تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۲ - ۱۷:۳۰ کد مطلب 110322

عدم سودآوری برجام برای شرکت‌های بورسی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: نگاهی به گزارشات منتشر شده توسط شرکتها نشان می دهد در عمل، اجرای برجام تا به امروز نتوانسته است تاثیری در سودآوری و رونق بنگاهها و در پی آن بازار سرمایه داشته باشد. به گزارش مشرق، امید احمدی گفت: با توجه به این که اقتصاد کشور تحت تاثیر نفت و […]

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: نگاهی به گزارشات منتشر شده توسط شرکتها نشان می دهد در عمل، اجرای برجام تا به امروز نتوانسته است تاثیری در سودآوری و رونق بنگاهها و در پی آن بازار سرمایه داشته باشد.

عدم سودآوری برجام برای شرکت‌های بورسی
به گزارش مشرق، امید احمدی گفت: با توجه به این که اقتصاد کشور تحت تاثیر نفت و درآمدهای نفتی است و در حال حاضر اقتصاد در شرایط رکودی بسر می برد، بنابراین بازار سرمایه تحت تاثیر خبرهای مختلف دچار تغییر در مسیر و روند معاملات می شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس با انتشار خبر رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای و نیز اجرای برجام، شاهد رشد شاخص بورس و قیمت سهام شرکتها بودیم و این روزها که اجرای برجام به کندی صورت می گیرد و معامله گران بورسی بدون توجه به سایر مولفه های اثرگذار بر کلیت بازار سهام، چشم انتظار اجرای برجام هستند.

وی اضافه کرد: در این موضوع که اجرای کامل برجام می تواند موجب رونق نسبی اقتصاد و بازار سهام شود شکی نیست و از سوی دیگر با رفع کامل تحریم ها می توان شاهد ورود سرمایه خارجی به کشور بود؛ اما نکته مهم این است که تاثیر پذیری اقتصاد از برجام و رفع تحریم ها به پیش نیازهایی از جمله اصلاح قوانین و مقررات، خصوصی سازی، کاهش تصدی گریهای دولت، تک نرخی شدن ارز و موارد بیشمار دیگر نیازمند است.

این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: نکته مهم دیگر این که نوسان در ذات بازار سرمایه است و نباید انتظار این را داشت که بازار سهام همواره با رشد و رونق همراه باشد؛ بنابراین سهامداران و معامله گران باید با دید بلندمدت در بورس اقدام به دادوستد سهام کنند.

وی تصریح کرد: درست است که دولت یازدهم در تحقق شعار کنترل تورم تا حدودی موفق بوده است؛ اما نباید از این نکته غافل شده در حال حاضر شرکتها و صنایع ما با رکود سنگینی دست و پنجه نرم می کنند و نباید تنها راه حل مشکلات اقتصاد و صنایع کشور را در اجرایی شدن برجام دید.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: نگاهی به گزارشات منتشر شده توسط شرکتها نیز نشان می دهد در عمل، اجرای برجام تا به امروز نتوانسته است تاثیری در سودآوری و رونق بنگاهها و در پی آن بازار سرمایه داشته باشد.

وی با بیان این که در شرایط کنونی، معامله گران بورسی در حالت انتظار برای ورود نقدینگی جدید به بورس و رونق معاملات بسر می برند گفت: با این وجود بنظر می رسد در هفته های گذشته بازار سهام اصلاح خود را انجام داده است و همین که ریسک های سیاسی کشور بویژه در زمینه مذاکرات هسته‌ای کاهش یافته است، بنایراین سال ۹۵، سال پر امیدی برای بازار سهام پیش بینی می شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: