تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۵ - ۱۲:۵۰ کد مطلب 111467

وزیر اقتصاد چالش اصلی اقتصاد را اعلام کرد؛ بدهی‌های دولت!

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به کاهش نرخ سپرده قانونی گفت: برای تشویق تولید، ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع بانک‌ها نزد بانک مرکزی آزاد شد. به گزارش مشرق، علی طیب‌نیا دیروز در بیست و ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با اشاره به اهداف در نظرگرفته شده در برنامه […]

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به کاهش نرخ سپرده قانونی گفت: برای تشویق تولید، ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع بانک‌ها نزد بانک مرکزی آزاد شد.

وزیر اقتصاد چالش اصلی اقتصاد را اعلام کرد؛ بدهی‌های دولت!

به گزارش مشرق، علی طیب‌نیا دیروز در بیست و ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با اشاره به اهداف در نظرگرفته شده در برنامه ششم، اظهار داشت: در برنامه ششم تا حد بالایی اهدافی که مد نظر است، به عملکرد سال ۹۵ گره خورده است و همه کمک کنیم تا به سمت پیشرفت پایدار برویم.

طیب‌نیا با بیان اینکه سال ۹۵ فرصت طلایی برای بازگشت رونق اقتصادی است، عامل نخست این موضوع را دستیابی به توافق هسته‌ای و ورود به دوره پسابرجام دانست و افزود: مردم ایران جنگ تمام عیار اقتصادی را با موفقیت به پایان برده و ساختار تحریم‌های ظالمانه فرو ریخت، موانع برای صادرات نفت برداشته شد و محدودیت‌هایی برای مبادلات تجاری و ارزی لغو شده و گشایش‌های مهمی با سایر کشورها ایجاد شده است.

به گفته وزیر اقتصاد عامل دوم شکل‌گیری چشم‌انداز مثبت در جهان و ایران در مورد عملکرد اقتصاد ایران در سال ۹۵ و سال‌های پس از آن است. وی ادامه داد: ظهور تدریجی چرخش اقتصاد ایران به سمت بهبود و رونق است، از جمله مربوط به گزارش مرکز آمار ایران از حساب‌های ملی فصلی در سه ماهه پایان سال ۹۴ نشان می‌دهد ارزش افزوده در زمستان گذشته برای تمامی گروه‌ها و اغلب زیرگروه‌های اقتصادی مثبت است.

  
از حاشیه سیاسی در متن اقتصادی نگرانم
طیب‌نیا به گرانی اشاره کرد و افزود: نگرانی اول حاشیه‌های سیاسی در متن اقتصادی است. یک اجماع سیاسی حول اولویت اقتصادی به وجود آمده و امروزه همه جناح‌های سیاسی بر حل مشکلات سیاسی و ایجاد رونق و رفاه و مشکلات معیشتی تأکید می‌کنند. نگرانی دوم ناشی از وجود تردیدها درباره فراگیری رشد ۹۵ است که منابع اصلی آن گشایش‌های ایجاد شده برای بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی است. تصمیم اقتصادی دولت باید هم برای تأمین مالی رشد هدف‌گذاری شده و هم برای رفع این نگرانی کوشش کند و منابع به سمت کسب و کارهایی سوق داده شود که بخش بیشتری از جامعه از مواهب آن بهره می‌برند. طیب‌نیا دو چالش اصلی اقتصاد را تنگنای اعتباری و بدهی دولت دانست و افزود: با وجود حجم نقدینگی قابل توجه در سطح کلان و رشد فزاینده این متغیر در سطوح مختلف اقتصادی و خانوارها پاسخ کافی از سوی عرضه‌کنندگان منابع دریافت نمی‌کند.

وی ادامه داد: مانده تسهیلات غیرجاری رسمی کشور در پایان بهمن ماه سال ۹۴ به رقم ۷۹۴ هزار میلیارد تومان رسیده که این مقدار نشان می‌دهد نسبت تسهیلات غیرجاری به کل تسهیلات بیش از ۱۲/۲ درصد است. به اذعان مقامات پولی بیش از ۱۵ درصد از منابع تجهیز شده بانک‌ها و مؤسسات به جای قرار گرفتن در چرخه مالی و تخصیص به متقاضیان صرف امور سرمایه‌گذاری در مستغلات و مسکن و بنگاه‌داری شده است.

طیب‌نیا افزود: حداقل حدود ۴۲ درصد از منابع بانک‌ها برای خلق اعتبار خارج شده و بانک‌ها حداکثر با ظرفیت ۵۸ درصدی از توان خود برای تأمین مالی اقدام می‌کنند. وزیر اقتصاد افزود: عوامل متعددی برای تقاضا برای تسهیلات را افزایش داده است یکی تورم و افزایش نرخ ارز و همچنین محدودیت ذخایر اعتباری بوده است، همچنین حجم بالای بدهی‌های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی از دیگر عوامل اثرگذار در شرایط کنونی اقتصاد و تنگنای مالی موجود است. طیب‌نیا به اولویت‌های اقتصادی سال ۹۵ دولت اشاره کرد و گفت: خروج از تنگنای اعتباری و پرداخت بدهی‌های دولت دو اولویت اصلی است که برای تقویت و شتاب‌بخشی رونق مهم محسوب می‌شود. تدوین و اجرای سیاست‌های مناسب برای حل مشکلات نظام بانکی و خروج از تنگنای اعتباری مورد توجه بود، همچنین دولت تداوم انضباط پولی و مالی و تلاش برای مهار تورم را در دستور کار دارد.

طیب‌نیا به کاهش نرخ سپرده قانونی اشاره کرد و گفت: آزاد شدن ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع تولید شده بانک‌ها نزد بانک مرکزی به جهت سیاست کاهش تشویقی نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری تا نرخ ۱۰ درصد در گزارش‌ها مشهود است و از این میان ۲ هزار میلیارد تومان صرف تسویه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی شده و مابقی به بانک‌ها برگشت داده شده، همچنین کاهش نرخ سود بانکی و بهبود محیط کسب و کار از دیگر مباحث مهم در صرفه اقتصاد محسوب می‌شود.
  
رئیس کل بانک مرکزی: نمی‌دانم چقدر حقوق می‌گیرم
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه پرداخت‌های غیر‌اصولی در نظام بانکی وجود ندارد از بازنگری عمومی درباره دریافتی حقوق مدیران بانکی خبر داد و گفت: نمی‌دانم چقدر حقوق می‌گیرم.
ولی‌الله سیف در حاشیه بیست و ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بانک مرکزی تا رسیده به نرخ تورم سیاست کاهش نرخ سود را دنبال می‌کند، تصریح کرد: نرخی که برای بانک مرکزی قابل قبول است نزدیک به نرخ تورم است.

سیف با بیان اینکه الان هنوز این نرخ با تورم فاصله زیادی دارد، گفت: سیاست کاهش نرخ سود بانکی از اهداف اصلی بانک مرکزی است و همچنان ادامه دارد. وی در ارتباط با دستور معاون اول رئیس جمهور به نوبخت برای بازنگری و ساماندهی حقوق دریافتی مدیران دولتی گفت: بانک مرکزی ضوابط خاص خود را دارد و اصولاً مکانیسم‌های پرداخت پرسنلی از فیلترهای خاصی می‌گذرد و اگر رقمی اضافه پرداخت شود حتماً تحت کنترل است و چنین چیزی وجود ندارد، منتها در جهت همراهی در حرکتی که ممکن است اتفاق بیفتد بانک مرکزی منفرد عمل نمی‌کند. وی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه میزان دریافتی مدیران بانک مرکزی چقدر است؟ گفت: از حداکثری دریافتی مدیران بانک مرکزی اطلاع دقیقی ندارم. سیف در پاسخ به تسنیم درباره میزان دریافتی رئیس کل بانک مرکزی هم گفت: اگر بگوییم نمی‌دانم باور می‌کنید!

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه میزان دریافتی هیئت مدیره بانک‌ها چقدر است؟ زیرا دیوان محاسبات کشور نسبت به این مورد نیز تذکراتی را داده است، گفت: همه این موارد تحت کنترل است، اخیراً باتوجه به نوع نگاه دولت و برخورد وزیر اقتصاد با این موضوع جدیتی در این زمینه ایجاد شده است. یک بازنگری عمومی درباره دریافتی حقوق مدیران دولتی درحال انجام است. سیف در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه جنابعالی چقدر از نظام بانکی تسهیلات دریافت کرده‌اید؟ گفت: بنده تسهیلات بانکی نگرفته‌ام. بنده وام کارمندی دریافت کرده‌ام.

سیف از برنامه‌ریزی بانک مرکزی در خصوص آغاز پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج خبر داد و اظهار امیدواری کرد شیوه‌های اجرایی به نحوی باشد که منجر به نارضایتی نشود. رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در سال‌های گذشته در مقاطعی بانک‌ها کمتر از قرض‌الحسنه‌ای که به عنوان پس انداز دریافت می‌کردند به تسهیلات ازدواج اختصاص می‌دادند، یعنی از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه به سایر بخش‌ها تسهیلات می‌دادند. بانک مرکزی نسبت به این موضوع حساس شد و جلوی این کار بانک‌ها را گرفت و الان کاملاً این موضوع را کنترل می‌کند. هیچ بانکی دیگر حق ندارد از محل قرض‌الحسنه تسهیلات بانکی به سایر بخش‌ها بدهد.
  
طرح اصلاح نظام بانکی امسال اجرایی می‌شود
قائم مقام بانک مرکزی از برنامه این بانک در سال ۱۳۹۵ در قالب طرح اصلاح نظام بانکی برای پروژه یکسان‌سازی نرخ ارز، اصلاح نظام بانکی کشور، شفاف‌سازی ترازنامه بانک‌ها و ارتقای آنها به سطح استانداردهای بین‌المللی خبر داد. اکبر کمیجانی که در بیست‌و‌ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی سخن می‌گفت رشد ۳۰درصدی نقدینگی در سال ۱۳۹۴ را به ترتیب متأثر از رشد ۱۷/۱ درصدی پایه پولی و ۱۱/۰ درصدی ضریب فزاینده نقدینگی اعلام و ترکیب این رشد را مناسب ارزیابی کرد. وی گفت: حجم نقدینگی در پایان سال ۱۳۹۴ با ۳۰/۰ درصد افزایش نسبت به پایان سال قبل به ۱۰۱۷۲/۹ ‌هزار  میلیارد ریال رسید که در مقایسه با رشد متغیر مذکور در پایان سال ۱۳۹۳ (۲۲/۳ درصد)، ۷/۷‌واحد درصد افزایش نشان می‌داد. قائم مقام بانک مرکزی از برنامه این بانک برای ادغام بانک‌ها خبر داد و گفت: اکثر بانک‌ها نرخ سود مصوب بانک مرکزی را رعایت می‌کنند.  اکبر کمیجانی درباره تعداد زیاد بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و برنامه بانک مرکزی برای ادغام و کاهش آنها اظهار داشت: ادغام و انحلال بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد، البته این کار در حال انجام است.
  
نقدینگی از هزار هزار میلیارد تومان عبور کرد
وی، نرخ رشد اقتصادی سال‌جاری را بین ۴ تا ۵ درصد پیش‌بینی و اضافه کرد: حجم کل نقدینگی نیز از ‌هزار هزار میلیارد تومان گذشته و به عدد یک‌میلیون و ۱۷هزار میلیارد تومان رسیده است. کمیجانی ادامه داد: در سال ۹۴ خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی به ۱۹۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. وی افزود: بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی در سال گذشته با ۱۵/۴ درصد رشد به ۱۲۰هزار میلیارد تومان رسیده است. قائم مقام بانک مرکزی گفت: بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی نیز در سال ۹۴ با ۷ درصد رشد به ۱۲‌هزار‌و‌۴۶۰ میلیارد تومان رسید و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز با ۱/۷ درصد کاهش به ۸۳‌هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان رسید. قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به کاهش مطالبات غیرجاری بانک‌ها به ۱۰/۲ درصد افزود: با وجود افزایش تسهیلات اعطایی، حجم بدهی غیرجاری بانک‌ها از ۹۷‌هزار میلیارد تومان به ۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

منبع: جوان

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: