تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۵ - ۱۲:۵۰ کد مطلب 111469

چه‌کسانی از انتخاب آیت‌الله جنتی ناراحت شدند؟/ بایدها و نبایدهای مجلس‌دهم

گروه سیاسی مشرق – روزنامه‌ها و جراید در بخش سرمقاله و یادداشت روز به بیان دیدگاه‌ها و نظریات اصلی و اساسی خود می‌پردازند؛ نظراتی که بیشتر با خط خبری و سیاسی این جراید همخوانی دارد و می‌توان آنرا سخن اول و آخر ارباب جراید عنوان کرد که اهمیت ویژه‌ای نیز دارد. در ادامه یادداشت و […]

گروه سیاسی مشرق – روزنامه‌ها و جراید در بخش سرمقاله و یادداشت روز به بیان دیدگاه‌ها و نظریات اصلی و اساسی خود می‌پردازند؛ نظراتی که بیشتر با خط خبری و سیاسی این جراید همخوانی دارد و می‌توان آنرا سخن اول و آخر ارباب جراید عنوان کرد که اهمیت ویژه‌ای نیز دارد. در ادامه یادداشت و سرمقاله‌های روزنامه‌های صبح کشور با گرایش‌های مختلف سیاسی را می‌خوانید:‌‌

ویرایشچرا آیت‌الله جنتی؟

حسین شریعتمداری در یادداشت روزنامه کیهان نوشت:

دیروز نمایندگان مجلس خبرگان رهبری که برگزیدگان ملت از سراسرکشور و ترجمان خواست و اراده  توده‌های مردم هستند، آیت‌الله جنتی را به ریاست پنجمین دوره این مجلس انتخاب کردند. انتخاب حضرت آیت‌الله‌جنتی با توجه به هیاهوی تبلیغاتی گسترده و پرحجمی که دشمنان بیرونی و برخی از جریانات آلوده و بدسابقه و یا فریب‌خورده داخلی علیه ایشان به راه انداخته بودند، می‌تواند برای طیفی از سیاست‌ورزان که به سیاست بازی شهرت دارند، درس‌ها و عبرت‌هایی را به دنبال داشته باشد.

۱- آیت‌الله جنتی در دو دوره قبلی انتخابات ریاست مجلس خبرگان علی‌رغم اصرار فراوان نمایندگان این مجلس حاضر به نامزدی برای تصدی ریاست نشده بود و نهایتا این مسئولیت را ابتدا مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی و سپس آیت‌الله محمدیزدی برعهده گرفتند و این هر دو بزرگوار نیز از جمله اصرارکنندگان به آیت‌الله جنتی برای نامزدی ریاست خبرگان بودند.

اما در دوره اخیر اگرچه باز هم حضرت آیت‌الله جنتی از پذیرش نامزدی ریاست خبرگان سر باز می‌زد ولی نهایتا در مقابل اصرار فراوان بسیاری از نمایندگان، نامزدی برای ریاست خبرگان را پذیرفت، اما چرا؟! یک خبر موثق حکایت از آن دارد که نمایندگان مجلس خبرگان برای آقای جنتی توضیح داده بودند قصد دارند با انتخاب ایشان، پاسخ قاطع و پشیمان‌کننده‌ای به دشمنان بیرونی، مخصوصا انگلیس و آمریکا بدهند که حجم انبوهی از تبلیغات رسانه‌ای خود را به پیشگیری از حضور آیت‌الله جنتی در مجلس خبرگان اختصاص داده بودند، چه رسد  به ریاست ایشان بر این مجلس. خبرها حاکی از آن است که آیت‌الله جنتی علی‌رغم میل باطنی و خواست شخصی خود و صرفا برای سامان دادن به حرکتی که از ماهیت انقلابی و ضداستکباری مجلس خبرگان رهبری حکایت می‌کند، نامزدی برای ریاست مجلس خبرگان را پذیرفته‌اند.

۲- تقریبا تمامی اعضای مجلس خبرگان رهبری بر ضرورت برخورداری این مجلس از هویت انقلابی و ضداستکباری تأکید داشته و دارند و این ویژگی را بارها در مواضع و عملکرد خویش نشان داده‌اند از این روی با جرأت می‌توان گفت که انتخاب برخی دیگر از نامزدها، از جمله حضرت آیت‌الله امینی نمی‌توانست از هویت انقلابی و ضداستکباری مجلس خبرگان رهبری بکاهد ولی از آنجا که تبلیغات گسترده دشمنان بیرونی و برخی از جریانات آلوده داخلی روی پیشگیری از حضور آیت‌الله جنتی در مجلس خبرگان – و صد البته جلوگیری از ریاست ایشان بر این مجلس- متمرکز شده بود، انتخاب ایشان به ریاست مجلس خبرگان برای ضرب شست نشان دادن به دشمنان موضوعیت و اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده بود و بایستی به دشمن کینه‌توز بیرونی نشان داده می‌شد که خبرگان رهبری دقیقا به سمت و سویی می‌روند و کسی را به ریاست مجلس برمی‌گزینند که از آن نگران و گریزان بوده و هستید و اگر چنین ضرورتی در میان نبود، میان نامزدهای ریاست مجلس خبرگان تفاوت چندانی نبود و حضرت آیت‌الله جنتی نیز مانند گذشته به نامزدی برای ریاست خبرگان رضایت نمی‌دادند.

توجه به این نکته از این جهت ضروری است که حریف پرحرف بیرونی بعد از شوک شدیدی که از انتخاب آیت‌الله جنتی به ریاست مجلس خبرگان دریافت کرده است، می‌کوشد سایر نامزدهای ریاست را غیرانقلابی  و مجلس خبرگان رهبری را از این زاویه به دو بخش استکبارستیز و بی‌تفاوت در مقابل کینه‌توزی قدرت‌های استکباری معرفی کند! و البته نباید از نظر دور داشت که مواضع برخی از جریانات داخلی در امید بستن دشمن به کار آمدی این ترفند بی‌تاثیر نبوده و نیست!

۳- «دانیل لرنر» یکی از نظریه‌پردازان بلندآوازه جنگ نرم در کتاب معروف خود «گذار از جامعه سنتی» می‌نویسد؛ «عملیات روانی باید به گونه‌ای طراحی شود و به اجرا درآید که در نهایت، درک حریف را از رخدادها تغییر دهد و این برداشت را در ذهن طرف مقابل تقویت کند که مقاومت بی‌فایده است و خواسته‌های خود را فقط با پذیرش پیشنهادها و راه‌کارهای ارائه شده از سوی کشوری که آن را دشمن می‌داند، به دست خواهد آورد».

تبلیغات گسترده و پرحجم داخلی و خارجی علیه آیت‌الله جنتی، اگرچه سابقه‌ای درازمدت دارد ولی در چند هفته نزدیک به انتخابات خبرگان، این تبلیغات، دامنه وسیع و کم سابقه‌ای پیدا کرد، تا آنجا که بی‌بی‌سی – رسانه دولتی انگلیس – به صراحت اعلام کرد انتخاب آقایان جنتی، یزدی و مصباح می‌تواند به تنش‌های موجود میان ایران و غرب دامن بزند و – به زعم خود – از مردم خواسته بود به آنان رأی ندهند. بعد از بی‌بی‌سی، صدای فارسی‌زبان آمریکا – VOA – نیز طی گزارش مفصلی بر ضرورت دست کشیدن ایران از هویت انقلابی و نزدیک شدن به آمریکا تاکید ورزیده و انتخاب آیات محترم جنتی، یزدی و مصباح را مانع این نزدیکی و از سوی دیگر، باعث ادامه حرکت‌های انقلابی جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور و منطقه ارزیابی کرده و با نشان دادن در «باغ سبز» از مردم خواسته بود، به آنان برای حضور در مجلس خبرگان رهبری رأی ندهند. انتخاب آیت‌الله جنتی به ریاست خبرگان تودهنی محکمی بود که قدرت‌های استکباری از نمایندگان برگزیده ملت برای مجلس خبرگان دریافت کردند.

۴- اشاره به این نکته نیز ضروری است که هر چند آقایان یزدی و مصباح به مجلس خبرگان راه نیافتند و دشمنان بیرونی اصرار داشتند این رخداد را به حساب توصیه‌های تبلیغاتی خود بنویسند ولی با جرأت می‌توان گفت اعتناء به تبلیغات آمریکا و انگلیس تهمت ناروایی است که به اکثریت رأی‌دهندگان تهرانی زده‌اند، و شواهد موجود به وضوح حکایت از آن دارد که رأی‌آوری لیست کامل ۱۶ و ۳۰ نفره موسوم به لیست امید در تهران حاصل بهره‌گیری مجموعه مدعیان اصلاحات و کارگزاران و اعتدالیون از «رانت دروغین دستاوردهای برجام» بوده است.

 فقط نیم‌نگاهی به تبلیغات گسترده و پردامنه  این طیف درباره «دستاوردهای برجام»! کمترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که این تبلیغات در صورت باور مردم می‌توانست آراء بسیاری را به سبد طیف‌یاد شده سرازیر کند. آفتاب تابان! فتح‌الفتوح! گشایش اقتصادی! پایان دوران سختی معیشت! رونق کسب و کار! سرازیر شدن سیل سرمایه‌گذاران خارجی به ایران! برطرف شدن سایه شوم جنگ از سر مردم! نزدیک شدن به تورم تک رقمی، عبور از رکود اقتصادی! پایان دوران بیکاری! بازگشت‌ دارایی‌های مسدود شده! و…

اکنون خودتان قضاوت کنید آیا باور این وعده‌ها نمی‌توانست آراء جمع‌فراوانی از توده‌های مردم را به سوی لیست انتخاباتی معرفی شده از طرف وعده‌دهندگان جلب کند؟! پاسخ این پرسش، به یقین و بی‌تردید مثبت است و رویکرد بسیاری از مردم به وعده‌های طلایی جماعت یاد شده طبیعی بوده است. اما، اکنون که از آن مقطع زمانی عبور کرده‌ایم و پوچ بودن بسیاری از آن وعده‌ها برای همگان آشکار شده است، آیا باز هم از فهرست انتخاباتی مورد اشاره استقبال خواهند کرد؟ جواب این سؤال نیز به وضوح منفی خواهد بود.

 امروزه نه فقط همگان از بی‌دستاورد بودن برجام باخبرند – و یا دستاورد بسیار اندکی برای آن  قائلند – بلکه برخی از دولتمردان و حامیان قبلی برجام هم زبان به گلایه گشوده‌اند و دستاوردهای آن را «تقریبا هیچ» معرفی می‌کنند.

تردیدی نیست که اگر امروزه فهرست انتخاباتی موسوم به امید در میدان رأی مردم قرار بگیرد، نه فقط از استقبال قبلی برخوردار نخواهد بود، بلکه بعید نیست که  بسیاری از نامزدهای معرفی شده در لیست ۳۰ نفره و برخی از نامزدهای لیست ۱۶ نفره رأی لازم برای ورود به مجلس‌های شورای اسلامی و خبرگان را نداشته باشند.

این نکته درباره لیست امید برای مجلس شورای اسلامی مصداق بیشتری دارد، چرا که بسیاری از نامزدهای معرفی شده در این لیست برای مردم ناشناخته بوده و هنوز هم ناشناخته هستند، بنابراین شناخت نسبت به نامزدهای لیست نمی‌تواند توضیح قابل قبولی برای رأی‌آوری آنها باشد، چرا که از یکسو این لیست به عنوان فهرست نامزدهایی که با برجام موافق هستند ارائه شده بود و از سوی دیگر، برجام را حلال همه مشکلات معرفی کرده بودند… و این رشته سر دراز دارد.

۵- انتخاب حضرت آیت‌الله جنتی به ریاست مجلس خبرگان در همان ساعات اولیه پس از انتخاب ضمن ایجاد موج گسترده‌ای از خشنودی در میان مردم، با عصبانیت همراه با نارضایتی شدید از سوی قدرت‌های استکباری و برخی از جریانات داخلی روبرو شد. نیویورک‌تایمز، انتخاب یک روحانی تندرو – بخوانید انقلابی – به ریاست خبرگان را برای غرب ناامیدکننده دانست، بی‌بی‌سی، با عصبانیت مدعیان اصلاحات را ملامت کرد که باید علاوه بر انتخابات به فکر بعد از انتخابات هم بودند! دویچه وله، رویترز، آسوشیتدپرس، فرانس‌پرس و… نیز انتخاب آیت‌الله جنتی را نشانه ادامه بینش و منش انقلابی جمهوری اسلامی ایران تفسیر کردند و…

و بالاخره، نمایندگان مجلس خبرگان با انتخاب آیت‌الله جنتی به ریاست این مجلس، نشان دادند که به مصداق آیه شریفه «و من یکفر بالطاغوت و یؤمن بالله فقد استمسک بالعروه الوثقی» عمل کرده‌اند.

ویرایشفرمول فتح «خرمشهرها»

امیرحسین یزدان پناه در یادداشت روزنامه خراسان نوشت:

رهبر انقلاب در بیانات اخیرشان در دانشگاه امام حسین(ع) برای عرصه های پیش روی کشور که نیاز به مجاهدت دارد، ۲ اصطلاح خاص و تقریبا جدید را استفاده کردند؛ «خرمشهرها» و «جهادکبیر». ایشان خطاب به  جوانان کشور و دانشجویان حاضر در مراسم  تاکید کردند که «آینده انقلاب متعلق به شماست و شما هستید که باید این تاریخ را با عزت حفظ کنید و بدانید در آینده، خرمشهرها، در پیش است؛ البته نه در میدان جنگ نظامی، بلکه در میدانی که ویرانی‌های جنگ نظامی را ندارد و برعکس آبادانی نیز به‌دنبال دارد اما از جنگ نظامی سخت‌تر است» و سپس از همین زاویه به تبیین ابعاد مختلف «جهاد کبیر» در عرصه‌های اقتصاد، فرهنگ و اجتماع پرداختند.  در این تاکیدات حداقل ۶ نکته مهم تصریح شده است:

۱- جوانان صاحبان انقلاب اسلامی هستند۲- جوانان باید تاریخ انقلاب را «باعزت» حفظ کنند ۳- نبرد اصلی آینده در میدان نظامی نخواهد بود ۴- میدان نبرد آینده ویرانی جنگ را ندارد و برعکس آبادانی با خود به همراه دارد ۵-میدان نبرد آینده از جنگ نظامی سخت تر است. ۶- ویژگی مهم این نبرد این است که نیاز به «جهادکبیر» در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد.

این ۶ نکته در حقیقت ۶ ویژگی از عرصه پیش روی کشور در دهه آینده و وظایفی است که عناصر مومن و انقلابی بر دوش دارند. البته پرداختن به هرکدام شرح مبسوطی می برد اما یکی از سوالات مهم درباره بیانات رهبر انقلاب این است که چطور می شود این «خرمشهرها» راکه در حقیقت همان عرصه های غیر نظامی چون اقتصاد، فرهنگ و اجتماع هستند ، فتح کرد؟ به بیان دیگر فرمول فتح خرمشهر چه بود؟

اجازه بدهید قبل از پرداختن به این سوال، خیلی مختصر به شرایط اشغال سال ۱۳۵۹ اشاره کنیم. اشغال خرمشهر توسط رژیم صدام معلول چند عامل است: ۱- بندر استراتژیک خرمشهر نزدیک ترین نقطه به دشمن بود و بعثی ها روی این شهرشناخت کامل داشتند و به اصطلاح به جوانب آن مسلط بودند. ۲- «ناهماهنگی» و «نبود آمادگی» لازم در نیروهای مدافع مرزی که ناشی از شرایط ابتدای پیروزی انقلاب و «نبود کادرسازی» مناسب نیروها بود. ۳- درگیر بودن کشور به مسائل داخلی و تنش های سیاسی و غائله های مرزی که باعث می شد توان تحلیل و مدیریت مسائل صرف موضوعات حاشیه ای شود. ۴-حضور عوامل نفوذی دشمن در منطقه خوزستان به خصوص گروهک منافقین که به محض حرکت ماشین جنگی صدام به کمک وی رفتند.۵ – و از همه مهم تر مدیریت کلان نیروهای نظامی که آن زمان تحت نظر بنی صدر انجام می شد که به کارشکنی در مدیریت تسلیحات و رساندن نیروها و تجهیزات لازم به مدافعان خرمشهر منجر شد.

در مقابل عوامل اصلی  راکه باعث شد حدود ۲ سال بعد (سوم خرداد ۱۳۶۱) این شهر به همراه ۶ هزار مترمربع از اراضی اشغال شده توسط رزمندگان سپاه و ارتش آزاد شود ،خبرگان این حوزه به شرح زیر می دانند: ۱- حذف عناصر خود فروخته از نظام  تصمیم گیری  ومتمرکز شدن توان مدیریتی مسئولان ارشد نظام و نیز فرماندهان سپاه و ارتش بر موضوع مدیریت جنگ.۲- اتحاد نیروهای حاضر در جبهه ها (اعم از نیروهای ارتش، سپاه و بسیج مردمی). ۳- افزایش باور به استفاده از توان طراحی رزمی و عملیاتی نیروهای جوان. ۴-  تثبیت و تقویت باور به انجام کارها و عملیات های بزرگ. ۵-  تقویت روحیه اتکا به نفس در میان مردم  و رزمندگان که می شود گفت بعد از فتح خرمشهر به «اعتماد به نفس» تبدیل شد و سرنوشت جنگ را تغییر داد.۶ – ولایت مداری در همه رده ها اعم از فرماندهان ارشد، فرماندهان عملیاتی جبهه ها و رزمندگان و … . ۷- مغرور نشدن به خود و اتکا به قدرت لایزال الهی که بعد از فتح خرمشهر این موضوع درپیام امام تجلی ویژه و تاریخی پیدا کرد: «خرمشهر را خدا آزاد کرد». و نیز آن جا که خطاب به رزمندگان تاکید کردند: «هوشیار باشید که پیروزی ها هر چند عظیم و حیرت‏ انگیز است شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست اوست غافل نکند و غرور و فتح شما را به خود جلب نکند؛ که این آفتی بزرگ و دامی خطرناک است…».(۱)

 به این ترتیب آنچه باعث شد بزرگترین عملیات دفاع مقدس به فتح خرمشهر منجر شده و نقطه عطف جنگ ۸ ساله لقب بگیرد در حقیقت جبران همان نقاط ضعف و عواملی  است که باعث شد ما خرمشهر را از دست بدهیم. لذا به نظر می رسد در عرصه های جدید که رهبر انقلاب آن ها را «خرمشهرها»ی دیگر نام نهاده اند، اگر می خواهیم به فتح و ظفر برسیم باید همان فرمول فتح خرمشهر را در عرصه هایی مانند اقتصاد، فرهنگ و اجتماع نیز تکرار کنیم.فرمولی که ۴ عنصر مادی و معنوی را شامل می شود. از یک سو باید در عرصه عملیاتی «دست نفوذی ها از مصادر تصمیم ساز قطع شود (چنان که در مورد بنی صدر شد)» و «تمام امکانات و منابع پای کار بیاید».

 از سویی دیگر ذهنیت ما نیز باید به ۲ نکته  معطوف باشد. اولاً به این موضوع قلبا معتقد باشیم که اگر تمام امکانات مادی عالم هم برای امری بسیج شوند اما این امکانات به پشتوانه لایزال الهی متکی نباشد، هدف محقق نمی شود. نقش این عامل در آزادسازی خرمشهر خاکی ایران چنان بود که امام راحل فرمود خرمشهر را «خدا» آزاد کرد. و موضوع مهم دیگر این که مسئولان چه در حوزه سیاستگذاری و چه اجرا «ما می توانیم» را باور کنند و بپذیرند که آن چه ملت ایران در نزدیک به ۴ دهه کسب کرده است از محل اتکا به قدرت درونی خود بوده و اکنون نیز اگر قرار است در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی «بیت المقدس»ی دیگر را برای فتح خرمشهرهای جدید خلق کنیم، راهش اتکا به همین قدرت داخلی کشور است.
پی نوشت:
۱- صحیفه امام، جلد ۱۶، ص۲۵۸

ویرایشخرداد پر رمز و راز

سید رضا صالحی امیری در یادداشت روزنامه ایران نوشت:

خرداد تصویر فشرده‌ای از فراز و فرودهای تاریخ معاصر و دوران مبارزه، انقلاب و تثبیت نظام جمهوری اسلامی است. خرداد را نمی‌توان فقط یک ماه در تقویم دانست، خرداد را باید فصل تقدیر ایران امروز نامید.

در سپهر سیاسی ایران، خرداد را باید به خاطر سپرد، چرا که از آغاز تا پایان، فصل‌هایی از اندیشه، اراده و تجربه‌های تلخ و شیرین جامعه ایرانی را دربرمی‌گیرد. از تلاش‌های بسیار و دشوار در عرصه اندیشه و عمل انقلابی تا کوشش‌هایی پرفراز و فرود در پهنه تجربه گفتمان‌های پسا انقلاب در نظام جمهوری اسلامی. از سوم و چهاردهم و پانزدهم و بیست و نهم تا دوم و بیست و چهارم خرداد. از امام خمینی(ره) و دکتر شریعتی و چمران تا اصلاح‌طلبی و اعتدالگرایی و تلاش برای مردم‌سالاری و گسترش ظرفیت‌های نظام سیاسی، می‌توان و باید اندکی به بهانه‌های متنوع خرداد درنگ کرد و از این میانه درسی گرفت. از اندیشه و راهی که دورانی را با «انقلاب» پشت سر نهاد و در دوره‌ای دیگر به «اصلاحات» رو ‌کرد، از علل عدم تداوم مسیر «اصلاح» تجربه اندوخت و در فرصت «اعتدال» آن را به کار گرفت و همچنان به آینده «امید» بست.

منظومه انقلاب اسلامی بر مدار نیمه خرداد می‌چرخد که زادگاه و جایگاه «اندیشه انقلاب» علیه نظام سلطه و طاغوت بود. نیمه خرداد ۴۲ زاویه ورود جامعه ایرانی به «گفتمان انقلاب» و بازیابی ارزش‌های والای انسانی بود.

ریشه انقلاب اسلامی در ۱۵ خرداد است که محصول تلاش جامعه برای دستیابی به حق و کرامت انسانی و رهایی از سایه حاکمان سرسپرده بود.

انقلاب اسلامی پدیده‌ای دارای هویت تاریخی، فرهنگی و سیاسی است.  گفتمان انقلاب اسلامی که در اندیشه و راه امام خمینی‌(ره) به وضوح جلوه یافت، گفتمان رحمانی و وحدت‌گرا بود که ایران را متعلق به همه ایرانیان و جهان اسلام را از آن همه مسلمانان می‌دانست و اساساً با هر نوع هویت‌سازی‌ مصنوعی و افراطی بیگانه بود. از این منظر وجه تمایز انقلاب اسلامی با جنبش‌های مشابه دیگر، جنبه تکاملی و روزآمد شدن آن در عصر حاضر است. رهبر معظم انقلاب در سخنان اخیر خود بر حفظ روحیه انقلابی‌گری در عرصه‌های مختلف تأکید نمودند که به اعتقاد من معنای این سخن ارائه تحلیل و تفسیری روزآمد و کاربردی از اندیشه انقلاب در عصر و زمانه حاضر است تا نسل جوان و آینده‌ساز این کشور را با اهداف و ارزش‌های انقلاب آشنا و بدان دلبسته کنیم. بویژه در عرصه‌های نوین جهانی جوان ایرانی باید به بهترین نحو با اندیشه امام و انقلاب و مقتضیات زمانی و مکانی آن آشنا شود و در همان مسیر گام بردارد. با کمال تأسف باید گفت در این زمینه چندان موفق نبوده‌ایم و با تفسیرهای مبتنی بر گرایش‌های سیاسی و تصویرسازی‌های سلیقه‌ای و جناحی، بویژه از تریبون‌های رسمی و رسانه ملی، تصویری ناقص و گاه متضاد از امام، رهبری، انقلاب و ارزش‌های نهفته در آنها در مقابل دیدگان جوان  امروز که دوران انقلاب، دفاع و امام را از نزدیک درک نکرده است، ترسیم کرده‌ایم.

جوان امروز وقتی سخنان بزرگان را در ابتدای پیروزی انقلاب با عملکرد امروز مقایسه می‌کند، وقتی بین گفتمان رحمانی انقلاب اسلامی با خشونت‌های کلامی نهفته در برخی گفته‌ها و تخریب ها و انگ‌زنی‌ها نمی‌تواند ارتباطی برقرار کند، وقتی همدلی و انسجام روزهای نخست انقلاب را با تشتت، فاصله و پراکندگی نیروهای انقلاب می‌سنجد، وقتی عرصه فراخ و چتر گشوده انقلاب اسلامی را که در آن وعده داده بود حتی مارکسیست‌ها و کمونیست‌ها، دارای حق اظهار نظر و تریبون هستند، با انقباض و برخی تنگ‌نظری‌های امروز که حتی کنسرت موسیقی مجوزدار هنرمند متعهد و مردمی لغو می‌شود قیاس می‌کند، چگونه می‌توان از امام و اندیشه امام و مدینه فاضله‌ای که جمهوری اسلامی می‌خواست و می‌خواهد برای او بسازد، با او سخن گفت؟ جوان ایرانی چگونه می‌تواند با این تصاویر متضاد، رابطه‌ای معنادار میان انقلاب اسلامی و چشم‌انداز نوین آن با وضعیت امروز جامعه بیابد؟ اندیشه نوین انقلابی و اسلامی در جامعه امروز وقتی از غنا و توان مناسب برخوردار خواهد بود که بتواند مرزهای گفتمانی خود را با گفتمان‌های غیرمردم‌سالار، غیریت‌ساز و خشونت‌گرا تبیین و روشن کند. در این صورت است که می‌تواند از ۱۵ خرداد ۴۲، ۲۲ بهمن ۵۷ را بیافریند و در سوم خرداد ۶۱ متجاوزان را از خاک میهن بیرون کرده و خرمشهر را آزاد کند. گفتمان انقلاب اسلامی در جست‌وجوی حق و برقراری عدالت است. این گفتمان در مسیر تکاملی خود روزی «سازندگی» را نیاز اول خود می‌داند و در زمانه‌ای حیات مدنی جامعه و دستیابی به کرامت انسانی را طلب می‌کند.

دوم خرداد تبلور این خواست تاریخی ملت از عصر مشروطه تاکنون یعنی میل به استقلال، آزادی و پیشرفت بود.

همین جامعه و همین گفتمان انقلاب در بیست و چهارم خرداد هم با صدای رسا بازگشت به اهداف انقلاب را فریاد زد. فریاد رسای رهایی ملت از روزهای پراضطرابی که در آن کرامت انسانی زیر سؤال رفته و اخلاق فراموش شده بود. ۲۴ خرداد ۹۲ تجلی مشی اعتدال و دوری از افراط و تفریط و تکامل جامعه انقلابی خرداد ۴۲ و جامعه مدنی خرداد ۷۶ بود.

فراموش نکنیم که دوم خرداد و گفتمان برخاسته از آن در پیمودن مسیر با کاستی‌ها و  اشتباهاتی مواجه گردید که به «سوم تیر» منجر شد و از رهگذر آن هزینه‌های بسیاری بر ملت و نظام تحمیل شد. پس هشیار باشیم که بیست و چهارم خرداد به تکرار اشتباهات و تجربه‌های گذشته نینجامد.

بر پیکر روزهای تقویم تاریخ ملت ایران زخم‌های زیادی جا گرفته که باید مداوا شود. امروز ملت ایران نسخه شفابخش دردهای خود را در گفتمان اعتدال جست‌وجو می‌کند که صورت تکامل یافته گفتمان انقلاب است. همچنان که در انتخابات اخیر هم آن را به نمایش گذاشت.

تاریخ حیات سیاسی ایران محدود به خرداد و وقایع آن نیست و از پس خرداد، تیر و مردادی هم هست که در هر کدام نشانه‌هایی از ناکامی و از میان رفتن «امید» را می‌توان مشاهده کرد. اگرچه باید تاریخ انقلاب را از خرداد و در خرداد بازخوانی کرد و چراغی فراروی آینده افروخت.

ویرایشهویت مجلس خبرگان به انقلاب گره خورده است
 
عباسعلی کدخدایی در یادداشت روزنامه جام جم نوشت:

رهبر معظم انقلاب در پیام دیروزشان به مناسبت آغاز به کار پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، مسئولیت این مجلس را حراست دقیق و همه‌جانبه از هویت اسلامی و انقلابی نظام دانستند و این در حالی است که ایشان چندی قبل هم در دیدار نمایندگان محترم خبرگان دوره چهارم، انقلابی بودن و انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن را به عنوان ویژگی مجلس خبرگان رهبری، یاد کردند.

مجلس خبرگان رهبری با توجه به جایگاه خطیر و اهمیتی که در نظام سیاسی ما دارد از جمله نهادهای برآمده از آرمان‌های انقلاب است؛ آرمان‌هایی که مردم مسلمان ما به پیروی از رهبری و هدایت‌های حضرت امام (ره) به دنبال آن بودند.

نظریه مترقی ولایت فقیه که حضرت امام آن را پردازش کردند و در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران به کار گرفتند در واقع به ماهیت این مجلس برمی‌گردد؛ مجلسی که رکن اصلی انقلاب اسلامی یعنی اسلامی بودن نظام را دربرمی‌گیرد.

پس از انقلاب، برای تحقق و حفظ اسلامی بودن نظام، راهکار جدیدی در نظر گرفته شد که منتخبان مردم در تحقق نظریه ولایت فقیه، نقش موثری ایفا کنند و طبیعتا مجلس خبرگان رهبری نمی‌تواند از انقلاب اسلامی جدا بیفتد و با انقلاب اسلامی مردم متفاوت باشد. دلیل اصلی آن هم این است که اسلامی بودن، رکن اصلی نظام سیاسی ماست و مردم هم انقلاب کردند که نظام سیاسی جدیدی ایجاد کنند؛ این رکن جدید در واقع با آن هویت انقلابی شکل گرفت و طبیعی است که هم در سال ۹۴ در پایان دوره مجلس خبرگان چهارم و هم در آغاز مجلس خبرگان پنجم، مقام معظم رهبری روی این ویژگی اساسی و حیاتی مجلس خبرگان تاکید و تصریح کنند که مجلس خبرگان باید آن اهداف عالیه نظام سیاسی ما را تعقیب و تلاش کند در این جهت حرکت کند.

آن هویت اصلی، انقلابی بودن است و طبیعی است که چنین رویکردی می‌تواند هویت مجلس خبرگان رهبری را نشان دهد و جایگاه مجلس را روشن و اعتماد مردم را جلب کند. مجلس خبرگان رهبری، یک مجلس قانونگذاری نیست که صرفا در حوزه قانونگذاری اختیاراتی داشته باشد بلکه هویتش به هویت انقلاب اسلامی گره خورده است و انقلاب اسلامی رکن اصلی نظام سیاسی ما بوده که از انقلاب اسلامی ۵۷ شروع شده و همچنان ادامه دارد و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

تاکید معظم‌له بر این ویژگی این نکته را روشن می‌کند که در مجلس خبرگان رهبری در جلساتی که برگزار می‌شود؛ در تصمیماتی که اتخاذ می‌شود و در راهکارهایی که پیشنهاد می‌شود باید این هویت انقلابی در نظر گرفته شود تا بتوانند راه را برای پیشرفت و توسعه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باز کنند.

ویرایشخبرگان انقلابی

حسن رشوند در یادداشت روزنامه جوان نوشت:

پیش از برگزاری انتخابات خبرگان، گروهی برخلاف عرف معمول همه چهار دوره انتخابات گذشته خبرگان، راه افتادند و با شانتاژ تبلیغاتی تلاش کردند عده‌ای را وارد عرصه رقابت‌ انتخاباتی کنند و از همه ابزارها برای به چالش کشیدن این نهاد اساسی نظام استفاده کردند.

 التهاب روزهای منتهی به اسفند ۹۴ فراموش ناشدنی است تا آنجا که بحث لیست ۵۰ نفره آدمی خاص بر سر زبان‌ها بود و رسانه‌های وابسته به اصلاحات و سرپل‌های رسانه‌ای خارجی آنها نیز از طرح این افراد با مدیریت آن فرد خاص ابایی نداشتند و مکرر بر طبل تفرقه می‌کوبیدند و خبرگان را عرصه کارزاری همچون دیگر انتخابات قرار داده بودند، غافل از آنکه خبرگان از چنان جایگاه و وزانتی در نظام اسلامی برخوردار است که ورود به حواشی تلخی همچون رقابت‌های خارج از عرف و تخریب‌گرایانه نمی‌تواند آورده‌ای برای این جماعت اخلاق‌گریز داشته باشد.

رئیس دولت اصلاحات در جمع برخی اعضای مجمع روحانیون گفته بود: «ما باید خود را برای انتخابات خبرگان آماده کنیم. من انتخابات خبرگان را مهم‌تر از انتخابات مجلس می‌دانم. باید ترکیب خبرگان را عوض کنیم. با مجمع روحانیون صحبت کرده‌ایم که از میان روحانیون جوان و خوشفکر نیروهایی را شناسایی و برای حضور در خبرگان آماده سازیم.»

با همین رویکرد بود که سراغ سیدحسن خمینی رفتند تا بیت امام راحل را وارد یک بازی سیاسی خطرناک کنند که کردند. هرچند آنچه اتفاق افتاد حاصل یک مدیریت منطقی بر مبنای اصول و مبانی درستی بود که شورای نگهبان دنبال کرد تا نه شأن امام(ره) تحت تأثیر رفتار خناسان قرار گیرد و نه شخصیت سیدحسن در آماج حملات منتقدین باشد.

همه رسانه‌های دشمن به خدمت برخی عناصر رسانه‌های اصلاح‌طلب آمدند تا سه شخصیت برجسته انقلاب یعنی آیات عظام یزدی، مصباح‌یزدی و جنتی که نبود دو نفر از آنها را در مجلس پنجم رهبر عظیم‌الشأن انقلاب در دیدار آخری که با نمایندگان مجلس چهارم خبرگان داشتند، خسارت معرفی کردند،‌ از ورود به مجلس خبرگان باز‌بمانند. آنچه توانستند انجام دادند و در نهایت دو شخصیت بزرگ انقلاب حضرات آیات یزدی و مصباح نتوانستند رأی لازم را کسب کنند و در نهایت آیت‌الله جنتی به عنوان شانزدهمین عضو خبرگان وارد مجلس شد.

 از آن پس بود که تحلیل‌ها پشت سر هم در روزنامه‌های اصلاح‌طلب و شبکه‌های مجازی در اختیار آنها منتشر می‌شد که افراطیون از ورود به مجلس بازماندند و برای اولین بار در طول حیات انقلاب خبرگانی با نگاه اصلاحات شکل گرفته است و می‌رود تا با انتخاب رئیس همسو با خود چنین و چنان کند و پروژه شورایی بودن رهبری که از چند ماه پیش از انتخابات کلید زده شده بود، عملیاتی شود، اما کسانی که بر مبنای عقلانیت و شناخت دینی، خبرگان پنجم را می‌دیدند و از ترکیب آن آگاه بودند از همان روز اول گفتند طیف آن آدم خاص در این سناریو شکست خورده و اعلام این خبر که وی قصد کاندیداتوری برای ریاست خبرگان را ندارد، نشان از همین شکست بود.

آنچه دیروز در انتخاب رئیس و هیئت رئیسه خبرگان اتفاق افتاد آب سردی بود بر سر تحلیل‌های ناصوابی که برداشت متفاوت از ترکیب خبرگان داشتند. با توجه به این نگاه در ترکیب هیئت رئیسه مجلس خبرگان چند نکته مهم وجود دارد که به آن اشاره می‌شود:

۱- حضور آیات عظام امینی و هاشمی‌شاهرودی برای کاندیداتوری ریاست خبرگان جای تقدیر ویژه دارد، چراکه در چنین شرایطی که فرد خاص موج‌سوار این دوره از خبرگان به یک‌باره با دیدن فضای غیرهمراه خود، تصمیم به عدم ثبت‌نام برای ریاست خبرگان  می‌گیرد، باید گفت این بزرگواران با کاندیداتوری خود نهایت ایثار و از خودگذشتگی را داشته‌اند و طبیعی است که از چنین بزرگانی همین انتظار نیز می‌رفت که به دور از هیاهوهای کذایی افرادی خاص فقط به تکلیف شرعی و عمل انقلابی خود بیندیشند.

۲- با توجه به موج سنگین قبل از انتخابات و همچنین اقدامات غیراخلاقی جماعت اصلاح‌طلب با مدیریت افراد خاص برای تخریب چهره وزین و خدوم آیت‌الله جنتی، اینکه ایشان در چنین فضا و جوی تصمیم بر کاندیداتوری می‌گیرند و فارغ از نتیجه به تکلیف شرعی و انقلابی خود عمل می‌کنند،‌ نشان از سلامت نفس این بزرگوار دارد که نه بر مبنای تحلیل‌های خردگرایانه و سطحی، بلکه صرفاً بر مبنای رسالتی که برای خود برای استمرار حرکت انقلاب و راه امام راحل قائل هستند، عمل کردند و در این مسیر هم دست خداوند منان به یاری این مرد خدا آمد و سکینه قلبی را بر دل مؤمنین قرار داد.

۳- رقابت در این دوره از انتخابات برای ریاست مجلس خبرگان جزو نادرترین و بی‌سابقه‌ترین رقابت‌های سالمی بود که رقم خورد. در همه ادوار گذشته مجلس برای ریاست مجلس دو نفر کاندیدا می‌شدند که در نهایت یکی از بزرگواران بر مسند ریاست می‌نشست ولی در این دوره از انتخابات در کنار آیت‌الله جنتی، آیات عظام امینی و هاشمی‌شاهرودی کاندیدای ریاست بودند که در نهایت آیت‌الله جنتی با ۵۱ رأی از ۸۶ رأی و آقایان آیت‌الله امینی و هاشمی‌شاهرودی به ترتیب با ۲۱ و ۱۳ رأی نفر دوم و سوم شدند و این اختلاف فاحش آن هم در کنار دو بزرگواری که هر کدام از شأن و جایگاه والایی در خبرگان برخوردار هستند، جای تأمل جدی دارد.

۴- خبرگان ملت با این انتخاب خود نشان دادند پیام رهبر عظیم‌الشأن انقلاب را در دیدار آخر نمایندگان مجلس چهارم به درستی درک کرده‌اند و با این انتخاب و حرکت در این مسیر ثابت کردند که خواهان مجلس خبرگانی هستند که «انقلابی ماندن، انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن» مبنای هشت سال رفتار آنها خواهد بود و اندیشه‌های باطل و انحرافی در چنین مجلسی هیچ جایگاهی نخواهد داشت و آنها فکر و عمل انقلابی را بر هر آموزه دیگری ترجیح می‌دهند و تحت تأثیر افکار ناصواب قرار نمی‌گیرند.

۵- نباید فراموش کرد که بخشی از عدم همراهی نمایندگان محترم خبرگان متأثر از فضایی است که در روزهای اخیر فرزند آقای هاشمی در جامعه ایجاد کرده است. فائزه هاشمی با حضور در منزل یک بهایی و حمایت از فرقه ضاله بهائیت و اصرار بر درستی رفتار خویش، تیر خلاص را بر آقای هاشمی‌رفسنجانی زد و با وجود آنکه آقای هاشمی رفتار فائزه را تقبیح کرد، جامعه علما و مراجع حوزه نتوانستند این اقدام بیت آقای هاشمی را هضم کنند و این رفتار را نوعی خطای سهوی تلقی نمایند.

بنابراین طبیعی است که سخن و هدایت آقای هاشمی نمی‌تواند از این پس حجتی برای بسیاری باشد که پیش از آن براساس داوری‌های گذشته و خدمات آقای هاشمی قضاوت کرده و با وی همراهی می‌کردند. آنچه به نظر می‌رسد امروز برای آقای هاشمی ضروری است، پاک کردن دامن بیت خود از همراهی با جریان‌های معاند نظام و فرق ضاله است.

 لذا لازم است پیش از آنکه آقای هاشمی با ورود به عرصه سیاسی، بستر جریان‌سازی برای خویش دنبال کند، باید خطاهای بزرگ خانواده خود را توجیه نکرده و با برائت از همه این رفتارها اعم از رفتارهای فائزه و مهدی، چهره خود و این خانواده را در نزد نیروهای وفادار به انقلاب که همواره پشتیبان او بوده‌اند، بازسازی کند و این باور را داشته باشد که مردم مؤمن و انقلابی همواره آقای هاشمی دهه ۶۰ را طلب می‌کنند.

۶- انتخاب هیئت رئیسه دیروز مجلس خبرگان، خط بطلانی بر همه فرض‌های اصلاح‌طلبانی کشید که تصور می‌کردند در این دوره از انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی آنها هستند که گوی سبقت را از رقیب ربوده‌اند.

انتخابات هیئت رئیسه خبرگان نشان داد که اصلاح‌طلبان و طیف امید که دل خوش کرده بودند روزهای تک‌سواری آنها فرا رسیده است، چندان امیدوارکننده نیست و موقعیت این جریان روی گسل قرار گرفته و هر آن ممکن است با زلزله‌ای همه ساخته‌ها فرو ریزد. باید نشست و دید در انتخابات هیئت رئیسه مجلس چه اتفاقی خواهد افتاد و اکثریت در مجلس در کجا قرار گرفته است.

ویرایشپیام انتخاب ۴ خرداد: همه را برای همیشه نمی‌توان فریب داد

محمد زعیم‌زاده در یادداشت وطن امروز نوشت:

 ۱- «ما باید باور کنیم نمی‌توان همه را فریب داد، اگرچه برای مدت کوتاهی ممکن است دل مردم فریب بخورد اما در بلند‌مدت ممکن نیست و اینگونه نیست که اگر صاحبان تریبون‌ها دائما حرف خود را بزنند مردم همیشه حرف آنها را باور کنند.» این بخشی از سخنان سیدحسن خمینی است که چند روز قبل از انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم تیتر یک برخی روزنامه‌های اصلاح‌طلب بود، حالا پس از برگزاری اولین جلسه خبرگان پنجم و انتخاب آیت‌الله احمد جنتی به ریاست آن به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان باید روزی صدبار از روی آن مشق کنند.

هنوز ۳ ماه از تیتر‌های شورانگیز و سخنرانی‌های فاتحانه و نواختن مارش پیروزی جریان اصلاح‌طلب در اسفند ۹۴ نمی‌گذرد. همان روزها جریان اصلاح‌طلبی مدعی این مساله بود که از ۸۸ منتخب خبرگان پنجم ۴۶ نفر از لیست امید بوده‌اند و با اندکی سیاست‌ورزی می‌توان مجلس خبرگانی شکل داد که نه از تاک آیات جنتی و مصباح و یزدی در آن نشان باشد نه از تاک‌نشانشان!

۲- ریاست آیت‌الله احمدجنتی بر مجلس خبرگان اتفاق مهمی است و شکستی معنادار، راهبردی و تعیین‌کننده برای جریان  هاشمی‌رفسنجانی محسوب می‌شود. صندلی ریاست خبرگان مهم است. هر چند هاشمی‌رفسنجانی هفته گذشته کوشید آن را بی‌اهمیت نشان دهد ولی خودش بخوبی می‌داند اتفاق روز سه‌شنبه چقدر مهم است. او در خبرگان چهارم ۳ بار برای رسیدن به این کرسی رقابت کرد و یک بار هم انصراف داد.

هاشمی پیش از آخرین رقابت خبرگان چهارم با آیت‌الله یزدی  مغرورانه گفته بود اگر افرادی که صالح نیستند(!) کاندیدا شوند، کاندیدا می‌شوم و البته کاندیدا شد و در مقابل ۴۷ رای آیت‌الله یزدی ۲۴ رای کسب کرد و امسال هم کاندیدای مورد حمایت  هاشمی با کسب ۲۱ رای در مقابل ۵۱ رای آقای جنتی – که احتمالا با معیار و مترهای هاشمی بسیار ناصالح‌تر از آقای یزدی است  – شکست خورد و این بار کاندیدای مورد حمایت هاشمی ۳۰ رای کمتر از رقیب خبرگان مردم گرفت و این یعنی اینکه هاشمی‌رفسنجانی هم بازنده  صلاحیت است، هم بازنده مقبولیت!

۳- با وجود عدم راهیابی آیات یزدی و مصباح به خبرگان پنجم و تغییر ۴۲ درصدی نمایندگان مجلس خبرگان نسبت به دوره قبل، کاهش مقبولیت هاشمی در خبرگان رهبری نشان از ورود مصباح‌ها و یزدی‌های جدید به خبرگان دارد. حضور افرادی جدید، جوان و خوشفکر چون آیات میرباقری، اراکی، صدرالساداتی، توکل، حسینی، شبستری و… در خبرگان جدید و رای قاطع آیت‌الله جنتی – که طبق برخی گمانه‌زنی‌ها به نظر می‌رسید نسبت به گزینه‌های کمتر منتقد به هاشمی رای کمتری دارد و به تعبیری ۵۱ رای آیت‌الله جنتی کف رای آنتی‌هاشمی در خبرگان پنجم است – همگی نشان می‌دهد لیست هاشمی‌رفسنجانی موسوم به لیست امید شکست‌خورده بزرگ انتخابات خبرگان اخیر بوده است.

۴- جدا از شکست راهبردی جریان هاشمی در انتخابات خبرگان پنجم، عدم تطابق واقعیت با تصویری که رسانه‌های حامی این  جریان در این ۳ ماه از نتایج انتخابات برای هواداران و بدنه اجتماعی خود ساخته‌اند مساله‌ای مهم‌تر است.

«دور بعد روحانی هم رای نمیاره بعد ۸ سال اصلاح‌طلبا گام پنجم رو ارائه میکنن می‌ریم به حدادعادل به‌عنوان فردی معتدل رای می‌دیم و می‌ریم گام ششم».

«الان تعدادی از اونهایی که به آقای جنتی رای دادن رو حمید فرخ‌نژاد و  اصغر فرهادی و مهناز افشار و… براشون تبلیغ کردن».

«گیرم که تکرار می‌کنید، گیرم که به مصباح و یزدی رای نمی‌دید؛ با رویش ناگزیر جنتی چه می‌کنید».

«به ما گفته بودن شما که رأی نمیدی پس‌فردا حق اعتراض نداری، زحمت بکشید اعتراض کنید… ما حق نداریم».

«آقای تکرار می‌کنم خودت گفتی به موحدی‌کرمانی و ری‌شهری رای بدیم».

اینها بخشی از واکنش‌های ناامیدانه بدنه اجتماعی حامی جریان  هاشمی‌رفسنجانی در شبکه‌های اجتماعی درباره ریاست آیت‌الله جنتی در خبرگان پنجم است، بدنه اجتماعی‌ای که پس از مشاهده تاثیرات رکود جدی اقتصادی بر دیدگاه‌های عامه مردم و بعد از تماشای تصاویر تجمعات منتقدان توده و پادگفتمان دولت، بیشتر بر فاصله واقعیت با آنچه رسانه‌های زنجیره‌ای و شبکه‌های اجتماعی تصویرسازی کرده‌اند پی می‌برد و البته سرخورده می‌شود.

۵- جدا از بدنه اجتماعی، تشکیک در کارآمدی راهبرد همگرایی جریان اصلاح‌طلب با اصولگرایان اصطلاحا میانه‌رو، در سطح نخبگان جریان اصلاحات یکی از مهم‌ترین پیامد‌های ریاست آیت‌الله جنتی بر مجلس خبرگان رهبری است. ابراهیم اصغرزاده مبتکر فرضیه «دولت یازدهم رحم اجاره‌ای اصلاح‌طلبان» در یکی از اولین واکنش‌ها به ریاست آیت‌الله جنتی نوشت: «آقای جنتی در مجلس قبلی ۳۴ رای آورد، امروز در مجلس به‌ظاهر معتدل‌تر ۵۱ رای؛ آیا گرایش ثقل اصلاحات به سمت میانه‌رو‌ها خطا بود؟»

اصغرزاده در این ۲ خط ضمن اذعان به تندرو بودن اصلاح‌طلبان، سوالی جدی‌ را مطرح می‌کند و بسیاری از ایده‌های اتاق فرمان جریان اصلاحات و هاشمی را زیر سوال می‌برد. با دست فرمان اصغرزاده اصولا حمایت جریان اصلاح‌طلب از روحانی در سال ۹۲ هم زیر سوال می‌رود. اصغرزاده و امثال او که حضور افرادی چون جلالی، نعمتی، جعفرزاده و…در لیست امید در انتخابات اخیر و حمایت آنها از لاریجانی در ماجرای ریاست مجلس دهم را به عنوان تجربه‌ای دم‌دستی  جلوی چشم دارند، با رئیس شدن آیت‌الله جنتی در خبرگان پنجم سعی می‌کنند فرضیه «رحم اجاره‌ای» را به نظریه نزدیک کنند، تلاشی که  هر چند خوشایند دولت و احتمالا جریان نزدیک به هاشمی‌رفسنجانی نیست اما وقتی با رویکرد «عبور از روحانی» امثال صادق زیبا‌کلام هم‌افزایی و هم‌راستایی می‌کند ابهاماتی جدید و جدی در چگونگی کنشگری سیاسی جریان اصلاحات یا حداقل اصلاح‌طلبان رادیکال در خرداد ۹۶ پدید می‌آورد.

 ویرایشاماواگرهای توسعه میادین نفتی

سیدغلامحسین‌ حسنتاش در یادداشت روزنامه شرق نوشت:

در نیمه دوم آخرین دهه قرن بیستم ادغام‌ها و تجمیع‌های بزرگی میان شرکت‌های بین‌المللی نفتی رخ داد. شرکت بی‌پی دو شرکت آماکو و آرکو را خریداری و در خود هضم کرد، شرکت توتال شرکت‌های نفتی پتروفینا و الف را خرید و در خود ادغام کرد، شرکت‌های آمریکایی اگزان و موبیل در هم ادغام شدند و با نام مشترک «اگزان‌موبیل» فعالیت‌شان را ادامه دادند و چند سال بعد از آن نیز دو شرکت بزرگ کونکو و فیلیپس ادغام و «کونکوفیلیپس» امروز را به‌وجود آوردند. البته ادغام‌های بزرگ در صنایع مختلف و در صنعت جهانی نفت بی‌سابقه نبوده است؛ اما ادغام‌های سال‌های پایانی دهه ١٩٩٠ که مهم‌ترین آنها ذکر شد، دلایل خاص و متمایز خود را داشت.

در آن دهه فناوری‌های مهمی خصوصا در بخش‌ بالادستی صنعت جهانی نفت رخ داده بود که موجب کاهش درخور توجه هزینه‌های سرمایه‌گذاری‌شده بود؛ به عبارت دیگر سهم فناوری در پروژه‌های توسعه میادین نفتی ارتقا یافته و کاهش سهم سرمایه‌گذاری را در پی داشت. در چنین شرایطی امکان جهش شرکت‌های خدماتی تخصصی که سرویس‌های فنی و خدمات فناوری را برای شرکت‌های بزرگ نفتی فراهم می‌کردند و همیشه پیمانکاران فرعی آنها تلقی می‌شدند، فراهم شده بود. شرکت‌های خدماتی کم‌هزینه‌تر و چابک‌تر بودند و می‌توانستند کارها را از دست شرکت‌های بزرگ بقاپند. ازسوی‌دیگر در آن زمان شرکت‌های جدیدی‌ هم وارد عرصه جهانی شده بودند و محیط رقابت را فشرده‌تر کرده بودند.

بسیاری از شرکت‌های ملی نفت که در عرصه داخلی رشد و نمو کرده بودند با محدودشدن عرصه فعالیت داخلی در صنایع نفت کشورشان، اینک پا به عرصه بین‌المللی می‌گذاشتند؛ دراین‌میان از شرکت‌هایی مانند استات‌اویل نروژ، پتروناس مالزی، پتروچاینا و سی‌ان‌پی‌سی چین و پتروبراس برزیل و چند شرکت دیگر می‌توان نام برد که بعدها هفت‌خواهران جدید یا هفت‌خواهران دولتی نام گرفتند. شرکـت‌های بزرگ نفتی یا هفت‌خواهران قدیم در واکنش به این تحولات، برای کاهش هزینه‌ها و افزایش توان رقابتی و حفظ فاصله جایگاه قدرتی خود با شرکت‌های خدماتی، مجبور به آن ادغام‌های بزرگ شدند.

اما در سال‌های اخیر مجددا دورانی از چالش برای شرکت‌های بزرگ نفتی و همان شرکت‌های ادغامی پدید آمده است. دور دیگری از توسعه فناوری در کنار توسعه بازارهای مالی و کاهش قیمـت‌های جهانی نفت ناشی از عرضه نفت‌های شیلی، و افزایش ریسک‌ها و مسئولیت‌های زیست‌محیطی و وقایع ژئوپلتیکی، تحولات جدیدی را در بخش بالادستی صنعت نفت جهان به وجود آورده است. در این راستا «مؤسسه سلطنتی وقایع بین‌المللی» انگلستان موسوم به
CHATAM HOUSE، گزارشی را به قلم دکتر «پل‌استیونس» متخصص برجسته اقتصاد نفت و انرژی، منتشر کرده است که پرده از وضعیت جاری شرکت‌های بین‌المللی بزرگ نفتی برمی‌دارد. عنوان گزارش این است: «مدل‌تجاری سنتی یا سابق شرکت‌های بین‌المللی نفتی در حال مرگ است».

این گزارش توضیح می‌دهد که چگونه شرکت‌های خدماتی نفتی علاوه بر توانایی‌های فنی و تخصصی، حتی فناوری‌های مدیریت پروژه‌های بزرگ یا مگاپروژه‌ها را به دست آورده‌اند و با مراجعه به بازارهای توسعه‌‌یافته مالی، می‌توانند تأمین مالی پروژه‌ها را نیز بر عهده گیرند و با چابکی بیشتر و هزینه‌های کمتر و تعهدات کمتر خود، خصوصا در قبال مسائل زیست‌محیطی بین‌المللی، رقیبان جدی‌ای برای شرکت‌های بزرگ باشند.

مدل تجاری شرکت‌های بزرگ بر حداکثرکردن ارزش دارایی سهام‌دارن، حداکثرکردن ذخایر (نفتی) قابل ثبت (از طریق انعقاد قراردادهایی که اجازه ثبت ذخایر به ‌عنوان دارایی را به ایشان می‌دهد) و حداقل‌کردن هزینه‌ها از طریق برون‌سپاری، استوار بوده است که دیگر از کارایی لازم برای مواجهه با شرایط جدید برخوردار نیست. گزارش مذکور به این شرکت‌ها که در مسیر افول قرار گرفته‌اند توصیه می‌کند که یا باید دست به اصلاحات ساختاری اساسی بزنند یا سقوط خواهند کرد.

گزارش اشاره می‌کند که با توجه به ساختار جدید بازار نفت، شرکت‌ها نمی‌توانند چندان به افزایش مجدد درخور ‌توجه در قیمـت‌های جهانی نفت دل خوش کنند و توصیه‌هایی را به این‌ شرکت‌ها ارائه می‌کند که عبارت‌اند از: چلاندن بیشتر هزینه‌ها، واردشدن به ادغام‌های بزرگ جدید، تغییر ساختار ترکیب دارایی‌ها، تنوع‌بخشیدن به فعالیت‌ها، درونی‌کردن خدمات فنی تخصصی (به‌جای برون‌سپاری) و محدودکردن فعالیت‌های خود به سطح کشورهای صنعتی عضو OECD (تحت حمایت دولت‌ها).

جالب است که در تحولات چند سال اخیر مربوط به توسعه میادین و بهره‌برداری از نفت‌ و گازهای غیرمتعارف که تکنولوژی پیچیده‌تری نسبت به منابع متعارف دارند نیز کمتر اسمی از شرکت‌های نامدار بین‌المللی شنیده‌ می‌شود و گزارش مؤسسه سلطنتی در کنار توصیه‌هایی که ذکر شد، توصیه کرده است که شرکت‌های بزرگ می‌توانند از فرصت پیش‌‌آمده از سقوط قیمت نفت استفاده‌ کنند و به تعبیر گزارش، مانند کرکس به پس‌مانده نفت‌های شیلی هجوم ببرند و با استفاده از ضعف بعضی از شرکت‌های فعال در این عرصه که با کاهش قیمت نفت دچار مشکل شده‌اند، از این نمد کلاهی برای خود فراهم کنند! صنعت نفت کشورمان با استفاده از شرایط پسابرجام و پساتحریم، در آستانه دور جدیدی از جذب سرمایه خارجی برای توسعه میادین نفتی و افزایش ظرفیت تولید نفت خود قرار دارد.

 در این مقطع قبل از برگزاری هرگونه مناقصه یا انجام هرگونه مذاکره، اطلاع از وضعیت شرکت‌های نفتی بین‌المللی بسیار مهم است. گزارش مورد بحث، نشان می‌دهد که اولا برای جذب سرمایه و فناوری‌های مورد نیاز، تنها راه موجود توسل به شرکت‌های بزرگ و نامدار بین‌المللی نیست و ثانیا اگر هم به دنبال چنین شرکت‌هایی هستیم بدانیم که آنها در شرایط ضعف و افول قرار دارند و در این وضعیت (البته اگر شرایط سیاسی به ایشان اجازه دهد) گشودن یک بازار جدید برایشان مغتنم است؛ بنابراین کارفرما دست بالاتر را دارد.

در شرایط حاضر اگر بخواهیم که توسعه میادین نفتی، هم‌زمان موجب توسعه ظرفیت‌های ملی و جذب و انتقال فناوری هم بشود، شاید درباره بسیاری از میادین، راهکار این باشد که از شرکت‌های تواناتر بخش‌ خصوصی داخلی خواسته شود شرکت‌های خدماتی خارجی مناسبی را که بتوانند خلأ‌های فنی و مدیریتی ایشان را کامل کنند بیابند و با خود همراه کنند و پروژه‌ها را بر عهده گیرند.

ویرایشاولویت های مجلس دهم

حامد وکیلی در یادداشت ابتکار نوشت:

١-این هفته هر دو مجلس خبرگان و شوراى اسلامى یک دوره از ادوار خود را به اتمام رساندند.

نمایندگان جدید این مجالس از فیلتر یک انتخابات خاص گذر کرده اند. مجلس شوراى اسلامى مردمى ترین نهاد در نظام است. چرا که تنها نهادى است که مستقیما به مردم پاسخگو است.

یعنى اگر وزراى قوه ى مجریه باید از مجلس راى اعتماد بستانند، نمایندگان مجلس اما باید از مردم راى اعتماد بگیرند. هیئت دولت اگر به مجلس پاسخگو است، نمایندگان مجلس باید به مردم باید پاسخگو باشند. از این رو می توان مجلس شوراى اسلامى را دموکرات ترین نهاد نظام نامید. لذا مردم منتظرند ببینند از وراى این حضور خاص، چه رهاورد خاصی به چنگ مى آورند.

٢- حضور امید آسا نباید با عملکرد یاس آور پاسخ داده شود. یاس نه تنها امید را مى ستاند بلکه هم ایمان را مى رباید و هم اعتماد را مى ساید. امید و اعتماد، مقومِ هویت ” دولت-ملت” است.

اگر این هویت از هم گسست دیگر به معناى واقعى نه دولت محقق مى شود نه ملت ! در این شرایط مى شود حکومت کرد اما نه دولت تشکیل مى شود و نه ملت !

٣-حضور مردم در اسفند ٩۴ پیام ِ واضحِ “تغییر خواهى” در برداشت . نباید از نظر دور داشت که کدام تغییر مقبول و منظور ملت است. و کدام آهنگ تغییر هماهنگ با خیز ملى اسفند ماه است. چندان سخت نیست مطالبات و مطلوبات مردم را دریافت. زبان مردم قلق و تکلف ندارد و سخن آنان مدلولات سر راستى دارد. آنان وقتى معیشت و اشتغال را طلب مى کنند حقیقتا نان شب و کار روز را مى خواهند. آنان وقتى از نبود آزادى سخن مى گویند همین محدودیت هاى ملموس را نشانه مى روند.

 عدم رعایت حقوق شهروندى را آنان با گوشت و پوست چشیده اند. “لگد” هاى غیر قانونى، کم آنان را ننواخته است . اگر رانت و ویژه خوارى را لعن و نفرین مى کنند، به چشم خود کم ندیده اند که چطور نان را از سفره شان ربوده اند! اگر از حقوق نامتوازن مى نالند، حقیقتا تکالیف قانونی مردم بر حقوق قانونى آنان چندین برابر مى چربد. بدنِ مردم از کمبود حقوق نحیف شده است و کمر آنان از بار تکالیف خم شده است. این قانون نامتوازن و دست ِ کوتاه ِ نظارت، جامعه نامتوازن با اختلاف شدید طبقاتى زاییده است. ملت اگر از رشد و ثبات اقتصادى سخن مى گویند ، طعم عدم ثبات را چشیده اند و سفره ى آنان در این دهه ، کم آب نرفته است ! عدالت در ادبیات مردم یک کالاى لوکس و یک سخن فانتزى نیست. آنان حقیقتا از این بى عدالتى رنجورند. لذا نباید در خوانش سخن مردم، راهِ دور رفت. نه تفسیر لازم است و نه تعبیر! همان معناى تحت الفظى مفید مراد است.

۴- همانطور که از بند نخستین نوشته بر مى آید، محشر نمایندگان مجلس محضر مردم است. لذا در کارنامه ى آنان مردم نمره مى دهند. در این مدت شرایط به گونه اى پیش رفته است که اگر کارنامه ى نمایندگان مجلس دهم سیاه رقم بخورد، کمترین آسیبش رفوزه شدن مجلس دهم است. این اتفاق مى تواند آسیب هاى جدى ترى در پى داشته باشد. از جمله مى تواند اعتماد را بستاند و امید را بسوزاند. در دومین بند نوشته روشن شد که اگر این دو (اعتماد و امید) از کف رفت نه دولتى مى ماند و نه ملتى؛ و دولت-ملت همه ى آن چیزى است که یک نظام سیاسى در عصر مدرن مى تواند داشته باشد. از همین رو است که مشارکت فعالانه و با امید مردم را ضامن اقتدار نظام می دانند. لذا قباى ریاست مجلسین برآمده از اسفند ٩۴ بر دوش هرکه افتد باید متفطن ِنکات بالا و مطالبات مردم باشد. تا همچنان عمودِ این نظام -که به اعتماد مردم بند است- بر پا بماند.

ویرایشانتظارات راهبردی از مجلس دهم

دکتر محمدمهدی انصاری در یادداشت روزنامه رسالت نوشت:

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شنبه آینده با حضور منتخبان ملت در بهارستان آغاز به کار می‌کند. مجلسی که در شرایط سیاسی و اجتماعی خاص داخلی و منطقه‌ای شکل گرفته و بی‌شک مسئولیت و ماموریت خطیری در قبال ملت و نظام اسلامی دارد. فارغ از هر نگاه سیاسی، با عنایت به جایگاه بی‌بدیل و ممتاز مجلس شورای اسلامی نکاتی چند مورد توجه است:

 ۱- مجلس دهم، در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی و در حرکت کلان نظم به سوی افق ۱۴۰۴ و تحقق گفتمان‌های مهمی چون پیشرفت و عدالت و کارآمدی، نقش ممتازی دارد و باید با رویکردی جامع‌نگر و پرهیز از منازعات و قطب‌بندی‌های سیاسی، سرنوشت عملی جامعه و نظام را مد نظر قرار دهد.

۲- مجلس دهم، باید تلاش کند از فضای انقلابی و روحیه انقلابی بودن فاصله نگیرد.

درک درست از شاخص‌ها و مولفه‌های حقیقی انقلابی‌گری، نمایندگان منتخب ملت را به شجاعت، قاطعیت، صراحت، درایت، هوشمندی، عدالت‌خواه بودن، اسیر ملاحظات نشدن و مقهور زمان و مرور زمان نشدن متصف می‌سازد. اوصافی که بحق شایسته وکلای یک ملت بزرگ و انقلابی است.

این مطلب را نباید با تحلیل‌ها و برداشت‌های ناقص برخی از انقلابی‌گری، اشتباه دانست و انقلابی‌گری را با احساسات گرایی و افراط ‌گری و… مترادف دانست. انقلابی بودن یعنی با ملت همنوا ماندن و اسیر هواهای نفسانی و عواطف سیاسی نشدن.

۳- مجلس دهم، شأن و جایگاه خود را در نظارت و کنترل امور نظام و دولت هرگز فدای خواست جریان‌های سیاسی نکند. مجلس در کنار دولت و همراه قوه اجرائیه باشد اما تحت نفوذ دولتمردان نباشد. مجلس دولت ساخته یا وکلای شیفته دولت هرگز نمی‌توانند توفیقی در تحقق مطالبات حقیقی جامعه و برآورده ساختن مصالح نظام داشته باشند.

۴- مجلس دهم، رویکرد نخبه‌گرا و نخبه محور خود را تقویت کند. مقصود اینکه چون همه نمایندگان مجلس، همه تخصص‌ها و دانش‌ها را در عرصه‌های گوناگون ندارند، از آرا و نظرات نخبگان و زبدگان هر حوزه استفاده کنند و در فرآیند قانونگذاری، ارزیابی، نظارت و تحقیق و تفحص و ایفای سایر وظایف نمایندگی از انسان‌های عالم، شایسته و نخبه دعوت به همفکری و هم‌اندیشی کرده تا قوانین و مقررات به روز، فراگیر و ناظر بر شئون فردی و جمعی جامعه را تدوین و تصویب کنند.

۵- مجلس دهم، در مسیر مبارزه با همه مظاهر فساد، جدی‌تر و قاطعانه‌تر وارد میدان شود. متاسفانه طی دو دهه اخیر مفاسد زیادی در جامعه گسترش یافته و ریشه دوانده‌اند که نظام اسلامی را با چالش‌های زیادی مواجه ساخته و خواهند کرد. فساد در عرصه‌های مالی، اداری، بانکی، قضائی، گمرک، واردات و قاچاق کالا و فساد در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی و نابهنجاری‌های اخلاقی، همه و همه مظاهر فساد ناشی از بی‌قانونی یا قوانین ناکارآمد و ناکافی است. زوال و سقوط درونی هر نظام سیاسی ـ اجتماعی با همین مفاسد که در واقع “ظلم” نیز به شمار می‌‌آیند رقم می خورد و باید از تکثیر و تکثر مظالم و مفاسد جلوگیری کرد.

۶- مجلس دهم، در سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” باید باور عمیق به اقتصاد مقاومتی داشته و نسبت به پویایی، خوداتکایی و درون‌زا بودن اقتصاد ملی حساسیت ویژه‌ای داشته باشد و بر عملکرد دولت یازدهم و پرسشگری از مردان کابینه، دقت نظر بیشتری به خرج دهد تا از منابع و ظرفیت‌های موجود نهایت بهره‌گیری به انجام برسد.

متاسفانه این روزها مشاهده تب تورم و لرز رکود در فضای عمومی اقتصاد ملی، هرگز شایسته نظام جمهوری اسلامی نبوده و نیست و وضعیتی بی‌سابقه در اقتصاد کشور به شمار می‌آید. نقش مجلس در اصلاح یا کنترل این وضعیت نامطلوب بسیار تعیین کننده و حائز اهمیت است.

۷- مجلس دهم، نسبت به مقوله فرهنگ و مباحث فرهنگی از هم اکنون به دنبال کارنامه‌ای قابل قبول و برجسته باشد. متاسفانه حوزه فرهنگ و نهادهای متولی موضوعات فرهنگی در کشورمان حال و روز خوبی ندارند و با مشکلات و موانع پیچیده و بسیاری دست و پنجه نرم می کنند.

مشکلاتی اعم از بودجه و محدودیت‌های مالی، موازی‌کاری، ناکارآمدی، بی‌برنامگی و فقدان سیاست‌های یکپارچه فرهنگی موجب آشفتگی و بی‌ثمری فعالیت نهادها و دستگاه‌های فرهنگی شده‌اند و اثربخشی و فراگیری اقدامات و برنامه‌های فرهنگی و دینی را که منطبق با سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی هستند، به حد اقل می‌رسانند. مجلسیان دوره دهم بایستی بیش از هر مقطع دیگری نسبت به مظلومیت‌ زدایی از ساحت فرهنگ عمومی کشور، دغدغه خاطر داشته باشند.

آنچه برشمرده شد در زمره راهبردی‌ترین نیازها و الزامات کلان کشور است که باید منتخبان ملت در خانه ملت با احساس تکلیف و دغدغه ذهنی، از لحظه به لحظه دوران نمایندگی خود استفاده نموده و تلاش عمومی همه قوا را در حل و فصل این مشکلات راهبردی، مدیریت کنند.

ویرایش انتخابات هیات رئیسه خبرگان پنجم

صادق زیباکلام در یادداشت روزنامه آرمان نوشت:

انتخابات هیات رئیسه روز گذشته مجلس خبرگان پیام هایی به همراه داشت. اگر یک نگاه کلی به انتخابات مجلس خبرگان ۷ اسفند داشته باشیم، صرف نظر از اینکه کدام جناح سیاسی حائز بیشترین یا کمترین تعداد آرا شده است، باید به این نکته توجه شود که انتخابات مجلس خبرگان نشان داد تعداد قابل توجهی از مردم کشور، تمایل به اعتدال و میانه روی دارند و از جریان‌ها و موضع‌گیری‌های رادیکال، استقبالی نمی‌کنند. انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان نیز نمایانگر آن بود که برخی اعضای مجلس خبرگان به روشی غیر از کنش روزمره سیاسیون معتقدند.

 پر بیراه نیست اگر ادعا شود فاصله بین خواست مردم با آنچه که برخی سیاسیون تشخیص می‌دهند، به وجود آمده است. گزینش فقهای محترم این سوال را به وجود می‌آورد که مجلس خبرگان، نسبت به توجه به نظرات مردم چقدرمنطبق است؟ اقشار و طبقات تحصیل کرده، جوان و نسل‌های بعد از انقلاب، تمایلی به استمرار روش های گذشته ندارند.

 با توجه به موضع‌گیری‌ها، وظایف و مسئولیت‌هایی که بر عهده نمایندگان مردم است، مسائل جاری کشور است. بهتر است اقبال عمومی مردم و تمایلات آنها در نگرش مسئولان مد نظر قرارگیرد. بهتر است نمایندگان مردم، وضعیت منطقه، مناسبات جدید و روابطی که دولت منتخب مردم سعی می‌کند با دنیا برقرار سازد به عنوان مولفه مهم در تصمیمات خود لحاظ کنند.

بهتر است نمایندگان، مسائل حساس و کلان کشور را بیش از آنچه اکنون است، مدنظر قرار دهند. به هر حال، انتخابات را چه برای مجلس خبرگان و چه برای مجلس شورای اسلامی و به هر شکلی که تعریف کنیم، از این واقعیت گریزی نیست که هر انتخاباتی، لاجرم باید منعکس‌کننده دیدگاه‌ها و تمایلات رای دهندگان باشد.

از سوی دیگر، با وجود آنکه اعضای محترم مجلس خبرگان همواره تاکید داشته‌اند که به مسائل سیاسی، خطی و جناحی وارد نمی‌شوند اما درانتخابات هیات رئیسه این پرسش را به گونه‌ای اجتناب‌ناپذیر مطرح کرد که آیا نمایندگان محترم مجلس خبرگان، جناحی و سیاسی رای داده اند؟ این سوال نیز باقی می‌ماند که آیا انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان توانسته تمایلات و گرایشات مردم ایران را هم لحاظ کند؟ اینها سوالاتی است که به ذهن هرکنش‌گر سیاسی متبادر می‌شود. پاسخ گویی به این سوالات می‌تواند روشنگر واقعیت‌های موجود در جامعه سیاسی ایران باشد که تا چه اندازه هماهنگی میان تصمیم رای‌دهندگان و رفتار مسئولان وجود دارد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: