تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۸ - ۱۸:۵۲ کد مطلب 111811

صدای مظفرالدین شاه، قدیمیترین صدای ضبط شده ایران +صوت

میدان :۷۲ صدای مظفرالدین شاه قاجار یکی از قدیمی‌ترین صداهای ضبط شده در تاریخ ایران است. به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، صدای شاه یک سال پیش از انقلاب مشروطیت ایران، در سال ۱۲۸۴ خورشیدی و در زمان صدارت اتابک اعظم ضبط شده است. مظفرالدین شاه در این سند تاریخی با ارزش، شاه از خدمات اتابک […]

میدان :۷۲ صدای مظفرالدین شاه قاجار یکی از قدیمی‌ترین صداهای ضبط شده در تاریخ ایران است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، صدای شاه یک سال پیش از انقلاب مشروطیت ایران، در سال ۱۲۸۴ خورشیدی و در زمان صدارت اتابک اعظم ضبط شده است.

مظفرالدین شاه

در این سند تاریخی با ارزش، شاه از خدمات اتابک اعظم تقدیر می‌کند ؛علی اصغر خان اتابک پس از مرگ پدرش ابراهیم خان که او نیز از رجال قدرتمند و با نفوذ دربار بود از سوی ناصرالدین شاه ملقب به امین السلطان شد.

او یکی از قدرتمندترین چهره های عصر قاجار بود که صدارت اعظمی سه شاه یعنی ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمدعلی شاه را به عهده داشت تا وقتی که در جریان جنبش مشروطه ایران در سال ۱۲۸۶ ه.ش به دست عباس‌آقا تبریزی کشته شد.

ترور او،یکسال پس از مشروطیت ایران، نخستین جرقه برای آغاز دورانی موسوم به استبداد صغیر بود که با به توپ بستن مجلس توسط لیاخوف آغاز و با فتح تهران توسط مجاهدان مشروطه‌خواه در ۱۲۸۷ ه.ش خاتمه یافت تا عصر تازه‌ای در تاریخ ایران آغاز شود.

مظفرالدین شاه و امیراتابک

متن سخنان مظفرالدین شاه:
«جناب اشرف اتابک اعظم از خدمات سابق و لاحق شما، که تا به حال چهل سال است خدمت می‌کنید، از همه خدمات شما راضی هستیم.

به خصوص از خدمات این سه چهار ساله‌ای که در صدارت خود حساب می‌کنیم و ان‌شاءالله از عوض اینها را همه را به شما مرحمت خواهیم فرمود و شما هم ابدا ذره‌ای در خدمات خودتان، ان‌شاءالله، قصور نخواهید کرد و مرحمت ما را به اعلا درجه نسبت به خودتان بدانید.

ان‌شاءالله رحمان بعد از چهار صد سال که خدمت بکنید امیدوار هستیم که همیشه خوب باشد و این خدماتی که به من می‌کنید و به مملکت ایران می‌کنید البته خداون او را بی [مکث] بی عوض نخواهد گذاشت، ان‌شاءالله عوض او را هم خدا و هم سایهٔ خدا که خودمان باشیم به شما خواهم داد و از خدمات همه وزرا هم راضی هستیم و شما هم خدمات همه را حقیقتاً خوب عرض می‌کنید و همه را به موقع عرض می‌کنید.»

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: