تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۲ - ۲۱:۲۹ کد مطلب 110403

بررسی آثار کشته شدن ملا محمد اختر منصور

حذف سرکرده طالبان با همکاری سرویس اطلاعاتی پاکستان و عربستان صورت گرفته است و به نظر می رسد این اقدام در راستای جذب و بکارگیری بدنه طالبان برای گسترش و تشدید جنگ نیابتی محور غربی، عبری و عربی در منطقه انجام شده است. به گزارش مشرق، دکتر رضا سراج کارشناس مسایل استراتژیک در کانال تلگرامی‌اش […]

حذف سرکرده طالبان با همکاری سرویس اطلاعاتی پاکستان و عربستان صورت گرفته است و به نظر می رسد این اقدام در راستای جذب و بکارگیری بدنه طالبان برای گسترش و تشدید جنگ نیابتی محور غربی، عبری و عربی در منطقه انجام شده است.

به گزارش مشرق، دکتر رضا سراج کارشناس مسایل استراتژیک در کانال تلگرامی‌اش نوشت:

بر اساس آنچه اعلام شد! با حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا ملا محمد اختر منصور سرکرده طالبان در کویته پاکستان کشته شد. این یادداشت اهداف و آثار اقدام آمریکایی ها را بررسی می نماید.

فرضیه های چرایی حذف ملا محمد اختر :
 تصاعد عملیات طالبان علیه آمریکا و  ناتو در افغانستان
 بهره برداری تبلیغاتی برای انتخابات ایالات متحده آمریکا
 حذف ملا محمد اختر بمثابه سناریوی حذف اسامه بن لادن

آثار سناریوی حذف بن لادن :
فرضیه سوم، فرضیه اول و دوم را در درون خود دارد. از همین رو می توان آثار اجرای سناریوی حذف بن لادن را برای عملیات اخیر آمریکایی ها (حذف سرکرده طالبان) معتبر دانست. آمریکایی ها پس از نفوذ در القاعده(گام اول) در گام دوم، با کمک نفوذی ها اسامه بن لادن و سرکردگان این تشکیلات در عراق، یمن و… را حذف نمودند. سپس در گام سوم با بکارگیری بدنه القاعده، تروریست های تکفیری را در عراق، سوریه، یمن و… بوجود آوردند. بدین ترتیب آمریکایی ها جنگ های نیابتی را در گام چهارم راه اندازی نمودند.

نتیجه :
بنابراین حذف سرکرده طالبان با همکاری سرویس اطلاعاتی پاکستان و عربستان صورت گرفته است و به نظر می رسد این اقدام در راستای جذب و بکارگیری بدنه طالبان برای گسترش و تشدید جنگ نیابتی محور غربی، عبری و عربی در منطقه انجام شده است. بدین ترتیب آثار زیر را باید به انتظار نشست.

 کمک به تقویت و گسترش داعش در منطقه شرق ایران
معتبر ساختن تهدید برای ایران جهت اجرای برجام ۲
 تقویت نیروی انسانی تروریست های تکفیری در منطقه
 تصاعد بحران امنیتی در یمن، سوریه، عراق و احتمالا ایران
 ایجاد توازن از طریق انتقال بحران به محیط امنیتی روسیه

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: