تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۴ - ۰۸:۲۷ کد مطلب 110965

خصوصی‌سازی مدارس با کلیشه‌ قدیمی «افزایش مشارکت‌های مردمی»

در حالی مسئولان آموزش و پرورش مدعی پیگیری سیاست «مشارکت دادن مردم در اداره امور» و نه «خصوصی‌سازی» آموزش و پرورش هستند که تعریف دقیقی از مفهوم مشارکت «مردمی» و تفاوت آن با خصوصی‌سازی ارائه نکرده‌اند و لذا مرز میان این دو مفهوم حتی در اسناد بالادستی حوزه تعلیم و تربیت روشن نیست. به گزارش […]

در حالی مسئولان آموزش و پرورش مدعی پیگیری سیاست «مشارکت دادن مردم در اداره امور» و نه «خصوصی‌سازی» آموزش و پرورش هستند که تعریف دقیقی از مفهوم مشارکت «مردمی» و تفاوت آن با خصوصی‌سازی ارائه نکرده‌اند و لذا مرز میان این دو مفهوم حتی در اسناد بالادستی حوزه تعلیم و تربیت روشن نیست.

به گزارش مشرق، هرچند به‌رغم هشدار کارشناسان و در پی تعامل همه‌جانبه و چندلایه و قابل‌توجهی که وزارت آموزش و پرورش با نمایندگان مجلس فراهم کرد، لایحه «تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی» سه‌شنبه هفته گذشته رأی آورد، با این حال ابهامات در مورد این لایحه و نحوه اجرای آن به قوت خود باقی است.

عدم تعیین تکلیف عبارت مشارکت و تعیین مرزبندی آن با خصوصی‌سازی و همچنین منظور لایحه از مردم از برجسته‌ترین نقاط ابهام آن هستند. این در حالی است که مسئولان ارشد آموزش و پرورش همچنان اصرار دارند خصوصی‌سازی را توسعه مشارکت‌های مردمی بدانند.

سه‌شنبه، ۲۸ اردیبهشت، در مجلس شورای اسلامی در حالی ‌که ۹۴ نماینده غایب بودند، رأی‌گیری پیرامون لایحه «تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی» انجام شد که در نتیجه این لایحه، با ۱۵۳ رأی موافق، پنج رأی مخالف و چهار رأی ممتنع به تصویب رسید.

جالب توجه است که ۳۴ نفر از حاضرین نیز به کل در رأی‌گیری شرکت نکردند. اما مهم این است که با وجود مخالفت‌ها و کمی تغییر و افزودن غلظت نظارت و البته ایجاد شبکه تعاملی چندلایه میان آموزش و پرورش و نمایندگان، این لایحه رأی آورد. دیروز مرضیه گُرد، رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش در حالی بخش قابل‌توجهی از نشست رسانه‌ای خود را به تکرار نقد منتقدان خصوصی‌سازی آموزش و پرورش اختصاص داد که این بار از پشتوانه مصوبه «تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی» نیز برخوردار بود.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش در این نشست با بیان اینکه ۱۳هزار مدرسه غیردولتی در کشور فعالیت می‌کند، افزود: توقع داریم که مدارس غیردولتی بر اساس قانون حرکت کنند که البته اینگونه نیز هست اما اگر مدرسه‌ای تخلف کند، با جدیت برخورد می‌شود و ما در شورای نظارت مرکزی پشتیبان شورای نظارت استان‌ها و مناطق هستیم.

وی با اشاره به ضرورت مشارکت مردم در مدرسه‌یاری و مدرسه‌داری گفت: عده‌ای مایلند سرمایه‌های خود را در مدرسه‌یاری و مدرسه‌داری هزینه کنند و این اقدام با رعایت قوانین و مقررات آموزشی بلامانع بود. گرد به قانون مدارس غیردولتی که در مجلس تصویب شد، اشاره کرد و اظهار داشت: این قانون ۲۰ سال تحت عنوان مدارس غیرانتفاعی بود که تغییراتی در آن انجام و به مجلس ارائه شد تا به صورت آزمایشی پنج سال اجرا شود. ما یک سال نیز به زمان تمدید اضافه کردیم تا این قانون را به طور کامل بازخوانی و بررسی کنیم که آیا همه موارد آن در قانون دیده شده است یا خیر که بررسی و اصلاح شد و مواردی مانند استرداد شهریه اضافی در قانون نیامده بود که اصلاح شد.

وی در خصوص وام به مؤسسان مدارس غیردولتی نیز گفت: این وام همان آورده مؤسسان مدارس غیردولتی است که در بانک سرمایه‌گذاری کردند و به عنوان تسهیلات با بهره کم به آنها ارائه می‌شود.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی آموزش و پرورش افزود: بنابراین بحث خصوصی‌سازی ارتباطی با قانون مدارس غیردولتی ندارد اما متأسفانه عده‌ای اصرار دارند که آموزش و پرورش قصد خصوصی‌سازی دارد اما بحث ما مشارکت مردم در مدرسه داری است.
 
مرز میان مشارکت و خصوصی‌سازی کجاست؟

در فرآیند تصویب لایحه مذکور، فقدان سازوکار نظارتی لازم و کارآمد بر مدارس غیردولتی بود که در قانون مصوب مجلس، با اضافه شدن نمایندگان نهادهای حاکمیتی به ترکیب شورای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر مدارس غیردولتی، این دغدغه تا حدی پوشش داده شد. این بند با بخش دیگری که طی آن شورای سیاستگذاری مدارس غیردولتی موظف شد تا گزارش سالانه ارزیابی عملکرد این مدارس را به کمیسیون آموزش مجلس ارائه کند و راه‌اندازی سامانه ثبت تخلفات و شکایات مدارس و مراکز غیردولتی تکمیل شد تا عملکرد این مدارس شفاف‌تر شده و نظارت بر آنها نیز دقیق‌تر شود.

به رسمیت شناختن رویکرد انتفاعی در مدارس غیردولتی همراه با گنجاندن امتیازات مالی و تسهیلات بانکی برای مؤسسان مدارس غیردولتی موجب می‌شود برخی با انگیزه‌های مادی ـ و نه تربیتی ـ وارد عرصه مدرسه‌داری شوند.
  
کدام مردم؟ کدام مشارکت؟

از سوی دیگر در حالی مسئولان آموزش و پرورش مدعی پیگیری سیاست «مشارکت دادن مردم در اداره امور» و نه «خصوصی‌سازی» آموزش و پرورش هستند که تعریف دقیقی از مفهوم مشارکت «مردمی» و تفاوت آن با خصوصی‌سازی ارائه نکرده‌اند و لذا مرز میان این دو مفهوم حتی در اسناد بالادستی حوزه تعلیم و تربیت روشن نیست.

این ابهام علاوه بر ایجاد تقابل‌ها میان منتقدان و مسئولان آموزش و پرورش، موجب می‌شود محدوده مجاز فعالیت بخش غیردولتی و مردم در امور آموزش و پرورش نیز در هاله‌ای از ابهام بماند. از این رو وجاهت انتظاراتی همچون ضرورت ورود بخش خصوصی به سیاستگذاری آموزشی که از سوی نایب رئیس اتاق بازرگانی به عنوان یکی از فعالان حوزه مدرسه‌سازی مطرح شده، می‌طلبد که نظام نسبت به این مسئله زودتر تعیین تکلیف کند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: