تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۴ - ۱۷:۱۰ کد مطلب 111253

محمد رحمانی کارشناس ارشد سیاسی :

در نگاه مستکبرین داخلی مستضعفین حق انتخاب و رفاه ندارند!

انقلاب اسلامی شورش همین طبقه پابرهنه بود که حقوقش را دیگران سلب کرده بودند و رشد اقتصادی کشور نه تنها باعث بالا رفتن سطح رفاه آنان نشد، بلکه به شکاف طبقاتی و ناعدالتی ساختاری دامن زد، انقلابی که واکنشی بود به الیگارشی ساختاری ، الیگارشی که بعد از انقلاب نیز ریشه کن نشد و تنها مصادیق آن تغییر کرد.

میدان ۷۲:دکتر تقی آزاد ارمکی در گفتگو با قانون: ” احمدی_نژاد اصلا اصولگرا نیست. احمدی نژاد یک پدیده کاملاروستایی-دهاتی است که در مقابل تمام عناصر و مولفه های شهری مقاومت می کند و نظام_شهری را به‌هم می ریزد. طرح ها را از بین می برد و بوروکراسی را دچار فروپاشی می کند.
در واقع دوره احمدی‌نژاد، دوره بسیار مهمی در فروپاشی روستاست. احمدی نژاد و یارانش در دوره گذشته کمک کردند که روستای ایرانی دچار انفجار تمام شود. احمدی نژاد با بی‌اعتنایی به شهرها، خود را در حاشیه شهرها و روستاها مستقر کرد. دولت را برمی داشت به شهرها می برد و همه مناطق استان را با یک هجمه‌ای در می نوردیدند. به هر جا می رسید، در هر روستایی بیرق شهر را می زدند.دانشگاه،ورزشگاه،جاده و دانشگاه پیام نوری تاسیس می کردند. روستا را از موقعیت انتفاعی، اقتصادی و ساختاری‌اش انداختند. بعد هم پول عظیمی از شهر به روستا منتقل شد. در قدم بعدی به نیروهایش گفت به روستاها و شهرهایتان بروید. آنجا را آباد نکرد بلکه ویران کرد. روستا را سریع‌تر به شهر وصل کرد و موجب شد که اگر چیزی هم در روستا بود به جامعه شهری منتقل شود.

در آینده نه چندان دور ما روستاهای بسیار نادری را خواهیم داشت که روستا خواهند ماند. جاهایی را داریم که روستاست و اسم آنها به‌ ظاهر روستاست ولی محل زندگی شهری هاست.یعنی شهری هایی که بعدا بازنشستگی‌شان را طی می کنند یا کسانی که در ییلاق- قشلاق به‌سر می برند. با آن وامی که برای خانه‌سازی دادند، بسیاری از این مناطق ساحت ییلاق- قشلاق پیدا کرده‌اند. خانه‌سازی در روستا،روستا را نابود کرد.روستایی که جای کشت و زرع بود، خانه شد. آدم ها آمدند و در آنجا خانه ساختند. این خانه چه شد؟ روستایی وام گرفت، خانه را ساخت و بعد به یک شهری فروخت. خودش هم رفت و حاشیه‌نشین شهری شد. “

آقای دکتر تقی آزاد ارمکی با طرح مطالب فوق واکنش های مختلفی را برانگیخت، عده ای به تحقیر احمدی نژاد با عنوان دهاتی و… اشاره کردند و برخی دیگر به چارچوب جنگ شهر و روستا و تکراری بودن آن و …
اما انچه نگارنده را مجبور به نگارش کرد، روح استکباری_استعماری حاکم بر مطالب این استاد جامعه شناسی بود.
نوشته ای که حاصل ایمان به مدل نظام کاپیتالیستی و استعمار طبقات فرو دست است.
ابتدا باید نظم موجود جامعه را آنالیز کرد، نظم حاکم ماحصل حلقه های بسته اقتصادی است که بیشتر به مدد رانت های دولتی و واردات و واسطه گری و کاسبی با نظام پولی و مالی بی قاعده، ثروت کلانی را ایجاد کردند، طبیعی است که بر هم زدن این نظم موجود ناله و فغان بسیاری را برخواهد انگیخت، همانگونه که اجرای عدالت در جامعه اسلامی جنگ های داخلی با ناکثین، مارقین و قاسطین را ایجاد کرد.
این نظم حاکم و قوانین و ساختاری که برای حفظ آن از سوی طبقات فرادست برای استمرار بهره کشی از طبقات پایینی به وجود آمده ، اصولا هیچ اصالت و اهمیتی را ندارد، پس شکستن این بورکراسی ظالمانه نه تنها محل ایراد نیست بلکه وظیفه یک رئیس جمهور عدالت طلب و مردمی است.
اما دردآورترین قسمت مصاحبه این استاد دانشگاه به قسمتی باز می گردد که از پیشرفت حاشیه و روستا ها گلایه کرده و ان را موجب نابودی روستا دانسته است، روستایی که به تعبیر ایشان باید فاقد حقوقی باشد که در شهر وجود دارد، انان نباید وام بگیرند نباید برق و اب و رفاه و جاده های هموار داشته باشند، تا این نظم حاصل از ظلم موجود ادامه یابد.
استعمار و استکبار مگر غیر این است؟!
وقایع الجزایر و جنایت فرانسه را مرور کنید
وقایع کشورهای متعددی را که انگلستان در ان به استعمار می پرداخت را مرور کنید
جنایت شنیع هلندی ها و اسپانیایی ها و پرتغالی ها را برای استمرار بهره کشی از دیگران مرور کنید…
همگی آنان انسان ها را دسته بندی می کردند و بعضی ها را دارای حقوق بیشتری می دانستند، به قول جورج اورول در داستان قلعه حیوانات “همه حیوانات برابر اند اما بعضی برابر تر اند”
به اعتقاد این استاد حامی جریان اصلاحات، روستایی باید فاقد امکانات و رفاه باشد تا طبقه که ایشان از آن برخواسته بتواند سیطره خود را استمرار دهد، به قول هانا ارنت باید این انسان ها مانند حیوان زحمتکش فقط و فقط به فکر بر طرف کردن احتیاجات روزمره خود باشد.
این دهاتی ها این مستضعفین عالم که همواره مورد استثمار دیگران قرار گرفته اند، حتی حق ندارند انتخاب آزادانه داشته باشند و ثروتمند شدن آنها هم نامطلوب است.
اری باید از فرهنگی یاد کردن که پیشه وران و کشاورزان که از تمام مزایای حقوقی محروم بودند ولی بار سنگین مخارج اعیان و اشراف را بر دوش داشتند.
فرهنگی که،تنها اطفال توانگران و خاندان جاه و نعمت،حق تحصیل علم داشتند.توده و طبقات متوسط از دانش و کسب فضیلت محروم بودند.
بد نبود ایشان در تبیین تئوری خود داستان انوشیروان را هم مطرح می کردند که: کفشگری حاضر می شود تمام هزینه جنگ را بپردازد.فقط توقعی که دارداینست که به یگانه پسر او که مشتاق تحصیل است،اجازه تحصیل داده بشود.بزرگمهر درخواست او را نسبت به عطای او کوچک می شمارد،به پیشگاه خسرو می شتابد و آرزوی پیر کفشگر را به شاه می رساند.انوشیروان خشمگین می شود و به وزیر خود بزرگمهر پرخاش می کند و می گوید:این چه تقاضائی است که تو می کنی؟و این کار مصلحت نیست،زیرا با خروج او از طبقه بندی،سنت طبقات مملکت بر هم می خورد و زیان آن بیش از ارزش این سیم و زری است که او می دهد.

از یاد نبرید که انقلاب اسلامی شورش همین طبقه پابرهنه بود که حقوقش را دیگران سلب کرده بودند و رشد اقتصادی کشور نه تنها باعث بالا رفتن سطح رفاه آنان نشد، بلکه به شکاف طبقاتی و ناعدالتی ساختاری دامن زد، انقلابی که واکنشی بود به الیگارشی ساختاری ، الیگارشی که بعد از انقلاب نیز ریشه کن نشد و تنها مصادیق آن تغییر کرد.
و در پایان به تشخیص ایشان احسنت می گویم، احمدی نژاد هرگز اصولگرا نبود، اصولگرایی که منافعش منافع واردات محصولات بنجل با تفاوت قیمت بالا در بازار است ، اصولگرایی که دغدغه و درد مردم را حس نمی کند…

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

    جناب استاد دیکتاتور ُ یک موی روستاییان عزیز و داهاتی های عزیز و کشاورزان عزیز ُ بی نهایت شرف دارد بر توی دیکتاتور .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: