تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۱۴:۴۰ کد مطلب 109903

لیبرمن به وزارت جنگ اسرائیل نزدیک‌تر شد

 به گزارش مشرق، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند، ائتلاف کابینه‌اش را توسعه دهد و با مطرح شدن احتمال سپردن وزارت جنگ به «آویگدور لیبرمن»، «صهیونیست افراطی منفور میان فلسطینی‌ها»، راست‌گراترین کابینه صهیونیستی از زمان تاسیس این رژیم را تشکیل دهد. در این راستا، منابع نزدیک به نتانیاهو گفت‌وگو با طرف‌های نزدیک به […]

 به گزارش مشرق، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند، ائتلاف کابینه‌اش را توسعه دهد و با مطرح شدن احتمال سپردن وزارت جنگ به «آویگدور لیبرمن»، «صهیونیست افراطی منفور میان فلسطینی‌ها»، راست‌گراترین کابینه صهیونیستی از زمان تاسیس این رژیم را تشکیل دهد.

در این راستا، منابع نزدیک به نتانیاهو گفت‌وگو با طرف‌های نزدیک به لیبرمن را جمعه (دیروز) نیز ادامه دادند تا حزب راست‌گرای «اسرائیل بیتونا» (اسرائیل خانه ماست) به رهبری لیبرمن را راضی به پیوستن به ائتلاف نتانیاهو کنند.

روزنامه «الایام» فلسطین در این خصوص نوشت: خبرهای درز یافته به بیرون از نزدیک شدن دیدگاه‌های دو طرف و احتمال دستیابی به توافق حکایت دارد.

گفته می‌شود، نشست‌های دیروز با حضور نمایندگان دو حزب «لیکود» و اسرائیل بیتونا برگزار شد که در میان هیأت نمایندگی اسرائیل بیتونا، شخص لیبرمن هم حضور داشت.

«یاریو لیوین»، عضو هیئت نمایندگی لیکود با بیان اینکه اختلاف دیدگاه‌ها بین لیکود و اسرائیل بیتونا زیاد نیست، پیوستن حزب لیبرمن به ائتلافی که حزبش به رهبری نتانیاهو در حال تشکیل آن است، را موجب تحکیم پایه‌های آن دانست.

لیوین خاطر نشان کرده بود: با توجه به ۶ کرسی که اسرائیل بیتونا در «کنست» (پارلمان) کسب کرده، نتانیاهو می‌تواند، هدف خود را جهت گسترش ائتلاف سست کابینه‌ای محقق کند.

نتانیاهو از زمان پیروزی در انتخابات کنست در مارس گذشته خواهان افزایش میزان اکثریت لیکود است که به او اجازه داد، کابینه چهارمش را تشکیل دهد، اما همچنان نیازمند یک رأی است تا با کسب آن، از شرکایش در ائتلاف خلاص شود.

چهارشنبه گذشته گزینه‌ توافق با حزب «کار» به ریاست «اسحاق هرتزوگ» روی میز نتانیاهو مطرح شد، اما این گزینه با شکست مواجه شد.

محافل بین‌المللی با دقت بسیار گزینه‌های نتانیاهو و تحرکات او در عرصه سیاسی بین گشایش درها به روی جناح چپ یا سوق یافتن به راست و تشدید افراط گرایی کابینه‌ آینده اسرائیل است، را رصد می‌‌کنند.

نگرانی بین‌المللی از بازگشت لیبرمن به دولت

بازگشت لیبرمن به عرصه سیاسی (و دولت اسرائیل) سوالات متعددی را مطرح و نگرانی‌هایی را در جامعه بین‌الملل در زمینه سیاست کابینه نتانیاهو به ویژه در قضیه نزاع اسرائیلی – فلسطینی ایجاد می‌کند.

لیبرمن در سال ۲۰۱۵ پیشنهاد «قطع سر افعی» به عنوان مجازات اعراب اسرائیل را داده بود؛ عرب‌هایی که به گفته او به رژیم عبری وفادار نیستند. وی تنها منفور فلسطینی‌ها نیست، بلکه شخصیت مورد نفرت اروپایی‌ها از زمان تصدی مسئولیت وزارت خارجه اسرائیل و حتی پس از کنار گذاشتن از روند مذاکرات با فلسطینی‌ها نیز هست.

در صورت سپردن وزارت جنگ به لیبرمن، وی مسئول فعالیت ارتش رژیم صهیونیستی در سرزمین‌ اشغالی خواهد شد. اکنون در اذهان تحلیلگران سوالاتی درباره میزان تاثیرگذاری کسی ایجاد شده است که اخیرا تصریح کرده بود، کابینه نتانیاهو با تروریسم مبارزه نمی‌کند، بلکه به مهار آن بسنده و از شهرک‌سازی در قدس و یهودا و سامره (کرانه باختری) امتناع می‌‌کند.

لیبرمن درحالی از ادامه روند شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی سخن گفته که جامعه بین المللی مخالف آن است و آن را مانعی در مسیر تحقق صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها ملاحظه می‌کند.

از سوی دیگر، لیبرمن مشارکت در کابینه نتانیاهو را منوط به تصویب و به رسمیت شناختن مجازات اعدام برای فلسطینی‌هایی کرده است که اسرائیلی‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند، و از این حیث از خط مشی ترور و براندازی حماس در نوار غزه تبعیت می‌کند.

در صورت سپردن وزارت جنگ به لیبرمن وی جانشین «موشه یعلون» خواهد شد که اخیرا افزایش استفاده از خشونت علیه فلسطینی‌ها را رد کرد. لیبرمن در این اواخر نتانیاهو را «دروغگو و فریبکار» توصیف کرده بود.

از سوی دیگر، وزارت خارجه تشکیلات فلسطین در واکنش به احتمال پیوستن لیبرمن به کابینه نتانیاهو با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرده بود که این اقدام بار دیگر ثابت می‌کند، نتانیاهو همواره ترجیح می‌دهد، افراط گرایی در کابینه‌اش را تشدید کند.

وزارت خارجه تشکیلات فلسطین پیوستن لیبرمن به کابینه نتانیاهو را پاسخ نخست وزیر اسرائیل به تلاش‌های فرانسه و جامعه بین المللی و طرف‌های منطقه‌ای خواهان از سرگیری روند صلح به شمار آورد.

گسترش ائتلاف کابینه نتانیاهو با اظهارات «عبد الفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر در روز سه‌شنبه گذشته همزمان شده که از دو طرف فلسطینی و اسرائیلی خواسته بود، تدابیری تاریخی برای رسیدن به اتخاذ کنند و تحلیلگران آن را تلاشی برای انگیزه بخشیدن مجدد به حزب «عمل» جهت پیوستن به ائتلاف کابینه نتانیاهو تفسیر کرده بودند.

اما مطبوعات اسرائیل با حمله به اقدام نتانیاهو در ملحق کردن لیبرمن به کابینه، نوشته بودند: نتانیاهو به جای ارائه کابینه میانه‌روتر به جامعه بین المللی و برداشتن گامی در مسیر از پیش رو برداشتن چالش‌های جدی دیپلماتیکی که پاییز آینده تل‌آویو با آن مواجه خواهد شد، در حال تشکیل کابینه‌ای افراطی‌تر است.

معاریو تاکید کرد که اسرائیل با تشکیل راستگراترین و افراطی‌ترین کابینه خود باید برای محاصره دیپلماتیک آماده شود، اما نکته مهم اینجاست که نتانیاهو همچنان آسوده خاطر و با اعتماد به نفس نشان می‌دهد.

اگرچه «مطانس شحاده»، استاد جامعه شناسی دانشگاه پیرزیت در کرانه باختری معتقد است: چه لیبرمن به کابینه نتانیاهو ملحق شود، چه هرتسوگ تغییر چندانی در وضعیت فلسطینی‌ها ایجاد نخواهد نشد.

وی گفت: موضع کابینه کنونی روشن و شفاف است و هر راه حل‌ سیاسی که به تشکیل دولت فلسطینی منتهی شود، را رد کرده و مانع تاسیس قدرت و حکومتی فلسطینی که فلسطینی‌ها آن را اداره کنند، می‌شود و هدف آن ملحق کردن منطقه «ج» در کرانه باختری به اسرائیل است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: