تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۰ - ۱۰:۵۱ کد مطلب 111902

چرا اصلاح‌طلبان پزشکیان را به مطهری ترجیح دادند؟!

نیاز اصلاح‌طلبان به وزیر بهداشت دولت خاتمی بیشتر از نیاز آنها به علی مطهری با رفتارهای چکشی‌اش می‌باشد.

شاید خبر انتخاب پزشکیان به عنوان نائب‌رئیسی مجلس، از خبر انتخاب لاریجانی به ریاست آن داغ‌تر و مهم‌تر بوده است؛ چرا که از مدت‌ها پیش احتمال شکست عارف در رقابت با لاریجانی بدیهی به نظر می‌آمد اما انتخاب پزشکیان، نه!

مهم‌تر آن‌که پزشکیان توانست گوی سبقت را از رقیب تقریبا اصلاح‌طلب‌اش یعنی علی مطهری برباید. شاید یکی از دلایل روی‌آوردن نمایندگان اصلاح‌طلب و حتی مستقل به پزشکیان، بی‌محلی مطهری به لیست امید در هنگام مشخص‌کردن لیست‌های انتخاباتی بوده که علی‌رغم گنجاندن نام مطهری در لیست امید، نامی از عارف در لیست صدای ملت دیده نشد.

از طرفی با بُردن رفتارها و مواضع مطهری به زیر نمودار، مشاهده می‌شود که منحنی رفتارهای او کاملا سینوسی بوده و تعادل در آن دیده نمی‌شود. او یک روز در بیستم دی‌ماه سال ۸۶ هم‌زمان با ثبت‌نام جهت نامزدی انتخابات مجلس هشتم گفت: «با توجه به این‌که گروه‌های اصلاح‌طلب با تمام توان وارد عرصه انتخابات شدند، من احساس خطر کرده و بر اساس وظیفه ثبت‌نام کردم» و اکنون در زمین اصلاح‌طلبان بازی می‌کند و بیشتر از آنها به رفع حصر سران فتنه می‌اندیشد.

او یک روز در شهریورماه سال ۸۵ با ارسال نامه‌ای به احمدی‌نژاد انتخاب او را از «الطاف خفیه‌ی الهی» دانست و روزی دیگر مجلس و فضای سیاسی کشور را به خاطر چند موضوع ساده و پیش پا افتاده مانند مخالفت احمدی‌نژاد با گشت ارشاد به التهاب کشید و طرح سؤال از رئیس‌جمهور را کلید زد.

مطهری در اردیبهشت‌ماه سال ۸۹ واکنش تندی به اظهارات فائزه هاشمی در خصوص تعدد زوجات و مسأله‌ی مهریه نشان داد و تصریح کرد: «سخنان ایشان تازگی ندارد، در حدود سال ۷۹ که ایشان روزنامه زن را منتشر می‌کرد نیز این‌گونه مطالب فمینیستی و ضد نظام خانوادگی اسلام زیاد منتشر می‌کرد» و اکنون نسبت به دیدار فائزه هاشمی با اعضای ارشد بهائیان سکوت اختیار کرده است.

طبیعی است که منحنی رفتارهای پزشکیان متعادل‌تر از مطهری است و مواضع پزشکیان در چندسال اخیر این ادعا را ثابت می‌کند. به همین دلیل نیاز اصلاح‌طلبان به وزیر بهداشت دولت خاتمی بیشتر از نیاز آنها به علی مطهری با رفتارهای چکشی‌اش می‌باشد.

از سوی دیگر انتخاب پزشکیان به نائب رئیسی مجلس دهم در کنار انتخاب علی لاریجانی، باعث شد تا مرهمی باشد بر زخم عمیق روحانی پس از شکست سنگین در مجلس خبرگان رهبری.

حالا می‌توان گفت که مرحله‌ی جدیدی در زندگی سیاسی این مرد ۶۲ ساله آغاز شده است.

منبع:اناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: