تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۳ - ۱۴:۲۴ کد مطلب 110742

مقایسه آماری و تحلیلی علی اکبر جوانفکر در مورد علل دشمنی غرب با احمدی نژاد

انگلیس چگونه از اقتصاد احمدی نژاد جا ماند

روشن است که حاکمیت دولت مهر و عدالت به شکل بی سابقه و بی نظیری منافع ملت ایران را تامین کرده و مانع از دستبرد کشورهای استعمارگر و زیاده خواه به منافع سایر ملت ها از جمله ملت ایران شده بود. به این ترتیب می توان فهمید چرا برخی دولت های اروپایی از جمله دولت انگلیس تا از تکرار شرایط سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ میلادی جلوگیری کنند.

به گزارش میدان ۷۲ علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی رییس جمهور سابق طی تحلیلی آماری و پژوهشی به علل مخالفت ها و دشمنی های دولت های اروپایی و به طور خاص انگلیس نسبت به دکتر محمود احمدی نژاد و دولت های وی پرداخته است. مطالعه این مطلب میتواند پاسخ بسیاری از پرسش ها را ارائه کند:
مقایسه میان دو جدول آماری ایران و انگلیس در زمینه تولید ناخالص داخلی موسوم به جی دی پی و درامد سرانه ملی طی سالهای ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۲ حدفاصل حاکمیت دولتهای سازندگی ، اصلاحات و مهر و عدالت نشان می دهد که چه اتفاق مهم و تعیین کننده ای در اقتصاد کشور طی ادوار مختلف بوقوع پیوسته و حوزه تاثیر گذاری کدام دولت در حراست از منافع ملی عمیق تر و بیشتر بوده است.
جدول آمار و ارقام جی دی پی یا تولید ناخالص داخلی ایران از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۱۴ به شرح زیر از منبع خارجی اخذ شده است:
http://www.kushnirs.org/macroeconomics_/en/iran__gdp.html

۱۱۱

۱۱۲

 

به موجب این جدول آماری مستند ، در هشت ساله دوره آقای هاشمی رفسنجانی در حد فاصل سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۶ تولید ناخالص داخلی ایران از ۹۱ میلیارد دلار به ۱۲۳٫۴ میلیارد دلار افزایش یافت. معنی آن این است که در دولت سازندگی فقط ۳۲٫۴ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی اضافه شده است.
در هشت ساله دولت اصلاحات نیز تولید ناخالص داخلی ۶۰٫۳ میلیارد دلار افزایش داشت و در سال ۲۰۰۴ میلادی به ۱۸۳٫۷میلیارد دلار رسید.
در هشت سال دولت دکتر احمدی نژاد تولید ناخالص داخلی ایران ۴۰۵ میلیارد دلار افزایش یافت و در پایان سال ۲۰۱۲ رقم حیرت انگیز ۵۸۷ میلیارد دلار به ثبت رسید.
به این ترتیب تولید ناخالص داخلی ایران در هشت سال دولت مهر و عدالت بیش از ۱۳ برابر دولت سازندگی و قریب هفت برابر دولت اصلاحات رشد داشته است.

اینک به جدول زیر که به جی دی پی کشور انگلیس مربوط می شود و از همان منبع اخذ شده است توجه فرمایید:
آدرس جدول به شرح زیر است :
http://www.kushnirs.org/macroeconomics_/en/uk__gdp.html

 

۱۱۳

۱۱۴

به آمار و ارقام جدول دقت فرمایید و ببینید چه اتفاقی افتاده است:
در هشت سال دولت سازندگی ، تولید ناخالص داخلی انگلیس ۳۸۹٫۶ میلیارد دلار افزایش یافته است. معنی آن این است که در این دوره زمانی، انگلیس از نظر تولید ناخالص داخلی ۱۲ برابر ایران رشد داشته است.
در هشت سال دولت اصلاحات ، رشد تولید ناخالص داخلی انگلیس ۹۹۱٫۳ میلیارد دلار بوده است که این رقم به روشنی حاکی از ۱۶ برابر شدن جی دی پی انگلیس نسبت به رشد جی دی پی ایران در دوره زمانی حاکمیت اصلاح طلبان در ایران است.
اینک به بررسی وضعیت تولید ناخالص داخلی انگلیس در دوره هشت ساله دولت مهر و عدالت می پردازیم. در این مدت جی دی پی انگلیس یک رشد ۳۳۲٫۵ میلیارد دلاری را تجربه کرده است که وقتی با رشد ۴۰۵ میلیارد دلاری ایران مقایسه گردد ، معلوم می شود که میزان رشد تولید ناخالص داخلی انگلیس ۷۲٫۵ میلیارد دلار کمتر از ایران بوده است.
اکنون به آمار و ارقام مندرج در ردیف سوم جدول فوق که به درامد سرانه ملی مربوط می شود توجه فرمایید.
در دوره هشت ساله سازندگی ، درامد سرانه کشور از ۱۶۶۴ دلار در سال ۱۹۸۹ میلادی به ۲۰۲۰ دلار در سال ۱۹۹۶ یعنی سال پایانی کار دولت سازندگی رسید. به این ترتیب درامد سرانه کشور در دوره هشت ساله ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی که به دوره سازندگی معروف شده است ، فقط ۳۵۶ دلار افزایش را تجربه کرد.
در هشت سال ریاست جمهوری آقای محمد خاتمی که به دوره اصلاحات مشهور است ، درامد سرانه کشور ۶۳۴ دلار افزایش یافت و در پایان سال ۲۰۰۴ میلادی به ۲۶۵۴ دلار رسید. معنی آن این است که در دوره اصلاحات درامد سرانه کشور از رشدی برابر با ۱٫۸ برابر دوره سازندگی برخوردار بوده است.
در هشت سال دوره حاکمیت دولت مهر و عدالت درامد سرانه کشور به طور حیرت آوری افزایش یافت و به ۵۰۲۶ دلار یعنی حدود هشت برابر دولت اصلاحات و قریب ۱۵ برابر دولت سازندگی رسید. در این دوران درخشان درامد سرانه کشور در پایان سال ۲۰۱۲ میلادی ، عدد ۷۶۸۰ دلار را ثبت کرده است.
مقایسه درامد سرانه کشور با درامد سرانه انگلیس در ادوار مختلف نیز بسیار جالب توجه است.
در هشت سال دولت آقای هاشمی رفسنجانی، درامد سرانه انگلیس ۵۹۵۷ دلار افزایش یافت که این رقم بیش از ۱۶ برابر رشد درامد سرانه ایران بود. در هشت سال دوره حاکمیت اصلاح طلبان نیز درامد سرانه انگلیس با یک افزایش ۱۴ هزار و ۷۱۶ دلاری مواجه شد که این رقم بیش از ۲۳ برابر رشد درامد سرانه ایران بود.
اکنون به بررسی آمار و ارقام حیرت انگیز ثبت شده از رشد درامد سرانه انگلیس در دوران هشت ساله دولت مهر و عدالت می پردازیم. درامد سرانه انگلیس در این مدت ، فقط ۳۶۵۷ دلار افزایش داشته است که این رقم ۱۳۶۹ دلار کمتر از درامد سرانه ایران است. یعنی رشد درامد سرانه انگلیس که در دوره اصلاحات ۲۳ برابر رشد درامد سرانه ایران بود، در حد فاصل سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۱۲ به حدی کاهش می یابد که از رشد درامد سرانه ایران نیز پایین تر می رود و برای اولین بار در تاریخ درامد سرانه ایران یک و چهاردهم برابر رشد درامد سرانه انگلیس می شود.
انگلیس به عنوان یک نمونه از جمع کشورهای اروپایی در این مقایسه مورد اشاره قرار گرفته است. برخی از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا ، پرتغال و یونان در دوران حاکمیت دولت مهر و عدالت در ایران ، با وضعیت وخیم تری از نظر اقتصادی مواجه بودند و اشاره به آنها در این مقایسه نیز می توانست جالب توجه باشد.

روشن است که حاکمیت دولت مهر و عدالت به شکل بی سابقه و بی نظیری منافع ملت ایران را تامین کرده و مانع از دستبرد کشورهای استعمارگر و زیاده خواه به منافع سایر ملت ها از جمله ملت ایران شده بود. در دوره هشت ساله دولت های نهم و دهم ، بار مشکلات اقتصادی تحت تاثیر واقعی شدن قیمت جهانی نفت، روی کشورهای غربی به عنوان مصرف کننده اصلی نفت بسیار سنگینی می کرد تا آنجا که اوضاع داخلی کشورهای مزبور، به شدت بی ثبات و ناآرام شده بود.
به این ترتیب می توان فهمید که چرا برخی دولت های اروپایی از جمله دولت انگلیس از دولت های نهم و دهم و بویژه دکتر احمدی نژاد، کینه به دل گرفته اند و به هر شکل ممکن در تلاش هستند تا از تکرار شرایط سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ میلادی جلوگیری کنند.

  1. حمید :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    با سلام با ارائه یک یا دو شاخص آماری قضاوت در مورد عملکرد کار اشتباهی است مخصوصا شاخصی که این یادداشت از ان استفاده کرده است.میزان فروش نفت بر شاخص های ذکر شده در بالا تاثیر دارد.پس لطفا میزان فروش نفت را نیز در دولت های مختلف ذکر کنید. میزان تورم میزان رشد اقتصادی نرخ بیکاری و … در دولت به اصطلاح مهر و عدالت خود گویای بسیاری از مسائل است

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: