تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۴ - ۱۴:۳۲ کد مطلب 111100

لاریجانی: مجلس نهم در مقطع حساس انقلاب طلوع و غروب کرد

رئیس مجلس با بیان اینکه مجلس نهم در مقطع حساس انقلاب طلوع و غروب کرد، گفت: مجلس نهم یکی از ارکان نظم‌بخشی به حرکت تکاملی انقلاب بود. به گزارش مشرق، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آخرین نشست علنی نمایندگان مجلس نهم که از صبح امروز آغاز شده است، طی سخنانی اظهار داشت: جلسه […]

رئیس مجلس با بیان اینکه مجلس نهم در مقطع حساس انقلاب طلوع و غروب کرد، گفت: مجلس نهم یکی از ارکان نظم‌بخشی به حرکت تکاملی انقلاب بود.

به گزارش مشرق، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آخرین نشست علنی نمایندگان مجلس نهم که از صبح امروز آغاز شده است، طی سخنانی اظهار داشت: جلسه پایانی مجلس نهم فرا رسید، مجلس نهم در مقطع حساس انقلاب طلوع و غروب کرد.

وی افزود: تغییر دولت، مذاکرات هسته‌ای، بحران‌های وسیع منطقه نظیر بحران‌های سوریه، یمن، عراق و بحرین و همچنین مشکلات مهم اقتصادی در داخل دولت، همه در این دوره ظهور داشت و در یک ارزیابی کلی در همه این ماجراها، انقلاب حرکتی تکاملی را طی کرد و مجلس نهم یکی از ارکان نظم‌بخشی به این حرکت تکاملی بود.

رئیس مجلس ادامه داد: دل‌مشغولی همه ما نمایندگان در وصف انقلاب و آینده آن همچنان باقی است و باید با نفسی تازه در راه آن مجاهدت کرد، از آغاز مشروطه تا امروز ۳۳ دوره مجلس در کشور وجود داشته است که ۲۴ دوره مجلس مربوط به قبل از انقلاب و ۹ دوره آن پس از انقلاب بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: در ۲۴ دوره قبل از انقلاب، مقاطعی مجلس ملی و دلسوز ملت وجود داشت، نظیر ادوار صدر مشروطه یعنی از مجلس اول تا ششم و همچنین مجلس سیزدهم تا هفدهم یعنی فاصله زمانی سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ که با کودتای آمریکایی – انگلیسی، دولت ملی سرنگون شد اما اغلب، مجالس در دوره سلطه دیکتاتوری رضاشاه و محمدرضا شاه، شکل و ظاهر پارلمان را برای حکومت دیکتاتوری سامان داده بودند و رابطه‌ای با مردم و حقوق آنان نداشتند، مگر مواردی که قدرت سلطنت آن را به هر دلیلی طلب می‌کرد که در همه این ادوار، برخی قوانین مناسب نیز تصویب شد اما در چند زمینه اساسی، نقایص جدی داشت.

ادامه دارد…

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: