تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۱۰:۲۱ کد مطلب 109901

پشت پرده انتخاب نخست وزیر جدید ترکیه؛

چرا ییلدیریم اصلح‌تر از داوود اوغلو برای اردوغان است؟

دیروز عملا بن علی ییلدیریم به عنوان دبیرکل حزب عدالت و توسعه انتخاب شد و تشکیل دولت نیز بر عهده او قرار خواهد گرفت.

به گزارش میدان ۷۲  مسعود صدر در فیس یوک اش نوشت :اگرچه، الان که دارم این پست را میگذارم مجلس ترکیه در آستانه رای گیری در مورد یکی از پرحاشیه ترین طرح های سیاسی چند سال اخیر است که در صورت تصویب آن مصونیت سیاسی تعداد قابل توجهی از نمایندگان لغو خواهد شد و اگر تصویب نشود باز هم اصطکاکات سیاسی و رودررویی سنگین بین احزاب ادامه خواهد داشت، اما، باید ادعا کنیم که دیگر دوره مباحث سیاسی در ترکیه تمام شده است و موج جدیدی از نهضت خدمات رسانی به مردم و خصوصا محرومین تا چند هفته دیگر آغاز خواهد شد.

بسیاری از افراد انتخاب ییلیدیرم را در پس زمینه سیاسی مورد توجه قرار می دهند و سعی می کنند نزدیکی قریب به دو دهه ای ییلدیریم به اردوغان را مورد توجه قراردهند اما وقتی از سابقه کاری ییلدیریم و فعالیت هایی که تا کنون انجام داده است مطلع باشیم متوجه خواهیم شد که، بر سر کار آوردن او در این مقطع زمانی و سپردن سکان کشور به او نشان از برنامه های خاص اردوغان برای ترکیه دارد.

ییلدیریم، سال ها در عرصه راه و شهرسازی و ترابری فعالیت کرده است. او بیش از ۱۸ هزار کیلومتر جاده، ۳۰ فرودگاه، ده ها پل و تونل بزرگ که همگی جز طرح های ملی و ماندگار در تاریخ ترکیه است را در کارنامه خود دارد.

او با جاده هایی که در مناطق محروم آناتولی شرقی، فرودگاه هایی که در شهرهای کوچک کشور ساخت و نیز تنوع و تکثری که در سیتسم دریانوردی ترکیه ایجاد کرد، نام خود را برای همیشه در تاریخ سازندگی ترکیه ماندگار کرده است و این جاده سازی های او بود که، در واقع اصلی ترین جاده صاف کن برای اردوغان، در راستای رسیدن به قدرت محسوب می شد.

سال گذشته نیز در تمام نظرسنجی های حزبی او به دلیل همین کارورزی و پرکاری خود پیش تر از داوداوغلو قرار می گرفت.

ییلدیریم مرد کار است. مردی به شدت مردمی، خاکی، بزله گو، دارای فهم و زبان نزدیک به زبان اقشار ضعیف، اما بدون اندیشه سیاسی!

بر سر کار آمدن ییلدیریم در این دوره از تاریخ حزب نشان می دهد که اردوغان تصمیم دارد تا به صورت مستقیم رهبری سیاسی را بر عهده گرفته و جهاد سازندگی را به دست ییلدیرم بسپارد. به این وسیله با افزایش حجم خدمات برای مردم خصوصا در قسمت های آناتولی مرکزی و شرقی محبوبیت حزب و خود را ارتقاء ببخشد و به این وسیله، بار دیگر رهبری عامه را برعهده بگیرد.

اگرچه اردوغان در چشمان ما در چند سال اخیر تنها یک مرد خبیث جلوه کرده است، اما باز هم باید گفت: ای و الله به سیاست ورزی و شیطنت باطنی او که، توانست در طول دو سال اخیر ییلدیریم را به نفع خود مدیریت کند و امروز صحنه را چنین مدیریت کند.

اما انتخاب ییلدیریم، تز کارشناسان سیاسی مبنی بر صحنه سازی بودن استعفای داوود اوغلو و برکناری پشت پرده وی را قوی تر می نماید.

ییلدیریم در مراسم معارفه داوداوغلو شرکت نکرد و ساعتی بعد در مجلس ملی، با تشکیل یک کنفرانس خبری در یک خطاب ضمنی به داواوغلو گفت: کسی که در کارنامه خود هیچ نشانی از خدمت ندارد، هیچ جاده ای نکشیده، هیچ کسی را نشاخته، چطور به ملت خدمت خواهد کرد؟!

بسیاری چنین ارزیابی کردند که او از اردوغان و حزب جدا خواهد شد اما این اردوغان بود که با زمزمه های در گوشی ییلدیریم را ساکت کرد.

اکنون چیستی و معنای آن زمزمه ها را می توان فهمید!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: