تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۹ - ۱۳:۵۸ کد مطلب 111832

یادداشتی پیرامون سخنان دکتر احمدی نژاد و شبهات گفتمانی;

بهارِ مستضعفین و آزادیِ عدالت محور

بهار , فصلی است برای آزادی انسان هایی که بر اثر بی عدالتی در دوره هایمختلف به استضعافِ مادی و معنوی علمی و اندیشه ای و … گرفتار آمده اند.

میدان۷۲ / محمدرضا منصوریار: دکتر محمود احمدی نژاد در سفر به زنجان , بر طبق روال چند سفر گذشته اش به آمل و ورامین و جیرفت و … به بازشماری و تبیین مبانی انقلاب و  آرمان های امام و رهبری پرداخت.  آرمان هایی که عده ای سعی بر فراموشی و مدفون کردنشان داشته و دارند , و شاید همین خطر فراموشی موجب شده باشد که رهبر معظم انقلاب طی سالیان اخیر به کرات در مورد تبیین خط امام  و انقلاب هشدار داده اند.
هشداری که بر طبق شواهد بسیار , فقط از جانب محمود احمدی نژاد جدی گرفته شد و وی در مراسم ها و همایش های عمومی و حتی جلسات خصوصی به شدت به دنبال مرتفع کردن نگرانی های امام خامنه ای در زمینه ی زنده نگاه داشتن و تبیین آرمان های خمینی کبیر بوده است.

در شرایطی که طی یکی دو سال اخیر اکثر سیاسیون درگیرِ بحث های انتخاباتی و برجام و پسا برجام و همچنین در تلاش برای منافع حزبی و گروهی خود بودند , این شخص رئیس جمهور سابق بود که آستین همت را برای بازخوانی آرمان های انقلاب بالا زد و بدون کوچکترین صحبت و یا رفتار سیاسی دغدغه مندِ دغدغه های رهبر معظم انقلاب بود.

با مرور بند به بند سخنان محمود احمدی نژاد در سفرهای مختلفی که داشته است به خوبی در میابیم دل مشغولی های وی چیزی نیست جز همان نگرانی رهبر انقلاب مبنی بر ضرورت بازخوانی آرمان های امام و انقلاب.

به ضرس قاطع میتوان گفت کمترین دغدغه انتخاباتی در رفتار و گفتار دکتر احمدی نژاد دیده نمیشود. و هر آنچه هست صحبت از آرمان های انقلاب و ضرورت بازگشت به خط امام(ره) است. که اگر چنین رفتار و تلاشی برای بازیابی و بازخوانی و تبیین آرمان های انقلاب را بتوان مصداق کار سیاسی و انتخاباتی دانست حضرت امام و رهبر معظم انقلاب به طریق اولی رفتار انتخاباتی داشته اند.

اینکه رسانه های مختلف پس از هر سفر و یا  سخنرانی و جلسه رئیس جمهور سابق , بر طبل انتخاباتی بودن رفتار احمدی نژاد میکوبند , فقط زاییده ی ذهن قدرت طلب و سیاسی کار آنهاست. ذهن هایی که شواهد نشان داده است حساسیتی مبنی بر اقدام و توجه عملی برای تحقق منویات امام خامنه ای در آنها دیده نمیشود و برای پوشانیدن قصور و غفلت های خود نیز , هر آن کس که در این راه قدم میگذارد را به سیاسی کاری متهم میکنند.

البته دود این دست اتهامات و اغواهای رسانه ای بیش از هر کسی به چشمان همان اتهام زنندگان میرود و قطعا تصویر روشن تری از ولایت مداری احمدی نژاد و چراییِ سنگ اندازی مخالفین بر سر راه این سرباز رهبری , در اذهان توده ها و نیروهای انقلابی نقش خواهد بست. به هر حال انقلابیون در حال رصد صحنه هستند و مسلما بین کسی که تمام وجودش را وقف بازخوانی خط فراموش شده ی امام گذاشته است نسبت به جریانات و گروه هایی که انتخابات و کسب کرسی های قدرت , سقف آمال و آرزو هایشان است تفاوت و تمیز قائل هستند.

بر خلاف ادعا و پیش بینی بسیاری از جریانات سیاسی , احمدی نژاد در زنجان نیز به مانند جیرفت و آمل هیچ رفتاری مبتنی بر سیاسی کاری و یا فعالیت انتخاباتی نداشت . وی در زنجان باز هم از توحید و عدالت و آزادی و بهار و مستضعفین و … گفت.

شاید بعد از حماسه جیرفت , که احمدی نژاد بیشترین تاکیدش بر آزادی بود خیلی ها به این نتیجه رسیده بودند که وی تغییر گفتمان داده است و عدالت را به پستو رانده است اما واکاوی تعاریف او از آزادی که در جیرفت بیان داشته بود و همچنین تاکیدات دوباره وی در زنجان بر ارزش والای عدالت , نشان میدهد که حتی آزادی از منظر احمدی نژاد و در واقع در نگاه امام و رهبری و انقلاب , در چارچوب همان عدالت تعریف میشود و همین عدالت محور بودنِ تعریف احمدی نژاد از آزادی است که مرز بین آزادی اسلامی و آزادی مبتنی بر لیبرالیسم غرب را مشخص مکند.

آزادی خواهی احمدی نژاد برگرفته از عدالت طلبی وی میباشد . البته وی قبلا نیز منادی آزادی بود و اتفاقا تعبیرش از آزادی بیشترین قرابت را با مقوله عدالت و عدالت خواهی داشت.
وی چندین سال قبل آزادی را با این مضمون معنا کرده بود که ” ما به آزادی همه جانبه معتقدیم مشروط بر آنکه آزادی ما آزادی دیگران را محدود نکند.”

این تعریف نابی که احمدی نژاد از آزادی ارائه داده است , بیانگر نگاه عدالت محور او دارد. در واقع تعریفی عدالت خواهانه از آزادی داشته است . تعریفی که نشان میدهد مقولاتی همچون عدالت و آزادی نه تنها در مقابل یکدیگر نیستند بلکه کاملا همراستا با یکدیگرند. دال مرکزی گفتمان احمدی نژاد کماکان بر مبنای کلید واژه هایی همچون توحید و عدالت میباشد . عدالتی که میتواند زمینه ساز ظهور و بروز آزادی , شکوفایی علم , حفاظت از کرامت انسانی و همچنین بسط مهرورزی در بین آحاد جامعه بشری میباشد. 

 

او در زنجان از بهار گفت و از مستضعفین. او وجود میلیاردها انسان مستضعف و محروم و فقیر در جهان را حاصل حکومت مستکبرین بر میشمارد. مثل همیشه , رسیدن به بهار که فصل شکوفایی استعدادهای مستضعفین میباشد را نوید داد. او همیشه منادی رسیدن به “بهارِ مستضعفین” بوده است و راه تحقق این مهم را حرکت در مسیر عدالت و توجه خاص بر مقوله توحید به عنوان ریسمان وحدتِ انسان ها عنوان کرده است.

احمدی نژاد در زنجان باز هم از امام (عج) گفت. امامی که تجلی اسماء الهی و واسطه ی فیض و رحمت خدا بر بندگان است. امامی که وی از آن به عنوان بهار تعبیر میکند و بهاری که فصل شکفتن زمین و بستر ساز شکوفایی استعداد های مستضعفینی است که در طول تاریخ توسط نظام سلطه و جبهه استکبار مسدود شده بود.

او حاکمیت امام (عج) را مظهر و نماد حاکمیت مردم به معنای واقعی میداند. از نگاه احمدی نژاد حاکمیت امام عصر به منزله رسیدن به قله ی آزادی است. بهار و انسان کامل , موهبتی همچون عدالت را برای تمام مستضعفین عینیت  مطلق میبخشد.

او امام را عالم مطلق و دوران حاکمیت امام را به عنوان دوران شکوفایی و بروز تمام طبقات و درجات علم میداند.
از منظر احمدی نژاد مهرورزی و تکریم انسان و حفاظت از عزت انسان ها در زمان حکومت انسان کامل به اوج خود میرسد.

با کنار هم قرار دادن تمامی گزاره های مذکور , پرواضح است که نه رفتار های احمدی نژاد انتخاباتی است و نه تغییری در گفتمان وی بوجود آمده است. او گفتمان جدیدی را بوجود نیاورده بود که بخواهد الان تغییرش دهد. وی از ابتدا نیز پرچمدار شعار ها و ارزش های انقلاب و امام و رهبری بوده و همچنان نیز در همان مسیر حرکت میکند. مسیری که جز در سایه ی تحقق و اجرای عدالت به مقصد نمیرسد و هر آنچه در کنار عدالت عنوان میشود از جمله آزادی , میتواند از نتایج محقق شدن عدالت باشد و اجرایی کردن این عدالت نیز بر داشتن گام هایی است برای رسیدن به بهار انسان ها . همان بهاری که تثبیت کننده ی وراثت مستضعفین بر زمین و واسطه ی به کمال رسیدن آنها میباشد. در تفکرات احمدی نژاد تضادی بین “بهار” و “مستضعفین” وجود ندارد. همانطور که عدالت و آزادی همسو با یکدیگر هستند بهار و مستضعفین نیز مفاهیمی در هم تنیده میباشند که به هیچ عنوان نمیتوان این دو را از هم منفک کرد و یا دیوار و مرزی بینشان متصور بود.
بهار , فصلی است برای آزادی انسان هایی که بر اثر بی عدالتی در دوره های مختلف به استضعافِ مادی و معنوی و علمی و اندیشه ای و … گرفتار آمده اند.

 

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 2

  اگر تعریف احمدی نژاد از آزادی این باشد که تو نوشته ای که هیچ فرقی بین احمدی نژاد و لیبرال دموکراتها نیست. آنها هم دقیقا همین تعریف را از آزادی دارند و می گویند همجنس باز را آزاد بگذارد وقتی به شما کاری ندارد!
  امام زمانی هم که احمدی نژاد معرفی می کند مردی است خلع سلاح شده عین گاندی.
  احمدی نژاد در سخنان اخیرش انحراف واقعی خود را ثابت کرده است و دیگر جایی برای دفاع از او وجود ندارد.

 2. مجید مرادی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  برو دست روحانی بوس کن که ازاد کذاشت تو بری هر جا رسید حرفاتو بزنی تو با مخالفات چکار کردی خواهشا احمدی نژاد دم از عدالت نزن

 3. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  شد شکسته دست و پای آزادی
  کم زنید هین بر قفای آزادی
  محمود کبیر به عزتت سوگند
  می دهیم خون بهای ازادی

 4. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسداشت آزادی پاسداشت عدالت است
  نظامی که به سمت عدالت حرکت می کند
  خود به خود به سمت آزادی حرکت می کند

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: