تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۱۰:۲۲ کد مطلب 109907

آیا دولت تدبیر و امید حامی مستضعفان است؟

نگاه به کارنامه‌ی اقتصادی دولت، بهترین راه برای سنجش عیار حمایت دولت‌مردان از قشر محروم و مستضعف جامعه می‌باشد.

در آموزه‌های اسلام تأکید بسیاری بر حمایت از محرومان و مستضعفان شده است. با مطالعه‌ی مختصری از سیره‌ی ائمه‌ی اطهار(ع) می‌توان به توصیه‌های مؤکد آنها در رعایت حال فقرا، مستضعفان و مظلومان دست یافت که نمونه‌های بارز آن در حیات حضرت علی(ع) قابل مشاهده است.

این ویژگی یعنی برقراری کامل عدل و حمایت از مستضعفان، از جمله اتفاقاتی است که پس از ظهور حتمی حضرت حجت(عج) رخ خواهد داد، به گونه‌ای که در دعای ندبه می‌خوانیم: «أین المُعَدُّ لِقَطعِ دابِرِ الظّلَمَه»

امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی را انقلاب محرومان و مستضعفان نامیدند و فرمودند: «متأسفانه هنوز برای بسیاری از ملت‌های اسلامی مرز بین «اسلام آمریکایی» و «اسلام ناب محمدی» و اسلام پابرهنگان و محرومان و اسلام مقدس‌نماهای متحجر و سرمایه‌داران‌ خدانشناس و مرفهین بی‌درد، کاملا مشخص نشده است و روشن ساختن این حقیقت، که ممکن نیست در یک مکتب و در یک آئین، دو فکر متضاد و رو در رو وجود داشته باشد از واجبات سیاسی بسیار مهم است.»[۱]

 

مقام معظم رهبری نیز در خطبه‌های نمازجمعه ۱۴ خرداد ۷۸ طی سخنانی کمک به طبقات مستضعف و محروم را از ویژگی‌های اصلی خط امام دانستند و اظهار داشتند: «از مشخصه‌های خط امام، عدالت اجتماعی و کمک به طبقات مستضعف و محروم است که امام آنها را صاحب انقلاب و صاحب کشور می‌دانست. امام، پابرهنگان را مهم‌ترین عنصر در پیروزی‌های این ملت می‌دانست.»

ایشان در ادامه سخنان‌شان افزودند: «امام از همان اول انقلاب، جهاد سازندگی، کمیته‌ی امداد، بنیاد مستضعفان، بنیاد پانزده خرداد و بنیاد مسکن را به وجود آورد و دستورات مؤکد به دولت‌های وقت داد.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان این‌که عدالت اجتماعی، جزء شعارهای اصلی انقلاب است و نمی‌شود آن را در درجه‌ی دوم قرار داد خاطرنشان کردند: «حالا عده‌ای از آن طرف در می‌آیند که امام فرمود: انقلابِ ما انقلاب نان نیست، برای نان نیست! بله؛ انقلاب اکتبر روسیه که در سال ۱۹۱۷ پیدا شد، به‌خاطر قطع‌شدن نان در شهرهای اصلی آن روز – مثلاً مسکو – بود. اگر مردم آن روز نان داشتند – همین نان معمولی – آن انقلاب پیش نمی‌آمد. انقلاب ما این‌گونه نبود، انقلاب ما براساس یک ایمان بود؛ اما معنایش این نیست که انقلاب نباید به زندگی مردم، به اقتصاد، به نان و به رفاه مردم بپردازد. این چه حرفی است!؟ امام به این مسائل می‌پرداخت و دستور می‌داد و آنچه در درجه‌ی اول، مورد نظر امام بود، عبارت بود از طبقات محروم و مستضعف.»

بنابراین حمایت از طبقات محروم ریشه در اصول انقلاب اسلامی دارد و نمی‌توان با اقدامات نمادین و سر دادن شعار، از انجام این وظیفه سر باز زد.

دولت یازدهم در شرایطی روی کار آمد که اکثر مردم انتظار بهبود وضعیت کسب و کار، افزایش اشتغال، چرخیدن چرخ کارخانه‌ها، تسهیل خانه‌دار شدن جوانان و در یک کلام بزرگ‌شدن سفره‌ی خود را بر اساس وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی داشته‌اند.

نگاه به کارنامه‌ی اقتصادی دولت، بهترین راه برای سنجش عیار حمایت دولت‌مردان از قشر محروم و مستضعف جامعه می‌باشد:

تعطیلی پروژه‌ی مسکن مهر به بهانه‌ی واهی افزایش نقدینگی

دولت قبل کلنگ پروژه‌ی عظیم مسکن مهر را با احداث ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد بر زمین زد و بیش از ۲ میلیون واحد را تا پایان حیاتش به اتمام رساند. این پروژه در دولت حسن روحانی به بهانه‌ی افزایش نقدینگی ناشی از غیرکارشناسی بودن آن متوقف شد و حتی وزیر مسکن نیز آن را طرحی مزخرف و پوپولیستی نامید. این درحالی است که میزان نقدینگی در آغاز دولت یازدهم، ۴۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است که بنا به ادعای دولت‌مردان می‌بایست با تعطیلی مسکن مهر کاهش چشمگیری بیابد، اما اکنون این رقم با دو برابر افزایش به ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وام‌های مسکن با اقساط کمرشکن

از جمله خدماتی که در دولت یازدهم صورت گرفت، طرح اعطای وام مسکن ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومانی به متقاضیان بود که اقساط ماهیانه‌اش بین ۱٫۲۰۰ میلیون تا ۱٫۸۰۰ میلیون تومان تعیین شد که هرگز با درآمدهای محرومان و نیازمندان هم‌خوانی نداشته است.

تعطیلی کارخانه‌ها و افزایش نرخ بیکاری

دولت علی‌رغم وعده‌ی به چرخش درآوردن چرخ کارخانه‌ها با تعطیلی ۶۰ درصدی واحدهای صنعتی مواجه شده است. تعداد زیادی از کارخانه‌هایی که حتی در زمان جنگ و نیز در هنگام تورم‌های بالای اواخر دولت‌های ششم و دهم سر پا مانده بودند، دچار ورشکستگی شدند که طبیعتا حقوق تعداد زیادی از کارگران نیز قطع شده است. این ادعا را می‌توان با افزایش نرخ بیکاری از ۱۰٫۴ درصد در سال ۹۲ تا ۱۱ درصد در سال ۹۴ توجیه کرد.

 

اعتراف وزیر اقتصاد به پایین آمدن سطح تولید

چندی پیش علی طیب‌نیا اعلام کرد: «در حال حاضر سطح تولید کشور از بالاترین دوران یعنی سال ۹۰ پایین‌تر است که دلیل آن رکود است که تلاش ما این است که به تولید سال ۹۰ و ۹۱ برسیم.»

در واقع اگر دولت قبل توانست به قول دولت‌مردان تدبیر و امید در اوج ایران‌هراسی و جنگ روانی و…، به میزانی از تولید دست یابد که اکنون با گذشت ۳ سال از آغاز دولت حسن روحانی، از آن نیز نزول کرده‌ایم جای بسی تعجب است؛ میزانی که طیب‌نیا آن را «بالاترین میزان تولید» خوانده است. به عبارت دیگر دولت حسن روحانی در حال حاضر منتهای آمال خود را رسیدن به تراز تولید در سال‌هایی می‌داند که خود و انصارش از بزرگ‌ترین منتقدان آن بوده‌اند.

سال ۹۴؛ چینی‌ترین سال اقتصادی ایران

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۹۴ برای اولین بار در چند دهه‌ی اخیر، کالاهای چینی بیش از یک چهارم کل واردات ایران را به خود اختصاص دادند تا اقتصاد ایران بیشتر از قبل، چینی شود. در واقع پایین‌آمدن سطح تولید و افزایش واردات کالاهای چینی با شعارهای رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه نمی‌خواهد برای چینی‌ها شغل ایجاد کند در تناقض است.

سال ۹۴؛ بدترین عملکرد عمرانی پس از انقلاب

در حالی که کوچکتر بودن نسبتِ هزینه‌های جاری به عمرانی نمایانگر کارآمدی دولت در جهت استفاده‌ی بهینه از منابع است، در سال گذشته هزینه‌های جاری دولت به بالاترین حد خود نسبت به هزینه‌های عمرانی آن در دهه اخیر رسید. در ۱۱ ماهه سال ۹۴ پرداخت‌های عمرانی دولت به ۲۱ هزار میلیارد تومان رسید، در حالی که هزینه‌های جاری آن از ۱۴۸ هزار میلیارد تومان فراتر رفت. بدین ترتیب هزینه‌ی جاری دولت یازدهم در سال گذشته ۷ برابر هزینه‌ی عمرانی آن بوده است که این بدترین عملکرد از ابتدای انقلاب محسوب می‌شود.

این در حالی است که در ۸ ساله دولت قبل به طور میانگین پرداخت‌های عمرانی معادل ۳۲٫۷ درصد پرداخت‌های هزینه‌ای (جاری) بود که این رقم در دولت فعلی به ۱۱ درصد کاهش یافته است.

افزایش فاصله‌ی طبقاتی

طبق گزارش مرکز ملی آمار ایران، میانگین ضریب جینی در دولت‌های هشتم، نهم و دهم، به ترتیب ۰٫۴۲۶۴، ۰٫۴۲۳۴ و ۰٫۴۰۳۱ محاسبه شده است. ضریب جینی در پایان سال ۹۱ و آغاز ۹۲، به عدد ۰٫۳۶۵۹ رسید که این رقم در پایان سال ۹۲ به پایین‌ترین میزان خود پس از انقلاب اسلامی، یعنی ۰٫۳۶۵۰ کاهش یافت و دولت یازدهم در عادلانه‌ترین سال توزیع ثروت بین طبقات اجتماعی، کار خود را آغاز کرد. بنا بر گزارشی که اخیرا مرکز ملی آمار منتشر کرده، این ضریب با افزایش ۱٫۳۸ درصدی در سال ۹۳ همراه بوده که نشان از افزایش فاصله طبقاتی نسبت به سال ۹۲ دارد و نشان می‌دهد که دولت در کاهش فاصله‌ی طبقاتی ناکام بوده است.

توصیه‌های معیشتی مراجع تقلید به رئیس‌جمهور

توصیه‌های مراجع عظام تقلید در دیدار اخیر روحانی با آنها حاکی از عمق مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم به ویژه محرومان و مستضعفان دارد. مثلا آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار روز گذشته با رئیس جمهور با اشاره به تعداد زیاد بیکاران مخصوصا جوانان گفت: «لازم است توصیه کنید مسئولین تلاش بیشتری در این زمینه انجام دهند.»

زندگی اشرافی برخی دولت‌مردان و مدیران

از جمله ویژگی‌های این دولت، رواج خوی اشرافی‌گری در مسئولان و مدیران دولتی است که از شخص رئیس‌جمهور تا برخی وزرا، استانداران و مدیران را فرا گرفته است. از دارایی‌های هنگفت برخی از وزرا، عضویت یک وزیر در چندین هیئت مدیره‌‌ی شرکت‌های بزرگ پالایشگاهی و پتروشیمی، اعطای وام‌های ضروری نیم میلیاردی به برخی مدیران، اهانت سخنگوی دولت به یارانه‌بگیران، بی‌اعتنایی به مسکن‌های روستایی و برگزاری همایش‌های مجلل و پر هزینه برای تبیین اقتصاد مقاومتی از جمله رفتارهای مذموم دولت‌مردان است که هرگز درخور شأن یک مدیر مسلمان نیست.

آنچه از مقامات دولتی در یک سال آینده انتظار می‌رود تسهیل شرایط کاری، بانکی و معیشتی برای طبقه‌ی محروم جامعه است تا این قشر مستضعف بیش از این زیر چرخ‌دنده‌های توسعه له نشود.

۱٫ صحیفه امام، ج‌۲۱، ص: ۱۲۱

منبع :آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: