تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۸ - ۱۳:۰۷ کد مطلب 111745

کلینتون، تنها بازنده مناظره سندرز و ترامپ

این هیلاری کلینتون است که در صورت برتری هر یک از طرفین مناظره، از محبوبیت‌اش کاسته خواهد شد.

میدان ۷۲ :بالاخره «دونالد ترامپ» نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان، قادر به کسب حداقل آرای وکالتی لازم برای تثبیت نامزدی نهایی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر شد. او توانست با کنارکشیدن رقبا به حد نصاب آرا دست پیدا کند.

ترامپ بیشتر از همه، سفیدپوستان و ثروتمندان کشورش را که به پرستیژ آمریکا تعصب بالایی دارند مخاطب قرار داده و با طرح موضوعاتی مانند مقابله با مسلمانان، یا دیوارکشیدن بین مرز با مکزیک و… آنها را امیدوار کرده است که به نظر خودشان، آمریکا را به جایگاه اصلی‌اش که آقای دنیا بوده، برگردانند.

شعارهای ترامپ برای مردم جذابیت خاصی دارد و او توانسته از این حربه برای افزایش محبوبیت‌اش استفاده کند، هرچند برخی از شعارهای او در عمل قابلیت اجرایی‌شدن ندارند که او پیش‌تر نیز به خاطر طرح برخی از این شعارها از مردم عذرخواهی کرده است.

از آن سو در حزب دموکرات، هرچند کلینتون با اختلاف قابل توجهی نسبت به رقیب هم‌حزب خود برنی سندرز برتری دارد، اما با درخواست اخیر سندرز مبنی بر انجام مناظره با ترامپ این احتمال وجود دارد که این فاصله در چند مدت پایانی کاهش یابد که البته بعید است سندرز بتواند این اختلاف را جبران کند.

سندرز اخیرا به ترامپ پیشنهاد داده که در یکی از استادیوم‌ها با او مناظره کند و ترامپ هم پاسخ داد: «من عاشق مناظره‌ام!» در واقع ترامپ صادقانه‌ترین حرف عمرش را زده است؛ چرا که او به تخریب و تحقیر رقیب بسیار علاقمند است و به هر روشی متوسل می‌شود تا رقیبش را از پیش رو بردارد. ناگفته نماند که سندرز نیز از قدرت سخنوری بالایی برخوردار است و به قول «پیتر مک‌کورک» تحلیل‌گر پایگاه افکارسنجی ایپسوس، هر حرف او می‌تواند بمبی علیه ترامپ باشد.

هم‌زمان هشتگ مناظره در شبکه‌های اجتماعی درباره مناظره میان برنی ساندرز و دونالد ترامپ، غوغایی در فضای غیر رسمی انتخابات آمریکا ایجاد کرده است. برخی از کارشناسان این مناظره را مناظره‌ی تاریخی یاد کرده‌اند.

جالب است که بازنده‌ی اصلی این مناظره نه ترامپ هست نه سندرز! بلکه این هیلاری کلینتون است که در صورت برتری هر یک از طرفین مناظره، از محبوبیت‌اش کاسته خواهد شد. اگر ترامپ بتواند در این مناظره‌ی احتمالی سندرز را مغلوب کند، بدون شک هم اجماع بهتری نسبت به ترامپ در خانواده‌ی جمهوری‌خواهان صورت می‌گیرد و هم دود شکست سندرز به چشم هم‌حزبی‌اش (هیلاری) نیز خواهد رفت. هم‌چنین اگر برنی سندرز بتواند ترامپ را مغلوب کند، قطعا کار هیلاری برای ادامه‌ی رأی‌گیری‌ها در پنج ایالت باقی‌مانده بسیار دشوار خواهد شد.

پیروزی‌های پیاپی ترامپ آنقدر برای دموکرات‌ها تلخ‌کامی به همراه آورده که باراک اوباما در اقدامی بر خلاف روش گذشتگان و آن هم در ژاپن به انتقاد از مواضع ترامپ پرداخت و گفت: «بسیاری از نظرهای ترامپ ناآگاهی او را از وضعیت جهان و بی‌دقتی‌اش را در نگرش به اوضاع و علاقمندی او را به سخنان جنجالی نشان می‌دهند.»

باید منتظر ماند و دید که آیا دموکرات‌ها سندرز را به جنگ ترامپ می‌فرستند یا خیر؟

منبع : آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: