تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۳ - ۱۹:۴۹ کد مطلب 110834

از عملیاتی شدن تانک فلاق در رزمایش نزاجا تا رونمایی از پهپاد سیراف

دومین روز از رزمایش بیت‌المقدس ۲۸ نزاجا با حضور یگان های مختلفی از این نیروی زمینی ارتش به انجام رسید. به گزارش مشرق، دومین روز از رزمایش بیت‌المقدس ۲۸ با حضور و استقرار یگان‌های پیاده، مکانیزه، زرهی، توپخانه، نیروهای واکنش سریع، نیروهای ویژه تیپ ۶۵، و هوانیروز در منطقه نصرآباد اصفهان آغاز شد. در این […]

دومین روز از رزمایش بیت‌المقدس ۲۸ نزاجا با حضور یگان های مختلفی از این نیروی زمینی ارتش به انجام رسید.

از عملیاتی شدن تانک فلاق در رزمایش نزاجا تا رونمایی از پهپاد سیرافبه گزارش مشرق، دومین روز از رزمایش بیت‌المقدس ۲۸ با حضور و استقرار یگان‌های پیاده، مکانیزه، زرهی، توپخانه، نیروهای واکنش سریع، نیروهای ویژه تیپ ۶۵، و هوانیروز در منطقه نصرآباد اصفهان آغاز شد.

در این رزمایش یگان‌های زرهی و مکانیزه با پشتیبانی آتش بالگردهای هوانیروز و توپخانه نیروی زمینی ارتش در منطقه عملیاتی وارد عمل می‌شوند.

همچنین در ادامه، بعد از اجرای عملیات هلی‌برن توسط یگان‌های نیروهای مهاجم، یگان‌های زرهی، مکانیزه و پیاده نیروی زمینی ارتش عملیات ضد هلی‌برن را به‌منظور پاکسازی منطقه انجام دادند.

انجام عملیات جنگال توسط پهپادهای نزاجا

امیر سید علی محرابی، معاون عملیات نیروی زمینی ارتش اظهار داشت: امروز مرحله سوم «رزمایش بیت‌المقدس ۲۸» عملیات ترکیبی پدافند در سطح اجرا می‌شود.

وی در این‌باره افزود: عملیات پدافند در سطح یک عملیات بسیار حساس با پیچیدگی‌های خاص خود است؛ که در آن باید همه رسته‌های نیروی زمینی اعم از زرهی، بالگردی، پیاده، جنگال، مخابرات، و پهپادی به‌طور هماهنگ با یکدیگر ترکیب شوند، و فرماندهی و کنترل هوشمندانه‌ای را در برابر نیروهای مهاجم اجرا کنند.

معاون عملیات نزاجا با اشاره به نقش یگان پهپادی در این رزمایش گفت: در این رزمایش از پهپادهای شناسایی و رزمی استفاده می‌شود.

امیر محرابی به ارتقاء پهپادهای نزاجا و نصب تجهیزات جدید بر روی آن‌ها اشاره و تصریح کرد: کار ویژه‌ای که در این رزمایش توسط یگان پهپادی انجام می‌شود، این است که در حوزه جنگال و جَمِر کردن منطقه از آن‌ها استفاده می‌شود. یگان پهپادی بخشی از عملیات روانی را نیز در این رزمایش به عهده دارد.

وی همچنین درخصوص حضور بالگردهای نزاجا در رزمایش عنوان کرد: در مرحله سوم رزمایش، بالگردهای هوانیروز جهت پشتیبانی از نیروهای سطحی هم در بخش آفند و هم در بخش پدافند اجرای عملیات می‌کنند.

عملیاتی شدن تانک فلاق در رزمایش بیت‌المقدس ۲۸

امیر سید مسعود زواره‌ای رئیس سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش در دومین روز رزمایش بیت‌المقدس ۲۸ و در جمع خبرنگاران با اشاره به ارائه دستاوردهای جدید این نیرو در رزمایش اظهار داشت: در این رزمایش برای نخستین بار تانک فلّاق و گلوله‌های اعلامیه‌ریز توپخانه که جهت عملیات روانی علیه نفرات دشمن کاربرد دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از عملیاتی شدن تانک فلاق در رزمایش نزاجا تا رونمایی از پهپاد سیراف

وی افزود: همچنین تانک‌بر فوق سنگین پوریا و سلاح تک‌تیرانداز شاهر نیز در این رزمایش مورد استفاده عملیاتی قرار می‌گیرند.

رئیس سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش درباره تانک فلاق گفت: این تانک مجهز به اتوماسیون استابلایزر، دوشکا و سلاح ۱۲٫۷ است؛ که توسط یک خدمه قابلیت هدف گیری و تیراندازی را دارد.

به گفته امیر زواره‌ای این تانک فوق سبک از چالاکی و نسبت توان به وزن فوق‌العاده‌ای برخوردار است و قابلیت این را دارد که در مناطق ذوعارضه با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

پهپاد سیراف رونمایی شد

در ادامه مرحله سوم رزمایش بیت‌المقدس ۲۸، پهپاد اتو پایلوت «سیراف» با برد بیش از یک‌صد کیلومتر و یک ساعت مداومت پروازی در حضور امیر سرتیپ پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش رونمایی شد.

پهپاد سیراف که قادر به تصویربرداری و ارسال آن‌لاین تصاویر به پست فرماندهی است، توسط متخصصان دانشکده پدافند مرکز آموزش توپخانه نزاجا ساخته شده است.

به کارگیری سامانه جدید کنترل آتش در تانکهای نزاجا

امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش  در جریان برگزاری رزمایش بیت المقدس ۲۸ در منطقه عمومی نصرآباد اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از اصلی ترین سلاح هایی که در این رزمایش به کار گرفته می شود و توسط سازمان جهاد خودکفایی نزاجا ساخته شده، تانک ذوالفقار، تانک تیام و تانک نفربر فلاق است.

وی افزود: همچنین انواع تک تیراندازهای شاهر، باهر و طاهر نیز در این رزمایش حضور دارند که بهینه سازی نیز شده اند و در پدافند در سطح به کار گرفته می شود که تا این مرحله از رزمایش کارآیی بسیار خوبی داشته اند.

امیر پوردستان در ادامه گفت: این سلاح ها توانسته اند قابلیت خود را در حوزه دفاع از سطح و در حوزه جنگ های نیابتی نشان دهند؛ تلاش داریم که اینها را به حدی برسانیم که بتوانیم پاسخگوی نیازهای عملیاتی نیروی زمینی در حوزه دفاع زمینی باشیم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش افزود: این ادوات متناسب با سیستم های دفاع بهینه سازی شده است تا بتوانند در عرصه نبرد کارآیی لازم را داشته باشند و موشک های ضدزره که علیه اینها پرتاب می شود را منحرف کند.

امیر پوردستان از به کارگیری جمرهای IR و سایر سیستم ها مثل EFTC/s۳ (سیستم های کنترل آتش) که مورد نیاز یک تانک است برای نخستین بار در رزمایش امروز خبر داد و تصریح کرد: به ملت عزیز عرض می کنم که فرزندان سرباز شما  از استحکام و قابلیت بالایی برخوردارند.

وی در ادامه تصریح کرد: ارتش جمهوری اسلامی در کنار سایر نیروهای مسلح قابلیت زیادی در دفاع از مرزهای گسترده کشور دارد.

امیر پوردستان با بیان اینکه اگر تهدیدی در فضای جنگ های ناهمطراز یا نیابتی خودنمایی کند، تهدیدکننده را از کرده خود پشیمان خواهیم کرد گفت: مهمترین هدف ما از برگزاری رزمایش بیت المقدس ۲۸ رسیدن به قله آمادگی و توان دفاعی است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: