بورس ۹۵

روزنامه دنیای اقتصاد به نزول بورس پرداخته است: زهرا رحیمی: بورس تهران دومین ماه سال از جاری را با زیان ۶/ ۲درصدی پشت سر گذاشت تا در ادامه افت فروردین ماه، حدود ۷/ ۴ درصد از بازدهی متوسط این بازار در پایان سال گذشته تخلیه شود(افت بازار سهام در این بازه زمانی پس از شهریور ۹۴، بزرگ‌ترین‌ افت بازار سهام در بازه ماهانه بوده است).

بازار سهام کشور در اردیبهشت ماه سال جاری در ادامه افت هیجان و مسیر متفاوت خود در فروردین ماه (نسبت به زمستان ۹۴)، با کاهش نسبی حجم و ارزش معاملات مواجه شد. در جریان معاملات این ماه نه از صف‌های طویل خرید نشانه‌ای بود و نه چندان عرضه سنگینی در بازار به چشم می‌خورد. مجموع این عوامل موجب شد بازار روزهای کم نوسانی را تجربه کند. در این میان، البته نباید نقش معاملات عمده و برخی تلاش‌ها برای حفظ شاخص را از نظر پنهان داشت. به‌رغم عملکرد تقریبا رکودی بازار سهام کشور در اردیبهشت‌ماه، اما تغییر روند نزولی قیمت‌ نفت در روزهای پایانی آن علاوه بر تحرکات مثبت در صنایع وابسته به این کالای استراتژیک، امید تازه‌ای در برآورد روند آتی بازار سهام کشور به وجود آورد.

در این بازه زمانی هرچند کارشناسان بازگشت قیمت سهام در بورس تهران به قیمت‌های پیش از دی ماه سال گذشته را به علت تغییر فضای سیاسی و اقتصادی (فضای پساتحریم) بعید می‌دانستند اما معتقد بودند تا نمایان شدن تغییرات خاص در شرایط بنیادی شرکت‌ها یا دیگر سیگنال‌های مثبت (به‌طور مثال وضعیت بازارهای جهانی) مسیر اصلاحی بورس تهران محتمل‌ترین سناریو است. در ادامه و در روزهای پایانی اردیبهشت ماه اما رشد قیمت نفت سبب شد که کارشناسان این موضوع را در تحلیل روند آتی بازار سهام کشور مدنظر قرار دهند.

چرا مذاکره با خودروسازان خارجی محرمانه شد؟

روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است: خودروسازان ایرانی این روزها همچنان مشغول مذاکره با خارجی‌ها برای همکاری مشترک هستند و این در شرایطی است که منتشر نشدن جزئیات این مذاکرات، انتقادهایی را به همراه داشته است.این انتقادات اما در حالی است که به نظر می‌رسد خودروسازان کشور برای مصون نگه داشتن مذاکرات از ترکش حاشیه‌ها، جزئیات آنها را منتشر نمی‌کنند.

در حال حاضر ایران خودرویی‌ها مشغول مذاکره با فیات-کرایسلر ایتالیا بوده و سایپایی‌ها نیز به توافقاتی با سیتروئن برای همکاری مشترک دست یافته‌اند. با این حال، هیچ‌یک از دو خودروساز کشور حاضر به اعلام جزئیات مذاکرات خود با شرکت‌های خارجی نبوده و این موضوع به نوعی حالت محرمانه پیدا کرده است.به اعتقاد برخی منتقدان، منتشر نشدن جزئیات می‌تواند به معنای پیش نرفتن یا حتی به بن بست رسیدن مذاکره با خارجی‌ها باشد و خودروسازان به همین دلیل میلی به انتشار کم و کیف مذاکرات مربوطه ندارند.

این انتقادات اما در حالی مطرح می‌شود که تجربه «قرارداد پژو» نشان داد انتشار جزئیات حین مذاکره با خودروسازان خارجی، می‌تواند حواشی زیاد و مخربی را ایجاد کرده و حتی زمینه را برای قطع مذاکرات فراهم بیاورد. از طرفی، در حال حاضر حساسیت زیادی از سوی برخی مسوولان و نهادها و رسانه‌ها روی مذاکرات خودرویی کشور وجود دارد که می‌تواند روند مذاکره با خارجی‌ها را مختل و هرآنچه ایران خودرو و سایپا به واسطه اجرای برجام رشته کرده اند، پنبه کند.

* وطن امروز

– حواله‌کرد طرح‌های آخوندی به دولت دوازدهم

این روزنامه درباره عملکرد وزیر راه نوشته است:‌ طرح‌های رنگارنگ وزارت راه‌وشهرسازی از جمله مسکن اجتماعی نه‌‌‌‌‌‌تنها در دولت یازدهم به بار ننشست بلکه طرح مسکن‌مهر مانده از دولت قبل نیز به‌ دلیل حب و بغض‌های فردی به سرانجام نرسید و متقاضیان این واحدها دربه‌در دنبال کلیدی هستند که رئیس‌جمهوری در روزهای تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری به آنها نشان داده بود، شاید که آن کلید، قفل واحد مسکن‌مهرشان را باز کند و طلسم چندساله‌اش را بشکند.

در این ۳ سال گذشته از عمر دولت یازدهم عباسعلی آخوندی، وزیر راه‌وشهرسازی به روش‌ها و در جلسات گوناگون به گلایه از طرح مسکن‌مهر پرداخت و بیشتر زمانش را به این موضوع اختصاص داد اما راه‌حلی اجرایی برای پایان دادن به مشکلات ارائه نشد، اگرچه در تازه‌ترین اظهارنظر خود به صراحت گفت سفره ۳۵۰ هزار مسکن‌مهر را جمع می‌کنیم. اینها بماند اما خبر رسیده که اجرای مسکن اجتماعی آخوندی نیز به قرن ۱۵ شمسی واگذار شده، گویا این وزارتخانه در انتظار است تا با ادامه حضورش در دولت دوازدهم این طرح را به سرانجام برساند.

حامد مظاهریان، معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه‌وشهرسازی در حالی از اجرای مسکن اجتماعی پس از پایان طرح مسکن‌مهر خبر داده است که تاکنون پیش‌بینی درستی از زمان پایانی این طرح ارائه نشده اما با سیر کنونی تا سال ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد

در دی‌ماه ۱۳۹۴ مهرداد بذرپاش، عضو هیات رئیسه مجلس نهم با انتقاد از بی‌برنامگی دولت در بخش مسکن گفته بود: ۲ سال و نیم است که در خدمت شما هستیم دریغ از یک برگ کاغذ درباره مسکن اجتماعی که تحویل مجلس شده باشد. شنیدیم قرار است ۲۵۰۰ میلیارد تومان به سازمان بهزیستی برای مسکن اجتماعی پول بدهند تا ۵۰ هزار واحد مسکن ساخته شود و ۱۰ ساله در اختیار نیازمندان قرار بگیرد و پس از آن ۱۰ سال، نیازمند بعدی در این واحدها ساکن شود. بذرپاش با بیان اینکه این پیشنهاد شبیه یک شوخی بوده و خنده‌دار است، افزود: تاکید کردیم اولا این ۲۵۰۰ میلیارد تومان کجاست که قرار است به سازمان بهزیستی داده شود؟ ثانیا اینکه مگر نیاز مسکن ۵۰ هزار واحد است؟

وی با بیان اینکه خودشان متوجه شدند که این یک پیشنهاد نشدنی است، افزود: این پیشنهاد را پس گرفتند و همچنان قرار است اعلام شود مسکن اجتماعی چه طرحی است. با توجه به واقعیت غیرقابل انکار توقف تکمیل پروژه‌های مسکن‌مهر به دلایل مختلف از جمله کمبود منابع مالی و ضعف مدیریت، مشخص نیست چه زمانی مُهر «تمام شد» بر پیشانی این طرح خواهد خورد. یکی از نمایندگان مجلس بر این باور است که طرح مسکن‌مهر احتمالا سال ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد، از این رو قرن ۱۵ شمسی زمانی است که طرح مسکن اجتماعی اجرا می‌شود،‌ آنهم در دولت سیزدهم که دیگر خبری از معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه‌وشهرسازی نیست. باید اذعان داشت طرح مسکن اجتماعی که در ۳ سال اخیر با خلف‌وعده فراوان برای اجرا مواجه شده است یکی از نمونه‌های بارز پوپولیسم تلقی می‌شود.

یک مقام مسؤول در وزارت راه‌وشهرسازی با اشاره به عملکرد ضعیف برخی مدیران رده میانی این وزارتخانه در حوزه مسکن و عدم تحقق اهداف تدوین شده، از در دستور کار قرار گرفتن تغییرات مدیریتی توسط وزیر راه‌وشهرسازی خبر داد.

یکی از نگرانی‌های کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی در ابتدای دولت یازدهم احتمال ضعیف بودن عملکرد وزیر راه‌وشهرسازی و معاون وی در حوزه حمل‌ونقل به دلیل عدم آشنایی جامع آخوندی نسبت به این بخش بود و تقریبا دغدغه چندانی درباره حوزه مسکن (با توجه به سابقه وزارت آخوندی در اوایل دهه۷۰) نداشتند. با گذشت حدود ۳ سال، زیرمجموعه‌های حمل‌ونقل وزارت راه‌وشهرسازی به واسطه انتصاب افراد باسابقه عملکرد خوبی را در کارنامه خود ثبت کرده اما در بخش مسکن نمره زیرمجموعه‌های وزارت راه تقریبا صفر بوده است.

از سال ۹۲ تاکنون اگر «به روزرسانی آمار طرح جامع مسکن» را فاکتور بگیریم، دولت یازدهم هیچ کاری در این بخش انجام نداده است. از سوی دیگر با وجود تاکید و وعده‌های رئیس‌جمهوری و وزیر راه‌وشهرسازی، پروژه‌های مسکن‌مهر با روندی بسیار کُند در حال تکمیل است و مشکلات عدیده‌ای گریبان این طرح را گرفته است. به اعتقاد شماری از مسؤولان وزارت راه‌وشهرسازی یکی از دلایل اصلی بروز نابسامانی در طرح مهر مربوط به عملکرد ناامیدکننده برخی مدیران است. مدیرانی که دانسته یا ندانسته مانند یک مانع بلند در مقابل پروژه‌های طرح مسکن‌مهر قد علم کرده‌ و با سنگ‌اندازی مانع اتمام و تحویل واحدهای این طرح طی ۳ سال اخیر شده‌اند.

حال یکی از مقام‌های مسؤول وزارت راه‌وشهرسازی از تغییرات مدیریتی در شماری از زیرمجموعه‌های این وزارتخانه با هدف به حرکت در آمدن برخی طرح‌های مسکنی خبر داده است. به گفته این مقام مسؤول، وزیر راه‌وشهرسازی با توجه به عملکرد ناامیدکننده برخی مدیران، برنامه تغییر را در دستور کار قرار داده است. این تغییر و تحول در مرحله اول بخش مسکن وزارت راه‌وشهرسازی را دگرگون می‌کند و احتمالا در مرحله بعدی به یکی از زیرمجموعه‌های حمل‌ونقلی هم تسری خواهد یافت.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: