تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۳ - ۰۶:۲۷ کد مطلب 110543

عسگراولادی: خارجی‌ها برای فروش کالا از بانک مرکزی ضمانتنامه می‌خواهند!

دولت هیئت‌هایی را که برای فروش کالا به ایران می‌آیند راه ندهد / رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان اینکه برخی می‌خواهند ایران سکته مالی کند، گفت: دولت هیئت‌هایی را که به دنبال فروش کالا هستند، به کشور راه ندهد. به گزارش مشرق، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان […]

دولت هیئت‌هایی را که برای فروش کالا به ایران می‌آیند راه ندهد / رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان اینکه برخی می‌خواهند ایران سکته مالی کند، گفت: دولت هیئت‌هایی را که به دنبال فروش کالا هستند، به کشور راه ندهد.

عسگراولادی: خارجی‌ها برای فروش کالا از بانک مرکزی ضمانتنامه می‌خواهند!به گزارش مشرق، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان اینکه برخی می‌خواهند ایران سکته مالی کند، گفت: دولت هیئت‌هایی را که به دنبال فروش کالا هستند، به کشور راه ندهد.

اسدالله عسگراولادی در خصوص نتایج رفت و آمد خارجی‌ها به بازار ایران بعد از تحریم‌ها گفت: حرف فعالان اقتصادی این است که دولت هیئت‌های خارجی را که صرفاً برای فروش کالاهای خود به ایران می‌آیند، راه ندهد و تنها زمانی آنها را پذیرش کند که پیش از سفر اعلام کنند در این سفر چه مسائلی را دنبال کند، بنابراین اگر قرار است این هیئت‌ها بیایند و ماشین‌آلات و کالاهای ساخته شده خود را بفروشند، باید از ورود آنها جلوگیری شود. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین افزود: سؤال اینجاست که چرا ما باید شورولت امریکایی را از طریق کره‌جنوبی خریداری کنیم. این هیئت‌ها به ایران می‌آیند که کالاهایشان را بفروشند، نمی‌آیند تا کالا از ایران بخرند یا سرمایه‌گذاری کنند، البته برخی از خارجی‌ها با اطلاع از اوضاع اقتصادی ایران و نبود نقدینگی می‌خواهند کالا را به ایران به صورت نسیه بفروشند، در حالی که از بانک مرکزی ضمانتنامه طلب می‌کنند اما این راه به بیراهه می‌رود و اگر این پول‌ها در سال‌های بعد پرداخت نشود، ایران هم مثل یونان مقروض و بدهکار خواهد شد.

به گفته عسگراولادی، رفت و آمد خارجی‌ها از نظر روانی، سیاسی و بین‌المللی خوب است و باعث بالا رفتن درآمد هتل‌ها، صرافی‌ها و مشاغلی اینچنینی می‌شود، یعنی هر گردشگری که می‌آید با خود پول می‌آورد اما هیئت‌ها یا باید در مقابل فروش کالا، از ایران کالا بخرند یا به صورت مشترک با ما سرمایه‌گذاری کنند، یعنی در مقابل خرید تولیداتشان، ماشین‌آلات و خط تولید به ایران بیاورند، زمین و کارخانه هم از طرف ایرانی باشد، سپس تولید مشترک صورت گیرد و مازاد بر نیاز بازار داخلی ایران، صادرات صورت گیرد.

وی اظهار داشت: اگر فقط به ایران کالا بفروشند و ما پول نداشته باشیم و نسیه بخریم و بانک مرکزی آن را ضمانت کند، ۱۰ سال دیگر ۱۰۰ میلیارد دلار بدهکار خواهیم بود و آنگاه خارجی‌ها پا را روی گلوی ما می‌گذارند که گمرک و بانک خود را به ما بفروشید، همان کاری که با ونزوئلا کردند. او هم به این هشدارها گوش نکرد و هم‌اکنون اقتصاد این کشور سکته مالی کرده است.

عسگراولادی معتقد است روابط سرمایه‌گذاری ایران با دنیا باید دوطرفه باشد، یعنی نفت ما را بخرند، کالا به ما بفروشند و در ایران سرمایه‌گذاری کنند. اروپایی‌ها اکنون می‌خواهند تحریم‌ها را بردارند، اما مشکل آنها با بانک‌های امریکاست. دلیل اینکه فرانسه و ایتالیا هم از ایران نفت نمی‌خرند، همین است، پس دولت باید این مسائل را مدنظر داشته باشد و راهکارهای آن را اصلاح کند. اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری هم همین را می‌گوید که با اتکای کامل به خود، حرکت کنیم. اگر خوداتکا نشویم، بدبخت خواهیم شد و آنها ما را استثمار می‌کنند. وی اظهار داشت: غربی‌ها دلشان برای ما نمی‌سوزد. هیئت‌های بیخودی را نباید راه دهیم و تنها آنهایی بیایند که با پروژه و برنامه سرمایه‌گذاری وارد کشور می‌شوند، این را به چینی‌ها هم گفته‌ایم که اگر می‌خواهید با ایران کار کنید باید سرمایه‌گذاری در دستور کار باشد، آشتی با امریکا به شرط احترام کامل متقابل مجاز است و ارتباط با غرب هم با حفظ ارزش‌ها و استقلال مالی صورت گیرد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: