تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۲۳:۴۸ کد مطلب 110166

تندروی‌های نتانیاهو، وزیر جنگ را مجبور به استعفا کرد

وزیر مستعفی صراحتاً از «دخالت‌های اخیر نتانیاهو در برنامه‌هایش» گفته که موجب «کاهش اعتمادش» به نخست‌وزیر شده است. او از غلبه افرطیون بر اسرائیل، حزب لیکود و مجلس ابراز نگرانی کرد است. گروه بین‌الملل مشرق– «افراطی و خطرناک». این توصیف وزیر دفاع مستعفی رژیم صهیونیستی از رویکرد حاکم در حکومت نتانیاهو است. کناره‌گیری او دیروز […]

وزیر مستعفی صراحتاً از «دخالت‌های اخیر نتانیاهو در برنامه‌هایش» گفته که موجب «کاهش اعتمادش» به نخست‌وزیر شده است. او از غلبه افرطیون بر اسرائیل، حزب لیکود و مجلس ابراز نگرانی کرد است.

گروه بین‌الملل مشرق«افراطی و خطرناک». این توصیف وزیر دفاع مستعفی رژیم صهیونیستی از رویکرد حاکم در حکومت نتانیاهو است. کناره‌گیری او دیروز و پس از اعلام غیررسمی جایگزینی آویگدور لیبرمن در وزارت دفاع به دلیل یک‌سری موضع‌گیری‌های متضاد میان موشه یعلون و نخست‌وزیر رخ داد.
تندروی‌های نتانیاهو، وزیر جنگ را مجبور به استعفا کرد

دو ماه پیش وقتی تیر خلاص سرباز رژیم صهیونیستی، یک فلسطینی زخمی را از پای درآورد، ارتش اسرائیل او را روانه دادگاه نظامی کرد. حمایت یعلون از فرآیند دادرسی، اختلافات او با تندروان کابینه و در رأی آنها نتانیاهو را افزایش داد.
یعلون در اظهارات خود در توجیه استعفا اعلام کرده «من از همه توانم برای مقابله با افکار افراطی، خشونت و نژادپرستی در جامعه اسرائیل استفاده کردم. این موارد، استحکام جامعه را تهدید کرده و در ارتش تزلزل ایجاد می‌کند،‌ کمااینکه تا کنون نیز به آن صدمه زده است». او از «اختلاف نظرهای اخلاقی و حرفه‌ای خود در موضوعات متعدد با نخست‌وزیر، برخی وزرا و نمایندگان کنست» پرده برداشت.

وزیر مستعفی صراحتاً از «دخالت‌های اخیر نتانیاهو در برنامه‌هایش» گفته که موجب «کاهش اعتمادش» به نخست‌وزیر شده است. او که از غلبه افرطیون بر اسرائیل، حزب لیکود و مجلس ابراز نگرانی کرده، از نمایندگی کنست هم استعفا داده تا برای مدتی از عرصه سیاسی کناره گیرد، گر چه از بازگشت زودهنگامش برای رقابت در رأس هرم قدرت خبر داد.

لیبرمن، جایگزین احتمالی او که سابقه وزارت خارجه رژیم صهیونیستی را یدک می‌کشد، ریسک نوسان‌های متعدد در اظهارنظرهای خود طی سه دهه گذشته را وارد کابینه خواهد کرد. جالب اینکه نتانیاهو اعلام کرده قصد دارد از یعلون برای وزارت خارجه دعوت به همکاری کند.

به نظر می‌رسد تا زمانی که بنیامین نتواند چتر ائتلاف پشتیبان دولتش را گسترده‌تر کند، باید پیه این بی‌ثباتی‌ها را به تنش بمالد. شاید او قصد کرده با یک تیر دو نشان زده و با آوردن لیبرمن، حزب او یعنی «اسرائیل خانه ما» را برای ائتلاف با دولت قانع کند.

منابع:

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: