تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۱۴:۱۰ کد مطلب 109873

جزئیات مراسم افتتاحیه مجلس خبرگان پنجم

به گزارش مشرق، مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه چهارم خرداد سال جاری پس از استماع سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید با پیام رهبر معظم انقلاب گشایش می‌یابد. این مراسم قرار است طبق سنوات گذشته در محل ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی اسلامی […]

به گزارش مشرق، مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه چهارم خرداد سال جاری پس از استماع سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید با پیام رهبر معظم انقلاب گشایش می‌یابد.

این مراسم قرار است طبق سنوات گذشته در محل ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی اسلامی با حضور جمعی از مقامات لشکری و کشوری و همچنین مهمانان و شخصیت‌های داخلی و خارجی برگزار شود.

در این مراسم علاوه بر تعیین هیئت رئیسه سنی، آیت‌الله جنتی رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گزارشی از روند برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری ارائه می‌کند. همچنین تحلیف منتخبان مردم در پنجمین دوره مجلس خبرگان و انتخاب هیأت رئیسه دائم از دیگر برنامه‌های این مراسم است.

رئیس سنی مجلس خبرگان پنجم کیست؟

بر این اساس، در ابتدای جلسه روز ۴ خرداد از هیئت رئیسه سنی که قبلاً بر مبنای شناسنامه منتخبان تعیین شده‌اند، دعوت می‌شود  تا به جایگاه مخصوص رفته و اداره جلسه را به عهده گیرند.

طبق تبصره ماده ۱۴ قانون انتخابات خبرگان هیئت رئیسه سنی، مرکب  از رئیس و نایب رئیس از سالمندترین و دو منشی از جوانترین اعضای حاضر در جلسه هستند که باید انتخابات هیئت رئیسه دائم را برگزار کنند.

در میان راه یافتگان به پنجمین دوره مجلس خبرگان، آیت‌‌الله سید ابوالفضل میرمحمدی که از حوزه انتخابیه تهران به این مجلس راه‌یافته متولد سال ۱۳۰۲ هجری شمسی است که  اکنون در سن ۹۳ سالگی به عنوان مسن‌ترین نماینده و سید‌ صدرالسادات حسینی ۳۳ ساله از حوزه انتخابیه هرمزگان متولد سال ۱۳۶۳، جوان‌ترین عضو این مجلس است.

همچنین آیت‌الله ابراهیم حاج‌امینی دیگر نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان نیز ۹۲سال سن دارد که بعد از آیت‌الله میرمحمدی مسن‌ترین فرد این مجلس شناخته می‌شود و احمد پروانی از حوزه انتخابیه گیلان با ۳۴ سال بعد از سادات حسینی جوان‌ترین فرد این مجلس است.

به این ترتیب آیت‌الله میرمحمدی به عنوان رئیس، آیت‌الله امینی به عنوان نائب رئیس، سیدصدر السادات حسینی و پروانی نیز به عنوان منشی، اداره افتتاحیه مجلس خبرگان  رهبری دوره پنجم را عهده‌دار هستند.

طبق ماده پنج آئین‌نامه مجلس خبرگان پس از تعیین هئیت رئیسه سنی مراسم تحلیف منتخبان خبرگان مردم صورت می‌گیرد و پس از سخنرانی رئیس سنی،‌ از حضور میهمانان در مراسم افتتاحیه تقدیر می‌شود. در جلسه غیرعلنی نیز هیأت رئیسه دائم و کمیسیونها به مدت دو سال انتخاب می‌شوند.

اعضای خبرگان روز پنج‌شنبه ششم خردادماه پس از زیارت مرقد مطهر امام خمینی با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: