تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۸ - ۱۳:۰۱ کد مطلب 111740

سرمقاله نیویورک تایمز:

تروریسم امروز حاصل بذری است که سعودی‌ها کاشته‌اند

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در سرمقاله خود به اقدامات سعودی‌ها در گسترش تروریسم در جهان اشاره و عنوان کرد که تروریسم امروز، حاصل بذری‌ است که سعودی‌ها کاشته‌اند.

به گزارش میدان۷۲، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در سرمقاله خود به اقدامات سعودی‌ها در گسترش تروریسم در جهان اشاره کرد و نوشت که عربستان سالهاست که سیاستمداران آمریکایی را ناامید کرده است و علیرغم آنکه ظاهراً یک همپیمان مهم برای آمریکا است و با سلاح‌ها و کمک‌های آمریکا از دشمنان خود در امان است، اما میلیون‌ها دلار صرف تقویت وهابیت‌ کرده است.

طبق این گزارش، وهابیت در واقع منبع الهام هواپیماربایان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر شد و هم‌اکنون نیز «داعش» را تحریک می‌کند.

نیویورک‌تایمز ادامه داد، جدیدترین فصل در این تاریخچه طولانی و غم‌انگیز شامل «کوزوو» کوچک می‌شود. این کشور با جمعیت تنها ۱٫۸ میلیون نفری، در مقایسه با کشورهای دیگر تعداد جوانان بیشتری را برای مبارزه و کشته شدن به عراق و سوریه فرستاده است.

از سال ۲۰۱۲ تاکنون، حدود ۳۱۴ نفر از مردم کوزوو به تکفیری‌های داعش پیوسته‌اند که از این میان شامل دو بمب‌گذار انتحاری، ۴۴ زن و ۲۸ کودک می‌شود. حتی بلژیک که بعد از حملات پاریس و بروکسل تا حد زیادی به عنوان کانون افراط‌گرایی دیده می‌شود، در رتبه‌بندی اعزام نیرو برای داعش، بعد از کوزوو قرار دارد.

این گزارش سپس نوشت، همانطور که جزئیات این مسئله در مقاله اخیر نیویورک‌تایمز نوشته شده است، کوزوو به این دلیل در چنین جایگاه امروزی قرار گرفته است که عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج‌فارس، سالها صرف گسترش و تأمین بودجه شبکه‌ای از امام‌ جماعت، مساجد و انجمن‌های محرمانه در این کشور کرده‌اند.

نیویورک‌تایمز ادامه داد، در حالیکه هیچ‌گونه شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد گروهی به صورت مستقیم و صریح به مردم کوزوو پول می‌دهد تا آنها را ترغیب کند به سوریه بروند، مقامات ارشد کوزوو به نیویورک‌تایمز گفته‌اند که یکسری روحانیون و گروههای افراطی مبالغ زیادی را برای تقویت تفکر افراطی در بین جوانان و قشر آسیب‌پذیر کوزوو هزینه می‌کنند.

«فاتوس ماکولی» رئیس پلیس مبارزه با تروریسم کوزوو به نیویورک‌تایمز گفته بود: «موضوع اینجاست که آنها از متفکرانی حمایت می‌کنند که به اسم حفاظت از اسلام، خشونت و جهاد را تقویت می‌کنند».

در سرمقاله نیویورک‌تایمز تصریح شده است که آمریکا و ناتو در سال ۲۰۰۸، بودجه زیادی را برای کمک به کوزوو هزینه کردند تا بتواند استقلال خود را از صربستان به دست آورد و دموکراسی را برقرار کند. عربستان سعودی از کوزوو بعنوان زمین پرورش افراط‌گرایان استفاده کرده است و اجازه داده که نهادها یا شهروندان سعودی از این کشور بعنوان یک زمین پرورش افراط‌گرایی استفاده کنند و این مسئله یادآور رفتار متناقض و حتی دوگانه شرکای آمریکا در خلیج‌فارس است و نشان می‌دهد که به چه دلیل روابط واشنگتن با این کشورها تا حد زیادی دچار مشکل شده است.

طبق این گزارش، کوزوو که بعد از چندین ماه بمباران ناتو در سال ۱۹۹۹ موفق به کسب استقلال از صربستان شد، معروف به کشوری صبور است. اکثر مردم مسلمان این کشور پیرو فرقه حنفی بودند که مقبول است اما از زمان جنگ ناتو، امام‌های جماعت تحت آموزش عربستان تهدیدی برای این فرقه بودند و موسسات خیریه تحت حمایت عربستان هزینه‌هایی را پرداخت می‌کرد و جهاد خشونت‌بار و افراطی‌گری را پرورش دادند.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: