تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۳ - ۱۲:۱۳ کد مطلب 110577

حمله حامیان دولت به رئیس کل بانک مرکزی به خاطر گفتن واقعیت‌های تلخ برجام/ واردات بنزین امسال رکورد می‌زند/ سانسور آمار فقر در دولت یازدهم/ استدلال مبهم شورای رقابت در آزاد‌سازی قیمت خودرو

‌‌گزیده مهم ترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های دوشنبه ۳ خرداد؛ به گزارش مشرق، بیشتر رسانه‌های حامی دولت که انتقادات رئیس‌کل بانک مرکزی در آمریکا نسبت به اجرای برجام را سانسور کرده بودند، سخنان وی در انگلستان را نیز به تیغ سانسور سپردند. * آرمان – واردات بنزین امسال رکورد می‌زند این روزنامه حامی دولت از افزایش […]

‌‌گزیده مهم ترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های دوشنبه ۳ خرداد؛

به گزارش مشرق، بیشتر رسانه‌های حامی دولت که انتقادات رئیس‌کل بانک مرکزی در آمریکا نسبت به اجرای برجام را سانسور کرده بودند، سخنان وی در انگلستان را نیز به تیغ سانسور سپردند.

* آرمان

– واردات بنزین امسال رکورد می‌زند

این روزنامه حامی دولت از افزایش واردات بنزین خبر داده است: آمارهای ارائه‌شده از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که متوسط مصرف بنزین از ابتدای اردیبهشت ماه امسال با ۵/۲ درصد رشد به ٨۵ میلیون و ٨۰۰ هزار لیتر رسید، درحالی که مصرف روزانه بنزین در مدت مشابه سال گذشته حدود ٧۰ میلیون و ٨۰۰ هزار لیتر بود. بر این اساس در سال‌جاری، ٣۰ اردیبهشت‌ماه بالاترین میزان مصرف با ٨۵ میلیون و ٨۰۰ هزار لیتر ثبت شد، کمترین مقدار مصرف هم مربوط به روز ١٧ اردیبهشت‌ ماه با ۶٣ میلیون و ٨۰۰ هزار لیتر بود. از سوی دیگر درحالی مصرف بنزین ایران در دومین ماه بهار سال جاری با افزایش روزانه ۱۵ میلیون لیتری در روز همراه بوده است که در طول دو ماهه گذشته تاکنون هیچ‌گونه طرح جدیدی به منظور افزایش ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه‌های نفت در مدار بهره‌برداری قرار نگرفته است. در شرایط فعلی طرح بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس و فاز اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس آماده بهره‌برداری نیستند و این درحالی است که عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از افزایش واردات بنزین به منظور تامین نیازهای داخلی کشور در سال‌جاری خبر داده است.

حجم واردات بنزین ایران در طول سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید از یک میلیون لیتر در روز به بیش از ۱۲ میلیون لیتر افزایش یافته است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به سیاست‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، حجم واردات امسال حتی از مرز ۱۵ میلیون لیتر در روز عبور کند. عباس کاظمی معاون وزیر نفت اردیبهشت ماه امسال با اشاره به افزایش واردات بنزین به ۱۲ میلیون لیتر در روز گفته است: هدف از افزایش بی‌سابقه واردات این فرآورده نفتی بالا بردن سطح ذخیره‌سازی‌ها است. از سوی دیگر در حالی از ابتدای فروردین ماه سال جاری تاکنون بالغ بر ۱۲ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده که حجم خرید خارجی این فرآورده استراتژیک نفتی در سال ۱۳۹۳ به عنوان سال نخست فعالیت دولت تدبیر و امید تنها چهار میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر در روز بوده است.

* تعادل

– سانسور آمار فقر در دولت یازدهم

این روزنامه اصلاح‌طلب درباره چالش‌های آماری خط فقر نوشته است:‌ زمانی می‌توان موفقیت و عدم موفقیت برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در خصوص جمعیت فقیر را مورد پایش و ارزیابی قرار داد که اطلاعاتی از اندازه جمعیت زیرخط فقر و برآوردهایی از این دست در اختیار باشد. در واقع با وجود این داده‌ها است که می‌توان اثر سیاست‌ها را در افزایش یا کاهش جمعیت زیرخط فقر به تبع برنامه‌های فقرزدایی مشاهده کرد. با وجود این، چندین سال است که انتشار شاخص خط فقر که توسط معاونت اجتماعی وزارت رفاه بررسی و اعلام می‌شد، متوقف شده است. در واقع این معاونت عددی از خط فقر اعلام می‌کرد و برمبنای آن مشخص می‌شد که چند درصد جامعه زیرخط فقر قرار دارند.

در حقیقت وزارت رفاه برای اعلام جمعیت زیرخط فقر طبقه‌بندی اطلاعاتی قایل شده بود که این روند هنوز هم در معاونت رفاه وزارت کار جریان دارد. البته علاوه براین بخش، طی سه سال اخیر نهادهای آماری شاخص ضریب جینی کشور را هم اعلام نکرده‌اند. شاخصی که میزان شکاف درآمدی و طبقاتی را منعکس می‌کند…

آخرین برآوردهای رسمی منتشر شده از خط فقر نشان‌دهنده آن است که جمعیتی در حدود ۱۵درصد زیرخط فقر زندگی می‌کنند اما نمی‌توان چندان این آمار را با واقعیت‌های جامعه و کاهش قدرت خرید افراد منطبق دانست. به خصوص در سال‌های اخیر که رشد تورم تعداد بیشتری از خانوارهای ایرانی را در معرض فقر قرار داده است. البته برخی پژوهش‌های توسعه‌یی صورت گرفته هم این برآوردهای رسمی را تایید نمی‌کند و جمعیت زیرخط فقر را به مراتب بیش از ۱۵درصد و حتی تا مرز ۴۰درصد هم اعلام می‌کند.

اما در خصوص چرایی مسکوت ماندن انتشار این آمار و همچنین عدم اعلام وضعیت خط فقر در کشور طی سال‌های اخیر، باید عنوان کرد مهم‌ترین عاملی که دولت‌ها را از این کار بازداشته، نگرانی از هزینه سیاسی آن است. یعنی دولت‌ها به واسطه نگرانی از تبعات سیاسی اعلام میزان جمعیت زیرخط فقر و عدد خط فقر، از انتشار آن خودداری می‌کنند. کما اینکه بعضا دولت‌ها تصور می‌کنند که انتشار این آمار و ارقام در واقع فرصتی را برای منتقدان آنها فراهم می‌کند که دولت و عملکردش را زیرسوال ببرند و از این مساله بهره‌برداری سیاسی کنند…

مساله دیگری هم وجود دارد که عامل توقف انتشار آمار و ارقام خط فقر از سوی دولت‌ها شده است. زمانی که این آمار اعلام شود، به دنبال آن مردم و همین طور رسانه‌ها به مطالبه‌گران این موضوع تبدیل می‌شوند. در واقع با داشتن عددی از اندازه خط فقر و جمعیت فقیر، جامعه خواهان آن می‌شود که دولت و مسوولان گزارش دهند که در دوره فعالیت‌شان تا چه اندازه شیب ریزش جمعیت به سمت فقر کاهش یافته یا حتی برنامه‌های توانمندسازی و افزایش قدرت خرید به کاهش فقرا انجامیده است.

این مساله چندان باب میل دولت‌ها نیست که درمورد مسائل حساسی از این دست که یکی از دغدغه‌های جامعه ایران هم هست، مجبور به پاسخگویی باشند. این در حالی است که انتشار این آمارها امکان پایش وضعیت جمعیت جامعه هدف را نه تنها برای دولت بلکه برای تمام افراد و گروه‌هایی فراهم می‌کند که دغدغه این مساله را دارند.

– درجا زدن بورس در در اردیبهشت‌ماه

این روزنامه حامی دولت به بررسی نزول بورس پرداخته است: در اردیبهشت ماه سال جاری بورس تهران به‌دلیل احتیاط سهامداران بزرگ، بیش از ۲هزار واحد عقب نشست. انفعال سرمایه‌گذاران از آن روی اتفاق افتاد که در اردیبهشت ماه از لحاظ تحلیل تکنیکی، شاخص کل نیاز به اصلاح شاخص داشت زیرا بازار سرمایه تحت تاثیر وضعیت عملکردی صنایع کشور با رکود مواجه ‌شده و نیاز به گزارش‌هایی داشت تا براساس آن انرژی لازم را کسب و رشد کند اما در صورت‌های مالی منتشره در این ماه بسیاری از شرکت‌ها با تعدیل منفی مواجه شده و تاثیر کاهنده بر بازار گذاشتند.

به گزارش «تعادل» نمادهای بانکی تحت تاثیر خبر کاهش نرخ سود سپرده بانکی، کانه‌های فلزی به دلیل کاهش قیمت محصولات در سطح جهانی، شرکت‌های سیمانی به دلیل جلوگیری از صادرات این محصولات به کشور عراق و مازاد ۲۰میلیون تنی تولید، بیشترین تاثیر را در کاهش بازدهی شاخص در اردیبهشت‌ماه داشتند.

بر این اساس در ماه گذشته شاخص‌های شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس که برگزیده‌هایی از لیدرهای بازار هستند با کاهش ۳٫۵۲‌درصدی، شاخص ۵۰ شرکت برتر بورسی با دامنه منفی ۲٫۷۳درصدی، صنعت بانک با افت ۲٫۰۵درصدی، محصولات شیمیایی با تنزل ۳٫۱۵درصدی، شرکت‌های سیمیای با ریزش ۳٫۹درصدی، صنعت کانه‌های فلزی با نمادهای چون کروی، ومعادن، کگل و… با عقبگرد ۱۳٫۰۸درصدی مواجه شدند اما در مقابل صنعت خودرویی با شرکت‌هایی سایپا، خودرو و پارس خودرو با رشد ۵٫۰۹ درصدی و شرکت‌های قندی در ماه گذشته با افزایش ۵٫۶۴ درصدی روبه‌رو شدند. در ۲۱روز معاملاتی اردیبهشت ماه امسال شاخص کل با ۲۰۱۸واحد کاهش در اردیبهشت امسال معادل ۲٫۵۷درصد افت کرد و به رقم ۷۶۴۱۳واحد رسید. همچنین تعداد ۲۴۴۰۷میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۵۵۲۴۶ میلیارد ریال در یک میلیون و ۷۶۲هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب ۴٫۱‌درصد افزایش، ۶‌ درصد کاهش و ۱٫۷‌درصد افزایش را نسبت به فروردین نشان می‌دهد.

– دولتمردان در مورد تعلل رفتارهای قانونی خود پاسخگو باشند

رییس اتاق اصناف ایران به تعادل گفته است: نصب صندوق‌های مکانیزه در قانون نیز آورده شده است که هر واحد صنفی باید مجهز به این صندوق باشد. باوجود اینکه از تصویب این آیین‌نامه گذشته اما این موضوع هنوز به مرحله ابلاغ نرسیده است و هم ‌اکنون نیز بنده در این باره اظهارنظر نخواهم کرد.

اتاق اصناف به عنوان متولی اجرایی این امر، تمام اقدام‌های لازم را انجام داده است و از این پس نمایندگان دولت در زمینه تاخیر ابلاغ این آیین‌نامه باید پاسخگو باشند.

تمام دستگاه‌های لازم برای عملیاتی کردن این قانون از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت اقتصاد و امور دارایی مهیا است، اما به دلیل عدم ابلاغ این آیین‌نامه، کمتر واحد صنفی به نصب صندوق‌ها مجهز شده‌اند… باید این سوال را از نمایندگان دولت به دلیل عدم ابلاغ این آیین‌نامه پرس و جو کنید و نه اینکه اصناف را زیر سوال ببرید. بنده به این موضوع اشاره کردم که در زمینه تجهیز وسایل این قانونی هیچ مشکلی وجو ندارد. در حقیقت، واحدهای صنفی برای اخذ صندوق‌ها باید ثبت‌نام کنند تا این صندوق‌ها به طور رایگان در اختیارشان قرار گیرد.

اصناف هیچگاه مخالف پرداخت مالیات نبوده و نیستند بلکه بر دریافت عادلانه و نظام مند مالیات تاکید و اصرار دارد. ما در بخش صنوف کشور فرار مالیاتی نداریم. شاید برخی واحدهای صنفی عدم اظهارنامه مالیاتی داشته باشند اما فرار مالیاتی نیستند.

* جوان

– مخالفان سامانه هوشمند سوخت، نظارت‌گریزند

روزنامه جوان نوشته است:‌سال گذشته با تک‌نرخی شدن بنزین، اختلاف نظر در مورد «حذف» یا «حفظ» کارت هوشمند بنزین بالا گرفت. عده‌ای به مزایای متعدد کارت سوخت اشاره می‌کردند و بر حفظ سامانه تأکید داشتند. عده‌ای دیگر هم هزینه سالانه نگهداری این سامانه را بهانه‌ای برای حذف آن برمی‌شمردند. مسئولان دولتی نیز در این میان مواضع متنوعی داشتند؛ برخی از ابتدا موافق کارت سوخت بودند و برخی نیز با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای در ماه‌های اخیر، مخالف عرضه سوخت با کارت شدند، البته مصوبه اخیر مجلس، دولت را به استفاده از کارت سوخت، سهمیه‌بندی بنزین و تعیین نرخ بالاتر برای سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها مکلف کرده است.

نگاهی دقیق‌ به فعالیت‌های طیف مخالفان کارت سوخت نشان می‌دهد این حرکت‌ها خواسته یا ناخواسته زمینه سودجویی قاچاقچیان را فراهم می‌کند. آمارهای رسمی و غیررسمی، میزان این قاچاق را در شرایط «ناشفاف» پیش از اجرای طرح کارت سوخت، ۳ تا ۱۰ میلیون لیتر در روز برآورد کرده‌اند. اجرای سهمیه‌بندی با کارت سوخت در سال ۸۶ عرضه بنزین و گازوئیل را «شفاف‌تر» کرد و سبب شد منافع قاچاقچیان سوخت، به‌ویژه بنزین، به‌شدت کاهش یابد اما به محض اینکه دولت در خرداد ۹۴ بنزین را تک‌نرخی اعلام کرد و گمانه‌زنی‌ها برای توقف عرضه کارتی بنزین آغاز شد، سودجویان به تکاپو افتادند تا با جریان‌سازی رسانه‌ای، علیه سامانه هوشمند، به روزهای خوش «قاچاق بی‌دردسر بنزین» بازگردند. بی‌دلیل نیست که قاسم خورشیدی، مدیر کل مبارزه با قاچاق فرآورده‌های نفتی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مخالفان سامانه هوشمند سوخت را مخالف شفاف‌سازی قلمداد کرده و آنها را «نظارت‌گریز» برشمرده است.

اما مصوبه اخیر مجلس در مورد سهمیه‌بندی بنزین و الزام به استفاده از کارت سوخت، خواب خوش مخالفان را آشفته کرد چراکه بر اساس این مصوبه، مصارف مازاد بر سهمیه ماهانه و همچنین سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها باید با هزینه تمام شده بنزین (نرخ فوب به علاوه هزینه‌های جانبی) محاسبه شود و این عملاً به معنای حفظ سامانه هوشمند سوخت است. به همین دلیل یکی از مخالفان اصلی مصوبه مجلس مبنی بر سهمیه‌بندی بنزین همان فعالان قاچاق بنزین هستند که به هر بهانه‌ای برای اجرا نشدن سهمیه‌بندی متوسل می‌شوند.

این در حالی است که با توجه به اختلاف قابل توجه بین قیمت بنزین داخلی با قیمت بنزین در کشورهای همسایه، اگر کارت سوخت درمیان نباشد، قاچاق بنزین به سرعت افزایش می‌یابد و منافع ملی به پای فرصت‌طلبان قربانی خواهد شد. به‌ویژه اینکه بعید نیست در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، قیمت نفت و فرآورده‌ها افزایش پیدا کند و لقمه قاچاقچیان چرب‌ونرم‌تر شود. باید در نظر داشت مصوبه اخیر مجلس گرچه سهمیه‌بندی را تکلیف کرده اما در کنار آن، تعیین «نرخ اضطراری سوخت‌گیری با کارت جایگاه» را نیز به عهده دولت گذاشته است. حتی بدون سهمیه‌بندی و تنها با وضع نرخ اضطراری مذکور نیز سامانه هوشمند حفظ و قاچاق بنزین بسیار محدود می‌شود. یادمان باشد اگر بنزین به صورت تک‌نرخی یا بدون کارت عرضه شود، فضای اقتصاد «گل‌آلود» می‌شود و قاچاقچیان هم «ماهیگیران ماهری» هستند.

* دنیای اقتصاد

– استدلال مبهم شورای رقابت در آزاد‌سازی قیمت خودرو

روزنامه دنیای اقتصاد درباره قیمتگذاری خودرو گزارش داده است:: شورای رقابت در حالی قصد دارد قیمت خودروهای داخلی را به‌تدریج آزاد کند که این «آزادسازی» با ابهاماتی روبه‌رو بوده و شورا نیز شفاف‌سازی لازم را در این ماجرا انجام نداده است.

همین چندی پیش بود که شورای رقابت در اقدامی ناگهانی، قیمت تندر-۹۰ اتومات و دنا را آزاد اعلام کرد تا دست ایران خودرو برای تغییرات قیمتی در این دو محصول باز شود. استدلال شورا برای آزادسازی قیمت تندر اتومات و دنا این بوده که این دو خودرو دارای رقیب هستند و با توجه به رقابتی بودن بازارشان، نیازی به قیمت‌گذاری (از سوی شورای رقابت) ندارند. این تصمیم اما مقدمه‌ای برای اقدامات وسیع‌تر شورای رقابت در بازار خودرو به شمار می‌رود، چه آنکه مسوولان شورا اعلام کرده‌اند در آینده قیمت برخی دیگر از خودروهای داخلی را نیز آزاد و به خودروسازان واگذار خواهند کرد. شورا دقیقا به همان دلیلی که قیمت تندر و دنا را آزاد کرد (رقابتی بودن بازار)، قصد واگذاری تدریجی قیمت سایر خودروها را نیز به خودروسازان دارد. به‌عبارت بهتر، شورای رقابت می‌خواهد رفته رفته قیمت خودروهایی را که از نظر شورا دارای بازاری رقابتی هستند، آزاد کند و این موضوع چند ابهام و پرسش بزرگ را به خود می‌بیند.

اینکه ملاک شورای رقابت برای رقابتی دانستن بازار خودروها چیست و مسائلی مانند تیراژ و تعداد خودروهای حاضر در هر بازه قیمتی، چه نقشی در رقابتی بودن یا نبودن شان دارد، از جمله ابهامات و پرسش‌های برنامه آتی شورای رقابت به شمار می‌روند. هرچند از نظر بسیاری کارشناسان، قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت روش صحیح و پذیرفته شده‌ای در دنیا نیست، با این حال به‌نظر می‌رسد شورای رقابت بهتر است دلیل بهتری را برای آزادسازی قیمت خودروهای داخلی پیدا کند. به‌عبارت بهتر، ازآنجاکه در بیشتر بازه‌های قیمتی بازار خودرو ایران، اثری از رقابت نیست، نمی‌توان با این استدلال، قیمت خودروها را آزاد کرد.

به‌نظر می‌رسد اولین ابهام در آزادسازی تدریجی قیمت خودروهای داخلی از سوی شورای رقابت به تعداد خودروها در هر بازه قیمتی مربوط می‌شود. این شورا می‌گوید قیمت فلان خودرو به‌دلیل رقابتی بودن بازارش، آزاد است، حال آنکه مشخص نیست این «رقابت» با چند خودرو حاصل شده است. به‌عبارت بهتر، شورای رقابت مشخص نکرده که وقتی حرف از رقابت در بازه قیمتی بازار خودرو می‌زند، چند خودرو در این بازه وجود دارند و کف آن چقدر است. به‌عنوان مثال، فرض کنیم در یک بازه قیمتی، دو خودرو مشابه وجود دارد؛ پرسش اینجاست که آیا وجود تنها دو خودرو، ملاک وجود رقابت است یا باید محصولات بیشتری در بازه موردنظر حضور داشته باشند. در واقع شورای رقابت مشخص نکرده که وقتی صحبت از رقابتی بودن بازار یک خودرو انجام می‌دهد، این رقابت با حضور چند محصول حاصل شده و خودرو موردنظر چند رقیب را به خود می‌بیند. اگر بخواهیم ملاک شورای رقابت را در مورد این پرسش، بازار دنا و تندر -۹۰، در نظر بگیریم، به‌نظر می‌رسد هر خودرویی که حداقل یک رقیب داشته باشد، بازارش رقابتی بوده و شایسته آزادسازی قیمت است. در حال حاضر برای خودرویی مانند تندر-۹۰ اتومات، تنها یک رقیب (به لحاظ قیمتی) وجود دارد و آن جک J5 است و قیمت هر دو خودرو نیز توسط شرکت‌های تولیدکننده شان تعیین می‌شود. حالا پرسش اینجاست که آیا وجود تنها یک رقیب، می‌تواند ملاک رقابتی بودن بازار و استدلالی قوی برای آزادسازی قیمت باشد؟ اگر پاسخ این پرسش را مثبت فرض کنیم، بنابراین شورای رقابت عملا نمی‌تواند قیمت خودروهای پر تیراژی مانند پراید را آزاد کند؛ زیرا این خودروها هیچ رقیبی از جنبه قیمتی به خود نمی‌بینند. پراید در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در گران‌ترین مدل خود دارد و هیچ خودرو دیگری قیمتی حتی نزدیک به پراید نیز نداشته و بنابراین شورای رقابت امکان اعلام رقابتی بودن بازار این محصول و آزادسازی قیمتش را ندارد. با این حساب اگر قرار به آزادسازی قیمت پراید و امثال آن باشد، شورای رقابت بهتر است به دنبال دلیل قانع‌کننده‌تری برای این کار بگردد، هرچند به‌نظر می‌رسد شورا حداقل به این زودی‌ها بازار چنین خودروهایی را از زیر یوغ قیمت‌گذاری آزاد نخواهد کرد.

* شرق

– تحریم‌های بانکی ادامه دارد

این روزنامه اصلاح‌طلب نوشته است: هم‌زمانی پرداخت اولین قسط هندی‌ها در قالب یورو به بانک مرکزی ایران در ترکیه با سفر «نارندرا مودی»، نخست‌وزیر این کشور، در صدر هیأت عالی‌رتبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی پس از ١۵ سال، سبب شد کارشناسان نوید برقراری روابط تجاری و بازرگانی ایران را همانند قبل از تحریم‌ها بدهند، اما در مقابل برخی دیگر از کارشناسان معتقدند این اقدام صرفا به دلیل سفر این مقام عالی‌رتبه هندی به ایران است و مشکلات بانکی کشورمان در زمینه نقل‌وانتقال و تبدیل دلار به ارزهای دیگر همچنان باقی است…

حیدر مستخدمین‌حسینی، کارشناس بانکی در گفت‌وگوی خود با «شرق» احتمال می‌دهد پرداخت قسط نفتی از طریق یورو، به دلیل هم‌زمانی با ورود نخست‌وزیر هندوستان به ایران باشد و نتوان آن را به روابط کلی بانکی ایران تعمیم داد. او معتقد است: «با توجه به اینکه نخست‌وزیر هند به ایران سفر کرده، شاید به این واسطه بوده که یکی از حلقه‌ها برای هند گشوده شده تا زمینه و فضای مناسب اقتصادی فراهم شود، اما به نظر می‌رسد روابط بانکی به‌صورت کلی، همچنان عملیاتی نیست و تصویر حل‌شده از مشکلات بانکی را از این زاویه نمی‌توانیم ارائه دهیم، زیرا اگر به‌صورت کلی این مسئله مطرح باشد، این موضوع را باید بانک مرکزی اعلام کند تا زمینه اجرائی آن را ببینیم».

از او درباره تأثیر صدور بیانیه سه کشور اروپایی و آمریکا می‌پرسم. پاسخ می‌دهد: «امیدوارم چنین بیانیه‌ای اقدام عملی هم در پی داشته باشد، اما شرایط به‌گونه‌ای است که در حد بیانیه خواهد ماند و تا واقعیت‌های اجرائی فاصله زیادی وجود دارد. زیرا ابتدا بانک‌های بزرگ باید بتوانند با ایران روابط بانکی ایجاد کنند و این آزادسازی‌ها پس از آن انجام شود، اما هنوز ارتباط اولیه بانکی برقرار نشده است». مستخدمین‌حسینی درباره گره برقراری روابط بانکی ایران با سیستم بانکداری جهانی می‌گوید: «بانک‌های بزرگ اروپایی در مورد سیستم بانکداری ایران، ابهاماتی دارند و معتقدند بانکداری ایران مطابق با استانداردهای بانکداری بین‌المللی نیست. همچنین، آنها فعالیت‌ بانک‌های ما را در راستای خالص فعالیت‌های بانکی نمی‌دانند. آنها معتقدند بانک‌های ما بنگاه‌داری و شرکت‌داری می‌کنند و به‌صورت کلی اهداف غیربانکی را دنبال می‌کنند تا اهداف اقتصادی».

این کارشناس بانکی با اشاره به اتهام پول‌شویی که به بانک‌های ایرانی وارد شده، ادامه می‌دهد: «آنها فرض بر آن دارند که بانک‌های ایرانی در قالب بنگاه‌داری، فعالیت‌های پول‌شویی انجام می‌دهند یا در خدمت تروریسم مالی هستند. اینها اتهاماتی است که به بانک‌های ایرانی وارد می‌شود. بر همین اساس بانک مرکزی به تمامی بانک‌ها ابلاغ کرده گزارش‌های بازرسی سال ٩۴ خود را باید مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی بنویسند تا از بانک‌های ایرانی رفع اتهام شود».

* شهروند

– کارنامه دولت در بهره‌وری قابل قبول نیست

این روزنامه حامی دولت در گزارشی نوشته است: ۳۳۴۸ شرکت ایرانی دریک رقابت ملی، برای تندیس ملی بهره‌وری نتوانستند نشان بهره‌وری ملی را اخذ کنند؛ این گزاره خبری بود که روز بین تعطیلی آغاز همین هفته در اتاق بازرگانی ایران مخابره شد. خبری که درجشنواره ملی بهره‌وری، مشخص کرد وضع بهره‌وری در ایران بغرنج‌تر از آن چیزی است که می‌دانیم...

پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران هم به‌عنوان سخنران دیگر مراسم هفتمین جشنواره ملی بهره‌وری به کارنامه ناموفق دولت‌ها در امر بهره‌وری اشاره داشت و گفت: نمی‌دانم چگونه می‌توان در محیطی با صدور انواع بخشنامه‌های متناقض در محیط غیرشفاف و مملو از دریچه‌های رانت، بهره‌وری را ارتقا داد.

او با اشاره به گزارش سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه درخصوص آینده بهره‌وری عنوان کرد: هنوز کشور نتوانسته درحوزه بهره‌وری به موفقیتی دست پیدا کند. با وجود تمام تلاش‌ها و برگزاری هفت دوره جشنواره ملی در این بخش، همچنان در جایگاه خودمان در ۵‌سال گذشته باقی مانده‌ایم.

به اعتقاد وی، هیچ چیز بهتر از محیط سالم و رقابتی نمی‌تواند برای تحرک ارتقای بهره‌وری موثر باشد. سلطانی تصریح کرد: نمی‌دانم چگونه می‌توان درمحیطی با صدور انواع بخشنامه‌های متناقض در محیط غیرشفاف و مملو از دریچه‌های رانت، بهره‌وری را ارتقا داد. دراین شرایط به یاد فیلمی افتادم که شخصیت اول آن در زندان مدام ورزش می‌کرد تا خود را برای روزهای بعد از زندان آماده کند ولی درنهایت خسته شد. امیدوارم این سرنوشت منتظر واحدهای اقتصادی کشور نباشد.

نایب‌رئیس اتاق ایران در سخنرانی مفصل خود ادامه داد: دولت موظف شده که ظرف ٣ماه نسبت به اصلاح قوانین و حذف بخشنامه‌های زاید اقدام کند و محیط کسب‌وکار را بهبود ببخشد ولی از آن مدت یک‌سال گذشته و کارنامه دولت قابل دفاع نیست. این تکلیفی است که رئیس‌جمهوری بارها اعتقاد خود را به آن با تأیید قانون بهبود محیط کسب‌وکارنشان داده، ولی انگیزه کافی وجود ندارد.

وی با تأکید بر توانمندی نیروی کار و جذب این افراد برای بهبود وضع کشور یادآور شد: در ایران، نیروهای خبره را تربیت می‌کنیم ولی درنهایت به دلیل ناکارآمد بودن محیط کسب‌وکار از کشور می‌روند. این یعنی هدررفت منابع و سرمایه‌های کشور. دانشگاه‌ها و مدارس کشور بسترساز آینده تربیت‌یافتگان خود نیست؛ با محیطی دراین شرایط نمی‌توان انتظار داشته باشیم که بهره‌وری رشد کند.

* کیهان

– ۱۸۰ هزار شغل پتروشیمی در دولت یازدهم از بین رفت

کیهان نوشته است:‌ اتحادیه سراسری تامین صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در نامه‌ای به معاون اجرایی رئیس‌جمهور نوشت: بخشنامه وزارت صنعت ۱۸۰ هزار شغل را در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در ۲ سال اخیر از بین برد و ۱۳ هزار میلیارد تومان به این صنعت ضرر زد.

اتحادیه سراسری تامین صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، پس از تصمیمات متعدد وزارت صنعت، معدن و تجارت که منجر به کاهش تولید داخلی در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی شد، نامه‌ای خطاب به شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور نوشته و خواستار ابطال بخشنامه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نحوه قیمت‌گذاری و عرضه محصولات پتروشیمی به عنوان مواد اولیه در بورس کالا شده است.

بر اساس بخشنامه معاون وزیر صنعت، قیمت پایه عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا به جای ارز دولتی با ارز آزاد محاسبه می‌شود. صنایع پایین‌دستی پتروشیمی معتقدند این بخشنامه وجاهت قانونی ندارد.

بر اساس این بخشنامه پتروشیمی‌ها می‌توانند پس از دو بار عرضه محصول خود در بورس کالا، این محصولات را در بازار آزاد عرضه کنند. صنایع پایین‌دستی پتروشیمی می‌گویند این مصوبه دسترسی آنها به مواد اولیه تولید داخل را به شدت دچار چالش کرده است.

آنها می‌گویند با ابطال مصوبه معاون وزیر صنعت امکان بازگرداندان ۱۸۰ هزار شغل از دست رفته در این صنعت فراهم خواهد شد و همچنین ظرفیت خالی بخش بزرگی از این صنایع دوباره به فعالیت باز خواهد گشت و امکان ایجاد صدها هزار شغل جدید بدون سرمایه‌گذاری کلان در این صنعت فراهم خواهد شد.

در این نامه که خطاب به محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور و جانشین ستاد هدفمندی یارانه‌هاست، آمده است: جهت آسیب‌شناسی و کنکاش پیرامون دلیل اصلی افت تولید در سال ۹۳ و ۹۴ که منجر به بیماری بیش از ۱۸۰ هزار نفر (بر اساس هر یک میلیون تن تولید مصنوعات پلاستیکی ۲۰۰ هزار شغل پایدار) شده است، می‌بایست به بخشنامه مورخ ۱۳۹۳/۴/۱۲ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره نمود چرا که این بخشنامه به بهانه حذف دلال‌ها از بازار اقدام به تغییر نرخ پایه ارز مبادلاتی به ارز آزاد نموده است و بر اساس محاسبات صورت پذیرفته این بخشنامه تا مورخ ۱۳۹۴/۱۲/۲۹، مبلغ سیزده هزار و سیصد و پنج میلیارد و ششصد و یازده میلیون و پانصد هزار تومان، به صنایع پایین دستی پتروشیمی آسیب وارد نموده است که در نهایت منجر به افزایش قیمت محصول نهایی حداقل به میزان ۲۰ درصد گردیده است که این خود باعث از دست رفتن بسیاری از بازارهای داخلی و خارجی گردیده که در نهایت در سال ۱۳۹۴ شاهد ۲۸ درصد افت تولید نسبت به سال ۱۳۹۲ می‌باشیم.

* وطن امروز

– حمله حامیان دولت به رئیس کل بانک مرکزی به خاطر گفتن واقعیت‌های تلخ برجام

وطن امروز نوشته است: ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی در سفر به انگلستان برای چندمین بار اعلام کرد غرب اصلا به تعهدات بانکی خود عمل نکرده و فقط وعده داده است. به گزارش «وطن‌امروز»، سیف در کنفرانسی که موسسه «یورومانی» تدارک دیده بود در جمع فعالان اقتصادی و بازار مالی اروپایی اعلام کرده بود طرف غربی باید اجرای تعهدات خود را تضمین کند اما از این کار سر باز می‌زند.

ولی‌الله سیف یک ماه پیش نیز در سفر به آمریکا و در اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، دستاورد بانکی ایران از برجام را «تقریبا هیچ» عنوان کرده بود و حالا آن سخنان در سفر به انگلستان تشریح شده است.

ولی‌الله سیف بارها و بارها در گفت‌وگو با رسانه‌ها و سخنرانی‌های خود در لندن به این مساله اشاره کرد که طرف مقابل فقط وعده می‌دهد و به تعهدات خود عمل نمی‌کند. روزنامه گاردین در گزارش مفصل خود از گفت‌وگو با سیف پرده‌برداری و اعلام کرد رئیس‌کل بانک مرکزی ایران اصلا از نحوه اجرای برجام رضایت ندارد…

اظهارات سیف در آمریکا و حالا انگلستان با واکنش جالب مسؤولان و حامیان دولت مواجه شده است. عجیب‌ترین اظهارنظر مربوط به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور بود که گفته بود سیف باید خودش توضیح دهد که چه گفته است! بیشتر رسانه‌های حامی دولت اظهارات سیف در آمریکا را سانسور کرده بودند و حالا سخنان وی در انگلستان نیز آنها را عصبی کرده است.

یکی از پایگاه‌های خبری اصلاح‌طلبان که برای مطلب اعتراضی خود عنوان «روحانی تکلیف سیف را یکسره کند، یا نتایج برجام را….» انتخاب کرده، نوشته است: در شرایطی که سخنان چندی پیش ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی به ایجاد بحرانی صعب‌العبور برای دولت روحانی منجر شد، او همچنان بر مدار پیشین حرکت می‌کند! این رسانه که به هیچ عنوان نتوانسته عصبانیت خود از سخنان سیف را پنهان کند، ادامه می‌دهد: «سخنان چندی پیش ولی‌الله سیف که ادعا کرده بود «تقریباً هیچ‌ چیز از برجام عاید ایران نشده است» باعث واکنش‌های بسیاری در سطح جامعه شد و سبب شد یکی از بهترین فرصت‌های ۳ سال اخیر برای حمله و هجمه علت دولت شکل بگیرد، حال آنکه شخص روحانی، معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد همواره درباره نتایج برجام نظری دیگری داشته و دارند و معتقدند آثار بسیار زیادی از ناحیه توافق برجام، نصیب ایران شده است.

در ماجرای پاس گل کم‌نظیر سیف به منتقدان، سطح بالای نزاع و حمله منتقدان دولت و از سویی، دفاع ضعیف تیم اقتصادی دولت در برابر این انتقادات، کار را به جایی رساند که برخی رسانه‌ها از برخورد روحانی با سیف خبر دادند و حتی زمزمه‌هایی مبنی بر برکناری وی و گزینه‌های جایگزینی او به گوش رسید. با این حال و با گذشت نزدیک به یک ماه از بحران تولید شده توسط سیف، باز هم خط پیشین او و تاکیدش بر «تقریباً هیچ» با ادبیاتی دیگر همچنان ادامه دارد و سبب ابهام بیشتر مردم در برابر نتایج برجام شده است. سایت انتخاب ادامه داد که سیف در تازه‌ترین سخنان خود که در خبرگزاری دولت (ایرنا) منتشر شده (و البته توسط سایت بانک مرکزی سانسور شده)، با تاکید بر «عدم پایبندی غرب به تعهداتش در چارچوب برجام» با موضعی عاجزانه و غیردیپلماتیک خطاب به غربی‌ها می‌گوید: «این وظیفه اخلاقی شماست که اکنون تعهدات‌ خود را در چارچوب برجام اجرا کنید».

البته مشخص نیست سانسور سخنان سیف در سایت رسمی بانک مرکزی و انتشارش در خبرگزاری ایرنا را باید گاف خبرگزاری دولت دانست یا سایت رسمی بانک مرکزی که برای فرار از هجمه‌های احتمالی منتقدان، اظهارات رئیس خود را در سایت قرار نمی‌دهد! انتقادات عجیب ‌و غریب و حمله به سیف در حالی صورت می‌گیرد که حتی فعالان اقتصادی نیز اظهارات رئیس کل بانک مرکزی را تایید می‌کنند، چراکه هنوز تبادلات مالی و بانکی ایران در دوران پسابرجام به حالت عادی در نیامده و انتقاد از سیف معلوم نیست با چه منطقی صورت می‌گیرد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: